Додаткові $100 з гектара
Розібратися, які ж методи варто використовувати, аби заробити додаткові $100 з гектара, допоміг керівник служби точного землеробства компанії «Контінентал Фармерз Груп» Дмитро Зайцев. Він поділився декількома способами, в основі яких лежить точне землеробство.
«В Україні серед аграріїв уже сформувалася думка, що ті технології, які дають змогу працювати ефективніше — це системи точного землеробства. Новітні технології повинні виконувати хоча б одну з двох задач: покращувати якість роботи та полегшувати роботу самим працівникам. Наразі існує багато технологій, які вже успішно впроваджують фермери (машинний інтелект, супутниковий моніторинг, комп’ютерні, роботизовані системи, агрономічний аналіз, метеостанції, дрони тощо). Однак, якщо до застосування цих технологій підходити безсистемно, можна стикнутися з проблемами», — каже Дмитро Зайцев.
Етапи впровадження систем, які дають змогу підвищити прибутковість виробництва
Рух полем, якісна робота автопілота, правильний висів, внесення добрив, обприскування з автоматичним відключенням секцій (щоб не допускати перевитрат продуктів), робота тільки в межах поля, робота з технологічною колією за висіву та ін. — це й є можливості економії й покращення якості проведення подальших агрооперацій. Це, так би мовити, базовий рівень, з якого починаються всі подальші процеси.
Наступний рівень — це ті технології, які пов’язані з проведенням агрохімічного аналізу, з роботою по карті завдання, внесенням добрив, картуванням урожайності. На цьому етапі компанії можуть широко використовувати можливості супутникового моніторингу, польових мобільних датчиків.
На заключному рівні можна застосовувати вже повноцінні автоматизовані системи управління виробництвом. Дороговартісні й дещо складніші за виконанням технології (системи додаткового підрулювання агрегатів, автоматизоване створення робочих розчинів тощо).
За рахунок чого компанія може підвищувати прибутки з кожного гектара?
«Одна з основних і важливих операцій — це сівба. Наразі технології дають можливість пришвидшити висівання без втрати якості. Якщо говорити про різноманітні сівалки, потрібно звертати увагу на те, з якою якістю відбувається сівба. Основні параметри, на яких варто зосередитися, — це рівномірність розкладання насіння в рядку, наявність двійників і пропусків, глибина висіву. За класичною схемою сівалки працюють зі швидкістю 8–10 км/год, але сьогодні технології дають можливість підвищити швидкість висіву (рух трактора до 20 і більше км/год) без помітних втрат якості сівби. Швидкісні сівалки, технологія Precision Planting (точність висіву до 99%), наприклад, дають змогу досягати потрібного результату, завдяки цим технологіям можна збільшити посівні площі за сезон, тим самим зменшити кількість інвестицій, потребу в купівлі нової техніки. При цьому слід максимально дотримуватися оптимальних термінів сівби. Відомо, що сівба у пізні строки, або ранній висів можуть призвести до зниження врожайності», — коментує експерт.
Рух обприскувача міжряддям із мінімальним приминанням рослин
За словами Дмитра Зайцева, залежно від того, яким чином обприскувач працює в полі, яка ширина захвату штанги, травмування і приминання рослин може сягати 3%, у перерахунку на грошовий еквівалент по культурам (кукурудза, соняшник) — це 35–50 дол/га втрат. Іноді в аграріїв складається враження, що робота по діагоналі поля може бути ефективнішою, ніж робота по напрямках сівби. Але, якщо провести детальне дослідження, то таке судження не підтверджується, бо обприскувач ідеально точно не повторить траєкторію руху робочими коліями, з іншого боку — людський фактор: ширина колії буде достатньо широкою. На ринку вже є рішення John Deere, які дають змогу автоматизувати рух обприскувача, компанія Raven також це впроваджує. При цьому мінімально рослини мають досягати у висоту 15–20 см і рядок виділяється на ґрунті. Саме за таких умов система буде працювати відмінно. Тож є варіанти зменшити кількість витоптаних рослин удвічі.
Робота з технологічною колією часто ігнорується
«За створення технологічної колії під час сівби можна зекономити до 2% насіння. У подальшому догляді за посівами ці колії дають змогу ефективніше використовувати, наприклад, обприскувачі. Адже техніка може рухатися по вже прокладених коліях, не пошкоджуючи при цьому рядки з рослинами», — розповідає Дмитро Зайцев.
Використання рідких комплексних добрив під час сівби, каже Дмитро Зайцев, дає змогу сіяти, використовуючи різні суміші продуктів, збільшувати кількість препаратів, які одночасно вносяться в ґрунт, крім того, рідка фракція підвищує ефективність добрив за посушливих умов сівби.
Щодо можливості роботи в оптимальні терміни експерт зазначив, що, зазвичай, агровиробники мають свої парки техніки, з якими вони працюють, але, наприклад, весняний період часто не дає можливості заходити в поле для проведення підживлення чи захисних обробіток, коли це потрібно. І якщо пропустити відповідні фази розвитку культури, це, відповідно, вплине на той урожай, який формується на полі.
Можливість використання додаткового програмного забезпечення, зберігаючи дані
«Нині майже вся сучасна техніка може зберігати дані про посів, основні агрооперації (реальна норма висіву, розкладка насіння в рядку, швидкість висіву тощо). Часто виникає потреба пост фактум подивитися на результати, дослідити причини, тож якщо дані про виконання процесів зберігати, то буде можливість проаналізувати і зрозуміти ті помилки, які були допущені», — коментує Дмитро Зайцев.
Контроль виконання технологічних операцій
«Доведено, що якщо впродовж року не дотримуватися правильних напрямків руху техніки полем, то 85% площі поля буде під надмірним ущільненням, яке досить суттєво знижує врожайність культур», — розповідає керівник служби точного землеробства.
«Один із елементів, який дає можливість покращити якість технологічних операцій, — це використання сучасних терміналів. Багато хто з виробників, аналізуючи систему автопілоту, враховують лише можливість трактора утримуватися на лінії, але, якщо подивитися на проблему ширше, то сучасні системи дають змогу розширити перелік можливостей, які доступні для аграрія. Цікавою є можливість віддаленої технічної підтримки, коли сервісний інженер може підключитися до монітора трактора дистанційно, таким чином можна виявити проблему, допомогти з рішенням. До того ж, зекономити чимало часу й ресурсів на приїзд сервісного інженера на поле. Інший момент — це робота систем телематики. Якщо говорити про якість сівби, неоднорідність поля, диференційоване внесення чи внесення по карті завдання, то є дві можливості: перше — приїхати з флеш-накопичувачем і під’єднати його до техніки, але потрібно приїхати в поле; друге — можливість передати інформацію дистанційно через мережу Інтернет. Сучасні системи дають можливість окреслити ті лінії, які мають стати технологічними коліями, тобто тракторист точно знає, які проходи технологічні, і де має бути відключення рядків у секції».
Відключення секцій сівалок під час сівби
«Це питання часто ігнорують, але з досвіду можу сказати, що за великого об’єму, в середньому, відсоток зон перекриття під час сівби сівалкою становить від 3 до 10%. І якщо говорити за перевитрати насіння — це може бути 5–7 дол./га на загальній площі полів компанії. З іншого боку — знижується врожайність в зонах, де відбувся подвійний висів. Унаслідок сильного загущення, ці зони надзвичайно вразливі до вилягання, там не формується повноцінні стебло, качани (у кукурудзи). Таким чином, наприклад, 100 га зайнято під посівами, з них — 4 га фактично не сформують урожай», — зазначив Дмитро Зайцев.
Агрохімічне обстеження ґрунтів дає змогу зрозуміти стан ґрунту, правильно оцінити його потенціал, розробити стратегію як працювати далі (системи живлення, сівозміна тощо), адаптуватися й у такий спосіб підвищити продуктивність ділянок.
Використання систем картування врожайності. Більшість виробників сучасної техніки, каже Дмитро Зайцев, містять вбудовані системи картування врожайності, а є опції з додатковими системами. Суть в тому, що коли комбайн рухається полем, він фіксує врожайність у певних зонах (за правильно відкаліброваних систем комбайнів). Дані можна зберігати, проаналізувати, і, таким чином, зрозуміти потенціал і продуктивність кожної ділянки поля. Карти врожайності не живуть своїм життям, вони зв’язані з картами супутникового моніторингу. Карти врожайності варто зберігати, аналізувати, і порівнювати по роках, щоб зрозуміти наскільки зберігається чи не зберігається тенденція.
«Використання спеціалізованих програм дає змогу створювати карти під більшість моніторів і під більшість моделей агротехніки. Наразі фактично вся техніка працює за протоколом ISOBUS, маючи монітор у тракторі, необхідний функціонал для роботи. Навіть можна підключати агрегат і працювати через один термінал, виконуючи різні агрооперації. Технологія ISOBUS універсальна, тобто весь цикл (розкидач, причіпний обприскувач, сівалка), все працює з одного монітора, таким чином, за придбання нової техніки можна економити 5–7 тис. дол., в середньому, тільки на моніторі агрегата», — зазначає експерт з точного землеробства.
Цифрові контури полів
«Точне землеробство починається з точного контура поля. Електронні контури полів — важливо і потрібно не тільки для обліку, а й для роботи техніки в межах поля. По цих контурах відбувається автоматичне відключення секцій сівалок, автоматичний розворот техніки на периметрі (коли сам автопілот розвертає трактор). Ця технологія давно відома, але не так широко застосовується в Україні. Як отримати таку цифрову карту? Оцифрувати супутниковий знімок (завантажити, зробити на ньому цифровий контур). Супутниковий моніторинг доступний кожному агровиробникові й наразі є безкоштовні сервіси», — розповідає Дмитро Зайцев.
Контроль ущільнення ґрунтів, метеомоніторинг
«Це той базовий рівень агроаналізу, який повинен виконуватися будь-якою компанією. Науково доведено, що в зонах із надмірним ущільненнням ґрунтів (до 3 МПа і більше), врожайність знижується в межах 30%. Якщо й далі підвищується щільність ґрунту, то коренева система припинить свій ріст і рослина не зможе розвиватися взагалі.
Системи метеомоніторингу не нові, їх часто використовують для того, щоб контролювати температурні режими, кількість опадів у різних зонах, наразі є можливість не встановлювати стаціонарні станції, а застосовувати мобільні метеостанції на техніці (або використовувати дані різних цифрових платформ і спеціалізованих серверів ). Отримані дані можна використовувати, наприклад, під час обприскування, бо від температури повітря й ґрунту, вологості, сили вітру залежить якість самого процесу. Ці параметри можна фіксувати і додавати до історії конкретного поля», — стверджує експерт.
Скаутинг
Під час обстеження полів збирається інформація, а скаут (дослідник) має розуміти для чого вона в подальшому може бути використана, каже Дмитро Зайцев. Задача скаутинга — вибрати правильні місця, зрозуміти наскільки ці ділянки є типовими в межах поля. Передумовою цього є дані про якість виконання тих чи інших операцій, про ті ділянки, на яких відбувалася робота зі змінними нормами, інформація про вплив цих чинників на розвиток і продуктивність рослин упродовж вегетації. За допомогою скаутингу і карт урожайності можна диференціювати поле за рівнем продуктивності. Все це допомагає компанії краще розуміти тенденцію на полі, як працює технологія, які зміни потрібні для підвищення продуктивності.
Системи для підрулювання агрегатів. На полях з нерівним рельєфом у певних місцях нерідко буває так, що, навіть коли на тракторі встановлений автопілот, за проведення подальших технологічних операцій (обприскування, міжрядний обробіток тощо), за руху агрегату по автопілоту траєкторія робочого органу може не співпадати з фактичним рядком посіву. Щоб зменшити кількість пошкодження рослин під час проведення міжрядних обробітків, використовується система відеокамер на агрегатах. За аналогією з самохідними обприскувачами відбувається підрулювання й адаптація під конкретні умови рядка. При цьому рослини мають бути не менше 15 см заввишки, каже Дмитро Зайцев.
Автоматизоване приготування робочих розчинів. Ця технологія економить час на обприскування, на підготовку робочих розчинів у полях, мінімізує помилки, зокрема, дає змогу повністю контролювати якість приготування робочих розчинів (вплив людського фактору тут дуже незначний). Робочий розчин готується заздалегідь, доставляється в поле вже готовим до використання і просто заливається у бак обприскувача. Це економить час на заправку, дає змогу організувати практично безперервний процес обприскування.
Усі вищезазначені сучасні агрозаходи щосезону набувають все більшої популярності серед агровиробників України, варто лише вміло та правильно їх застосувати. Тоді й урожаї будуть гідними, й доходи господарств лише зростатимуть.
В. Полевик
журнал «Пропозиція», №11, 2021 р.