Хвороби яблуні і боротьба з ними
В Україні найпоширенішими хворобами яблуні залишаються парша, борошниста роса і моніліоз, або плодова гниль.
Парша- хвороба яблуні
Збудник — сумчастий гриб Venturia inaequalis (Cooke) Wint., конідіальна стадія — Fusicladium dendriticum (Walr.) Fuck. Уражуються хворобою яблуні парша листки, плоди, рідко — пагони, а в дощову погоду також квітки і зав’язь.
На листках хвороба яблуні парша проявляється у вигляді круглих плям, що поступово набувають темно-сірого забарвлення з характерним оливково-оксамитовим нальотом спороношення грибів. Діаметр плям — від 1,5–2 до 10–15 мм. В умовах підвищеної вологості (дощова погода) хвороба яблуні парша може проявлятися не окремими плямами, а у вигляді суцільного темно-сірого нальоту. Сильно уражені листки, квітки й зав’язь засихають і опадають.
На плодах хвороба яблуні парша проявляється у вигляді темно-сірих округлих плям різного розміру — від малих, діаметром декілька міліметрів, до великих, розпливчастих, діаметром до 1,5–2 см. У місцях ураження хворобою яблуні параша поверхневі тканини плода руйнуються, а глибші — корковіють, завдяки чому обмежується проникнення збудника хвороби вглиб тканин. Проте корковіння уражених паршою тканин стримує рівномірне розростання плодів, унаслідок чого вони деформуються, розтріскуються, загнивають і передчасно опадають.
Зимує збудник хвороби яблуні парші у сумчастій стадії, яка розвивається ще з осені на уражених листках.
Масово яблуня й груша уражуються хворобою паршею під час розпускання бруньок, цвітіння й утворення зав’язі. Перші ознаки хвороби параша на листках з’являються здебільшого наприкінці цвітіння яблуні, на плодах — трохи пізніше.
Сприятливі умови для розвитку парші створюються в ущільнених, погано провітрюваних насадженнях, а також у садах із високими загущеними кронами дерев.
Шкідливість хвороби яблуні парші полягає в передчасному опаданні листя. Втрата листків при цьому може сягати 50–80%. Через це різко зменшується продуктивність рослин, пригнічується приріст пагонів, знижується зимостійкість дерев.
За значного ступеня ураження хворобою яблуні парша квіток і зав’язі парша може повністю знищити врожай, а за сильного інфікування сформованих плодів утрата їхньої маси може становити 48–80%. Крім того, значно погіршується товарна якість плодів. Гранично допустима межа розвитку хвороби яблуні на плодах — не більш ніж 5%.
Борошниста роса- хвороба яблуні
Збудник — сумчатий гриб Podosphera leucotricha (El. et Ev.) з конідіальною стадією Oidium farinosum Cke. Уражує листя, молоді пагони, суцвіття, рідко — зав’язь і плоди.
Перші ознаки хвороби яблуні борошниста роса проявляються одразу після розпускання бруньок. На розетках молодих листків і суцвіттях первинна інфекція проявляється у вигляді ніжного борошнисто-білого нальоту. Листки деформуються, їхні краї закручуються вниз, вони втрачають тургор і засихають.
Уражені хворобою яблуні борошниста роса суцвіття відстають у розвитку, цвітуть недружно, тичинки та пелюстки уражених квіток деформуються, жовтіють. Суцвіття, як правило, засихають і опадають. Іноді на молодій зав’язі утворюється борошнистий наліт, який згодом зникає, внаслідок чого на плодах залишаються сліди від міцелію у вигляді поверхневої сіточки. Уражені пагони після суворих зим вимерзають.
Масового розвитку хвороба яблуні борошниста роса набуває під час розпускання листя і цвітіння дерев. Вторинна інфекція проявляється незабаром після цвітіння й повторюється безперервно аж до кінця вегетації. Жарка погода спричинює зниження стійкості рослин до хвороби борошнистої роси, а парниковий ефект унаслідок поєднання підвищених температур зі збільшеною вологістю повітря сприяє поширенню та розвитку хвороби. Зимує її збудник у формі міцелію в бруньках, на уражених пагонах.
Хронічне ураження яблуні борошнистою росою негативно впливає на продуктивність рослин. Унаслідок передчасного опадання листя врожай сортів, що піддаються сильному ураженню, може знижуватися на 50–80%.
Моніліоз яблуні
Збудники — недосконалі гриби роду Monilia — M. fructigena Pers., M. cinerea Bon. і M. cydoniae Schell. Проявляється хвороба яблуні у формі плодової гнилі (M. fructigena). Спочатку на поверхні плоду з’являється невеличка бура пляма, що з часом охоплює весь плід. На поверхні гнилої плями утворюється спороношення гриба у вигляді світло-жовтих подушечок, розміщених концентричними кругами. За ураження плодів збудником M. cinerea утворюються невеличкі попелясто-сірі подушечки, розміщені не концентричними кругами, а врозсип.
Проникненню збудника хвороби яблуні моніліозу сприяє пошкодження покривних тканин плодів шкідниками, птахами, градом тощо, а також через тріщини, утворені внаслідок ураження паршею.
Уражені хворобою яблуні моніліозом плоди поступово загнивають, із часом зморщуються і засихають (муміфікуються). Там збудник хвороби й зимує.
Шкідливість хвороби яблуні моніліозу полягає у втраті значної частини врожаю (20–30, нерідко навіть до 50–80%) унаслідок загнивання плодів не лише в саду, а й під час зберігання.
Умови періоду вегетації 2016 року за основними погодними показниками відрізнялися від середньобагаторічних даних. Відмічено, зокрема, значне потепління на тлі тривалої посухи. Протягом квітня — серпня відбувалося збільшення середньодобової темпера тури повітря, порівняно з багаторічними показниками, на 0,8…3,2°С та зменшення кількості опадів улітку — на 31,4–64,9 мм.
Квітень і травень видалися теплими. Температура повітря коливалася в межах 12,4…16,1°С. Кількість опадів становила 52,4 і 103 мм відповідно.
Літо поточного року було спекотним і сухим. Температура повітря коливалася в межах 21…23, сягаючи в окремі дні 36°С. Опадів протягом трьох місяців випало 81,5 мм, що у 2,5 разу менше від середньобагаторічних показників.
Погодні умови першої половини періоду вегетації виявилися надзвичайно сприятливими для поширення і розвитку парші яблуні. Перші ознаки хвороби яблуні парша на листі відмічено наприкінці квітня, на плодах — на початку другої декади травня. Інтенсивний розвиток хвороби яблуні парші на листі спостерігали до середини червня, після чого відмічено помітний її спад, що обумовлено високою температурою повітря за відсутності опадів.
Максимального розвитку хвороба парша набула на початку червня. Ураження та розвиток парші на молодому прирості сягав 44 і 23% відповідно. Розвиток хвороби яблуні парші на плодах спостерігали протягом усього облікового періоду, який на період збирання врожаю максимально сягав 50% за ступеня ураження 89%.
Слід зауважити, що планування і проведення захисних заходів проти хвороб на яблуні залежить переважно від розвитку парші. Методом інструментального моніторингу епіфітотійної ситуації протягом квітня — серпня відмічено 17 критичних періодів інфікування яблуні збудником хвороби яблуні парші, чотири з яких характеризуються слабким рівнем небезпеки, вісім — помірним і п’ять — сильним. Довготривалі дощі травня (загалом 17 днів з опадами протягом місяця) з помірною температурою повітря позитивно вплинули на розвиток парші на яблуні.
Зважаючи на таку ситуацію, на яблуні сприйнятливого до хвороби парші сорту Ренет Симиренко протягом періоду вегетації нам довелося провести дев’ять обприскувань фунгіцидами (два — до і сім — після цвітіння). У системах захисних заходів використовували комбіноване поєднання контактного фунгіциду Делан, в. г., 0,6 кг/га (д. р. — дитіанон), системного Хорус 75 WG, ВГ, 0,2 кг/га (д. р. — ципродиніл), контактно-системного Малахіт, КС, 1,5 л/га (дві д. р. — дитіанон + піриметаніл) і системного фунгіциду проти борошнистої роси Топаз 100 ЕС, КЕ, 0,4 л/га (д. р. — пенконазол).
Найкращий результат щодо пригнічення розвитку хвороби яблуні парші на листі отримали за системи захисту з використанням у період максимальної небезпеки інфікування яблуні збудником парші (травень — червень) фунгіцидів Делан і Малахіт. Ефективність їхньої дії становила 98–99%. Дещо нижчий захисний ефект забезпечила система із застосуванням фунгіциду Хорус — 89%. Розвиток хвороби яблуні за всіх варіантів захисту був 0,1–2,5%, тоді як у контрольному варіанті (без обробки фунгіцидами) цей показник сягав 23%.
Облік розвитку хвороби яблуні парші на плодах перед збиранням урожаю показав, що кращий результат мала система із застосуванням препарату Малахіт, ефективність дії якого становила 94%, фунгіциду Делан — 86, а Хорусу — 74%. Розвиток хвороби яблуні коливався у межах 3-13% (водночас максимальний її розвиток у контрольному варіанті був на рівні 50%).
Триразове обприскування насаджень яблуні (одне — до, два — після цвітіння) фунгіцидом Топаз успішно стримало розвиток борошнистої роси як на пагонах (первинна інфекція), так і на листках (вторинна інфекція). Ураження пагонів коливалося в межах 3–7%, а розвиток хвороби на листі становив 0,5–5%.
Відомо, що розвитку плодової гнилі сприяє підвищена вологість повітря (75–80% і більше). Погодні умови літа 2016 року були несприятливими для поширення та розвитку хвороби яблуні, саме тому на період дозрівання та збирання плодів ознак плодової гнилі виявлено не було.
Отже, в системі захисту яблуні від хвороб доцільно використовувати такі фунгіциди, як: Делан, Малахіт, Топаз, Хорус з обов’язковим їхнім чергуванням задля попередження виникнення резистентності.
С. Градченко, ст. наук. співробітник, канд. с.-г. наук,
Інститут садівництва НААН
Інформація для цитувания
Хвороби яблуні та ефективний її захист/ С. Градченко // Пропозиція. - 2016. - № 12. - С. 102-104