Спецможливості
Статті

Найнебезпечніший шкідник кукурудзи: досвід США

08.05.2018
4855
Найнебезпечніший шкідник кукурудзи: досвід США фото, ілюстрація

Західний кукурудзяний жук, котрий зараз розселяється по Західній Україні, з’явився на нашій території на початку століття, через 10 років після того, як був інтродукований до Європи зі США, де давно став головним шкідником кукурудзи. Створення ГМ-кукурудзи, стійкої до західного кукурудзяного жука (т. зв. Bt-лінія), було сприйнято американськими фермерами як панацея. Тож за короткий час ця кукурудза стала переважати в посівах «цариці полів». Однак у 2011 р. з’ясувалося, що західний кукурудзяний жук еволюціонував і став вражати вже й Bt-кукурудзу. Тож публікуємо рекомендації, які американські вчені видають протягом останніх трьох років.

 

Личинки західного кукурудзяного жука підгризають коріння, а дорослі комахи об’їдають волоті в період цвітіння. Також дорослі комахи об’їдають зелену масу листя. Якщо комахи не сильно розмножилися, ушкодження присутні лише на окремих рослинах. Однак такі ушкодження є попередженням про небезпеку сильнішого ушкодження в наступні роки. Жук може уражувати також сою та люцерну. Затрати на боротьбу з цим шкідником разом з обсягами шкоди, завданої ним, напередодні створення ГМ-кукурудзи у США перевищували $1 млрд щорічно.

Поява у жука здатності уражувати ГМ-кукурудзу змусила фермерів повернутися до застосування грунтових інсектицидів.

Профілактичне застосування неонікотиноїдів (зокрема, клотіанідину) в Німеччині в 2008 р. спричинило загибель бджіл.

В першу чергу західний кукурудзяний жук уражає наступні посіви:

Пізньостиглих гібридів;

Пересіяні або засіяні з запізненням;

Уражені пізньостиглими бур’янами або сусідні з забур’яненими соєвими полями;

Посіви сої з великою кількістю падалиці пізньостиглої кукурудзи;

Наступників кукурудзи, якщо умови сприяли перезимівлі яйцекладок.

 

Моніторинг

Личинки. Моніторинг рекомендується не скрізь, а лише на полях, де існують сумніви в ефективності проведених інсектицидних обробок або на полях, де в липні-серпні попереднього року спостерігалася велика кількість дорослих особин, а також на полях, що були відведені під інші культури, де теж був помічений західний кукурудзяний жук.

Поле слід поділити принаймні на 10 ділянок, на кожній з яких випадково обрати 1 рослину. Навколо кожної рослини викопати зразок грунту в формі куба зі стороною 18 см. Покласти рослину на чорний поліетилен і обережно обтрусити землю і оглянути коріння та землю на предмет наявності личинок. На чорному фоні легше буде побачити білих личинок. Можна також обмити коріння від землі в якійсь посудині: личинки спливуть, ї їх можна буде порахувати. Визначається середня кількість личинок на рослині, при цьому слід зафіксувати спосіб визначення (обтрушування землі чи змивання).

Дорослі комахи. Моніторинг здійснюється перед викиданням волотей. Плануючи його, слід враховувати кілька факторів. Жуки надзвичайно активні, тож якщо вони є на полі, їх помітити нескладно. Однак ця активність помітно змінюється протягом доби, і це сильно впливає на результати підрахунку в полі. Найактивніші вони вранці і в передвечірній час, а в найспекотніші години в середині дня їх активність обмежена. Таким чином, найбільш адекватними будуть дані, отримані в години найбільшої активності.

Також різні гібриди, навіть однієї групи стиглості, мають різний час запилення. Тож якщо поле засіяно більш ніж одним гібридом, підраховувати кількість комах слід на різних гібридах окремо.

Спочатку треба пройтися полем, коли кукурудза викидає волоть або от-от викине. Якщо на рильцях або поруч жуків не видно, у підрахунку немає потреби. Але не слід розслаблятися: потрібно обстежувати поле двічі на тиждень, поки запилення не закінчиться, а після його завершення і до початку вересня поле слід перевіряти раз на тиждень на наявність яйцекладки.

При виявленні жуків слід застосувати один з двох методів підрахунку:

Визначення потенціалу шкодочинності для волотей і запилення. На мінімум 5 ділянках поля слід обстежити по 5 випадково вибраних рослин на предмет ушкодження волотей. Якщо спостерігається ушкодження волотей, слід виміряти середню їх довжину.

Також треба записати дані про кількість жуків, виявлених на рослині. Також потрібно оцінити, на скільки відсотків пройшло запилення. Для цього слід обережно розгорнути качан і струсити рильце. Запилені волоті впадуть. Також перевірте наявність скидання цвіту, пам’ятаючи, що воно сильно залежить від погоди.

Оцінка потенціалу ушкодження личинками в наступному році. Поділити поле на мінімум 20 ділянок і з кожної випадково відібрати по 2 рослини. Обережно підходячи до відібраної рослини, зафіксувати кількість жуків, що впали або злетіли з неї. Затисніть рильце рукою, поки рахуєте жуків на іншій частині рослини. Сенс в тому, щоб окремо порахувати кількість жуків на волоті і на решті рослини. Обстеження на рильці слід проводити ретельно, бо жуки можуть залазити всередину. Процедуру повторити на другій рослині в радіусі 3 м від першої.

Для підрахунку західного кукурудзяного жука на сої та інших культурах теж існує два методи — відловлювання сачками або за допомогою феромонних пасток щотижня протягом 6 тижнів.

 

Поріг шкодочинності

Традиційно основним методом боротьби з західним кукурудзяним жуком була сівозміна. Однак в епоху масового вирощування кукурудзи на Середньому Заході жук еволюціонував у напрямку продовження діапаузи (своєрідної сплячки чи заціпеніння комахи в будь-якій фазі розвитку в разі несприятливих умов), тож сівозміна тепер для нього не є перешкодою.

Сигналом для проведення хімічного обробітку проти личинок є виявлення 2 і більше личинок на рослині методом ручного обтрушування грунту з кореневої системи або 8 і більше методом промивання коріння від грунту.

Кількість дорослих жуків, за досягнення якої слід проводити обробку, становить:

Для кукурудзи по кукурудзі (шт./рослину)

Густота стояння, тис. рослин/га

Нормальний грунт

Сильно ущільнений грунт

35

1,4

1

40

1,3

0,9

45

1,1

0,8

50

1

0,7

55

0,9

0,6

60

0,8

0,6

65

0,8

0,5

70

0,7

0,5

 

Для кукурудзи по іншому попереднику

Густота стояння, тис. рослин/га

Нормальний грунт

Сильно ущільнений грунт

35

1

0,7

40

0,9

0,6

45

0,8

0,6

50

0,7

0,6

55

0,6

0,5

60

0,6

0,4

65

0,5

0,4

70

0,5

0,4

 

Нюанси роботи по комахах дорослого віку

«Почастішання випадків ушкодження західним кукурудзяним жуком Bt-кукурудзи змушують вдаватися до інсектицидних обробок комах дорослого віку», — констатує Брюс Поттер, фахівець з боротьби зі шкідниками Університету шт. Міннесота (південна частина якого входить до т. зв. кукурудзяного поясу – ред.). При цьому і він, і інші ентомологи наголошують, що одного цього недостатньо — потрібна інтегрована система захисту. «Застосування інсектицидів проти дорослих комах — це лише один з тактичних прийомів повернення контролю над ситуацією, коли західний  кукурудзяний жук сильно розплодився», — говорить ентомолог Університету шт. Небраска Ленс Майнке. І, на його думку, боротьба з дорослим жуком має бути набагато комплекснішою, ніж боротьба з його личинками. На успішність боротьби з дорослими комахами сильно впливають такі фактори, як міграція комах, час обробки та обмежений арсенал інсектицидів для внесення по листу. І позаяк такі інсектициди можуть потрапити на кожного жука, шкідники мають вищі шанси виробити резистентність до них.

Жуки надають перевагу харчуванню зеленими волотями, тож мігрують з полів під ранньостиглими гібридами на поля під середньо-, а потім – пізньостиглими. Дорослі жуки харчуються й бур’янами, які виступають додатковим джерелом пилку та місцем для яйцекладки.

Всі ці причини змушують вдаватися з ретельних заходів з виявлення вагітних самиць на посівах. Тож, як відзначає Ерін Ходжсон, ентомолог Університету шт. Айова, однієї обробки, навіть у найвідповідніші терміни, недостатньо: «необхідні багаторазові обробки, протягом кількох тижнів, досить дорогі для бюджету фермера». При цьому дуже важливо відслідкувати обсяги відродження та міграції жуків у пізні фази вегетації.

Асортимент інсектицидів для листового внесення обмежений, до того ж вони мають короткий термін дії, зазвичай менше тижня. Зростають побоювання щодо того, що західний кукурудзяний жук набуде резистентності до піретроїдів — так само, як вони набули резистентності до гранульованого метилпаратіону в 90-і. «Зараз дуже важко знайти успішний спосіб знищення яйцекладки», — говорить агроном-консультант зі шт. Небраска Марк Коттмайєр. Він пояснює, що жуків можна зустріти в полі тривалий час — аж до вересня, і дія препаратів триває недовго — 3–4 дні, тож через 10 днів після обробка популяція може досягти своєї попередньої чисельності.

Контроль дорослих комах може бути корисним для запилення, якщо багато шкідників об’їдає зелені волоті під час запилення. «Це єдина фаза, коли дорослі комахи можуть нашкодити цьогорічному врожаю», — говорить ентомолог Університету шт. Іллінойс Джо Спенсер.

Об’їдання волотей у великих обсягах спостерігається переважно в посушливі роки, коли через погодні умови запилення уповільнюється. В один з таких посушливих років фермерам південної Міннесоти, за даними місцевих агрономів-консультантів, були справжнім лихом для полів, де кукурудза вирощувалася кілька років поспіль, і фермерам довелося витрачати $30-37,5 на гектар на внесення інсектицидів з повітря.

Як вологи достатньо, то обприскування з метою уникнення об’їдання волотей не рекомендується, якщо кількість шкідників не перевищує 15–20 шт. на рослину, а процес запилення не дійшов до свого «екватора». Однак, якщо кукурудза перебуває в стані стресу від спеки чи посухи, поріг шкодо чинності знижується до 1–5 шкідників на рослину. А на насіннєвих посівах даний поріг шкодо чинності є базовим, коли шкідники харчуються зеленими волотями.

Якщо частина рослин (принаймні 10%)зацвітає з запізненням, поріг шкодочинності становить 3–4 шкідники на рослину. «Жуки переміщуються на рослини, що викинули волоті з запізненням, і це саме час для обприскування інсектицидом», — говорить Марк Коттмайєр. «Однак якщо запилення вже пройшло, ми не рекомендуємо виконувати обробку», — додав він. Річ у тім, що коли дорослі жуки поїдають листя або побурілі волоті, вони не шкодять урожаю.

Ентомологи також стурбовані так званими профілактичними обробками проти західного кукурудзяного жука під час цвітіння. «Фермери вносять під час цвітіння фунгіциди, тож логіка підказує їм можливість внесення в баковій суміші ще й інсектицидів проти даного жука», — говорить Джо Спенсер.

Він пояснює, що, поки чисельність жука не досягає порога економічної шкодо чинності, обприскування не тільки не окупається, а й провокує формування резистентності, як у випадку з павутинним кліщем.

За словами Еріна Ходжсона, фермери повинні застосовувати обробку по дорослих комахах як останній засіб, натомість приділяючи першочергову увагу боротьбі з вагітними самицями та личинками. «Ми рекомендуємо цілісний підхід», — додає Ленс Майнке.

Тож американські вчені та агрономи-консультанти радять зосереджуватися на наступних заходах:

Моніторинг – як ушкоджень кореневої системи личинками, так і густоти дорослих особин з метою прогнозування рівня ушкодження в наступному році;

Недопущення монокультури — засівання поля на наступний рік соєю або іншою культурою, на якій західний кукурудзяний жук не паразитує, щоб перервати цикл розвитку комахи.

За умови монокультури:

При вирощуванні ГМ-кукурудзи не вирощувати один і той самий Bt-гібрид два роки поспіль;

При вирощуванні не-ГМ-кукурудзи застосовувати грунтові рідкі або гранульовані інсектициди;

При застосуванні грунтових інсектицидів обприскувати по листу інсектицидом з іншою д. р.;

Змінювати схему захисту щороку.

«Сівозміна — це наша перша лінія оборони. Коли популяція західного кукурудзяного жука досягає великої чисельності, ми сіємо наступного року сою. Тут це дуже добре спрацьовує», — говорить Марк Коттмайєр.

«При сівбі кукурудзи по кукурудзі слід сіяти ГМ-гібриди або застосовувати грунтові інсектициди, якщо густота популяції в попередньому році становила 1-2 особини на рослину», — додає Ерін Ходжсон.

 

Переклав за матеріалами extension.entm.purdue.edu та cornandsoybeandigest Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
У березні Асоціація «Укрсадпром» обрала нового голову. Ним став Юрій Вахель. Про себе він розповідає, що «родом з олійно-зернового бізнесу». Сайт «Пропозиція» розпитав у нового голови асоціації про поточну ситуацію з арештом рахунків... Подробнее

1
0