Спецможливості
Технології

Як перезавантажити грунти, які не орються?

01.03.2017
5867
Як перезавантажити грунти, які не орються? фото, ілюстрація

Що таке здоровий грунт? Це коли рН свіжозораного грунту перевищує 6,7, а агрохімічний аналіз показує хороший баланс макро- та мікроелементів. Але, як пишуть у британському журналі Farming, у полях, що обробляються за технологією no-till, усе по-іншому. Тут навіть проби грунту відбираються по-особливому.

 

Деякі фермери бояться втрати врожайності після переходу на no-till. У багатьох випадках ці побоювання підтверджені агрономічними дослідженнями. Ключове питання полягає в тому, що є причиною поступового зниження врожайності, яка спостерігається в полях і на дослідних ділянках. Наприклад, Університет штату Вермонт зафіксував незначне зниження врожайності при переведенні на no-till полів, де безперервно панувала монокультура кукурудзи. Цей ефект тривав, поки не почалося поліпшення грунту завдяки покривній культурі та зниженню обсягу механічних обробок.

А от виробники молока відзначають, що у них зниження врожайності кормових культур не спостерігалося. Може через те, що вони угноювали поля?

Дослідження Університету штату Вермонт, яке охопило дані з великої кількості фермерських господарств, не показали зниження врожайності, коли сіножаті оброблялися гербіцидом попередньої осені. Ще один аргумент на користь no-till — у світлі кліматичних змін і зниження кількості опадів і збільшення тривалості посух влітку — зростання врожайності кукурудзи порівняно з традиційним обробітком грунту.

Та який би не використовувався метод обробітку грунту, яка б культура не вирощувалася — для прибутковості господарювання потрібна достатня родючість.

Агрономи Університету штату Массачусетс застерігають, що за технології no-till складніше управляти рівнем рН грунту: перехід на no-till найкраще здійснювати тоді, коли рН вже приведено до потрібного рівня. Це вимагає складання плану управління родючістю грунту не менш ніж за сезон до будь-якої суттєвої зміни технології грунтообробки.

З технологією no-till розкиданням гною грунт не удобриш: якщо немає обладнання для отримання та вприскування гноївки, амонійний азот (на який припадає до половини всього азоту в гноївці) може вивітритись в атмосферу. Але багато дослідників і фермерів вірять, що переваги технології no-till, зокрема, використання азоту приораних пожнивних решток, перекривають шкоду від потенційних втрат азоту.

Покривні культури засвоюють азот із гною та залишковий азот з попереднього сезону, що знижує потреби в азоті наступного врожаю кукурудзи. Та навіть у цьому випадку більшість експертів із технології no-till радять вносити близько 30–50 кг/га азоту як стартове добриво. Це особливо необхідно, якщо жито чи інші озимі покривні культури були приорані у пізнішій фазі розвитку.

Щорічне внесення азотних добрив підвищує кислотність грунту. Багато тваринницьких господарств, розкидаючи гній, додатково знижують рН грунту. І щоб нейтралізувати кислотність, створену 1 кг сульфату амонію, потрібно 7 кг вапняку.

На кислих грунтах доступність багатьох елементів живлення погіршується. Коли рН грунту падає до 6,0, 20% внесених добрив марнується, зокрема, майже половина фосфору і 10% і більше азоту. Коли рН падає до 5,5, марнується третина добрив, а доступними залишаються лише близько 75% азоту і калію і менше половини фосфору.

Більше того, в кислому середовищі зростає засвоюваність деяких шкідливих елементів, наприклад, алюмінію. Вапняк не тільки повертає рН грунту до бажаного рівня, а й виступає джерелом таких елементів живлення, як кальцій і магній.

Сидерати

Введення покривних культур у технологію no-till скоріше за все знизить затрати на добрива. Це підвищить вміст органічної речовини в грунті. «Покривні культури також здатні знизити вилуговування калію, мінімізуючи обсяги внесення добрив на наступні культури», — розповідає Річард Керсберген із Університету штату Вермонт.

Перед появою технології no-till покривні культури використовували порівняно мало аграріїв. Дослідження геологічної служби США в 2014 року в межах 5 графств показало, що частка площ, де наступником кукурудзи були покривні культури, коливалася від 22 до 37%. Попередні дослідження фіксували частку площ, зайнятих покривними культурами, на рівні всього 10%.

Супутникові знімки території чотирьох графств штату Пенсильванія показують, що частка площ, де використовують покривні культури, за 2009-2013 роки збільшилася з 40 до 65%. На більшості з цих площ вирощувалася кукурудза на силос. Тоді як уся рослинна маса йшла на силос, лише невеликі обсяги рослинних залишків ішли на удобрення грунту. У технології no-till покривні культури виходять на передній край.

Але треба знати оптимальні умови для обраних покривних культур. Наприклад, конюшина вимагає рН не нижче 6,2–6,5, а люцерні до вподоби більш нейтральний грунт, вз рН у межах 6,4–6,8.

Фальшиві вигоди

Зазвичай за технології no-till рН поверхневого шару нижчий, ніж у решті грунтового горизонту. «Цей низький рН може справляти особливий ефект зниження врожайності рослин, — говорить Леон Дж. Ресслер, агроном зі штату Пенсильванія. — Від цього може знизитися і ефективність гербіцидів».

Якщо стандартний аналіз грунту не показує потреби в вапнуванні, але Ви використовуєте технологію no-till, потрібно відібрати додатковий поверхневий зразок глибиною не більше 5 см для визначення рН поверхневого шару, — продовжує він. Хоча зразки можна відправляти до лабораторії окремо, з метою прискорення і здешевлення процесу він радить використовувати комплекти для польового визначення рН.

Якщо поверхневий рН менше за 6,2, Ресслер радить провести вапнування грунту за кілька місяців до посіву. Так вапно буде занесене в грунт дощами заздалегідь до вирощування культури.

Науковці Університету штату Массачусетс зауважують, що речовини, внесені на поверхню грунту, включаючи вапно, можуть сконцентруватися в верхньому шарі. Вони погоджуються, що аналіз грунту на глибину 5 см, як і стандартний аналіз на глибину 15 см, може бути корисним для визначення складу грунту.

Вони стверджують, що якщо концентрація азоту в зразку з глибини 15 см є оптимальною або підвищеною, то нічого переживати про акумуляцію азоту в поверхневому шарі грунту. Однак якщо 15-сантиметровий зразок показує низький або дуже низький вміст азоту, а на глибині 5 см концентрація висока, вони рекомендують вносити під час посіву або окремо фосфор і калій.

Якщо вносити добрива під покривну культуру або під зернову, потрібно знати норму внесення.

«Це марна трата часу і грошей — впроваджувати або поліпшувати травостій, коли родючість грунту або рівень рН недостатні для основних культур», — говорить С. Рей Сміт, фахівець із фуражних культур зі штату Вірджинія.

«Коли дерновий покрив слабкий по причині стоншення потрібних трав і бобових і через занесення широколистяних бур’янів, часто ситуацію можна суттєво поліпшити шляхом сумісного висіву трав і бобових», — продовжує він. Відтак фахівець радить перед посівом внести гербіциди, добрива, вапно і скосити покривні рослини, якщо їх висота становить від 5 до 10 см. Також не рекомендується підсівати люцерну в існуючий травостій цієї культури віком понад 1 рік.

Коли конюшинно-трав’яний покрив зріджується, найкраще посіяти траву і конюшину сівалками no-till. Звичайні зернові сівалки діятимуть настільки, наскільки вони проникатимуть у грунт і наскільки адекватно загортатимуть насіння. «Надзвичайно важливо низько скосити травостій, щоб добре контролювати бур’яни і мати оптимальні родючість і рН грунту», — додає С. Рей Сміт.

Кожне поле і кожна операція мають свої особливості. Безумовно, no-till може заощадити дорогоцінний час навесні. Алю ключ до успіху — це мати попередній план того, як привести рН грунту до потрібного рівня, знати ефект від травостою бобових культур-попередників і знати, які сорти чи гібриди кращі для Вашої місцевості. Тоді можна бути впевненим, що Ваш грунт здоровий і вродить якомога краще.

 

За матеріалами зарубіжних аграрних ЗМІ

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою

1
0