Грецький горіх: ваш бізнес сьогодні, завтра і в майбутньому
Останніми роками значно підвищився інтерес до грецького горіха. Невипадково Е. К. Ціолковський назвав його деревом майбутнього".
Грецький, або волоський, горіх (Juglans regia L.Walnum - жолудь Юпітера царський) - одна з найдавніших та найцінніших порід дерев. З давнини високопоживні плоди вживали в їжу, а листки, оплодні, перетинки та зелені горіхи використовували в лікувальних цілях.
Академік М. Вавілов визначав три зони природного поширення грецького горіха: китайсько-гірський, центральний і західний Китай; середньоазійський - Індія, Афганістан, Таджикистан, Узбекистан, Киргизія; передньоазійський - Мала Азія, Закавказзя, Іран, Туркменистан.
У Китаї грецький горіх (хутао) був відомий ще в ІІ ст. до н. е., а в Індії згадувався в древніх санскритських письменах.
Поширеній назві грецький горіх зобов'язаний безпосередньо грекам, які ще задовго до нашої ери культивували цю рослину на Балканах та у країнах Середземномор'я. Пізніше вони поширили горіх у гірських регіонах Болгарії, Румунії, Угорщини, Югославії і Туреччини.
У Східній Європі найбільшого поширення у культурі грецький горіх набув у Молдові, Україні, в Краснодарському та Ставропольському краях Росії і на Північному Кавказі.
У Київській Русі в монастирських садах грецький, або волоський, горіх почали вирощувати ще тисячу років тому. На думку вчених, найраннішими осередками цієї культури були Видубицький і Межигірський монастирі - перші форпости християнства на Русі, які розташовувались по Дніпру вище та нижче Києва. Мабуть, разом із вірою греки-місіонери принесли і цю рослину, що і визначило її подвійну назву (греки йшли через Валахію, або ж Волощину, що на території сучасної Румунії).
Нерідко у нас можна зустріти велетенських "старожилів" віком понад 300 років, особливо в західних і південно-західних областях. Урожайність таких дерев може сягати до 300 кг плодів. Нині в Україні можна нарахувати кілька мільйонів плодоносних дерев волоського горіха.
Всесвітньо відомий український вчений садівник Л. Симиренко, вивчаючи горіх у Криму, підкреслював його цінність: "Грецкий орех служит нередко источником благосостояния целой татарской семьи, причем его завещали одному или другому родственнику, и не то что целое дерево, а например, 1/3 или 1/5 часть прибыли с его урожая, так что владельцем одного экземпляра есть часто несколько отдельных лиц. К слову сказано, в Крыму нередко встречаются настоящие орехи-богатыри, каких мы севернее уже не встречаем".
Волоський горіх - одна з найцінніших порід дерев. За комплексом позитивних властивостей він майже не має собі рівних у рослинному світі. Росте швидко, плодоносить щедро і тривалий час. Практично всі частини цієї рослини: листя, кору, стовбур, коріння, зелені і стиглі плоди та їхню шкаралупу - застосовують у різних сферах людської діяльності. Волоський горіх - це, насамперед, їжа, потім ліки, меблі, будівельний матеріал, паливо. Це і добриво, і речовина для дублення шкіри, і барвник для тканин. Його використовують для косметичних цілей, для виготовлення лінолеуму, інструментів, фарб для живопису, поліграфічної туші. Дерева горіха утворюють відмінну тінь і прохолоду в спекотні літні місяці.
Найбільшою цінністю є ядро горіха, оскільки воно має не тільки відмінні смакові якості, а є одним із найбагатших за споживчою цінністю і вмістом поживних речовин для людського організму: жири - 40-80 і навіть 90%, білок - до 22 і навіть 25%, близько 13% вуглеводів. З мінеральних речовин ядро містить: калій, азот, фосфор, кальцій, залізо, сірку, кобальт, йод, цинк. Багатий він і на дубильні речовини, вітаміни А, В1, В2, С, Е, К, Р, РР, F.
Білок горіхового ядра містить близько 16 вільних амінокислот, майже половина з них незамінні: вони не синтезуються в організмі людини, а мають надходити з їжею. Жири волоського горіха містять близько 79,4% полінасичених жирних кислот, які нормалізують жировий обмін і запобігають утворенню тромбів. Також вони багаті на ненасичені жирні кислоти, які мають велике значення в лікуванні та профілактиці атеросклерозу, діабету, хвороб серцево-судинної системи, порушення обміну речовин.
Ядро грецького горіха має велику енергетичну цінність: 100 г ядра дає 612850 калорій, що становить 25-30% добового раціону людини. За калорійністю волоський горіх перевершує значне число рослинних і тваринних продуктів харчування. Свинину волоський горіх перевершує за калорійністю в 1,5 раза, мед - в 2,5, хліб - в 3, рибу - в 7,8, молоко і картоплю - в 10 разів. Саме тому ядра горіха рекомендують вживати за фізичної і розумової перевтоми, втрати ваги, після важкої хвороби (ще Ібн Сіна рекомендував горіхи для відновлювального харчування і лікування), вагітним жінкам і породіллям у період годування новонароджених, спортсменам. Горіх зміцнює серце, печінку, мозок.
Серед ненасичених жирних кислот у складі ядра волоського горіха переважає лінолева (46,8-69,2%) і ліноленова (7,0-17,9%). Ці кислоти легко окислюються, таким чином захищаючи організм від дії канцерогенних речовин, також вони підвищують стійкість організму до радіаційного випромінювання. Зелені плоди горіха використовують для вітамінізації вин, їх маринують для споживання з м'ясними стравами.
Завдяки вмісту йоду, волоський горіх рекомендують під час лікування захворювань щитоподібної залози. Лікарі стверджують, що грецький горіх має сильні бактерицидні, ранозагоювальні властивості. Його використовують також під час лікування недокрів'я, оскільки горіхове ядро містить залізо і кобальт.
Основні виробники
Основними виробниками волоського горіха в світі є США, Китай, Україна, Молдова і Франція. Причому в Європі культурних промислових садів найбільше у Франції. На частку України припадає 22,5% валових зборів горіхів у Європі: 88% горіхового врожаю - з дерев на подвір'ях селян, дачних ділянках, уздовж доріг, 12% - у старих садах на площі 1700 га, вік яких - понад 40 років.
Цілеспрямоване формування промислових інтенсивних садів в Україні почалося лише в 2009 році після початку інформаційної роботи Всеукраїнської громадської організації "Українська горіхова асоціація". Ініціаторами створення її стали народний депутат України С. Терещук (нинішній почесний президент асоціації), В. Пахно (голова ради асоціації). Також активну участь у процесі інтенсифікації горіховиробництва брав і автор цих рядків.
Наразі площа промислових садів досягла 3000 га. Площі окремих горіхових садів коливаються від 5 до сотень гектарів. Сади формують щепленими саджанцями, зареєстрованими в Державному реєстрі України, з урахуванням сучасних технологій і рекомендацій Міністерства аграрної політики і продовольства. Сади входять у промислове плодоношення, починаючи з п'ятого-шостого року. Асоціація залучила близько $10 млн інвестиційних коштів у створення садів і підприємств первинної переробки горіха. Інвестиційний потенціал України становить понад $100 млн CША тільки на освоєння малопродуктивних і деградованих земель під створення горіхових садів.
Перстпективи в Україні
Український ринок горіхів наразі далекий від насичення. Орієнтиром розвитку ринку горіхів може слугувати максимальне зближення споживчого попиту населення (1,4 кг) до стандартів харчування (3,6 кг на рік) і задоволення потреб зовнішнього ринку. З усього зібраного в Україні врожаю волоського горіха 60% експортують, 20 - "з'їдає" внутрішній ринок, ще 20% - втрати.
2011 рік характеризується рекордним урожаєм волоського горіха. Так, у 2008 році валовий збір становив 56 тис. т, у 2009 - 54 тис., 2010-го рівень урожаю знизився до 48 тис., а в 2011 році очікується близько 60-68 тис. тонн.
Сьогодні закупівельна ціна горіха волоського - від 11 до 13 грн, що наближається до європейських цін: 1,4-1,6 євро. Таким чином, підсобні, присадибні господарства нинішнього року можуть отримати близько 600 млн грн, а підприємства-експортери - близько 80 млн євро від експорту цілого горіха і трохи більше - від експорту ядра горіха.
Потенціал України, за розрахунками фахівців, може становити 170 млрд гривень.
В Україні сформувалося три напрями зовнішньої торгівлі горіхами: експорт в країни Західної Європи і північно-західної Азії високоякісних плодів для споживання у свіжому вигляді; торгівля горіхами середньої якості для внутрішнього споживання на ринках країн СНД і частково Азії; імпорт горіхів для подальшої товарної доробки та перепродажу на сировинні ринки країн Західної та Східної Європи, Азії, СНД. Також останніми роками намітилася тенденція до збільшення експорту чищеного горіха, а так само продукції переробки (олія, шрот, БАДи), що випливає з економічної доцільності.
Горіховий бізнес в Україні є дуже привабливим в інвестиційному плані (цілком підпадає під визначення "швидкі інвестиції"). Кліматичні умови і грунти придатні для вирощування цього цінного в усіх відношеннях продукту практично на всій території України.
Останнім часом активно розвивається переробний сегмент горіхового бізнесу. Промислове обладнання з калібрування, лущення плодів виробництва ДП "СКТБ ІПП НАНУ" користується великим експортним попитом. А верстат для лущення горіха, виготовлений у Дніпропетровську, використовують багато фермерів та підприємців. Водночас велика кількість європейських підприємств пропонує своє обладнання для виконання процесів від збирання до пакування горіха і чистого горіхового ядра. Асоціація в цьому питанні стимулює випуск та впровадження вітчизняного обладнання глибокої переробки горіхової сировини для профілактичних, лікувальних цілей, для харчової, кондитерської, парфумерної промисловості. Сьогодні в апробації - чаї з молодого листя волоського горіха, лікувальні цукрові та медові витяжки з горіха молочно-воскової стиглості, настоянки перегородок і навколоплідника горіха, горіхова олія та інші компоненти горіхової сировини.
Асоціація представлена в 24 областях України, АР Крим, членами та учасниками її є понад 1700 осіб: фермери, підприємці, агропідприємства, депутати і городяни - всі верстви українського суспільства.
В Україні працюють чотири ліцензійних розплідники волоського горіха. У Державному реєстрі України зареєстровано 21 сорт, із них: дванадцять українських, шість - молдавських, три - французьких.
Серед найбільших розплідників грецького горіха сьогодні - ТЦОК "Лінард" та "АПК "Маїс", що на Черкащині, які випробовують перспективні зарубіжні та вітчизняні форми грецького горіха. Найближчими роками планується поповнити Державний реєстр України ще шістьома новими сортами.
О. Самойленко, директор плодоовочевого департаменту ТОВ "АПК "Маїс", Черкаси