Захист плодово-ягідних навесні: чим обприскувати дерева навесні
У комплексі заходів, спрямованих на забезпечення нормального росту і розвитку рослин, стабільної продуктивності насаджень протягом тривалого періоду і гарантованого одержання високоякісної продукції садівництва, важливе значення має захист рослин від шкідників і хвороб.
У плодових і ягідних насадженнях України мають поширення і завдають значних збитків понад 400 видів шкідливих комах, кліщів, нематод, гризунів та понад 200 збудників грибних, бактеріальних, вірусних і мікоплазмових хвороб. Важливе значення мають також так звані неінфекційні хвороби плодових і ягідних культур, що проявляються внаслідок негативного впливу на рослини несприятливих грунтово-кліматичних та інших умов. Серед них домінують, зокрема, сонячно-морозні опіки, що зумовлюють розтріскування і відмирання кори, а іноді й деревини на штамбах і в розвилках скелетних гілок, особливо в молодих насадженнях яблуні, кісточкових та інших плодових культур. Унаслідок цього зростає небезпека ураження їх збудниками чорного, європейського раку, цитоспорозу та інших інфекційних хвороб, а також ініціюється пошкодження рослин короїдами, заболонниками та іншими шкідниками.( хвороби плодових культур)
Активна діяльність успішно перезимувалих шкідників і збудників хвороб рослин відновлюється у ранньовесняний період, і з початком вегетації починає проявлятись та поступово зростати їхня шкодочинність у плодових садах і ягідниках.
Шкідники плодових культур
У фазі набрякання бруньок, за середньодобової температури повітря понад 4…5 °С починають відроджуватись личинки зеленої яблуневої попелиці. В міру підвищення середньодобової температури до 7,5…10 °С у фазі зеленого конуса у яблуні зростає активність перезимувалих стадій каліфорнійської щитівки, медяниць, кліщів, плодових довгоносиків, листовійок та інших шкідників. Заселення яблуні квіткоїдом починається за середньодобової температури повітря 8°С і набуває масового характеру за температури 10…12 °С.
Серед різних хвороб плодових культур - яблуні і груші - найпоширенішою і найбільш шкідливою є парша.
У результаті наших понад 20-річних спостережень встановлено, що в умовах Лісостепу України дозрівання сумкоспор збудника парші яблуні, який зимує в ураженому опалому листі, відбувається в останній декаді березня — на початку квітня, з незначними відхиленнями у бік прискорення або запізнення. Поширення зрілих сумкоспор починається здебільшого в другій-третій декадах квітня і збігається з початком розпускання бруньок і цвітінням яблуні. Прояв первинної інфекції парші відбувається у другій-третій декадах травня і збігається із закінченням цвітіння пізніх сортів яблуні. Водночас слід зауважити, що у зв’язку зі специфічними погодними умовами зими й весни поточного року особливості розвитку плодових і ягідних культур, а також шкідників і хвороб плодових рослин відрізнятимуться від загальноприйнятих у бік значного запізнення. Але, незважаючи на це, певні найчутливіші до ураження й пошкодження фенофази рослин і найшкідливіші інфекційні стадії фітофагів і фітопатогенів, як завжди, збігатимуться. Тому це слід враховувати для захисту плодових культур.
Збудник парші груші, крім сумчастої стадії в ураженому листі, зимує також на уражених пагонах у формі міцелію, який починає продукувати конідії і зумовлювати первинну інфекцію раніше від поширення сумкоспор. Отже, під час проведення обрізування гілок на деревах необхідно видалити пагони груші, уражені паршею.
Збудник борошнистої роси яблуні, зимуючи в уражених бруньках, починає розвиватись ще до їхнього розкриття, а хвороба проявляється на початку розпускання вегетативних і генеративних бруньок.
Хвороби кісточкових культур
У насадженнях плодових культур, зокрема вишні, черешні, сливи й абрикоса, значної шкоди практично щороку завдає моніліальний опік, який проявляється у період цвітіння цих культур. Особливо небезпечна хвороба в умовах прохолодної дощової погоди у весняний період. Останніми роками спостерігається також прояв моніліального опіку на суцвіттях яблуні. Шкідливість моніліозу зростає в літній період, коли хвороба проявляється на всіх плодових культурах у вигляді плодової гнилі.
У насадженнях персика однією з найпоширеніших і шкідливих хвороб є кучерявість листків, яка проявляється на початку вегетації і набуває масового розвитку в період цвітіння і після нього.
Система захисту плодових культур
Для знищення шкідників, що зимують у різних стадіях на штамбах і скелетних гілках плодових дерев (каліфорнійська, комоподібна, несправжня щитівки, кліщі, попелиці, медяниці, листовійки, молі та інші), у період набрякання бруньок, за стійкої середньодобової плюсової температури повітря не нижче +4…5°С, провести обприскування насаджень зерняткових і кісточкових культур водно-масляними емульсіями Препарату 30В або Препарату ПС-30 (40 л/га) з витратою робочої рідини, залежно від типу насаджень, 1200–1500 л/га з таким розрахунком, щоб добре «обмити» крони, штамби дерев і змочити поверхню грунту під ними.
На початку розпускання бруньок у насадженнях яблуні і груші потрібно провести обприскування проти попелиць, медяниць, плодових довгоносиків, парші, борошнистої роси фунгіцидом Хорус 75 WG (0,2 кг/га) з додаванням інсектициду Актара 25 WG (0,14–0,15 л/га).
У приватних садах проти парші яблуні і груші, моніліозу кісточкових культур, кучерявості листків персика та інших хвороб на початку розпускання бруньок бажано провести «голубе» обприскування нейтральною 3%-ою бордоською рідиною, дотримуючись технології її приготування.
У фазі рожевого бутона в насадженнях яблуні і груші проти парші, борошнистої роси, попелиць, медяниць, довгоносиків, пильщиків, листовійок, молей та інших шкідників і хвороб провести обприскування фунгіцидом Аккорд (5–7 л/га) з додаванням інсектициду Енжіо 24,7 SC (0,18 л/га).
У приватних садах у насадженнях нестійких проти борошнистої роси сортів яблуні перед цвітінням і в період цвітіння бажано вирізати пагони і суцвіття, уражені хворобою.
У насадженнях сливи й аличі на початку розпускання бруньок проти хвороб моніліозу, клястероспоріозу, попелиць, листовійок, пильщиків потрібно провести обприскування Хорусом 75 WG (0,2–0,3 кг/га) з додаванням Варанту 200 (0,25 л/га), а перед цвітінням — фунгіцидом Райок (0,15–0,2 л/га) з додаванням інсектицида Конфідор 200 SL (0,25 л/га).
У насадженнях черешні й вишні у фазі відокремлення бутонів, а абрикоса й персика — у фазі рожевого бутона провести обприскування проти моніліозу, клястероспоріозу, кокомікозу, кучерявості листків, попелиць, плодових довгоносиків, листогризучих шкідників Хорусом 75 WG (0,25–0,3 кг/га) з додаванням Каліпсо 480 SC (0,2–0,3 л/га).
За слабкого захисту плодових культур від хвороб та шкідників в період до цвітіння у насадженнях яблуні, груші та інших культур значної шкоди можуть завдавати плодові довгоносики, зокрема сірий бруньковий, яблуневий квіткоїд, казарка й букарка. У приватних садах їх можна знищувати шляхом струшування з дерев на підстелену плівку. Робити це слід уранці, поки жуки перебувають у неактивному стані. Або ж перед струшуванням дерева обприскати холодною водою.
Останніми роками великої шкоди плодовим культурам завдають жуки оленки волохатої ( шкідники плодових культур). Заселяючи квітки під час цвітіння рослин, вони з’їдають пиляки, приймочку маточки і навіть пелюстки, внаслідок чого не утворюється зав’язь. Проти оленки волохатої дозволено застосовувати в садах інсектицид Каліпсо 480 SC (0,2–0,25 л/га), у приватних садах — 2,0–2,5 мл на 10 л води. Дуже важливо також обмежувати поширення в садах кульбаби та мати-й-мачухи, цвітіння яких збігається з цвітінням плодових дерев і приваблює жуків оленки.
Ягідні культури
Серед шкідників ягідних культур найпоширенішими є різні види попелиць, смородинові склівка і златка, малинова пагонова галиця, блідоногий агрусовий пильщик, малиновий жук, малиново-суничний довгоносик, смородиновий бруньковий і суничний кліщі та інші. А з хвороб ягідних культур — американська борошниста роса смородини й агрусу, антракноз і септоріоз смородини й малини, пурпурова плямистість малини, борошниста роса, плямистість листя і сіра гниль суниці та інші.
Система захисту ягідних культур
Насадження чорної смородини й агрусу проти американської борошнистої роси, антракнозу й попелиць, малини — проти пурпурової плямистості, септоріозу, антракнозу, галиці, попелиць та інших хвороб і шкідників перед цвітінням обприскати Топсіном М (0,8–1,0 кг/га) або Топазом 100 EC (0,3–0,4 л/га) з додаванням інсектициду Актеллік 500 EC (0,6 л/га).
Суницю перед цвітінням проти борошнистої роси, плямистостей листя, сірої гнилі та інших хвороб і шкідників обприскати Хорусом 75 WG (0,7 кг/га) або Світчем 62,5 WG (0,75 кг/га) з додаванням Актелліку 500 EC (0,6 л/га) або Вертимеку 0,8 EC (0,5–1,0 л/га).
Надійний захист плодових і ягідних культур від комплексу шкідників і хвороб у весняний період забезпечує нормальний ріст і розвиток рослин, полегшує успішний контроль шкідливих організмів у наступні періоди вегетації, сприяє формуванню доброго врожаю високоякісних плодів і ягід.
Ф. Каленич, канд. біол. наук, завідувач сектору захисту рослин,
Інститут садівництва НААН