Спецвозможности
Агробизнес

Ціна на молоко в США падає не в магазинах, а на фермах

05.07.2009
656
Ціна на молоко в США падає не в магазинах, а на фермах фото, иллюстрация

Переробні підприємства мають зиск, тоді коли страждають споживачі та власники молочних ферм.

Різке падіння цін на молоко позбавило прибутків власників молочних ферм, витісняючи багатьох з них з цього бізнесу та примушуючи інших вирізати свої стада або виливати молоко на землю в знак протесту. Після дев'яти місяців падіння цін на молоко покупці ще й досі не відчули цього біля кас магазинів.
Невідповідність цін є реальним фактом як для фермерів, так і для кожного, хто робить покупки в супермаркеті, втім, сама природа молока, а саме те, як воно зберігається, оцінюється та продається у всьому світі, робить цю розбіжність ще більш драматичною. Насправді ціна, яку отримують фермери, протягом багатьох років постійно коливається, викликаючи то бум, то колапс- від пасовиськ до магазинів.
Кожного разу з'являються пропозиції щодо припинення коливання цін, яке, з одного боку, зменшує прибутки фермерів, а з другого, - прибутки переробних підприємств. Кожне зростання ціни на молоко -  проблеми і для покупців.
Нині розпач уже дійшов межі, оскільки обвал цін створює у молочній галузі вкрай нерівномірні доходи: посередники, такі як переробні підприємства, одержують величезні доходи, а фермерів виштовхують на межу банкрутства.
Переробні підприємства та супермаркети бачать картину інакше.
Влітку та восени вони зазнали втрат через високі оптові ціни на молоко та через встановлену урядом занадто високу мінімальну закупівельну ціну. Тепер вони відшкодовують збитки, але очікують підвищення цін взимку.
В основі цієї проблеми лежить природа молока. На відміну від фермерів, які вирощують зерно й можуть чекати зростання цін, зберігаючи врожай у зерносховищах, власники молочних ферм мусять продавати переробним підприємствам сире молоко, бо інакше воно зіпсується. А корови дають молоко, незважаючи на економічну ситуацію.
Ціна, яку переробні підприємства сплачують фермерам, встановлюється Міністерством сільського господарства Сполучених Штатів і базується на ринкових цінах, які зростають та падають залежно від глобального попиту. Певну кількість сирого молока переробляють у такі види продукції, які можна зберігати:  масло, йогурт тощо. Решту переробляють на сухе молоко, сир та сироватку для зовнішнього і внутрішнього ринків.
Минулого року, за даними Ради з питань експорту молочної продукції США, у таких країнах, як Китай, зріс попит,  а в США - експорт молока через падіння пропозиції від ЄС та Австралії. Експорт американської молочної продукції сягнув 3,83 млрд доларів, що становить 11% вартості всієї молочної продукції 2008 року. Також підскочили оптові ціни.
Власники молочних ферм відповіли на це зростанням обсягів виробництва продукції. Проте прискорення глобальної кризи восени призвело до стрімкого падіння попиту та, особливо, експорту.
Американські фермери раптово зіткнулися з проблемою: занадто багато молока та занадто багато корів.
Оптові ціни різко впали. Фермери зрозуміли, що витрати на утримання стада набагато перевищують доходи від реалізації молока.
Щоб допомогти фермерам подолати період падіння цін, більшість законодавців зосередилась на короткотермінових рішеннях - наданні позик або субсидій. Але Конгрес має з'ясувати, чому переробні підприємства та роздрібні торгівці утримують високі ціни, тоді як оптові ціни падають.
Фермери також лобіюють прийняття в МСГ США закону, який змінив би систему  ціноутворення на молоко таким чином, щоб оптові ціни відображали те, що вони витрачають на корм, паливо та інші ресурси.
Якщо такий закон приймуть, молоко буде єдиним товаром, на який уряд встановлюватиме ціну, що частково відповідатиме собівартості його виробництва.

Середня ціна за галон молока (3,75 л. - Прим. ред.) у бакалійних крамницях у травні була лише на 19% нижчою від свого найвищого показника в липні 2008 року, що становив 3,83 долара. З другого боку, в квітні фермери отримували 1,04 долара за галон, що на 35% менше від того, що вони мали минулої осені. Взимку оптові ціни знизилися майже на 45 відсотків.

За матеріалами 
"The Columbus Dispatch"
(Огайо, США)

Интервью
Ірина Чернишова
Сейчас стремительные изменения, прежде всего в технической сфере, охватили даже аграрный сектор, имеющий репутацию едва ли не самой консервативной отрасли экономики. Неудивительно, что часто усилия владельцев хозяйств, направленные на... Подробнее
С развитием агросектора Украины повышаются и требования к специалистам аграрной отрасли. Учебные программы профильных вузов все еще зачастую не отвечают ни требованиям агрокомпаний, ни скорости развития современных технологий в АПК.... Подробнее

1
0