Спецможливості
Статті

Довготерміновий агрометеорологічний прогноз на друге півріччя 2002 року

05.06.2008
488
Довготерміновий агрометеорологічний прогноз на друге півріччя 2002 року фото, ілюстрація
Довготерміновий агрометеорологічний прогноз на друге півріччя 2002 року

Довготерміновий агрометеорологічний прогноз на друге півріччя 2002 року

У другому півріччі очікуються позитивна теплова аномалія з суттєвим недобором опадів у липні та серпні, помірно прохолодний і вологий вересень, помірно теплий і досить вологий жовтень. Прохолодніше звичайного буде у листопаді та грудні.
Липень прогнозується на 2...3°С прохолоднішим, ніж минулого року, проте відхилення середньомісячної температури від середньої багаторічної за останні сорок років виявляться позитивними і становитимуть 1,5...2°С. Серпень також буде помірнішим на 1...1,5°С порівняно з минулим роком, а середньомісячна температура перевищить на 1...1,5°С кліматичну норму. Завдяки цьому значно підвищиться загальна сума активних і ефективних температур.
Упродовж 21–24 днів у степовій зоні та 16–22 днів на решті території у липні та серпні максимальна температура повітря сягатиме 25°С і вище.
За розрахунками, впродовж останніх двох літніх місяців спостерігатиметься суттєвий недобір опадів, місячні суми яких коливатимуться переважно в межах 80–115%, а в чотирьох областях Степу в липні, в двох областях Лісостепу та двох Полісся в серпні — лише 70–75% середніх багаторічних показників.
На фоні підвищеного теплового режиму і дефіциту опадів у ці місяці відбуватиметься інтенсивне зменшення запасів продуктивної вологи під просапними та овочевими культурами.
Осінь настане в близькі до звичайних строки з помірним тепловим режимом та частими опадами. Відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми коливатимуться від мінус 0,1 до мінус 0,5°С у вересні та в межах 0,3...0,8°С у жовтні.
Отже, накопичення ефективного тепла для розвитку і росту озимих культур очікується стриманим і недостатнім для настання необхідних фаз розвитку рослин перед припиненням вегетації.
Передбачається, що вересень буде другим після березня найбільш вологим місяцем наступного року. Місячна кількість опадів на переважній території становитиме 130–140% середніх багаторічних показників.
У жовтні сума опадів коливатиметься в межах 90–130% у степовій та лісостеповій зонах і від 80 до 105% кліматичної норми на Поліссі.
Прохолоднішим звичайного очікується листопад. Середня місячна температура повітря відхилятиметься від кліматичної норми на мінус 0,6...1,3°С. Порівняно з минулим роком, прогнозований місяць майже на всій території буде настільки ж прохолоднішим.
У грудні також передбачається від’ємна теплова аномалія, яка коливатиметься в межах мінус 0,2...1°С. Проте стосовно 2001 р. перший місяць зими у наступному році виявиться на 1...2°С теплішим.
За кількістю очікуваних опадів листопад прогнозується аномально вологим, а грудень, навпаки, відносно сухим. Суми опадів коливатимуться, відповідно, в межах 105–130% і 70–90%. Отже, сподіваємося, що за очікуваного гідротермічного режиму сніговий покрив встановиться у наступному році на початку зими.
Оцінюючи очікувані агрометеорологічні умови під кутом зору впливу їх на сільськогосподарське виробництво, з допустимою ймовірністю можна передбачити відповідні наслідки у землеробстві від перебігу погодних умов.
Унаслідок очікуваного недобору опадів у липні та серпні значно збільшаться площі, охоплені посухою, яка негативно впливатиме на продуктивність просапних та овочевих культур.
Помірний тепловий режим в осінні місяці і пов’язане з ним стримане накопичення ефективного тепла вимагають проведення сівби озимих культур у ранні строки, з тим щоб припинення вегетації озимої пшениці відбулося в фазі кущіння та утворення не менше 2–3 стебел на рослині.

В. Просунко,
канд. геогр. наук, заввідділом агрометеорологічного та математичного аналізу і досліджень Інституту гідротехніки і меліорації УААН

Інтерв'ю
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся

1
0