Фітосанітарний прогноз для виноградарів на сезон-2017
Аналіз річних звітів державних фітосанітарних інспекцій Одеської, Миколаївської та Херсонської областей із моніторингу розвитку й поширення шкідників та хвороб сільгоспкультур переконливо свідчить про стабільне зростання чисельності шкідників і збудників хвороб у виноградних насадженнях України.
Протягом останніх п’яти років середні показники чисельності основних шкідників виросли вдвічі і продовжують зростати із року в рік. Простежується чітка тенденція істотних змін у складі шкідливої фауни і флори виноградників, що є наслідком зміни клімату і створення сприятливих умов для накопичення й масового їхнього розвитку.
Зокрема, значно посилилася шкідливість гронової листовійки, а також розширився ареал листкової форми філоксери і кліщів-фітофагів різних трофічних груп: павутинні, зудень, листкові, брунькові тощо. З кожним роком заселення кліщами виноградних насаджень не зменшується, тому що боротьба з ними практично не ведеться. Супутні види шкідників поступово стають економічно значущими. Так, зросла чисельність та розширився видовий склад сисних шкідників (цикад, трипсів) і збільшилась кількість листогризучих шкідників — це різні види совок, п’ядунів, пістрянок і скосарів. Особливо різко позначилася шкідливість багатоїдних шкідників. На виноградниках ці шкідники відносяться до категорії циклічних, тобто таких, що з’являються раз у декілька років. Це, зокрема, бавовникова совка, ріпаковий квіткоїд, жуки-бронзівки (оленка волохата), американський білий метелик і багато інших видів (табл. 1).
Щодо гронової листовійки, яка, як і раніше, залишається найшкідливішим та економічно найбільш значущим шкідником виноградних насаджень (її ареал охоплює всі райони виноградарства України), відзначається масове збільшення чисельності та посилення шкодочинності, що безпосередньо пов’язано із багатьма факторами, в тому числі і з потеплінням клімату. Фітосанітарні обстеження виноградних насаджень різних регіонів України показали, що практично повністю збережений осінній зимуючий запас цього шкідника.
Дані моніторингу динаміки накопичення чисельності зимуючого запасу гронової листовійки на виноградниках Одеської області за останні 22 роки представлено на рисунку, поданому нижче.
Із наведених даних видно, що за останні чотири роки чисельність зимуючого запасу шкідника значно зросла. У 2014 році фіксували найбільший показник її заселення — у середньому 5,9 екз./кущ. Водночас фіксували максимальну кількість зимуючих лялечок — у межах від 9,5 до 16,5 шт./кущ. Тобто, швидше за все, середній показник 5,9 екз./кущ, який ми враховували під час розробки прогнозу на 2015 рік, — ще не межа. Однак наступні маршрутні обстеження і візуальний огляд кущів показали, що зимуючий запас шкідника на 2015 рік значно знизився і становив у середньому 3,5, а в 2016 — 3,3 екз./кущ за повсюдного заселення 25–30% кущів. Незважаючи на зниження рівня зимуючого запасу шкідника, він залишається досить високим, і за сприятливих погодних умов можлива істотна його шкодочинність. Та навіть попри те, що щорічно до 50% діапаузуючих лялечок гине від низьких зимових температур, чисельність першого покоління завжди в рази перевищує економічний поріг шкодочинності.
Відомо, що в умовах України гронова листовійка розвивається у трьох повних поколіннях і за сприятливих умов утворює четверте неповне (факультативне). Найчисленніше і найшкодочинніше перше покоління листовійки, у зв’язку з цим основний акцент боротьби слід робити саме проти нього. Початок льоту метеликів першого покоління листовійки, як правило, спостерігають у першій-другій декаді квітня із настанням стійких температур повітря понад 10°С, а інтенсивність льоту метеликів залежить від погодних умов.
Вирішальним залишається своєчасне обприскування виноградників проти гусениць I покоління, що забезпечує високу ефективність захисту від цього шкідника, скорочує обсяги потреби наступного застосування інсектицидів і є запорукою успішної боротьби на весь період вегетації. Для цього потрібно визначитися щодо точних строків обробок, які можливо встановити на підставі феромонного моніторингу популяції шкідника. Обробку слід проводити у період масового льоту метеликів, який починається орієнтовно через вісім – десять днів після початку безперервного льоту самців.
За початок масового льоту приймають кількість метеликів шкідника, які потрапили в одну пастку за добу і число яких удвічі-втричі перевищує їхній пороговий показник. Для винограду столових сортів порогова кількість становить 10, а для технічних — 20 екз./добу. Для ІІ і ІІІ поколінь порогова кількість метеликів знижується вдвічі — до 10 і 5 екз./добу відповідно.
Протягом останніх п’яти років на виноградниках спостерігаються сприятливі умови для розвитку більшості збудників хвороб, які характеризуються високим інфекційним рівнем, збільшенням ступеня їхнього поширення та шкодочинності. Найчастіше хвороби винограду стали розвиватися за типом епіфітотій — це переважно оїдіум, мілдью, сіра гниль (останніми роками це характерно для оїдіуму). Ступінь розвитку мілдью так само зросла — за останні шість років хвороба носила епіфітотійний характер у 2010 і 2016 роках.
Збільшилася і частота епіфітотій сірої гнилі — від одного до трьох разів на п’ять років. На окремих сортах у вигляді епіфітотій розвиваються такі хвороби, як: чорна плямистість, антракноз, біла гниль, альтернаріоз, усихання гребенів і чорна гниль ягід винограду. Зросла шкідливість хвороб деревини (так зване інфекційне всихання кущів), зокрема, почастішали прояви чорного раку, еутипозу, ески (табл. 2).
Зміни навколишнього середовища, які відбуваються у рамках глобальних змін клімату, а також масштабний обмін генетичними ресурсами винограду між країнами без належного фітосанітарного контролю спричинили появу і масовий розвиток на виноградниках нових і поки що недостатньо вивчених захворювань, які тепер становлять серйозну загрозу виноградарству. Альтернаріоз і всихання гребенів є одними із них.
Однак у сучасних умовах основу патогенного комплексу виноградних насаджень, як і раніше, становлять три основні хвороби — це мілдью, оїдіум і сіра гниль.
Останнім часом у результаті потепління клімату і зменшення показників вологості повітря оїдіум набуває пріоритетного значення. Масове поширення інфекції і ураження рослин спостерігається зазвичай у другій половині вегетації (в основному — після цвітіння). Оптимальні умови для розвитку хвороби — помірно спекотна погода (20…25°С) за високої вологості повітря (50–80%). Так само розвиток оїдіуму посилюється у разі ослаблення рослин унаслідок грунтової посухи, надмірної загущеності насаджень, перевантаження кущів пагонами та поганої провітрюваності й агротехніки на низькому рівні.
Боротьбу з оїдіумом слід вести профілактично і починати рано навесні — за появи двох-трьох листків. Обов’язкова умова — чергування системних і контактних препаратів та використання бакових сумішей. Так само для запобігання виникненню резистентності слід використовувати нові препарати із новими діючими речовинами. Найуразливіші фази для винограду і найсприятливіші для розвитку оїдіуму: до цвітіння, після цвітіння, ягода – «дрібна горошина» і за два тижні до розм’якшення ягід.
Мілдью, як і інші несправжні борошнисторосяні гриби, розвивається тільки в умовах високої вологості (часті дощі, рясні роси, ранкові тумани). Причому що вища вологість і довша тривалість періоду із наявністю краплинно-рідинної вологи на вегетативних та генеративних органах рослин, то швидше перебігає патологічний процес і вища його шкідливість.
Джерелом первинного зараження мілдью є зимуючі ооспори в опалих уражених листках і ягодах. Для проростання ооспор потрібен дощ протягом двох-трьох днів, який промочить грунт на 5–10 см, за середньодобової температури повітря понад 11°С (opt. t° — 18…24°C), а також відносна вологість повітря не нижче 80–85% та наявність на листках краплинно-рідинної вологи.
Найбільший збиток урожаю ця хвороба може заподіяти під час цвітіння — що ми, власне, і спостерігали нинішнього року. Уражені суцвіття забарвлюються у жовтий колір, буріють і зрештою засихають. До мілдью так само сприйнятливі і ягоди розміром до половинної величини. У разі зараження після цвітіння молоді ягоди вкриваються білим густим нальотом, темніють, загнивають і засихають на гроні. Коли ягоди досягнуть розміру горошини, гриб, що ззовні непомітний, міститься всередині уражених ягід, на яких згодом з’являються вдавлені плями синювато-коричневого кольору. Утворюються так звані «шкірясті ягоди», вони зморщуються, наполовину загнивають і залишаються висіти на гроні. Особливо сильно уражуються загущені виноградники, із несвоєчасним видаленням пасинків, із поганою агротехнікою, а також ділянки, розташовані на непровітрюваних масивах із неякісною та несвоєчасною системою захисту.
Серед різних схем обробки виноградників від мілдью біологічно найобгрунтованішими є обприскування у такі терміни: перша обробка — за появи перших маслянистих плям; друга — перед цвітінням; третя — після цвітіння. Наступні обробки проводять кожні 7–14 днів залежно від погодних умов.
Слід зазначити, що збудник мілдью належить до патогенів із високим ризиком розвитку резистентності, що призводить до різкого зниження ефективності фунгіцидів за неправильного їхнього використання. Вирішення цієї проблеми нерозривно пов’язане з детальним вивченням і застосуванням препаратів на основі нових діючих речовин та модифікацією вже відомих (наприклад, новий фунгіцид Пергадо® R, в.г. — 4,0–5,0 кг/га).
Щодо сірої гнилі, то для її розвитку сприятлива погода з рясними дощами після тривалого жаркого періоду. Найнебезпечніша ця хвороба у період дозрівання винограду — вона викликає побуріння ягід і мокру гниль. До того ж простежується така закономірність: що ближче до настання терміну дозрівання, то більший ризик появи на виноградниках сірої гнилі.
Насамперед уражуються ягоди, що мають будь-які механічні пошкодження — це можуть бути й ураження винограду листовійкою, грибними хворобами (в основному — оїдіумом і мілдью), і розтріскування ягід, що виникають унаслідок рясних опадів. За вологої погоди хворі грона покриваються пухнастим сірим нальотом, що розпорошується від дотику. Він являє собою грибницю, на якій розвиваються конідієносці з конідіями. Останні легко переносяться вітром. Далі сіра гниль швидко поширюється з окремих ягід на ціле гроно і часто перетворюється на кашоподібну грудку. Уражені грона легко піддаються оцтовому скисанню, що спричинює зниження якості ягід.
Зараження грон винограду сірою гниллю можливе під час і після цвітіння, а також перед змиканням ягід у гроні і з моменту зміни забарвлення ягід. Як правило, здорова ягода, починаючи від фази «дрібна горошина» та до початку набування забарвлення, не уражується сірою гниллю, але зараження можливе у разі пошкодження шкідниками, градом та ураження оїдіумом.
Як рекомендації з боротьби із сірою гниллю наводимо оптимальні терміни проведення обробок від хвороби відповідно до фенологічних фаз розвитку виноградної рослини: кінець цвітіння, перед змиканням ягід у гроні та початок дозрівання ягід.
Окрім зазначених термінів, рекомендуємо обов’язково включити до системи захисту профілактичну обробку фунгіцидами із побічною дією проти гнилей винограду в ранньовесняний період. У цей час найефективнішим є фунгіцид Хорус®75, ВГ, оскільки гриб Botrytis cinerea може вести як паразитичний, так і сапрофітний спосіб життя на поверхні та всередині кори однорічної деревини, надаючи їй жовтувато-білого забарвлення, та має здатність латентно розвиватися навіть за низьких температур.
Водночас з ефективними та вчасно проведеними заходами боротьби із гроновою листовійкою, оїдіумом і мілдью протягом вегетації контролюємо і появу сірої гнилі. Для виконання цих рекомендацій на ринку України широко представлено асортимент пестицидів, який може задовольнити навіть найвибагливішого споживача (див. «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»).
Також важливу роль в ефективному захисті виноградників відіграє і поліпшення провітрюваності кущів.
Прогнозуючи появу і розвиток шкідливих організмів на наступний, 2017-й, рік, констатуємо значне збереження запасу патогенної інфекції грибних хвороб (мілдью, оїдіуму, чорної плямистості, антракнозу, альтернаріозу, комплексу гнилей), а також накопичення шкідників (гронової листовійки, рослиноїдних кліщів усіх трофічних груп та сисних шкідників).
Наявний інфекційний запас досить високий для повсюдного поширення і епіфітотійного розвитку у 2017 році як мілдью, так і оїдіуму. Також у ослаблених рослин, особливо постраждалих від граду і посухи в попередні роки, на однорічній лозі (незалежно від сорту) наявні збудники хвороб лози.
На часі важливе завдання для кожного виноградарського господарства — провести моніторинг інфекційного запасу збудників хвороб і щільності популяції шкідників шляхом фітосанітарних обстежень для оптимального вибору стратегії захисних заходів у 2017 році. Адже, як мовить мудра старолатинська приказка, «попереджений — значить озброєний».
Л. Баранець, канд. с.-г. наук, завідуюча лабораторією захисту рослин, ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова»