Спецможливості
Новини

Сільгоспвиробник назвав ціну корупції в АПК

25.10.2017
1748
Сільгоспвиробник назвав ціну корупції в АПК фото, ілюстрація
Про корупцію, з якою група компаній Agrofusion та інші компанії зіткнулися і боролися в 2015-2017 роках

Про корупцію, з якою група компаній Agrofusion та інші компанії зіткнулися і боролися в 2015-2017 роках, розповів фінансовий директор ГК Agrofusion Іван Сакаль, пише propozitsiya.com за матеріалами nashigroshi.org.

Компанія Agrofusion вирощує томати на 5 тис. га, переробляє їх на власних трьох заводах (близько 750 тис. т) і виробляє томатну пасту. 75% продажів томатної пасти в ЄС і 100% - Україні.

"Податкове навантаження у нас на один гектар - 9,3 тис. грн. Такий показник в АПК України - 800 грн. Земельний банк у нас 22 тис. га і 5 тис. під томатами, в Україні 32 млн га. Ми сплатили податків 205 млн грн, в країні - 25 млрд грн. Якби всі в аграрному бізнесі платили як ми, то було би не 25 млрд грн, а 297 млрд грн. Тобто бюджет недоотримує 272 млрд грн", - зазначив І. Сакаль.

Також він навів конкретний приклад корупції в реальному секторі економіки.

"Ми хотіли взяти дозвіл на зняття ґрунтового покриву для будівництва Східного заводу (2016 рік). Нормативний термін видачі - 30 днів. Подано 4 заяви. Отримано 4 відмови без вказівки причин. Чому відмовляли? Тому що Сільгоспінспекція була в стадії ліквідації. Прострочення 130 днів, дозвіл не видано досі", - розповів фіндиректор ГК Agrofusion.

Ще один приклад - підприємство подало заявку на покупку валюти в 2015 році, щоб погасити кредит у Світовому банку. Нацбанк відмовив, Agrofusion викреслили з реєстру і підприємство змушене було допустити прострочення кредиту.

"Перевірка податкових органів з питання високої врожайності. Вдумайтеся, не низької врожайності, а високої. І неправомерністю сплати відсотків ЄБРР. Можете собі уявити? Європейський банк дає нам кредит, природно, під відсоток. При цьому, якщо ви побачите, сумніви податкових інспекторів, що у нас не можуть бути томати з урожайністю 90 т/га. В цьому році у нас вже 101 т/га, це друга врожайність в світі після Каліфорнії в США. Вони засумнівалися, тому що за статистикою, середня - 33 т/га.

Потім у податківців виникло питання, як ми платимо Європейському банку відсотки. Хто кредитувався, знає LIBOR +5%. Ось вони сказали, що такого поняття як "LIBOR" в українському законодавстві немає. Відповідно, зрозуміло, що витрати по сплаті відсотків ми не могли відносити як собівартість", - навів інші приклади експерт.

Також ГК робили зауваження на нечіткий малюнок на шинах автонавантажувача і відсутність фіксатора на дверях теплиць. Через ці порушення був припис службі охорони закрити завод.

"Ствердження податкових інспекторів, що заводи не споживали газ взагалі. Можете собі уявити? В цьому році ми споживаємо газ десь на 100 млн грн за 2 місяці. Вони сказали, що ми не спожили жодного кубічного метра газу. Це реально, це акти. Нарахували нам штрафні санкції, порушили, до речі, кримінальну справу.

У 2015 році ми подавали 9 позовів до держави і податковим інспекторам на 14 млн грн. Ми всі суди виграли, але жоден з чиновників не поніс покарання. Це абсурдність нашої системи", - підкреслив І. Сакаль.

Повертати 145 млн грн компанії допомагали особисто директор ЄБРР Шевки Аджунер, бізнес-омбудсман Альгідрас Шемета, директор ЄБРР по Східній Європі і Кавказу Франсіс МАЛіЖ, керівник IFC в Україні Олена Волошина, бізнес-омбудсман Тарас Качка, керівник ЄБА Анна Дерев'янко. В цілому було написано 36 скарг. В результаті - повернули через 13 місяців ПДВ 145 млн, при цьому кожен раз, за ​​словами І. Сакалов, пропонували 35% відкату від цієї суми.

Найсвіжіший приклад пов'язаний з запуском у вересні заводу в Снігурівці Миколаївської області - одного з найбільших в Європі. Інвестиційний проект склав $55 млн. Як тільки його ввели - документальна перевірка податкової, яка вимагала всі правовстановлюючі дозвільні документи введення в експлуатацію. Також затребували дозвіл від санстанції, яка в березні була ліквідована. А ще - інформацію про час входу і виходу з заводу кожної людини (близько 500 будівельників з різних організацій, 120 субпідрядників), їх ПІБ, ідентифікаційний код, документи на кожну машину. Відповідь податківці просили надати 13 жовтня, а направили лист 11-го.

"Хто прийде будувати? Не прийде ніхто. Значить треба цих чиновників бити по руках і не давати їм руку. Нема у нас іншого варіанту, щоб щось почало будуватися. Тому треба посилювати законодавство по боротьбі з корупцією", - підкреслив І. Сакаль .

Ключові слова: АПК, коррупция

Інтерв'ю
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее
vitaliy skotsyk
20 вересня заплановано розпочати всеукраїнський страйк аграріїв. Про його причини та вимоги аграріїв  розповів один з ініціаторів, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик.  

1
0