Чи загрожуватимуть шкідники посівам цукрових буряків у 2013 році?
Організація інтегрованої системи захисту посівів цукрових буряків
Таким чином, зимуючий запас більшості видів шкідливих для цукрових буряків комах перевищує загальноприйнятий економічний поріг шкодочинності (ЕПШ). Тому у 2013 р. особливої уваги потребує дотримання ефективної системи захисту культури від фітофагів, яка грунтується на оптимальному поєднанні комплексу організаційно-господарських, агротехнічних, біологічних та хімічних заходів. Ретельне і вчасне виконання всіх елементів цієї інтегрованої системи захисту дасть змогу створити найсприятливіші умови для росту та розвитку рослин цукрових буряків і таким чином підвищити їхню протидію фітофагам.
О. Грищенко, канд. с.-г. наук,
К. Калатур, канд. с.-г. наук,
О. Половинчук, наук. співробітник,
Інститут біоенергетичних культур
і цукрових буряків НААН
Організація інтегрованої системи захисту посівів цукрових буряків
Таким чином, зимуючий запас більшості видів шкідливих для цукрових буряків комах перевищує загальноприйнятий економічний поріг шкодочинності (ЕПШ). Тому у 2013 р. особливої уваги потребує дотримання ефективної системи захисту культури від фітофагів, яка грунтується на оптимальному поєднанні комплексу організаційно-господарських, агротехнічних, біологічних та хімічних заходів. Ретельне і вчасне виконання всіх елементів цієї інтегрованої системи захисту дасть змогу створити найсприятливіші умови для росту та розвитку рослин цукрових буряків і таким чином підвищити їхню протидію фітофагам.
Як відомо, в обмеженні чисельності багатьох видів шкідників важливе значення мають агротехнічні та організаційно-господарські заходи, які спрямовані на підвищення продуктивності посівів та знищення бур'янів. Слід не допускати порушення встановленого чергування культур в сівозміні і технологічних вимог щодо їхнього вирощування. Це зменшить забур'яненість полів та стримає розмноження шкідників. Адже відомо, що розвиток більшості фітофагів трофічно пов'язаний з іншими культурами й бур'янами. Так, совки, лучний метелик, сірий і чорний довгоносики, ковалики, польові клопи розвиваються на багаторічних бобових травах і кореневищних бур'янах. Лободові, гречкові, айстрові (складноцвіті) та інші бур'яни, що ростуть на полях сівозміни, уздовж доріг, лісосмуг і неорних ділянок, зумовлюють розвиток блішок, щитоносок, довгоносиків, попелиць, цикадок тощо. А тому контроль бур'янів на всіх полях сівозміни обмежуватиме розмноження цих шкідників.
Серед інших заходів захисту важливе значення матиме дотримання оптимальних для кожної кліматичної зони строків сівби, внесення збалансованих до потреб поля органо-мінеральних та мікродобрив, а також основний і передпосівний обробітки грунту, які слід проводити відповідно до зональних схем і типу забур'яненості полів. Повторно висівати на полі цукрові буряки рекомендується не раніше як через 3-4 роки, а насичення ними сівозміни не має перевищувати 20%. Кращими попередниками для цієї культури є озима пшениця після чорного і зайнятого парів, гороху та багаторічних трав одного року використання. Після збирання попередника поле треба ретельно очистити від рослинних решток і провести глибоку оранку плугом із передплужником, що забезпечить глибоке загортання шкідливих організмів у борозну та їхню загибель. Між старими буряковищами, насінниками та фабричними посівами буряків слід дотримуватися просторової ізоляції (понад 1000 м). За надмірного ущільнення й запливання грунту у період змикання листків в міжряддях проти комплексу шкідників варто провести міжрядні розпушення.
Щоб запобігти втратам урожаю від бурякової нематоди та спланувати проведення протинематодних заходів захисту, треба восени після збирання врожаю сільськогосподарських культур або навесні перед сівбою відібрати зразки грунту на полях, на яких планується вирощувати не тільки цукрові буряки, а і ріпак (ця культура також є рослиною-господарем нематоди). Слід зазначити, що якщо зразки грунту не вдалося відібрати навесні або восени, то для виявлення ураження рослин гетеродерозом слід систематично проводити моніторинг хвороби у посівах цих культур у період їхньої вегетації.
У разі виявлення та визначення чисельності бурякової нематоди (200-700 личинок + яєць/100 см3 грунту) перерва між посівами культур, які уражуються цим паразитом (цукрові буряки, ріпак, гірчиця, редька) має становити не менше 4-5 років. За 2-3 роки до цього на заражених нематодою полях потрібно вирощувати культури, що істотно зменшують її щільність (пшениця, ячмінь, жито, кукурудза, конюшина, картопля, горох, люцерна, просо та ін.). Після збирання попередника також рекомендується короткострокове (40-45 діб) вирощування «провокаційних» посівів хрестоцвітих культур (гірчиця, олійна редька, ріпак) та заорювання їх через 40-45 днів після появи сходів.
Проте не завжди якісне виконання агротехнічних та організаційно-господарських заходів під час вирощування цукрових буряків є достатнім для надійного збереження культури від фітофагів. Тому необхідним є хімічний захист даної культури.
У сучасних умовах господарювання обов'язковим елементом системи захисту цукрових буряків є обробка насіння захисно-стимулювальними речовинами з включенням до їхнього складу високоефективних інсектицидів і їхніх композицій, регуляторів росту, мікродобрив. Такі композиції препаратів забезпечують захист від комплексу шкідників на початковому етапі вегетації культури (до 45 днів від сівби). У «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» налічується понад 100 препаратів з різних класів хімічних сполук, які можна застосовувати проти шкідливих організмів у посівах цукрових буряків. Їхнє правильне використання дає змогу зберегти проростки та сходи буряків від грунтових і наземних шкідників, забезпечує належний рівень ефективності, економічну доцільність і екологічну безпечність для довкілля. Так, для обробки насіння цукрових буряків рекомендується застосовувати інсектициди: Круїзер 350 FS, т.к.с., Круїзер 600 FS, т.к.с., Космос 250, т.к.с., Форс 200 СS, с.к., Гаучо 70 WS, з.п., Мундус 380 FS, ТН, Нупрід 600, ТН, Пончо Бета FS 453,3, т.к.с., Сінопрід 600, т.к.с., та ін. Крім того, для більш надійного захисту від фітофагів сходів доцільно поєднувати для обробки насіння декілька препаратів з різними діючими речовинами (наприклад, Круїзеру із Форсом чи Семафором) у певних співвідношеннях, розроблених відповідно до рекомендацій Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. При цьому слід врахувати, що ефективність інсектицидів у разі нанесення їх на насіння проти таких шкідників, як личинки коваликів, може бути низькою, якщо дротяники після зимової діапаузи до сівби буряків ще не піднялися у верхній шар грунту. Щоб уникнути ушкодження проростків і молодих рослин цими фітофагами, доцільно скорегувати строки сівби культури або вносити у рядки під час сівби гранульовані інсектициди, зокрема Форс 1,5 G, г., або Регент 20 G, г.
У період вегетації культури слід проводити постійний моніторинг за появою, розвитком та розмноженням шкідників. У разі перевищення фітофагами економічного порогу шкодочинності слід своєчасно застосовувати наземні обприскування посівів інсектицидами. Високої ефективності при цьому можна досягти за поєднання фосфорорганічних (БІ-58 новий, к.е., Пірінекс Супер 420, к.е., Золон, 35, к.е., Дурсбан, 480, к.е.) і синтетичних піретроїдних препаратів (Актеллік 500 ЕС, к.е., Арріво, к.е., ВГ, Карате 050 ЕС, к.е., Децис Профі 25 WG, Децис ф-Люкс, к.е., Фастак, к.е., Ф'юрі, в.е.) у половинних проти рекомендованих нормах витрати, а також нікотиноїдів: Актара 240 СS, с.к., Актара 25 WG, в.г., Моспілан, РП, та комбінованих препаратів - Енжіо 247 SС, к.с., Нурел Д, к.е., Протеус 110 ОД, МД.
Восени перед збиранням урожаю всі бурякові поля слід обстежити на залягання шкідників (довгоносиків, совок, мінуючих мух, кореневої бурякової попелиці, бурякової нематоди, бурякової мінуючої молі), а також провести обстеження місць зимівлі (лісосмуги, перелоги, узбіччя доріг, багаторічні трави тощо) інших небезпечних видів (лучного метелика, саранових, бурякових щитоносок, блішок, клопів, довгоносиків, мертвоїдів та ін.). На всіх полях треба знищити післязбиральні рештки та провести глибоку оранку плугами з передплужниками. Аналогічні обстеження грунтів на заселеність цими фітофагами слід провести також на полях, які планують під сівбу буряків наступного року. При цьому особливу увагу слід приділяти полям у ланці з багаторічними травами та в насінницьких господарствах з дотриманням строків повернення бурякокультур на попереднє поле. Такі заходи потрібні для визначення зимуючого запасу шкідників, прогнозування ступеня загрози від них для культури в наступному році та планування системи заходів захисту відповідно до фітосанітарного стану кожного поля.
Своєчасно проведений моніторинг розвитку та розмноження шкідників цукрових буряків та застосування заходів контролю їхньої чисельності створить умови для збереження врожаю та покращання якості продукції і зменшить необгрунтоване забруднення довкілля інсектицидами.