Спецвозможности
Технологии

Хвороби цукрових буряків та заходи з обмеження їхнього розвитку в 2013 році

19.07.2013
785
Хвороби цукрових буряків  та заходи з обмеження їхнього розвитку в 2013 році фото, иллюстрация

Рослини цукрових буряків у період вегетації уражуються комплексом хвороб, які пошкоджують як листковий апарат, так і кореневу систему.

В. Саблук, заввідділу фітопатології та ентомології, д-р с.-г. наук, професор,
Н. Запольська, завсектором
фітопатології, канд. с.-г. наук,
К. Шендрик, ст. наук. співробітник,
канд. біол. наук,
Інститут біоенергетичних культур
і цукрових буряків НААН
 
До найпоширеніших і економічно небезпечних хвороб культури слід віднести церкоспороз, появу якого спричинює гриб Cercospora beticola Sacc. і який поширений у всіх зонах бурякосіяння України. За відсутності заходів з обмеження його розвитку церкоспороз може завдати значних збитків буряковим посівам. Зокрема, за сильного ураження листкового апарату цукрових буряків відмічається пригнічення росту коренеплоду внаслідок масового відмирання листків, на яких утворюється велика кількість церкоспорозних плям (100 і більше). Крім того, в листках, уражених плямистістю, у декілька разів (утричі-вчетверо і більше) посилюється транспірація, вдесятеро зменшується асиміляція вуглекислого газу та вдвічі — вміст загального азоту, порівняно зі здоровими рослинами, і навпаки — у коренеплодах хворих рослин значно підвищується (табл. 1).
Наприкінці серпня, особливо після випадання дощів, на місці листя, що загинуло, відростають здорові листки, на утворення яких витрачаються накопичені в коренеплодах цукри, внаслідок чого знижується цукристість буряків.
До зниження цукристості коренеплодів призводить і зменшення асиміляційної поверхні листків унаслідок розвитку плямистості, тому вихід цукру окремими роками може зменшуватись на 40–50% (табл. 2).
До заходів з обмеження розвитку церкоспорозу, насамперед, слід віднести створення толерантних до цієї хвороби гібридів цукрових буряків. Останніми роками в Інституті біоенергетичних культур і цукрових буряків (ІБКіЦБ) створено низку гібридів, які значно менше уражаються цією хворобою порівняно з гібридами попереднього покоління.
   Так, за даними оцінювання, гібрид Ромул уражується церкоспорозом на 23–37% менше, порівняно з такими гібридами, як Злука та Рамзес, а гібрид Анічка в умовах штучного інфекційного фону уражується церкоспорозом на 16,3%, тоді як в аналогічних умовах гібрид попереднього покоління Уладово-Верхняцький ЧС-37 — на 37,2%.
Останнє свідчить про те, що наявність у селекційному асортименті гібридів цукрових буряків, толерантних до цієї хвороби, беззаперечно, дає змогу навіть в умовах епіфітотії уникнути значного ураження листкового апарату хворобою і забезпечити збереженість чималої частки врожаю коренеплодів із високою цукристістю. Однак на практиці повністю зберегти листковий апарат рослин культури навіть за використання толерантних до збудника хвороби гібридів цукрових буряків дуже важко. Як свідчить досвід, зазвичай частина листків уражується хворобою, що змушує виробничників застосовувати додаткові захисні заходи проти неї задля максимального збереження сформованої рослиною площі листкового апарату — основи високої продуктивності культури.
Для цього використовують рекомендовані фунгіциди — як синтетичні, так і біологічного походження — способом обприскування посівів цукрових буряків у вранішні або вечірні години. У денну пору обприскувати рослини пестицидами не рекомендовано через можливі опіки листків. Норма витрати робочого розчину має бути не менш ніж 200–300 л/га. Тільки за цієї умови можливе якомога рівномірніше розподілення фунгіциду листковою поверхнею.
За результатами низки досліджень, найбільшого ефекту від застосування рекомендованих фунгіцидів вдається досягти за профілактичного, або завчасного, обприскування ними посівів культури (на відміну від вимог попередніх рекомендацій — обробляти за прояву перших ознак хвороби) (табл. 3).
   Профілактичні обприскування рослин цукрових буряків фунгіцидами здебільшого проводять, починаючи з першої-другої декад липня і за потреби повторюють через два-три тижні залежно від терміну захисної дії препарату. Якщо застосовували оригінальний препарат, а не генерик, він, як правило, захищає листковий апарат від плямистості впродовж трьох-чотирьох тижнів. Генеричні препарати, на жаль, не завжди забезпечують бажану ефективність проти хвороби. Дані численних досліджень, а також результати застосування профілактичного обприскування посівів цукрових буряків проти церкоспорозу в реальному виробництві свідчать, що такий засіб контролю уражуваності листкового апарату хворобою є обов’язковим у технології вирощування культури. Запізнення з його проведенням або відхилення від рекомендацій щодо його застосування, включаючи вибір фунгіциду і норму витрати робочого розчину та час проведення, можуть істотно позначитися на його ефективності.
Але не тільки церкоспороз уражує плямистостями листки цукрових буряків. До комплексу патогенів, що спричинюють захворювання рослин, належать гриби: Phoma beta, що викликає фомоз, або зональну плямистість, Alternaria alternata — збудник альтернаріозу, Ramularia beta — збудник рамуляріозу, який зумовлює виникнення бактеріальної плямистості, Erysiphe commuinis — породжує появу борошнистої роси та ін. Для кожного із цих збудників характерний свій прояв. Наприклад, альтернаріоз проявляється дещо раніше, ніж церкоспороз (у червні-липні), що нерідко ускладнює його діагностику. На листках, уражених альтернаріозом, з’являються округлі, неправильної форми, темно-коричневі та чорні плями діаметром від 2 до 10 мм. Здебільшого вони вкривають верхівки листків, з розвитком хвороби плями зливаються, і верхня частина листка стає подібною до обпаленої вогнем. Характерною ознакою фомозу є наявність концентричних зон на листках, переважно нижнього, рідше — середнього ярусів.
   Рамуляріоз — нетипова для України хвороба листкового апарату цукрових буряків. Хвороба уражує переважно старі листки культури. Плями утворюються з обох боків листка, трохи більшого розміру, ніж церкоспорозні (4–7 мм у діаметрі), спочатку світло-зелені, потім сірувато-білі, неправильної форми, можуть бути з облямівкою і без неї. Колір облямівки буває від червоно-коричневого до темно-коричневого забарвлення. Характерною особливістю рамулярної плямистості, що відрізняє її від церкоспорозу, є те, що уражені тканини (плями) вкриваються сріблясто-сірим нальотом. Розвиткові рамуляріозу сприяє висока вологість повітря (95%) і помірно тепла погода в літні місяці.
   Окремими роками на листках цукрових буряків проявляється бактеріальна, або дірчаста плямистість. Характерною ознакою хвороби є наявність некротичних бурих плям неправильної форми з широкою темною облямівкою. За їхнього огляду на світло вони прозорі й ніби маслянисті. Некротичні тканини плям підсихають, розтріскуються і випадають, утворюючи дірчасту поверхню листка.
Крім названих видів плямистостей, у всіх зонах бурякосіяння поширена борошниста роса, яка уражує рослини цукрових буряків здебільшого всередині їхньої вегетації. Перші ознаки хвороби проявляються у липні, інколи пізніше. На листках згори, а іноді й зісподу з’являється біле ніжне павутиння, що швидко розростається, утворюючи щільний наліт, який порошиться. Уражене листя деякий час залишається зеленим, потім поступово жовтіє і передчасно відмирає. Найкраще гриб розвивається в умовах сухої спекотної погоди, коли температура повітря сягає 20…30°С, а опадів мало.
В уражених хворобою рослин цукрових буряків порушуються процеси утворення цукрів та інших органічних речовин у листках, зменшується їхній відтік у коренеплід.
   Небезпечними хворобами листкового апарату цукрових буряків також є вірусна жовтяниця і вірусна мозаїка. Перша з цих хвороб проявляється у вигляді пожовтіння листків нижнього та середнього ярусів. Пожовтіння листка починається з його верхівки, поступово поширюючись уздовж краю його поверхні та між жилками. Водночас тканини вздовж жилок залишаються зеленими. Уражені жовтяницею листки мають ширшу та коротшу поверхню, порівняно зі здоровими, вони потовщені, цупкі та крихкі.
Типовим для вірусної мозаїки є утворення на молодих листках водянисто-прозорих світло-зелених плям різної форми та величини.
Контроль ураженості листкового апарату рослин цукрових буряків грибними плямистостями здійснюється у комплексі із заходами проти церкоспорозу. Щодо вірусних хвороб, то ураженість ними рослин контролюють заходами проти листкової бурякової попелиці — основного переносника інфекції цих хвороб.
Таким чином, останніми роками листковий апарат цукрових буряків уражується комплексом патогенів, які викликають появу плямистості різного походження. За відсутності або невчасного проведення заходів захисту посівів вони спричинюють значне зниження продуктивності культури. Найефективнішим способом захисту рослин цукрових буряків від цих хвороб є профілактичні обприскування посівів фунгіцидами як біологічного, так і хімічного походження.

Интервью
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Руководитель стартапа, у которого уже появились два конкурента, - о важности мониторинга уплотнения почвы, эволюцию методов измерения уплотнения и борьбе с последним.  - Ваш стартап «Скок Агро» сосредоточился на усовершенствовании методов... Подробнее
14-15 марта в Одессе прошел очередной конгресс "Органическая Украина". Органическое земледелие, как и каждое явление, имеет как своих сторонников, так и своих противников. И у тех, и у других есть свои аргументы. Поэтому сегодня редакция... Подробнее

1
0