Захист винограду від хвороб і шкідників в ранньовесняний період
Весна — саме час для боротьби на виноградниках зі шкідниками, які заселяють рослини від фази сокоруху до періоду активного росту пагонів (друга-третя декади березня — третя декада квітня).
Захист винограду в цей період дуже важливий, адже інтенсивно формується листкова маса рослини, тож пошкодження бруньок, молодих пагонів, а згодом і суцвіть негативно вплине на майбутній урожай.
Щорічні обстеження промислових насаджень Північного Причорномор’я фіксують зростання шкідливості ґрунтових та листогризучих шкідників, а також брунькових кліщів із родини Eriophyidae. Найпоширеніші види — виноградний повстяний кліщ, або зудень (Eriophyes vitis Pgst.) та виноградний бруньковий кліщ (Eriophyes vitigineusgemma Mal.). Значно поширились на виноградниках хвороби багаторічної деревини: чорна плямистість (Phomopsis viticola Sacc), інфекційне всихання, або антракноз (Gloeosporium ampelophagum Pass.).
Наприкінці березня — на початку квітня під час маршрутних обстежень насаджень можна виявити жуків кримського виноградного скосаря (Otiorrhynchus asphaltinus Germ.), гусениці димчастого буро-сірого п’ядуна (Boarmia gemmaria Brahm.), а наприкінці квітня — на початку травня — жука оленки волохатої (бронзівка волохата) (Tropinota hirta).
Кримський виноградний скосар
Жук блискучо-чорного кольору завдовжки 8–11 мм. Надкрила сильно опуклі, з дрібними поздовжніми борозенками, крил немає. Зимують жуки у верхньому шарі ґрунту, під його грудочками, опалим листям і рослинними рештками. Навесні, за температури понад 10°С, починають харчуватися бруньками. Активні вночі: один жук за нічний час може знищити п’ять-сім бруньок. Після розпускання бруньок жуки живляться листям, характерно обгризаючи його з країв.
Шкідник заселяє кущі винограду вогнищами. Ступінь загрози визначають візуально — оглядом насаджень у фазі сокоруху.
Димчастий п’ядун буро-сірий
Належить до родини п’ядунів, або землемірів (Geometridae). Шкідник поширюється вогнищами. Бруньки винограду пошкоджують гусениці третього віку, які після зимівлі продовжують своє живлення. Вони мають дві пари грудних і три — черевних ніг, тому пересуваються великими «кроками», згинаючись удвічі, ніби вимірюючи поверхню п’яддю, звідси й отримали свою назву. Одна гусениця може знищити до 10 бруньок, що становить велику загрозу для виноградників. Шкодять гусениці на початку періоду набрякання бруньок. На останніх можна помітити сліди пошкоджень — невеликі отвори у вигляді ложечки, причому деякі бруньки бувають з’їдені практично повністю.
Економічно обґрунтованими є заходи з обприскування кущів відповідними отрутохімікатами проти жуків скосаря та гусениць п’ядунів на ділянках, де виявлено три-п’ять пошкоджених бруньок на кущ. У боротьбі із зазначеними шкідниками рекомендують використовувати інсектициди, що ввійшли до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» (надалі — «Перелік…»), із дотриманням регламентів застосування та правил техніки безпеки. За нашими спостереженнями високу технічну ефективність проти цих шкідників мають обприскування інсектицидами з групи фосфорорганічних (Дурсбан 480, к.е., Золон 35, к.е.) і піретроїдних (Карате Зеон 050 CS, мк.с.) та інших препаратів.
Важливими агротехнічними прийомами, які сприяють обмеженню чисельності вищезазначених шкідливих організмів, є ранньовесняна культивація ґрунту на глибину 10–12 см та боротьба з бур’янами в міжряддях.
Оленка волохата (бронзівка)
Чорний жук, густо вкритий сірими волосками з білими плямами на надкрилах, завдовжки 10–12 мм. Усе тіло жука, особливо з нижнього боку, вкрите жовтувато-сірими густими волосками.
Торік виліт фітофага спостерігали рано навесні, що зумовлено погодними умовами, які склалися 2016-го. За даними метеорологічного пункту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», дата переходу середніх добових температур повітря за 10°С (біологічний нуль для винограду) випереджала середні багаторічні значення на два тижні. З початком активної вегетації відбувалося прискорене розпускання вічок, особливо на ранніх сортах столових сортів. Встановлено, що на цих сортах винограду (Восторг, Іршаї Олівер, Аркадія, Таврія) молоді пагони досягали 3–5 см завдовжки, тоді як на насадженнях технічних сортів (Каберне-Совіньйон, Одеський чорний та ін.) спостерігали тільки початок розпускання вічок.
У виноградниках на початок фази росту пагонів оленка волохата завдає великої шкоди, обгризаючи молоді суцвіття. Один жук може пошкодити декілька суцвіть, що суттєво впливає на рівень потенційного врожаю, особливо столових сортів винограду з великою масою грона.
У практиці виноградарства, як правило, немає потреби в додатковому захисті насаджень від оленки волохатої, оскільки строки активізації дорослих жуків настають раніше, ніж початок росту пагонів рослин. Шкідник у цей час харчується суцвіттями й квітками плодових культур (зерняткових та кісточкових), у яких цвітіння настає в період виходу жуків із зимівлі.
Однак в умовах недостатньої кормової бази для оленки волохатої за збігання термінів активізації жуків та раннього початку вегетації винограду економічно доцільним є додатковий захист насаджень столових сортів винограду з раннім дозріванням ягід за загрози масової заселеності шкідника. Сьогодні в «Переліку…» не зареєстровано жодного інсектициду для боротьби з оленкою волохатою на винограді. Наша практика боротьби з цим шкідником показує, що на виноградниках можливе застосування інсектицидів, дозволених для використання на плодових насадженнях. Слід урахувати й те, що жуки постійно переміщуються, тому для їхньої загибелі потрібно, щоб їхнє живлення відбувалося на оброблених інсектицидами частинах рослин.
На виноградниках застосовують ще й такий оригінальний спосіб боротьби зі шкідником, як механічне струшування жуків із рослин, після чого їх збирають і знищують. Такий метод боротьби з оленкою волохатою доцільно застосовувати на невеликих за розмірами ділянках.
Брунькові кліщі
На виноградниках у період фази сокоруху живляться ембріональними зачатками бруньок, унаслідок чого відбувається деформація і навіть відмирання майбутніх пагонів. У результаті цього кількість розвинених бруньок та їхнє плодоношення знижується більш як на 50%. Без застосування захисних обробок зростає заселеність та інтенсивність розвитку кліщів, що може призвести до загибелі рослини. Холодна затяжна весна сприяє посиленню їхньої шкідливості. За вегетаційний сезон, залежно від погодних умов, кліщі можуть давати до восьми-дев’яти поколінь.
Для визначення перезимівлі кліщів навесні, до розпускання бруньок (березень — квітень), потрібно провести обстеження виноградників, відібрати не менш як 30 бруньок на 10 модельних кущах, розташованих рівномірно всією площею ділянки. Зразки вічок оглядають під бінокулярним мікроскопом на наявність живих особин для планування захисних обробок інсектоакарицидами.
У кліщів початок живлення починається під час весняного сокоруху, за середньодобової температури повітря 7…8°С. Ефективною проти цього виду є обробка акарицидами в період весняної міграції (фаза набухання бруньок — розходження верхніх лусочок). Наступну обробку проводять до цвітіння винограду, якщо в цьому є потреба.
Особливості клімату Північного Причорномор’я, що пов’язані з упливом критичних для винограду температур у зимовий період, створюють сприятливі умови для проникнення, розмноження, збереження й поширення численних видів збудників хвороб деревини або судинної системи рослини, які призводять до поступового зниження продуктивності і зрештою до загибелі рослин. Хвороби багаторічної деревини винограду за характером завданої шкоди відчутно обмежують потенційну продуктивність кущів.
За даними наших спостережень, фітосанітарна ситуація, що склалася на виноградниках Півдня України, потребує обов’язкового моніторингу та проведення заходів щодо захисту рослин від хвороб багаторічної деревини (ески, еутіпозу, інфекційного всихання, чорної плямистості).
Чорна плямистість (фомопсис)
Навесні, під час маршрутних обстежень виноградних насаджень можна виявити чорну плямистість (фомопсис). Характерний прояв цієї хвороби — поява білястих плям на визрілій лозі та багаторічній деревині. Якщо міцелій глибоко вростає в деревину, утворюються прогнилі ділянки, які спочатку послаблюють ростові процеси, а потім зумовлюють відмирання рукавів. Інтенсивного розвитку чорна плямистість набуває в роки з найбільшою кількістю опадів. Також відомо, що істотним фактором, який впливає на розвиток хвороби, є опади в травні — червні, тобто в період появи молодих пагонів. Збудник захворювання зимує в тканинах кори та деревини; на уражених ділянках утворює чорні горбочки — пікніди, які розвиваються в осінньо-зимовий період під епідермісом. Вони мають вигляд сферичних утворень бурого та чорного кольору діаметром від 0,2 до 0,5 мм на поверхні пагонів. Протягом вегетаційного періоду обробки фунгіцидами проти мілдью будуть ефективними й проти фомопсису.
Інфекційне всихання винограду
Хвороба, яку спричинює комплекс патогенних грибів та бактерій. Симптоми захворювання проявляються у вигляді некротичних кілець деревини коренів та коренештамбу виноградної рослини. Пошкоджені кущі вирізняються пригніченим ростом, пагони з укороченими міжвузлями, інколи з хлоротичним листям. За ураження всіх плодових ланок урожай та маса однорічного приросту кущів знижується на 60–70, а продуктивність — на 35–50%.
Антракноз
Весняні опади сприяють ранньому ураженню антракнозом молодих листків та пагонів винограду. На пагонах утворюються втиснуті коричнево-бурі, а згодом рожево-сірі овальні плями з бурою облямівкою, які можуть захоплювати цілі міжвузля. Згодом тканина розтріскується, у цих місцях утворюються глибокі виразки. Пагони на хворих кущах ламаються та всихають. Антракноз особливо шкодить суцвіттям, вони спочатку набувають коричневого кольору, а згодом засихають.
Вивчення впливу хвороб на врожайність насаджень проводила лабораторія захисту рослин у 2011–2012 рр. на сорті Одеський чорний у ДП «ДГ Таїровське». Відзначали, що з підвищенням показника поширення хвороб деревини збільшувалися втрати врожаю винограду. Так, недобір урожаю на хворих кущах сягав від 6,2 до 14,6% і становив 11,6–14,2 ц/га.
Для пригнічення розвитку спор збудників рекомендують застосовувати обприскування кущів відповідними фунгіцидами контактної дії — у фазі початку розпускання бруньок та системно-контактної — за довжини пагонів 15–25 см (три-п’ять листків).
Обробка фунгіцидами дає змогу знизити зимуючий запас збудників та попередити розвиток грибних захворювань. За даними наших спостережень, високу технічну ефективність отримали за використання препаратів Полірам ДФ, в. г., Делан, в. г., Антракол 70 WP, ЗП, Дітан М-45, ЗП, Шавіт Ф, ВГ та ін. Також можна застосовувати й інші препарати, рекомендовані «Переліком…» за умови дотримання регламентів їхнього використання.
У боротьбі з еутіпозом та чорним інфекційним усиханням для зменшення інфекційного запасу рекомендоване застосування профілактичних прийомів — видалення хворих частин кущів під час обрізування та їхня утилізація за межами ділянок.
Поряд із хімічними методами обмеження розвитку хвороб деревини, високоефективним прийомом є кореневе підживлення кущів макро- та мікроелементами. Завдяки поліпшенню мінерального живлення рослин збільшується їхня природна стійкість до розвитку збудників хронічних хвороб.
Дотримання всіх цих заходів допоможе зберегти вашу виноградну лозу навесні в належному стані і, як наслідок, сприятиме реалізації потенційної врожайності ягід винограду.
К. Шматковська, наук. співробітник лабораторії захисту рослин,
ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова»