Спецможливості
Досвід господарств

Американський фермер уже 20 років працює за технологією стрип-тілл

12.02.2021
13815
Американський фермер уже 20 років працює за технологією стрип-тілл фото, ілюстрація

Пропрацювавши 20 років за технологією стрип-тілл, фермер Скотт Басселл переконує, що вона ефективно зберігає ґрунт і вологу та заощаджує час і трудозатрати і підвищує ефективність використання добрив.

 

 

 

 

 

 

Фермер з південного заходу штату Небраска, практично межі землеробської зони США (ще трохи на захід — і поля зміняються пасовищами й горами), обробляє 2400 га зрошуваних земель. Він наголошує, що є велика різниця між максимальною й оптимальною продуктивністю. Скотт Басселл додає, що зрозуміти цю різницю допоміг 20-річний досвід роботи за стрип-тілл.

Його батько був одним з піонерів стрип-тілл у даній місцевості, зробивши вибір на користь даної технології з метою стримати ерозію ґрунту, утримати вологу і знизити затрати праці. «За традиційною технологією я б вирощував кращу кукурудзу. Але я не міг собі цього дозволити з низки причин. Після переходу на стрип-тілл ми втратили в урожайності, але за результатами першого ж року прибутки зросли завдяки ефективнішому використанню добрив, збереженню вологи і суттєвому зниженню трудозатрат», — пояснює фермер.

 

Швидка окупність

На фермі 1600 га відведено під кукурудзу, 800 га під пшеницю і 240 га під продовольчі бобові та люцерну. Ґрунти в цій місцевості дуже строкаті — від легких пісків до важких чорноземів. 60% площ на фермі зрошуються дощувальними машинами низького тиску. Як і в усіх навколишніх фермерів, кругові поливні машини у нього обладнані краплинними стрічками задля підвищення ефективності поливу.

«Пожнивні рештки, що залишаються на полях, відіграють важливу роль у снігозатриманні. Важливо затримати будь-яку вологу, попри зрошення, адже середня за останні 5 років кількість опадів становить 330 мм», — розповідає фермер.

Через те, що дебет його свердловин недостатній, щоб вирощувати кукурудзу по кукурудзі, практикується 3-пільна сівозміна: кукурудза — пшениця — рожева квасоля. Це сприяє врожайності кукурудзи.

В різні роки врожайність кукурудзи на фермі дуже відрізняється, але в середньому становить приблизно 12,5–13 т/га, а місцями врожайність інколи перевищує 19 т/га. Найкращу врожайність кукурудза дає після пшениці, адже її стебла, що залишаються на зиму, захищають ґрунт і затримують дощ і сніг для культури-наступника (кукурудзи).

Ще одна перевага стрип-тілл, за словами фермера, — це контроль вітрової та водної ерозії. «Тутешні легкі ґрунти — як пляжний пісок, якщо раз їх виореш — їх завжди розвіватиме вітер», — пояснює він. Стрип-тілл залишає пожнивні рештки в міжряддях, які захищають ґрунт і сприяють інфільтрації вологи, якщо проходять дощі.

«25 років тому, коли всі навколо орали, тут пилюка летіла звідусіль. Тепер якщо десь здіймається пилюка, зразу видно — хтось обробляє «голу» землю», — говорить Скотт Басселл.

Найбільша економія від даної технології, за його словами, полягає в зниженні затрат праці і вартості техніки. «Коли я орав, то виходив у поле 4–5 разів за сезон. Зараз перший прохід — обробіток ґрунту, другий — сівба, третій — комбайн. З усім справляються три члени родини і двоє найманих працівників», — розповідає фермер.

Зменшення кількості проходів заощадило йому багато пального і часу а також знизило ущільнення ґрунту. А в пухкому ґрунті коріння кукурудзи легше добирається до вологи і поживних елементів.

 

Розпорядок сезону за стрип-тілл

Після збирання пшениці на початку осені полем проходить ґрунтообробний агрегат. Потім протягом зими відбувається подрібнення часток ґрунту в процесі замерзання-розмерзання. В такий спосіб проходить природне розпушування ґрунту. Наступного року на полі вирощується кукурудза, а потім навесні агрегат для вертикального обробітку ґрунту готує поле під рожеву квасолю. Після неї вирощується пшениця по «нулю».

Там, де кукурудза вирощується по кукурудзі, ґрунт обробляється за технологією стрип-тілл восени або рано навесні — залежно від того, як складаються умови. «Я хочу, щоб у рядках ґрунт трохи розпушився перед сівбою, тому проводжу смуговий обробіток ґрунту навесні якомога раніше», — розповідає фермер. Він пояснює, що якщо проводити смуговий обробіток ґрунту прямо перед сівбою, то ґрунт не встигає влежатися і дощ може змити нещодавно висіяне насіння на 15 см від місця закладення.

Смуговий обробіток ґрунту проводиться 16-рядною машиною з міжряддям 76 см на глибину 15–25 см залежно від поля на швидкості близько 8 км/год. Ширина обробленої смуги ґрунту становить 20 см. Фермер зауважує, що на важких ґрунтах смуговий обробіток вимагає високої потужності трактора.

 

Змінна програма живлення

Аграгат для смугового обробітку ґрунту обладнаний майже 3800-літровим баком для рідких добрив. Останні вносяться на глибину 10–15 см. Норму внесення можна регулювати від 47,3 до 378,5 л/га.

Норма внесення добрив змінюється залежно від типу ґрунту і схеми живлення. Під час обробітку ґрунту вноситься приблизно третина загального обсягу добрив. Решта — методом фертигації з поливною водою протягом сезону на основі інформації щотижневого спостереження і кількаразового за сезон аналізу зразків тканин культури. Вносячи добрива протягом усього сезону саме в необхідних обсягах, як розповідає фермер, він уникає втрат поживних речовин шляхом вимивання і в такий спосіб підвищує ефективність удобрення.

 Скотт Басселл додав, що протягом років загальна кількість внесених добрив залишається порівняно стабільною, але завдяки можливості вносити більше на родючіших ґрунтах і менше на бідніших підвищилася загальна продуктивність ферми.

Фермер веде агрегат для смугового обробітку ґрунту і сівалку по GPS-навігатору трактора одного сезону під кутом 90° і наступного — під кутом 78°. Витримувати рядки дає змогу повністю автоматична GPS-керована сівалка. Господар пояснив, що в минулому він чергував ряди й міжряддя, але заледве помітив позитивний вплив на врожайність. А схему 90/78 він застосовує тому, що пожнивні рештки сівалка краще пропускає, коли перетинає рядки.

Техніку фермер змінює кожні 3–4 роки, щоб постійно працювати на сучасних машинах. Особливо він цінує машини, які легкі в налаштуванні і вимагають якомога менше обслуговування. «Чим легше машина налаштовується, тим більше механізатор має часу, щоб максимально пристосувати агрегат до умов конкретного поля, а відтак краще виконує операцію», — пояснює господар.

 

 

За матеріалами американських ЗМІ

Переклав Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: стрип-тілл

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
Вже третій рік поспіль у квітні починається масова загибель бджіл. Цього року бджолярі влаштували низку акцій протесту і написали чимало звернень до органів влади. Організатором трьох акцій протесту і автором звернення до президента... Подробнее

1
0