Спецможливості
Новини

Водопостачання по-ізраїльськи: як країна справилась з дефіцитом води?

16.07.2021
780
Водопостачання по-ізраїльськи: як країна справилась з дефіцитом води? фото, ілюстрація

Прикладом ефективної державної політики може бути Ізраїль. Там вести сільське господарство фермерам не заважає ані майже цілорічна спека, ані відсутність природних джерел води.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на podrobnosti.ua.

Дефіциту води жителі країни не відчували взагалі. Більше того, країна експортує її сусідам. У чому секрет? — знає Антон Готліб. 
Щоб описати цю ситуацію, найкраще підходить приказка, якби не нещастя, не було б і щастя. 10-річна посуха, яка ледь не знищила сільське господарство, призвела до нечуваного розквіту технологій водозбереження й опріснення. Тепер це не просто інновації, а державна політика. 

«Кожна краплина на рахунку», — свідчить соціальна реклама, запущена державною водною компанією.

Не важливо, скільки води ми опріснюємо, її не вистачає. В Ізраїлі знову посуха. У нас немає води, щоб її марнувати.

У галузі опріснення Ізраїль на першому місці у світі. Опріснена вода надходить у загальну систему, яку контролює державна компанія «Мекорот» — такий собі загальноізраїльський міськводоканал.

Його головне завдання — розподілити воду так, аби її всюди було вдосталь від Південного Ейлата, де зараз плюс 40 і джерел води геть немає, до маленького селища на північному кордоні з Ліваном. У результаті споживач, відкриваючи кран, не знає, воду з якого джерела він отримає. Але точно знає, що вода буде завжди.

Одна з головних проблем у будь-якій країні — втрата води. Тобто, щоб споживач отримав тонну, в трубопровід треба подати дві — половина витече дорогою. Але не в Ізраїлі. Тут втрати не більше ніж три відсотки. Тепер економія води — це стандарт під час будівництва.

На кожному крані є насадка або регулятор тиску. Насправді це звичайна металева сіточка. Вона розбиває потік, насичуючи його бульбашками повітря, хоча споживач цього не відчуває. Але при цьому води витрачається у два — два з половиною рази менше. Тож економія може сягати сотень літрів на місяць. А власник квартири — заощадить гроші на оплату води.

У сільському господарстві теж навчилися економити воду. Головне досягнення — крапельний полив, коли кожне дерево або кущ отримують стільки води, скільки потрібно. Але є інновації й складніші. Ось такий прилад допомагає дереву повідомляти фермеру, коли його потрібно поливати.

«Ось тут до стовбура прикріплений датчик, який вимірює рівень вологи всередині дерева, і коли він падає до критичних значень, система надсилає повідомлення фермеру. Може на електронну пошту, може смс, як налаштуєш, і тоді господар ділянки знає, що потрібно вмикати полив», — розповідає Дані Комберг, розробник технології.

Уже введені в дію найбільші заводи з опріснення води, Ізраїль планує повністю перейти на опріснену воду в найближче десятиліття. Крім цього, країна постачає воду в Йорданію та Єгипет. Зрештою, Ізраїль — єдина країна на Близькому Сході, де майже немає водних джерел, але й немає проблем із водою.

Інтерв'ю
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки
«Зернові технології-2018» закінчили виставковий сезон для аграрної галузі, адже незабаром — відкриття нового сезону, польового. Для УПЕК, власника підприємства «Лозівські машини», одного з флагманів вітчизняного сільськогосподарського... Подробнее

1
0