Спецможливості
Агробізнес

Гранти для підприємців-переробників: Підсумки – 2022. Мінекономіки

28.02.2023
1854
Гранти для підприємців-переробників: Підсумки – 2022. Мінекономіки фото, ілюстрація

1655 заявок надійшло до Міністерства економіки України в 2022 році. З них 269 підприємців отримали позитивні рішення та отримали грантову допомогу від держави на розвиток агропереробного бізнеса (виробництво харчових продуктів, переробка деревини, обробка металу). Загальна сума виплачених коштів становила 1,5 млрд гривень. Програма тривала пів року минулоріч і триватиме в майбутньому. В Міністерстві економіки підвели підсумки та окреслили перспективи грантової програми під час онлайн мітапу, який організувала освітня платформа AGGEEK. Зустріч відбулася завдяки програмі USAID AGRO, що реалізується компанією Сhemonics Україна.

 

Перші ластівки полетіли… Досвід отримання гранту від держави 

 
Віталій Шуберанський, аграрій, власник ТОВ «Френдт» (Рокитнянський р-н, Рівненська обл. ):
— Ми подавали заявку на отримання гранту для облаштування лінії з виробництва пелет. Ще до нового року кошти отримали. Ми просили у держави 7 млн грн, власний внесок склав 12 млн грн. Вже на початку січня кошти було вкладено в закупівлю обладнання, процес пішов, а наприкінці лютого ми привезли закуплене на підприємство і почали монтаж конструкції.
Віталій Шуберанський
Мені сподобалася ідея з грантами. Якщо в людини є задум і далі, коли починається його реалізації, мало хто пропрацьовує бізнес-план, а лише на власних відчуттях, за досвідом колег, знайомих розпочинає втілювати проєкт. В ситуації з поданням проєкту на грант, заповнюючи відповідну форму, ти можеш прорахувати план дій на роки і отримати відповіді на запитання: Чи твій задум взагалі реально втілити і чи буде він приносити користь, як суспільству, так і тобі? Чи це просто гарна ідея. Я особисто, заповнюючи всі дані, пересвідчився, що наш проєкт дійсно має право на життя. Наша ідея — це переробка відходів у доходи. В тому місці, де знаходиться наше виробництво є дуже багато деревини, яку спалюють, бо її ніхто не купує, немає ринку збуту (віддаленість до обласних центрів понад 150 км). Тому ми отримуємо сировину, лісгоспи отримують додатковий дохід, створюються робочі місця. 
Віталій Шуберанський: «Наша ідея — це переробка відходів у доходи»
 
Запуск виробництва ми плануємо по закінченні всіх монтажних та обслуговуючих робіт з обладнанням. Наша задача не збудувати завод, а випускати якісну продукцію. Ми стикнулися з проблемою нестачі електроенергії, наразі ситуація критична. Вибираємо потужний і надійний генератор, а також вивчаємо питання безперебійного живлення, можливо купимо акумулятори великої потужності. Звісно, це не дешево нам обійдеться, але якщо дивитися на довгострокову перспективу, то вартість кіловата менша, ніж вартість пелети. Крім того, ми плануємо впровадити проєкт розміщення сонячних батарей на даху виробничого приміщення. В Європі, наприклад, продукція виготовлена за допомогою сонячної енергії дуже ціниться і ми також зможемо виготовляти таку продукцію.
 

Мінекономіки: досвід реалізації програми

 

Денис Кудін, екс-перший заступник міністра економіки:

Які ключові зміни можуть торкнутися цієї програми у 2023 році?

— Коли ми започаткували програму, то побачили, що учасники роблять типові помилки, більшість не розуміє як правильно діяти. Тому ми минулого року працювали над тим, щоб уникнути двозначності, навіть там, де нам здавалося, що все зрозуміло, але люди вважали інакше. Ми виправляли документи так, щоб не було однакових системних помилок. У нас немає мети комусь відмовити, але оскільки гроші йдуть з державного бюджету, а бюджетне законодавство суворе, то заявка від фермера повинна відповідати всім вимогам. Мета Уряду зробити так, щоб підприємство, яке спочатку не отримало грант, могло би врахувати зауваження, виправити помилки, доопрацювати ідею, якщо необхідно, і в кінці кінців все таки отримати грантові кошти.
Денис Кудін
 
Поширені помилки при поданні заявки на грант. На чому варто особливо зосередитися?
1 Розмір власного внеску (варто правильно розрахувати відсоток суми, яку має сплатити заявник. 70 % — кошти від держави, 30 % — власні кошти підприємця);
2 Нецільове використання гранту (держава фінансує капітальні інвестиції. Потрібно уважно вивчити постанову щодо фінансування, її можна знайти в переліку документів в додатку «Дія», за оформлення заявки на грант);
3 Валютні контракти (не більше 50 % суми гранту можна спрямувати на закупівлю іноземного обладнання, решта суми має бути сплачена за обладнання тощо, яке виробляється в Україні).

 

Ризики щодо анулювання грантів

— Коли ми запускали грантову програму (1 липня 2022 року), всі гроші були направлені на ведення війни, як і зараз. Ми прописували цю програму до кінця не розуміючи джерел з яких ми будемо її фінансувати, але Уряд чітко розумів, що потрібно показати людям впевненість в тому, що в Україні можна і потрібно створювати та розвивати бізнес. На той момент настрої підприємців були дуже неоднозначні. Спостерігалися затримки з фінансуванням цієї програми, бо першочергово всі виплати йшли на фронт. Через це рішення були «замороженими», а заявки відхилялися. Був ще й інший момент. На жаль, підприємці не виконували своїх зобов’язань щодо внесення власної частки коштів на банківський рахунок, навіть тоді, коли ми зі свого боку були готові сплатити свій внесок. Це вважається невиконанням умов програми, тому деякі гранти були також скасовані. Таким підприємцям можна знову подавати заявки. 29 грудня ми повністю закрили по року всі грантові виплати підприємцям. Сьогодні кошти є і я сподіваюся, що подібних затримок у 2023 році не буде та анулювання грантів також, бо ми передбачили в держбюджеті окрему статтю на гранти (1 млрд 370 млн грн). 
Мета Уряду — зробити так, щоб підприємство отримало грантові кошти попри все

Програма – 2023

— 2023 рік є для нас ключовим, минулого року грантовий проєкт був пілотним і ми намагалися максимально його доопрацювати, навчитися видавати гранти, бо раніше такого досвіду в Уряду не було. На сьогодні у нас є опрацьований, вдосконалений продукт і ми сподіваємося, що увесь 2023 рік ця програма буде успішно діяти. Подати заявку на участь можна через портал «Дія», як і раніше.
Одним із пріоритетів Уряду в 2023 році є максимальний розвиток агропереробкиПодати заявку на грант можна через портал «Дія»
Денис Кудін зауважив, що для Уряду важливо, щоб якомога більше підприємств брало участь у таких програмах, бо одним із пріоритетів у 2023 році є саме максимальний розвиток агропереробки.
 
В. Полевик

Інтерв'ю
Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому... Подробнее
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее

1
0