Спецвозможности
Новости

Фермери на Харківщині самостійно розміновують свої поля

28.03.2023
296
Фермери на Харківщині самостійно розміновують свої поля фото, иллюстрация

За даними найбільшої організації з розмінування HALO Trust, в Україні знаходять протитанкові, протипіхотні, уламкові міни, металеві та пластикові, гранати на розтяжках, а також заборонені касетні боєприпаси.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на focus.

Українські фермери опинилися перед вибором — очищати поля від мін, залишених російськими військами, або зустріти ще один рік без доходу. Деякі аграрії з Харківської області, ризикуючи життям, самостійно видаляють російську вибухівку.

Фермер Олександр Гаврилюк із села Велика Комишуваха Ізюмського району розповів, що коли вперше побачив свою ферму після звільнення території від російських окупантів, не зміг стримати сліз. Приміщення на фермі були практично повністю зруйновані, важка агротехніка вартістю кілька мільйонів доларів була в руїнах, торішній урожай — спалений.

Але головною проблемою стали міни, які розміщені на його полях площею близько 20 кв. кілометрів.

Тепер 69-річному чоловікові доводиться відкопувати їх вручну у відчайдушній спробі розчистити поля перед початком посівного сезону у квітні. За словами фермера, йому вдалося видалити близько 20 штук у районі села Велика Комишуваха за допомогою металодетектора, який він придбав.

«Ідеш, знаходиш, береш палицю, за її допомогою розкопуєш, щоб зрозуміти розмір міни, а потім обережно викопуєш повністю й забираєш», — пояснив Гаврилюк.

Експерти закликають фермерів не намагатися брати справу у свої руки, оскільки багато мін оснащені захистом від підняття, тобто їх спеціально випускали для вбивства та нанесення травм людям, які спробують їх підняти.

За даними ЗСУ, сапери за рік знешкодили близько 45 тисяч вибухових пристроїв. У HALO Trust, найбільшій міжнародній організації з розмінування територій, зараз працюють 700 співробітників із України, до кінця року їх кількість планується подвоїти.

Маїрі Каннінгем, який очолює команду з розмінування в Україні, каже, що жодній організації з таким масштабом роботи не впоратися. За його словами, основна проблема полягає в тому, що доводиться використовувати різні способи знешкодження, і немає якоїсь однієї інструкції для дій.

«Ми знаходимо протитанкові міни, металеві та пластикові, протипіхотні також, уламкові міни, гранати на розтяжках, а також заборонені касетні боєприпаси», — пояснив представник організації.

На те, щоб повністю очистити територію від мін, підуть роки, оскільки один день війни зазвичай прирівнюється до кількох місяців очищення від мін.

Ключевые слова: Харківщина, розмінування

Интервью
В августе одна из ведущих мировых агрохимических и селекционных компаний Corteva Agrisciences провела масштабный опрос подростков и их родителей в 6 странах Восточной Европы. В ходе опроса тех, кто только определяется с выбором будущей... Подробнее
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее

1
0