Спецможливості
Статті

Що приготує нам зима?

01.12.2011
551
Що приготує  нам зима? фото, ілюстрація

Читачі "Пропозиції" вже знайомі з діяльністю Виставково-інноваційного центру Національної академії аграрних наук на Київщині. Наприкінці осені цей полігон сучасних технологій учергове відвідав журналістський десант.

Читачі "Пропозиції" вже знайомі з діяльністю Виставково-інноваційного центру Національної академії аграрних наук на Київщині. Наприкінці осені цей полігон сучасних технологій учергове відвідав журналістський десант.

Олексій Рижков
o.ryzhkov@univest-media.com

Доглянута озимина, найкращі сорти та гібриди здебільшого української селекції, уважне ставлення працівників центру до потреб журналістів, широкий пласт агротехнологічної інформації стали добрими супутниками медіа під час поїздки. Природно, що саме тут відбулася цікава розмова щодо найближчого агротехнологічного майбутнього України. Завдяки чому можна уможливити врожайні успіхи? Фахівці Національної академії аграрних наук України мають вичерпні відповіді на це запитання.

   "Вирощування будь-якої культури передбачає певну систему землеробства, певну структуру посівів, розміщення, добір попередників, повернення посівів на попередні поля, - наголошує академік-секретар відділення рослинництва Національної академії аграрних наук України Олександр Іващенко. - Лише за такого варіанта ми можемо реалізовувати наші галузеві програми. Насамперед, усе працює від землі. Відтак, ми маємо згадати, що в нас для кожного регіону має бути своя оптимальна структура посівів.
Для того, щоб рослина дала нам урожай, потрібні обов'язкові чинники: повітря, світло, волога, мінеральне живлення і продуктивний сорт. Вітчизняна селекція має вагомі надбання щодо високопродуктивних сортів і гібридів зернових культур. Ми нині говоримо про "Клуб 100", тобто про сорти пшениці, які гарантовано можуть давати 100-центнерну врожайність. А кукурудза може нам давати й 130, і навіть 170 ц/га, але лише за оптимальних умов вегетації.
Виникає питання: як же створити ці оптимальні умови вегетації і наскільки вони різняться з тими реальними, які наразі в нас є? Реальна ситуація, на жаль, невтішна. Зміни клімату, які глобально відбуваються на планеті, несуть у собі кілька дуже неприємних чинників. Один із них - це зміна глобальної циркуляції повітряних мас. Відтак, маємо ослаблення Гольфстриму майже на 30% за 20 років і, відповідно, зменшення кількості вітрів західної орієнтації і регулярності випадання опадів. У теплий період року випадає менша частина опадів, до того ж, із великими інтервалами між дощами. Наприклад, цієї осені понад 60 діб ми практично не мали опадів на всьому півдні країни та в деяких інших регіонах. У таких регіонах ми маємо незадовільні запаси вологи у верхньому шарі грунту.
Наразі ми маємо ще один чинник: істотне зниження температури повітря. У нас практично припинився розвиток рослин. Багато посівів ідуть у зиму в критичному стані: практично з первинною кореневою системою, - тож актуальною буде проблема їхньої перезимівлі. У середньому понад 20% може становити пересівання. Враховуючи те, що лише озимої пшениці ми маємо 6,5 млн га, підрахуйте, яка цифра становитиме 20% від цього показника. Обсяги будуть доволі значні. Це за умови, що у нас буде сприятлива зима. Якщо зима буде максимально несприятлива, то цифра пересівання може сягнути половини посівів.
   Нині по Україні посівів, які відповідають усім вимогам, приблизно 40%. Щотижня ми збираємо інформацію з усіх регіонів нашої дослідної системи, яка дає можливість відстежувати ситуацію і прогнозувати її розвиток для того, щоб можна було у разі потреби внести ті чи інші коригування. На багатьох площах навесні нам варто буде посилити догляд за ослабленими посівами. Звичайно, там ми не можемо розраховувати на врожайність 80-100 ц/га, а лише у кращому разі на 40-45 ц/га. У нас немає остраху, але є певна стривоженість і потреба займатися цими питаннями".
Рік, що минає, приніс чимало врожайних здобутків українським аграріям. Проте 55-мільйонний вал зернових і 60-центнерна врожайність кукурудзи  - аж ніяк не привід для самозаспокоєння. Наступний рік багато в чому є вирішальним. Чому? Річ у тім, що для реалізації програми, яка передбачає збільшення валового збирання зернових в Україні до 80 млн т, конче потрібна динаміка зростання. Цьогорічне зростання, певно, перевершило найсміливіші прогнози. Якщо тенденція підтвердиться й у 2012 році, то 80-мільйонна реальність найближчим часом прийде в наш агросектор. Щоправда, великий вал не повинен стати переможним прапором, який здійматимуть владці: мовляв, завдяки нашій "батьківській" турботі... Великий вал - це просто крок на шляху до реалізації величезного потенціалу нашого агросектору. Приїздіть у Виставково-інноваційний центр! Широкий спектр досягнень української селекції - до ваших послуг!

Інтерв'ю
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее
Компанія «Нор-Ест Агро» свою роботу розпочала у 2013 році як ДП «ТАК» у складі групи компаній «ТАК». А 2019 року ДП «ТАК» стало повністю самостійною компанією, отримало нову назву, новий імпульс до розвитку та нові ідеї. І зовсім не просто... Подробнее

1
0