Спецможливості
Агрохімія

Як запобігти промиванню ґрунтових гербіцидів?

02.04.2021
17610
Як запобігти промиванню ґрунтових гербіцидів? фото, ілюстрація

У сучасних агротехнологіях ґрунтові гербіциди стали одним із основних способів контролювання бур’янів у гербокритичний період. Створюючи конкуренцію культурі за вологу, світло, елементи живлення вже на перших етапах росту та розвитку завдяки швидшому проростанню та активнішому нарощування фітомаси, ці шкодочинні об’єкти спричинюють втрату 20–50%, а за високого рівня присутності у посіві — навіть 100% урожаю.

 

 

 

 

 Науковими дослідженнями та польовою практикою доведено, що ефективність ґрунтових гербіцидів тісно пов’язана з рівнем зволоження ґрунту. Так, за пересихання ґрунту, внесений на його поверхню препарат, може втратити свої властивості через випаровування, вивітрювання або розкладатися під впливом ультрафіолету. Крім того, недостатня кількість вологи у ґрунті часто деактивує діючу речовину гербіциду і не забезпечує бажаного фітотоксичного ефекту. Негативні наслідки має і надмірне зволоження, спричинене інтенсивними опадами або неконтрольованим поливом, бо викликає руйнування гербіцидного «екрану» та небажане промивання препарату у зону насіннєвого ложа. Це може спричинити негативні наслідки для проростків більшості культур, не дивлячись на селективність діючих речовин рекомендованих гербіцидів до їхніх рослин. Значну екологічну загрозу, особливо для водойм, несе змивання гербіцидів у разі внесення на схилових землях, що зазнають проявів водної ерозії.

Одним із ефективних рішень цих проблем є застосування препарату Липосам® прилипача природного походження на основі біополімерів. Хороші липкогенні властивості та наявність різних функціональних груп полісахаридів у складі Липосаму за додавання його у суміш із ґрунтовим гербіцидом забезпечують м’яке утримання цього робочого розчину на поверхні ґрунту та запобігає промиванню гербіциду. До того ж підвищується ефективність пестициду за оптимальних для проростання бур’янів умов, коли їхні сходи з’являються вже через 3–5 днів після останнього обробітку ґрунту чи сівби.

Дія ґрунтового гербіциду на соняшнику у суміші з Липосам® і без ньогоНа відміну від більшості поверхнево активних речовин, які лише знижують поверхневий натяг робочого розчину, фізичні властивості Липосаму дають змогу зберігати мікровологість у зоні захисного екрану, забезпечуючи активний контакт вологи та діючої речовини гербіциду, тим самим запобігаючи блокуванню її дії на проростки бур’янів. Це особливо актуально за умов розтягнутої у часі появи їхніх сходів, наприклад за холодної погоди.

За високої ймовірності випадання інтенсивних дощів, що останніми роками мають місце практично в усіх ґрунтово-кліматичних зонах, застосування прилипача Липосам® є доцільним у бакових сумішах із гербіцидами, особливо тими, які мають високу розчинність у воді, бо саме вони схильні до промивання і потрапляння в зону розташування насіння культури.

Результати виробничих дослідів в умовах Київщини на чорноземі типовому свідчать, що використання біоприлипача Липосам® (0,5–0,8 л/га) у суміші з ґрунтовим гербіцидом Примекстра ТZ Gold (4,0 л/га) підвищило ефективність останнього на час формування культурою 4–6 листків на 21–27 %. При цьому біологічна врожайність на варіанті з внесенням 0,5 л/га Липосаму зросла на 0,15 т/га, а за збільшенні його норми до 0,8 л/га продуктивність підвищилась на 0,18 т/га за рівня на контролі без прилипача 3,46 т/га. В іншому досліді, в одному з господарств Вінниччини, застосування Липосаму, 0,8 л/га, зі зменшеною нормою гербіциду Примекстра ТZ Gold (3,5 л/га) забезпечило контроль не лише однорічних, а й багаторічних видів дводольних бур’янів. Господарська ефективність у вигляді прибавки врожаю від внесення такої суміші становила 0,4 т/га.

Отже, застосування Липосаму є агрономічно та екологічно виправданим заходом підвищення ефективності застосування ґрунтових гербіцидів, а економічну привабливість йому забезпечує прийнятна ціна.

 

Сергій Гаврилов, канд. с.-г. наук, 
агроном-дослідник БТУ-ЦЕНТР

 

Думка агронома

Олексій Колонтаєвський, головний агроном ТОВ «Ульянівське» (с. Улянівка Богодухівського р-ну, Харківська обл.):

 — Із компанією «БТУ-Центр» працюємо вже три роки. Зокрема, застосовуємо у технологіях біоприлипач Липосам® та деструктор стерні Екостерн®.

До 2018 року використовували прилипачі хімічного походження. Однак вони не давали того ефекту, якого б ми хотіли бачити. Тому вирішили спробувати за рекомендацією представника компанії біоприлипач Липосам®. Завдяки органічному походженню, препарат не лише покращив фунгіцидну та гербіцидну дії, а й зменшував стресовий вплив на рослини культури від використання пестицидів. За якістю та ціною Липосам® нас повністю влаштовує. Він зручний у використанні, поєднується у баковій суміші практично з усіма необхідними продуктами.

Так, для боротьби з бур’янами на соняшнику готуємо суміш гербіциду ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД, 4,5 л/га + Липосам®, 0,5 л/га. Аналогічно, для кукурудзи — Харнес®, 2 л/га + Липосам®, 0,5 л/га. Завдяки Липосаму® гербіциди не мають змоги промиватися в нижчі горизонти ґрунту й потім проявляти токсичну дію на культуру. Та й ефект від таких сумішей кращий, вони довше тримають захист від наступних хвилей бур’янів.

Тогоріч після пшениці озимої в господарстві вперше спробували біодеструктор Екостерн®. На сьогодні я вже бачу позитивний ефект від його застосування. Цей біодеструктор розкладає рослинні рештки найкращим чином, саме так, як зазначають його виробники. Тому я впевнений що висівати кукурудзу після пшениці, ми будемо в рівномірно вирівняне поле, а насіння лягатиме не в солому. Завдяки цьому отримаємо дружні рівні сходи, та й ще в придачу поживні речовини в ґрунті.

 

Юрій Стахов’як, головний агроном ТОВ «Щедра Нива» (с. Клітенка, Хмільницький р-н, Вінницька обл.):
Обробляємо 4000 га орної землі і переважно вирощуємо озиму пшеницю, ячмінь і ріпак, із ярих культур — кукурудзу, сою та соняшник. Технологія вирощування — інтенсивна, втім це не заважає на посівах застосовувати біологічні препарати.

Вже шість років поспіль в ТОВ «Щедра Нива» використовуємо продукти компанії «БТУ-Центр». Розпочалася наша співпраця з біоприлипача Липосам®. Цей продукт застосовуємо із багатьма ґрунтовими гербіцидами. Завдяки цьому ми практично забулися про промивання і не спрацювання ґрунтових гербіцидів. Липосам® «консервується» в ґрунті та підтягує вологу, тримає добре захисний екран, тобто плівку після внесення робочої суміші. Ґрунтові гербіциди разом із біоприлипачем ідеально працюють навіть у посушливі роки. Липосам® чудовий препарат…

Вже протягом трьох років в господарстві використовуємо біофунгіцид Склероцид®. Здебільшого працюємо ним на соняшнику, сої та ріпаку, адже саме ці культури буквально притягують таку небезпечну хворобу, як склеротиніоз. Хвороба найбільше шкодить посівам соняшнику, врожайність культури може зменшитися до 30–40%. Стабільного хімічного захисту від цього захворювання, щоб там не говорили представники агрохімічних компаній, поки що немає! Єдиний вихід – Склероцид®. Перевірили на практиці! Перед сівбою соняшнику обробляємо ґрунт сумішшю Склероцид®, 2 л/га + Екостерн®, 1 л/га + КАС, 20 кг/га. Завдяки цьому ми майже позбавилися від склеротинії.

А ще вже п’ять років поспіль працюємо з інокулянтами компанії «БТУ-Центр». Оброб­ляємо насіння сої сумішшю: Різолай (інокулянт) + Різосейв (живильне середовище інокулянта) + Органік-Баланс® — 1 л/т. Уже за появи перших трьох листків культури можна спостерігати масове утворення бульбочкових бактерії, які є цілком життєздатними та добре розвинутими. Тож урожайність сої нас завжди тішить…

Інтерв'ю
Своєчасне, якісне та кваліфіковане сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки є гарантією її безвідмовної роботи впродовж сезону. Компанія CLAAS — один з провідних виробників високотехнологічної, сучасної техніки для сільського... Подробнее
Провідний український виробник ЗЗР та добрив – компанія "UKRAVIT" – підбиває підсумки року, що добігає кінця. Попри всі несподіванки й негаразди, "UKRAVIT" продовжив своє зростання. Розширювалися мережа торгових представництв і асортимент... Подробнее

1
0