Спецможливості
Аналітика

Хочете диверсифікувати бізнес? Подумайте про франчайзинг

21.07.2017
4116
Хочете диверсифікувати бізнес? Подумайте про франчайзинг фото, ілюстрація

На ринку франчайзингу України в даний час діє близько 750 франчайзингових мереж. Про те, як розвивається мережевий бізнес, скільки коштує франшиза та які умови її отримання, propozitsiya.com розповів голова Асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос.

 

Із 750 мереж, що працюють в Україні, половина знаходиться в законсервованому стані, «готовності до розвитку». Близько 60% франчайзингових підприємств працюють у сфері торгівлі, бо вона простіша в запуску, але при цьому за останні 3 роки в цьому секторі найменше запитів від потенційних франчайзі. «Тобто людей готових вкладати гроші в бізнеси, що пов'язані з товарними залишками, обмаль», - каже А.Кривонос. Він радить при покупці франшизи саме в торговому сегменті особливу увагу приділити брендуванню, створення легенди бренду і постійному маркетингу.

30% франчайзингового ринку представлено послугами і цей сегмент буде рости, прогнозує експерт. Саме тут є можливість шукати нові підходи: дробити послугу на складові або акумулювати. «Послуги стають все більш екзотичними. Клієнт більше не хоче традиційної дії. Чим складніше організована ваша послуга, тим більшим буде попит».

Ресторани і точки громадського харчування, традиційно сприймаються як локомотив франчайзингу, але в Україні вони займають лише 15%. «При всій зовнішній простоті в HoReCa є дуже багато некерованих факторів. Особливо проблематичним питанням є нерухомість для ресторанів - територіально вони повинні розміщуватися або на першій лінії, або в парковій зоні», - нагадує експерт.

Всі інші види бізнесу займають у франчайзингу не більш як 5%. Найчастіше це фінансові послуги, типу ломбардів.

Бізнес за $50 тис.

Національні мережі, частка яких на ринку 50-55%, продовжують рости. Ця тенденція схожа із зарубіжними, наприклад в Туреччині, Франції та Німеччини національні мережі складають 80%, в Китаї - 99%, в США 70-80%.

Цього року запитів на покупку франшиз стало більше. Однак великі суми на покупку бізнесу українці витрачати не готові: $ 20-50 тис. - це межа і в цьому є складність. Адже стандартна франшиза мережі ресторанів «Челентано» коштує від € 170 тис, а новий формат невеликого кафе - від € 35 тис. Якщо йдеться про такі об'ємні франшизи, як ресторани KFC (вартість $ 1 млн, плюс план за 3 роки, необхідність відкривати відразу 3-4 точки, монополізувати місто, знайти кошти на рекламу), то потенційні бізнесмени найчастіше відмовляється від такої трудомісткої ідеї.

За словами А. Кривоноса, останнім часом до Асоціації стали частіше звертатися власники франшиз з Індонезії, Нової Зеландії, Коста-Ріки, Болівії, Еквадору, ОАЕ. «Світ стає дуже близьким і мобільним. Щоб зміцнити ці зв'язки постає питання нейминга, фішок, стабільності бізнесу. Задумувати франчайзинг для одного села - не тільки безглуздо, але і небезпечно для бізнесу. Думайте глобально - дійте локально. Нікому не цікава одна точка, потрібен масовий проект, який буде розвиватися», - звернув увагу представників бізнесу керівник Асоціації.

Чи чекають на нас в Європі?

У зв'язку з ратифікацією Положення про Асоціацію з ЄС українські ресторани, побутові мережі продуктів харчування зобов'язані почати впровадження міжнародних стандартів, наприклад HACCP. Але відкритість ринку ЄС до вітчизняних мереж - ілюзія. «Європа нас не чекає. Тим, хто хоче просуватися в Європі, доведеться їхати туди і юридично институалізуватися», - підкреслює експерт.

Сподіватися на діаспору також не варто, оскільки до вихідців із колишнього СРСР місцеве населення може ставитися навіть негативно. Вибираючи персонал і керуючого, краще орієнтуватися на місцеве населення, яке має уявлення про локальний ринок.

При виході за кордон фахівці по франчайзингу радять адаптувати назву бренду. «Львівський круасан» у Польщі, наприклад, відкрився як Grand croissants. «Львівська майстерня шоколаду» також трансформувала назву свого бренду.

Як обрати якісну франшизу?

Один із критеріїв - участь франшизера у виставках. «Це показник того, що компанія готова говорити публічно про свої плюси і мінуси. Участь у виставках - це не найефективніший вид реклами, але дієвий іміджевий хід».

Зарубіжні виставки істотно відрізняються від тих, що проводяться в Україні. «Це жорсткий технологічний процес. На стенді франчайзера у зацікавленого часто замість «вітаємо» запитують звідки він. Якщо він із регіону, де франчайзери хочуть розвиватися, розмова продовжується. У компаній вже є чітке розуміння для яких ринків вони продають свій продукт. На стенді «Ашан» у Парижі на площі в 200 м2, просто стояли столики, за якими сиділо по 3-4 людини, і менеджер із кожним спілкувався. Навіщо витрачати час на території, які від самого початку власнику франшизи нецікаві?

Ще одна відмінність у тому, що ділові виставки в Європі проходять у вихідні дні. «Люди, працюючи десь, готові виділити свій вихідний день, щоб вибирати собі бізнес».

Одна з найбільших франчайзингових виставок в світі - Паризька. А ось в Німеччині виставкова діяльність у порівнянні з іншими країнами дуже скоротилася. Чимало організаторів виставок скоротили свої площі в 10-15 разів. Великі франчайзингові виставки проходять у Мілані, Римі, Барселоні, Мадриді, Валенсії. Але вони здебільшого орієнтовані на локальні ринки. Дуже масштабною виставкою може похвалитися Туреччина, але левова частка експонентів на ній - національні мережі. Вся Вишеградська група, в тому числі Україна, відвідує осінню виставку в Польщі.

Робота Асоціації

Асоціація франчайзингу України проводить аналіз франшиз, якість яких оцінюється по 41 показнику. У планах Асоціації проводити сертифікацію франшиз. Це дозволить публічно повідомляти про результат аудиту за 100 бальною системою.

- Велика частина нормальних франчайзерів при нашому аудиті отримує оцінку в районі 45-70 балів. «Додо піца» набрала у нас 86 балів - це максимальна оцінка на сьогодні. Мережа активно розвивається в Україні. Вже є майже 200 точок, план - 400. Але ми розшукали їх офшори зі списком бенефіціарів, які не відповідають заявленим, кількість діючих точок також не завжди знаходиться за вказаними адресами. Часто оцінка знижується, коли її власників не ініціалізовано.

Мережевий бізнес в Україні перебуває на етапі становлення. У Верховній Раді є група з п'яти депутатів, яка готова зайнятися лобіюванням питань франчайзингового регулювання. «Є підписані договори з Мінекономіки і Мінфіном, а також проект договору з Держпатентом зі співробітництва і передачі інформації. Є партнерські договори з різними Асоціаціями за різними напрямками ринку», - додав А. Кривонос.

Коли будуть отримані реєстраційні документи та узгоджена третейське застереження, на сайті Асоціації франчайзингу з'явиться відкритий список суддів, які будуть допомагати регулювати відносини з франчайзі. Можливо, буде опубліковано і чорний список франчайзерів і франчайзі.

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com

Інтерв'ю
экспорт
Після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою українські аграрії отримали шанс вийти на канадський ринок. Втім, позитивний ефект буде відчутним не відразу. 
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про

1
0