Спецможливості
Техніка та обладнання

І один у полі — воїн! або Універ­саль­ний сол­дат — трак­тор ХТЗ

15.05.2013
743
І один у полі — воїн! або Універ­саль­ний сол­дат — трак­тор ХТЗ фото, ілюстрація

Нині не­має по­тре­би зай­вий раз під­крес­лю­ва­ти ефек­тивність ви­ко­ри­с­тан­ня комбіно­ва­них ма­шин­но-трак­тор­них аг­ре­гатів (КМТА) у сільсько­го­с­по­дарсь­ко­му ви­роб­ництві. Вітчиз­ня­ни­ми на­уков­ця­ми і ви­роб­нич­ни­ка­ми прак­тич­но по­в­ною мірою відпраць­о­ва­но тех­но­логічні, технічні й еко­номічні ас­пек­ти цього ви­роб­ни­чого на­пря­му.

Нині не­має по­тре­би зай­вий раз під­крес­лю­ва­ти ефек­тивність ви­ко­ри­с­тан­ня комбіно­ва­них ма­шин­но-трак­тор­них аг­ре­гатів (КМТА) у сільсько­го­с­по­дарсь­ко­му ви­роб­ництві. Вітчиз­ня­ни­ми на­уков­ця­ми і ви­роб­нич­ни­ка­ми прак­тич­но по­в­ною мірою відпраць­о­ва­но тех­но­логічні, технічні й еко­номічні ас­пек­ти цього ви­роб­ни­чого на­пря­му.

В. Кюрчев, ректор Таврійського державного агротехнологічного університету, професор,
заслужений працівник освіти України,
В. На­дик­то, член-ко­ре­с­пон­дент НААН,
Таврійський дер­жав­ний аг­ро­тех­но­логічний універ­си­тет,
С. Ка­ра­би­ло, за­ступ­ник ди­рек­то­ра,
ТОВ «Тор­го­вий дім “ПАТ “Хар­ків­сь­кий трак­тор­ний за­вод”»

За спо­со­бом аг­ре­га­ту­ван­ня ком­біно­вані сільськогосподарські машинно-тракторні аг­ре­га­ти  поділя­ють на три гру­пи:
Œ   КМТА, в яких од­но­опе­раційні ма­ши­ни/зна­ряд­дя, які ви­пу­с­ка­ють серійно, послідо­вно з’єднані між со­бою за до­по­мо­гою зчіпок;
   аг­ре­га­ти, в яких енер­ге­тич­ний засіб поєдну­ють із ма­ши­ною, що має єди­ну ра­му, на якій мо­жуть бу­ти за­кріп­лені постійні або змінні ро­бочі ор­гани різно­го функціональ­но­го при­зна­чен­ня;
Ž   КМТА, скла­дені з кількох од­но­опе­­раційних ма­шин/зна­рядь, одні з яких навішу­ють на пе­редній, а інші — на задній навісний ме­ханізми енер­гетич­но­го за­со­бу (за схе­мою «штов­хай — тяг­ни»).
Як­що перші два варіан­ти скла­дан­ня КМТА дав­но ос­воєні ви­роб­нич­ни­ка­ми, то третій — ще ні. Спра­ва в то­му, що для йо­го прак­тич­ної ре­алізації потрібні енерге­тичні за­со­би з пе­реднім навісним ме­ханізмом. Цілком зро­зуміло, ба­жа­но, щоб во­ни ма­ли ще й пе­редній вал відбо­ру по­туж­ності (ВВП), ре­вер­сив­ний пост ке­руван­ня або ре­вер­сив­ну трансмісію, дви­гун із дво­ма рівня­ми по­туж­ності то­що.
Про­те і за на­яв­ності пе­ред­нь­о­го на­віс­но­го ме­ханізму в більшості трак­торів на них роз­та­шо­вані ли­ше ба­ластні ван­тажі. Щоб упев­ни­ти­ся в цьо­му, до­сить зверну­ти ува­гу на рек­ламні про­спек­ти ба­га­ть­ох провідних трак­тор­них фірм світу.
Вод­но­час ма­са і тя­го­вий опір фрон­таль­но навіше­них секцій ма­шин чи зна-рядь збільшу­ють вер­ти­каль­не на­ван­та­жен­ня на пе­редні ве­дучі ко­ле­са енер­ге­тично­го за­со­бу, поліпшу­ють їхнє зчеп­лен­ня з грун­том і за­вдя­ки цьо­му змен­шу­ють бук­су­ван­ня. В ре­зуль­таті поліп­шу­ють­ся умо­ви ви­ко­ри­с­тан­ня по­туж­ності дви­гу­на за­вдя­ки пе­ре­роз­поділу на­ван­та­жень на мос­ти трак­то­ра, підви­щується про­дук­тивність праці і зни­жуєть­ся пи­то­ма ви­т­ра­та па­ли­ва. Зде­біль­шо­го зни­жується ме­та­ломісткість і кіне­ма­тич­на до­вжи­на аг­ре­га­ту, що дає змо­гу змен­ши­ти ши­ри­ну по­ворот­ної сму­ги і не­ви­роб­ничі за­тра­ти ча­су під час ру­ху нею КМТА.
При­кла­дом ефек­тив­но­го аг­ре­га­ту­ван­ня трак­торів із фрон­таль­но навіше­ни­ми зна­ряд­дя­ми/ма­ши­на­ми є низ­ка ком­­біно­ва­них аг­ре­гатів, роз­роб­ле­них на­уков­ця­ми Таврійсько­го дер­жав­но­­го аг­ро­тех­но­логічно­го універ­си­те­ту
(ТДА­ТУ). Як енер­гетич­ну ба­зу та­ких КМТА прий­ня­то за­сто­со­ву­ва­ти ви­со­ко­універ­сальні трак­то­ри серії ХТЗ-160. Як по­ка­за­ли ре­зуль­та­ти ек­с­пе­ри­мен­таль­них ви­про­бу­вань, ці енер­гетичні за­со­би мож­на ек­сплу­а­ту­ва­ти на полі прак­тич­но цілий рік, у то­му числі й у складі КМТА. Це сто­сується, на­сам­пе­ред, жни­вар­ко-лу­щиль­но­го аг­ре­га­ту (фото 1).
Спра­ва в то­му, що після зби­ран­ня вро­жаю стер­ню сільгоспкуль­тур слід терміно­во злу­щи­ти. Збільшен­ня ча­со­во­го роз­ри­ву між цією опе­рацією та підби­ранням валків при­зво­дить до знач­них втрат грун­то­вої во­ло­ги. На прак­тиці з низ­ки при­чин ре­аль­ний проміжок ча­су між вка­за­ни­ми опе­раціями ча­с­то ви­хо­дить за допу­с­тимі межі.
Поз­бу­ти­ся вка­за­них не­доліків мож­на поєднан­ням опе­рацій косіння куль­тур у вал­ки та лу­щен­ня міжвал­ко­во­го про­сто­ру вка­за­ним комбіно­ва­ним ма­шин­но-трак­тор­ним аг­ре­га­том. Уп­ро­ва­д­жен­ня жни­вар­ко-лу­щиль­но­го МТА, на­ла­го­д­же­ного згідно з роз­роб­ле­ни­ми прак­тич­ни­ми ре­ко­мен­даціями, порівня­но з ба­зо­ви­ми зби­раль­ним та грун­то­об­роб­ним (дис­­ку­валь­ним) аг­ре­га­та­ми, дає змо­гу змен­ши­ти, %: за­тра­ти праці — на 46,9, прямі ви­т­ра­ти — на 29, пи­томі інве­с­ти­ційні вкла­ден­ня — на 16,1, су­купні ви­т­ра­ти — на 32,9. Прак­тич­на ек­сплу­а­тація но­во­го МТА дає змо­гу на кож­но­му гек­тарі за­оща­ди­ти не мен­ше 71 грн.
Також є ще одна про­бле­ма: після зби­ран­ня гру­бо­с­теб­ло­вих куль­тур (со­­няш­ник, куку­руд­за) на полі за­ли­шається віднос­но ви­со­ка стер­ня, яку пе­ред про­ве­ден­ням ос­нов­но­го об­робітку грун­ту слід подрібни­ти. На прак­тиці для цьо­го спо­чат­ку про­во­дять од­но- чи дво­ра­зо­ве дис­ку­ван­ня аг­ро­фо­ну, а вже потім — ос­нов­ний йо­го об­робіток. Для од­но­час­но­го ви­ко­нан­ня цих опе­рацій роз­роб­ле­но ор­но-подріб­ню­валь­ний аг­ре­гат (фото 2), який скла­дається з трак­то­ра ХТЗ-160, задньо­навісно­го плу­га ти­пу ПЛН та фрон­таль­но­го ак­тив­но­при­відно­го (від перед­нь­о­го ВВП трак­то­ра) подрібню­ва­ча стерні сільсько­го­с­­подарсь­ких куль­тур під умов­­ною мар­кою ПРР-1,5.
Кон­ст­рук­тив­на ши­ри­на за­хва­ту фрон­таль­но­го зна­ряд­дя — 1,5 м. За йо­го відсут­ності якісна оран­ка аг­ро­технічно­го фо­ну з не­подрібне­ною стер­нею гру­бо­с­тебло­вої сільгоспкуль­ту­ри (в да­но­му разі со­няш­ни­ку) прак­тич­но не­мож­ли­ва.
Впро­ва­д­жен­ня про­по­но­ва­но­го ком­бі­но­ва­но­го ор­но-подрібню­валь­но­го аг­рега­ту на базі трак­то­ра серії ХТЗ-160 дасть змо­гу от­ри­ма­ти на кож­но­му гек­тарі оброб­лю­ва­ної площі еко­номічний ефект на рівні не менш ніж 30 грн.
До­сить пер­спек­тив­ним є й інший комбіно­ва­ний аг­ре­гат, при­зна­че­ний для ос­нов­но­го об­робітку грун­ту з од­но­ча­с­ним подрібнен­ням стерні. Йо­го тех­но­ло­гічна ча­с­ти­на має такі скла­дові: плуг-чи­зель ПЧ-2,5 та дис­ко­ва бо­ро­на, на­ла­ш­то­ва­на на ро­бо­ту в ре­жимі штов­хан­ня (фото 3).
Прак­ти­ка по­ка­зує: як­що опе­рації дис­ку­ван­ня стерні гру­бо­с­теб­ло­вої куль­тури та чи­зель­ний об­робіток грун­ту ро­би­ти ок­ре­мо (дво­ма аг­ре­га­та­ми), то су­марні пи­томі ви­т­ра­ти па­ли­ва бу­дуть на 4–5 кг/га (31–39%) більши­ми, ніж за од­но­час­но­го ви­ко­нан­ня цих робіт.

Просапні культури
Од­ним із най­е­фек­тивніших на­прямів ек­сплу­а­тації трак­то­ра ХТЗ-160 є ви­ко­ри­с­тан­ня йо­го під час ви­ро­щу­ван­ня про­сап­них куль­тур, оскільки рушії цьо­го енер­ге­тич­но­го за­со­бу впи­су­ють­ся в між­ряд­дя 70 см. Вод­но­час колія 2100 мм не дає змо­ги аг­ре­га­ту­ва­ти ХТЗ-160 із се­рій­ни­ми про­сап­ни­ми сівал­ка­ми та куль­ти­ва­то­ра­ми. Для усу­нен­ня цьо­го не­доліку за­вод пе­ред­ба­чає ви­пуск спе­ціаль­них про­ста­вок, які за­без­пе­­чують ус­та­нов­ку збільше­ної колії — 2800 мм. Про­те пе­ре­об­лад­нан­ня хо­до­вої си­с­те­ми ХТЗ-160, роз­ра­хо­ва­ної на колію 2800 мм, — про­цес тру­домісткий і не­ефек­тив­ний з точ­ки зо­ру по­даль­шо­го ке­ру­ван­ня трак­то­ром у міжряд­дях.
Для аг­ре­га­ту­ван­ня ХТЗ-160 з серій­ни­ми про­сап­ни­ми сівал­ка­ми та куль­ти­ва­то­ра­ми без зміни колії (2100 мм) роз­роб­ле­но відповідний зчіпний пристрій (рисунок). Приєднан­ня ма­шин у та­ко­му разі здійснюється зі зміщен­ням у по­пе­реч­но­му на­прям­ку на 35 см.
Ви­роб­ни­ча пе­ревірка роз­роб­ле­но­го при­ст­рою на площі 600 га підтвер­ди­ла гіпо­те­зу що­до йо­го ефек­тив­ності. На висіванні со­няш­ни­ку трак­тор ХТЗ-16131 пра­цю­вав з 12-ряд­ною німець­кою сівал­кою Optima.
Аси­ме­т­рич­не її приєднан­ня не зу­мо­ви­ло погіршен­ня пря­молінійності ру­ху посівно­го аг­ре­га­ту. Змінна йо­го про­дук­тивність ста­но­ви­ла 60 га і більше. Аг­ре­га­том у складі ХТЗ-160 і про­сап­но­го куль­ти­ва­то­ра КРН-8,4 бу­ло об­роб­ле­но 600 га посівів про­сап­них куль­тур. Під­різан­ня куль­тур­них рос­лин при цьо­му бу­ло в ме­жах аг­ро­технічних ви­мог.
У ре­аль­них умо­вах гос­по­да­рю­ван­ня вне­сен­ня міне­раль­них до­б­рив і ос­нов-ний об­робіток грун­ту здійсню­ють, як пра­ви­ло, ок­ре­мо, інко­ли — із суттєвою різни­цею у часі, що є не­ба­жа­ним.
Од­но­час­но ці опе­рації мож­на ефек­тив­но здійсню­ва­ти з до­по­мо­гою аг­ре­га­ту на ос­нові трак­то­ра серії ХТЗ-160, до скла­ду яко­го вхо­дять зад­нь­о­навісний плуг і фрон­таль­но навіше­ний роз­ки­дач міне­раль­них до­б­рив (фото 4).
Цілком зро­зуміло, що, замість плу­га для за­гор­тан­ня міне­раль­них до­б­рив у грунт, мож­на ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти інше грун­то­об­роб­не зна­ряд­дя.
По­ка­же­мо на кон­крет­но­му при­кладі пер­спек­ти­ву й ефек­тивність прак­тич­ної ре­алізації ви­со­ких тех­но­логічних вла­с­ти­во­с­тей трак­торів серії ХТЗ-160.
У жур­налі «Аг­ро­ном», №2 за 2009 р., на­ве­де­но при­кла­ди ефек­тив­но­го госпо­да­рю­ван­ня кількох фер­мерів із різних об­ла­с­тей Ук­раїни. Аналіз за­про­ва­д­же­них ни­ми тех­но­логій по­ка­зав, що біль­шість із них на ви­ро­щу­ванні однієї ли­ше культу­ри пло­щею від 40 до 300 га ви­ко­ри­с­то­ву­ють чо­ти­ри-п’ять різних енер­ге­тич­них за­собів (табл. 1). При­чо­му більшість із них — за­кор­дон­но­го ви­роб­ництва.
Для по­даль­шо­го аналізу візьме­мо енер­го­тех­но­логічний ком­плекс фер­ме­ра А. Г. Іщен­ка з Пол­тав­щи­ни, що скла­дається ли­ше із за­кор­дон­них трак­торів мар­ки «Кейс», і порівняємо йо­го з ана­логічним ком­плек­сом на ос­нові вітчиз­ня­но­го тракто­ра серії ХТЗ-160, а са­ме ХТЗ-16131 (табл. 2).
У якості ос­нов­но­го кри­терію оціню­ван­ня прий­ме­мо су­купні ви­т­ра­ти в про­цесі ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи на площі 319 га на здійснен­ня тих аг­ро­технічних заходів, які ре­алізо­вані фер­ме­ром А.Г. Іщен­ком (табл. 1).
Су­купні та інші ви­т­ра­ти, які ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли для оціню­ван­ня порівню­ва-них ком­плексів, роз­ра­хо­ву­ва­ли за ме­то­ди­кою, ви­кла­де­ною у ДСТУ 4397:2005 «Ме­то­ди еко­номічно­го оціню­ван­ня тех­ні­ки на етапі ви­про­бу­вань».
Аналіз от­ри­ма­них роз­ра­хунків по­ка­зав, що за ви­ко­ри­с­тан­ня ком­плек­су
А. Г. Іщен­ка на­ван­та­жен­ня на п’ять йо­го трак­торів під час ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи на площі 319 га ста­но­вить 315 год. Тоб­то в се­ред­нь­о­му на один енер­ге­тич­ний засіб при­па­дає 63 год.
Ви­ко­нан­ня вітчиз­ня­ним ком­плек­сом ма­шин тих са­мих опе­рацій по­тре­бу­вало за­сто­су­ван­ня не п’яти, а ли­ше од­но­го трак­то­ра ХТЗ-16131, су­мар­не ро­бо­че наван­та­жен­ня яко­го — 516 год.
За­гальні за­тра­ти праці за ре­алізації ком­плек­су А.Г. Іщен­ка ста­нов­лять 415 люд.-год, тоді як за ви­ко­ри­с­тан­ня віт­чиз­ня­но­го — 630 люд.-год, що в 1,5 ра­за більше. Але важ­ли­во те, що три­валість ви­ко­нан­ня за­зна­че­них тех­но­логічних опе­рацій ком­плек­сом ма­шин на ос­нові ХТЗ-16131 не пе­ре­ви­щує аг­ро­технічно до­пу­с­тимих строків.
За всіма інши­ми по­каз­ни­ка­ми пе­ре­ва­гу має вітчиз­ня­ний ком­плекс. Так, вартість ви­т­ра­че­них на па­ль­но-ма­с­тильні ма­теріали коштів у ньо­го мен­ша у 2,7 раза, ек­сплу­а­таційні ви­т­ра­ти — у 1,7, капітальні (інве­с­тиційні) вкла­ден­ня — у 6 і, нарешті, су­купні ви­т­ра­ти — у 2,1 ра­за.

Вис­нов­ки
Да­ле­ко не завжди ви­ко­ри­с­тан­ня за­кор­дон­ної техніки (та ще й у не­ви­прав­да­но роз­ши­ре­но­му асор­ти­мен­ті) за­без­пе­чує ба­жа­ну ефек­тивність сіль­сько­го­с­по­дарсь­ко­го ви­роб­ництва. За­­сто­су­ван­ня ком­плексів ма­шин на ос­нові ви­соко­універ­саль­них вітчиз­ня­них енер­ге­тич­них за­собів із роз­ши­ре­ни­ми тех­но­логічни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми мо­же за­­без­пе­чи­ти ви­щий техніко-еко­но­міч­ний ре­зуль­тат.
Пев­на річ, що роз­роб­ка то­го чи іншо­го комбіно­ва­но­го аг­ре­га­ту за схе­мою «штов­хай — тяг­ни» не мо­же бу­ти ре­алі­зо­ва­на без ура­ху­ван­ня відповідних те­о­ре­тичних знань. Ад­же на прак­тиці відо­мі ви­пад­ки, ко­ли фрон­таль­не навішу­ван­ня машин чи зна­рядь (особ­ли­во енер­гоємних) не спри­я­ло от­ри­ман­ню очі­ку­ва­но­го ефекту. Не­пра­виль­не їхнє аг­ре­га­ту­ван­ня, замість ба­жа­но­го до­ван­та­жен­ня, спри­чи­нюва­ло не­ба­жа­не роз­ван­та­жен­ня пе­редніх (ке­ро­ва­них) коліс трак­то­ра, внаслідок чого він втра­чав ке­ро­ваність і стійкість ру­ху.
Вчені ТДА­ТУ роз­ро­би­ли те­о­ре­тичні ос­но­ви ком­плек­ту­ван­ня комбіно­ва­них ма­шин­но-трак­тор­них аг­ре­гатів за схе­мою «штов­хай — тяг­ни», в яких ура­хо­ва­но й ви­прав­ле­но всі ви­яв­лені прак­ти­кою не­­доліки. Крім опи­са­них ви­ще, про­во­дять досліджен­ня МТА, які да­ють змо­гу поєдну­ва­ти опе­рацію висіван­ня сіль­госп­куль­тур з пе­ред­посівною куль­ти­ва­цією, при­кот­ко­ву­ван­ням, фре­зе­ру­ван­ням грун­ту то­що.
Підкрес­ли­мо, що в цьо­му на­прямі вітчиз­няні вчені знач­но ви­пе­ре­д­жа­ють своїх за­кор­дон­них ко­лег. Але більш-менш ши­ро­ке прак­тич­не впро­ва­д­жен­ня наших но­вих роз­ро­бок знач­ною мірою за­ле­жа­ти­ме від ро­зуміння ук­раїнськи­ми аграріями доцільності й пе­ре­ваг їхньо­го за­сто­су­ван­ня. Сподіваємось, що ця стат­тя при­вер­не ува­гу аг­раріїв до вітчиз­ня­них аг­ре­га­то­ва­них ком­плексів, а ми, своєю чер­гою, завжди відкриті для спіл­ку­ван­ня у будь-який спосіб й охо­че поді­ли­мо­ся потрібною інфор­мацією.

Інтерв'ю
На початку 2025 року набере чинності Закон «Про аграрні ноти». Він впроваджує новий фінансовий інструмент – аграрні ноти, які функціонуватимуть в електронному вигляді. Очікується, що ноти спростять доступ українських сільгоспвиробників до... Подробнее
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее

1
0