Спецможливості
Статті

Як зекономити на внесенні мінеральних добрив

11.02.2023
1280
Як зекономити на внесенні мінеральних добрив фото, ілюстрація

Вартість мінеральних добрив є одним із найболючіших питань для вітчизняних аграріїв. Через їхню «космічну» ціну навіть великі фермерські господарства змушені скоротити або повністю відмовитися від їхнього внесення. Адже прибуток від реалізації культури, під яку їх вносять, не завжди перекриває витрати, навіть пов’язані лише із придбанням та внесенням мінеральних добрив.

Сьогочасне застосування твердих мінеральних добрив в Україні має свої особливості. Багато сільгоспвиробників сьогодні дивляться в бік внутрішньоґрунтового внесення поживних речовин: підживлення озимих водночас із сівбою, проведенням основного обробітку ґрунту чи міжрядного — просапних культур, що дає змогу за менших норм внесення отримати високу ефективність від добрив.

Проте без поверхневого розсіювання мінеральних добрив, як би нам цього не хотілося, не обійтися.

Розподілення мінеральних добрив полем. На перший погляд, — найпростіше із сільськогосподарських завдань, які аграрії виконують щороку. Сучасне сільське господарство — це втілення найновіших розробок та інновацій, які дають змогу покращити економічну ефективність як окремо взятого підприємства, так і галузі в цілому. Розподілювачі мінеральних добрив — не виняток. Із кожним роком вони стають усе «розумнішими», для того аби ви мали змогу отримати максимальну віддачу від кожного кілограма внесених мінеральних добрив.

У своєму арсеналі кожен виробник розподілювачів мінеральних добрив має власні напрацювання, які дають змогу точно розподілити поживу полем і зменшити норму внесення без зниження рівня врожайності.

 

ЕКСКЛЮЗИВНА СИСТЕМА EMC

Для цього розкидачі компанії Kuhn оснащено ексклюзивною системою EMC. Ця система не має аналогів у світі, бо EMC вимірює крутний момент (Нм) кожного розподільного диска й визначає кількість, а отже, й вагу добрив, які розкидає кожен диск. Ризику забивання, зокрема за низьких доз, немає, адже в разі зменшення потоку добрив на диск система автоматично відкриває дозувальну заслінку, а також дає змогу контролювати швидкість спорожнення кожної секції бункера. На відміну від системи EMC, традиційна система, з тензодатчиками, не вимірює і не забезпечує подавання різної кількості добрив на кожен диск — тож добрива розкидаються з меншою точністю.

 

Як працює система EMC? Ця сучасна технологія електронного дозування вирізняється точністю дозованого подавання добрив на кожен диск. Без ризику засмічення вихідного отвору в разі зміни об’єму потоку на виході ця система електронного дозування (EMC) автоматично коригує відкриття дозувального отвору для забезпечення належної витрати добрив. Індивідуальне регулювання витрати добрив для кожного дозувального отвору: з перших метрів роботи система EMC безперервно контролює й коригує ступінь відкриття дозувального отвору для забезпечення максимальної точності розподілення добрив.

Eксклюзивна система EMC від Kuhn

Система EMC-регулювання тепер доступна для всіх розкидачів мінеральних добрив Kuhn із будь-яким приводом розсівних дисків: гідравлічним (AXIS H-EMC) чи механічним (AXIS M-EMC).

Системи розподілення добрив CDA і GPS-управління

Система CDA (коаксіального регулювання розподілу) є унікальною завдяки двом продуманим рішенням. По-перше, зміна точки скидання добрив завдяки поворотній основі бункера забезпечує швидку адаптацію до використання різних видів добрив і ширини захвату. По-друге, спеціальна конструкція дозувальних заслінок, розташованих близько до центра диска, дає змогу регулювати подавання добрива на диски, таким чином забезпечує постійний їхній потік і рівномірне розкидання.

EMC безперервно контролює й коригує ступінь відкриття дозувального отвору для забезпечення максимальної точності розподілення добрив

Мішалка та система розподілення CDA

Мішалка регулює подавання добрива на диск і забезпечує його рівномірний потік. За швидкості обертання всього 17 об./хв вона вкрай дбайливо поводиться з гранулами, не подрібнюючи їх. Розкидачі AXIS створювали для дуже точної роботи на великих швидкостях. Широкий діапазон норми внесення — від мізерних 3 кг/га до вражаючих 500 кг/хв! Останнє значення відповідає 500 кг/га за ширини розкидання 36 м та швидкості 16,5 км/год — такі технічні можливості відкривають шлях для значного зниження витрат і збільшення продуктивності розкидачів.

Робоча ширина змінюється за лічені секунди шляхом переміщення точки падіння добрива на диск

Робоча ширина змінюється за лічені секунди шляхом переміщення точки падіння добрива на диск. Цю операцію виконують без інструменту — поворотом основи бункера (вручну — на моделях AXIS 20.2 K, 30.2 K, 40.2K, із кабіни — на моделі AXIS 50.2 W/H EMC). Заслінки регулювати не потрібно — отже, ніякого контакту з добривами!

Також Kuhn пропонує різні рішення для регулювання подаванням добрива, залежно від швидкості руху (D.P.A.E.). Термінали Quantron А і Е-2 підключають за допомогою з’єднувального кабелю RS 232 до комп’ютерів John Deere, Trimble, Sat Plan, RDS, RAVEN, Agrocom, Top Con для регулювання норми внесення в автоматичному режимі та за картами внесення — через систему GPS. Таким чином, карти розкидання й режим роботи можуть відображатися окремо на двох екранах. Термінал CCI 200 Isobus від Kuhn також підтримує D.P.A.E. і попередньо налаштований для роботи за системою точного землеробства. Крім того, термінали Quantron А і Е-2 сумісні із системою N-Sensor, яка автоматично визначає вміст азоту в рослинах та встановлює потрібну норму внесення добрив.

ISOBAS-термінал CCI 200

У систему управління GPS інтегровані всі рішення Kuhn для автоматизованого відключення і повторного включення секцій на краю поля та на поворотах (система Optipoint та Varispread). Вона призначена для розкидачів з електронним управлінням дозувальними заслінками, включаючи AXIS моделей Q, W і EMC із відповідними пультами управління (QUANTRON А, Е-2 або CCI 200 ISOBUS). Робота бортового комп’ютера ССІ 200 розкидача KUHN Axis — за картами внесення добрив. Додаток CCI Control на комп’ютері ССІ 200 керує безпосередньо нормою внесення добрив за картами. Операторові потрібно лише передати дані за допомогою USB-накопичувача.

Термінали Quantron А і Е-2 дають змогу регулювати норму внесення в автоматичному режимі та за картами внесення — через систему GPS

 

ЩАДНИЙ ПАКЕТ ДЛЯ ДОБРИВ

В компанії AMAZONE впевнені, що для точного розподілення й рівномірного внесення міндобрив за всією шириною розподілу передусім потрібне бережне ставлення до матеріалу. Адже з гранулами, пошкодженими вже в розподільнику, надійного розподілення — не досягти.

Саме в якості «щадного пакета для добрив» компанія Amazone серійно встановлює на своїх розкидачах систему Soft Ballistic System Pro. Всі її складові — мішалка, дозувальні елементи й розподільні диски — оптимально адаптовані одна до одної.

Дві сторони розподілювача працюють як дві окремі машини. Тобто можуть працювати навіть за різними технологічними картами. Тому й мішалки для добрив автоматично відключаються незалежно одна від одної, як тільки закриється шиберна заслінка. Це мінімізує пошкодження гранул під час вимкнення функції розподілення. Ще однією особливістю є можливість реверсивного автоматичного обертання в разі їхнього блокування сторонніми предметами. Тож забивання дозувальних отворів у такому разі повністю унеможливлюється, а процес звільнення проходу для просипання добрив відбувається автоматично. У разі, коли система не справляється, подається звуковий сигнал операторові.

Система Soft Ballistic System Proкомпанія від Amazone бережно ставиться до кожної гранули

Частота обертання мішалок становить 60 об./хв.

Шиберні заслінки із сервоприводом (якими можна керувати незалежно) забезпечують швидке відкривання й закривання дозувальних отворів під час руху агрегату розворотною смугою, а також контролюють дозування норм внесення за роботи в автоматичному режимі.

Для налаштування розподільного пристрою, залежно від потрібних параметрів ширини захвату та виду добрив, розподільчу систему з допомогою електроприводу можна повернути навколо центра розподільних дисків (концентрично). Тобто добрива, незалежно від вказаних параметрів розподілення, постійно спрямовуються тільки до центра розподільних дисків, де найнижча колова швидкість, що зменшує пошкодження гранул. Лопатки встановлено під пасивним кутом, що дає змогу бережно задати прискорення мінеральним добривам і при цьому досягти максимальної ширини захвату для продуктивнішого їхнього внесення. До речі, максимальне її значення може становити 54 м.

Шиберними заслінками із сервоприводом можна керувати незалежно одна від одної Шиберні заслінки забезпечують швидкий контроль норм внесення за роботи в автоматичному режимі

Диференційоване внесення на основі даних GPS також не проблема. За даними системи GPS, розподілювачі в автоматичному режимі мають можливість керувати 128-ма (!) секціями розподілення мінеральних добрив. Тобто за ширини розподілення 42 м машина може проконтролювати потребу й норму внесення на ділянках розміром 33 см.

Посекційне включення відбувається за допомогою зміни норми внесення, регулювання параметрів розподільчої системи й числа обертів дисків. Відповідно, розкидачі, що оснащені цією системою, можуть працювати за технологічними картами з використанням GPS-сигналу. Також ці розподілювачі чудово,  без перевитрати добрив, виконують свої функції на довгих клиноподібних ділянках. Особливо це актуально за великої ширини захвату розподілювача.

Контроль розподілу мінеральних добрив конструктори AMAZONE також довірили електроніці. Візуально «побачити» збій у роботі розподілювачів можна за допомогою унікальної системи штучного зору ArgusTwin, яка слідкує за польотом кожної гранули. Також ArgusTwin корегує налаштування системи розподілення під час руху агрегату схилом, налипання добрив на лопатки, неоднорідність гранул добрив.

Система ArgusTwin забезпечує постійний онлайн-контроль і коригування розподільчої системи для оптимального поперечного розподілу добрив. Це підвищує ефективність добрив і є основою для оптимального менеджменту посівів.

Візуально «побачити» збій у роботі розподілювачів можна за допомогою унікальної системи штучного зору ArgusTwin

Ще однією системою, яка дає змогу ефективно вносити мінеральні добрива навіть за мінливих погодних умов, наприклад, за сильного вітру чи його стрімких поривів, є система WindControl.

Завдяки WindControl, можна постійно контролювати й автоматично компенсувати вплив вітру на розподіл добрив. Установлений на машині високочастотний датчик вітру фіксує як швидкість вітру, так і його напрямок, і передає цю інформацію до комп’ютера розподілювача. На основі цих даних у поєднанні з інформацією від ArgusTwin визначаються нові параметри значення для розподільчої системи, відповідно встановлюються параметри числа обертів розподільних дисків, які адаптуються до цих змін автоматично. У разі бічного вітру число обертів на спрямованій до вітру стороні збільшується. Водночас число обертів на зворотному боці, навпаки — зменшується. Таким чином автоматично компенсується вплив вітру та забезпечується оптимальний поперечний розподіл добрив. За допомогою WindControl є можливість довше вносити добрива за наявності вітру. У разі, коли система вже не може протидіяти силі вітру й компенсувати його вплив на напрямок і рівномірність розподілення добрив, вона автоматично подає сигнал механізаторові.

Завдяки WindControl, можна постійно контролювати й автоматично компенсувати вплив вітру на розподіл добривСистема WindControl у парі із навісним розподілювачем

Із використанням «розумних» машин Amazone точність розподілення мінеральних добрив становить 95–98 %, тоді як у більшості господарств України мріють хоча б про точність на рівні 70–80 %. Своєю чергою, світова практика довела, що нерівномірність розподілення навіть у 10 % — це мінус 3 % урожайності. Є над чим задуматися.

 

Диск обертається— ширина регулюється

Для контролю та регулювання ширини захвату на розкидачах компанії Sulky серії X використовують систему Fertiway. Регулювання ширини розсівання добрив відбувається шляхом зміщення точки падіння добрива на розподільний диск — через ексклюзивний розподільний лоток. Цей лоток розташовано під нахилом, що забезпечує високу точність «супроводу» добрива аж до моменту потрапляння його на диск. Завдяки цьому, можна повністю уникнути стороннього впливу на добрива та точно спрямувати їх у потрібний сектор розподільного диска. Таким чином, власне, й відбувається регулювання ширини захвату. До того ж ця операція не потребує ніякої зміни режиму обертання дисків.

Розкидачі добрив X40 можна комплектувати:

- затворами, роботою яких керує гідравліка, системою 2DA та пристроями формування кордонів обробки Tribord 3D;

- системою автоматичного зважування (WPB), електрокерованою заслінкою, пристроями для точного розподілення добрив на краях поля Tribord 3D, консоллю з монітором Vision-X і пультом для кабельного дистанційного керування по кабелю;

- Stop and GO-системою та, окрім зазначеного вище, додано ще й навігаційний термінал TeeJet Matrix 570 із GPS-антеною та приймачем, програмне забезпечення (ПЗ), яке дає змогу автоматично керувати правою і лівою частинами системи розподілу гранул, тобто двома великими секціями;

- системою Econov — це технологія для якісної обробки країв поля і клиноподібних ділянок, яка дає змогу автоматично керувати шістьма секціями: по три на правій і лівій частинах системи розподілу.

Система зважування (WPB) дає змогу працювати без проведення тесту на калібрування. WPB-версія пульта управління Vision-X забезпечує автоматичне зважування та коригування відкриття дозувальних заслінок залежно від швидкості руху агрегату. А обсяги розподілення добрива уточнюються в межах відсотка, що сприяє суттєвій економії.

Для контролю та регулювання ширини захвату на розкидачах компанії Sulky серії X використовують систему Fertiway

У розкидачах використовують спеціальні дискові лопатки Epsilon, які мають довгий та короткий кінець. Розподілення добрив кожним із дисків Epsilon, як і раніше, відбувається з допомогою чотирьох смуг. Залежно від моделі, розкидачі можна комплектувати лопатками, що забезпечують ширину захвату 18-28; 24-36; 32-44; 40-50 м.

Регулювання ширини розсівання добрив відбувається шляхом зміщення точки падіння добрива на розподільний диск

Система розподілення добрив на краях поля Tribord 3D має три режими роботи. Керування відбувається з допомогою спеціального дистанційного пульта з трьома заздалегідь запрограмованими кнопками: зелена — для обробки всього поля, жовта — для роботи в екоінтенсивному режимі і червона — в екологічному режимі. Розглянемо їхні функції детальніше.

Зелена кнопка забезпечує звичайні регулювання для обробки всього поля з високою точністю і на великій ширині.

Жовта — призначена для роботи в режимі нового, екоінтенсивного, типу розкидання — за допомогою проміжного положення штока електричного циліндра Tribord 3D, що змінює місце падіння гранул із проміжного лотка на диск. І в результаті край поля буде оброблений потрібною нормою (на 100 % — до 2 м по краях поля).

Червона — для роботи в режимі жорстко екологічного типу крайового розкидання — короткі лопаті дисків майже повністю замінюють довші лопаті (за крайнього положення штока електроциліндра Tribord 3D). Це забезпечує чіткий контроль процесу розкидання добрив: лише менш ніж три гранули з тисячі вилітають за межі поля.

Система розподілення добрив на краях поля Tribord 3D

Технологія Econov передбачає не просто коригування точки падіння добрива на граничну лопатку за допомогою пристрою Тribord 3D для оптимального розкидання, а й використання поправок щодо дозування залежно від фізичних властивостей гранул (виду добрива). Водночас компанія Sulky-burel зберігає можливість роботи розкидачів із механічними дефлекторами.

Автоматична зміна норми внесення добрив за допомогою супутникової навігаційної системи GPS здійснюється через консоль Vision-X і вбудований пристрій читання карт пам’яті SD.

Зустрічний рух — якості не перешкода

Данська компанія Bogballe представляє на ринку України широку лінійку відцентрових розкидачів мінеральних добрив, серед яких слід відзначити найпродуктивніші — серію Bogballe M.

Перед тим як перейти до систем налаштування розподілювачів слід зауважити, що особливістю техніки Bogballe є використання методу розкидання добрив, за якого диски обертаються назустріч один одному до центра розкидача (тоді як інші виробники пропонують розкидачі з відцентровим їхнім обертанням один від одного). За такого руху дисків лівий та правий диски розкидають добрива на 180º півколом, забезпечуючи повне взаємне перекриття. У такому разі добрива розкидаються від колії до колії, таким чином створюючи чотирикратне перекриття, що гарантує надзвичайно низький коефіцієнт варіації (КВ — процентне відхилення розкиданої кількості добрив від середнього значення). Саме це і є однією з основних переваг розкидачів Bogballe — розсівання добрив на краю поля завдяки обертанню дисків «від центра».

За інформацією виробника, система розподілу до центру визнана як система високої точності з мінімальними налаштуваннями. На практиці — це максимальна впевненість в отриманні рівномірного розподілу. Повне перекриття в 180°між двома дисками означає, що правий та лівий боки розкидача не потребують індивідуальних налаштувань, щоб досягти правильного перекриття. Обидва диски окремо перекривають всю область, тому не потрібно додаткових налаштувань.

Особливістю техніки Bogballe є використання методу розкидання добрив, за якого диски обертаються назустріч один одному до центра розкидача

В основі системи налаштування розподілювачів лежить система зважування наявних у бункерів мінеральних добрив. Впродовж останніх 30 років в компанії ведеться постійне вдосконалення системи. Наразі ця система, яка визначає найвищі стандарти точного внесення, базується на принципі постійного контролю фактичного вмісту бункера. Ці дані дають 100 % контроль норми внесення під час польових робіт. У конструкції використано надійний тензодатчик із можливістю зважування понад 6 т.

Виявлення нерівностей поля за допомогою системи зважування, що дає змогу точніше контролювати потік добрив, відбувається за допомогою інтелектуального керування, що об'єднує два важливих елементи: акселерометр та інклінометр. Акселерометр записує і відокремлює удари розподілювача під час руху на нерівній поверхні поля, що дає змогу реєструється лише фактичний і реальний вміст бункера. Інклінометр фіксує положення розкидача відносно горизонту для точного управління. Навіть під час роботи на схилах система точно зважує наявні у бункерів мінеральні добрива.

Для управління системою розподілу використовуються контролер ZURF, який працює разом із системою паралельного зважування та ICON — контролером розподільників M45 і M35 без системи зважування. Інтерфейс користувача базується на інтуїтивно зрозумілих іконках та керує всіма важливими функціями для досягнення професійного результату.

Для управління системою розподілу використовуються контролер ZURF, який працює разом із системою паралельного зважуванняКонтролер ZURF

Також виробник пропонує рішення, яке дає змогу керувати процесом внесення за допомогою терміналу трактора, — контролер із використанням технології ISOBUS, який відповідає стандарту ISO11783 та керує всіма функціями на розподільнику.

А. Сухина,
a.sukhina@univest-media.com

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее

1
0