Сортооновлення картоплі
Нормативними актами, які регулюють процес ведення насінництва картоплі в Україні, передбачається термін репродукування елітного насіннєвого матеріалу картоплі — три роки після висаджування еліти, або не нижче третьої репродукції від еліти.
За тривалого періоду репродукування картоплі якісні характеристики насіннєвого матеріалу поступово або швидко (залежно від кліматичних та технологічних умов вирощування) погіршуються. Зниження врожайності картоплі в процесі її репродукування пов’язане з вегетативним способом розмноження — у бульбах накопичується і розмножується інфекція (головним чином вірусна), яка передається до наступного покоління, насіннєвий матеріал фізіологічно старіє і втрачає продуктивність.
Сортозаміна — це заміна сорту, використовуваного в господарстві, на новий.
Сортооновлення — це періодична заміна насіннєвого матеріалу картоплі, який у процесі вирощування втратив продуктивність, на високоякісний матеріал — еліту або першу-другу репродукцію. Тобто сорт може бути не новий, проте насіннєвий матеріал картоплі цього сорту оздоровлювався, тобто звільнявся від хвороб у спеціалізованих насінницьких установах.
Еліта — це якісний насіннєвий матеріал картоплі, вирощений у насінницьких господарствах — елітгоспах, і який під час реалізації на основі сертифікації (перевірці насінницьких характеристик) супроводжується сертифікатом на насіннєву картоплю.
Після придбання якісного насіннєвого матеріалу, з метою підтримання його продуктивності, потрібно виконувати комплекс заходів щодо збереження насіннєвої картоплі від швидкого виродження.
Картопля як рослина, що розмножується вегетативно, надзвичайно сильно реагує на умови вирощування, змінюючи залежно від них як урожайність, так і стійкість проти захворювань, насамперед вірусних. Численні досліди з вивчення впливу умов вирощування на насіннєві якості картоплі показали, що сприятливі для рослини агротехнічні та погодні умови позитивно впливають на якість рослини в репродукціях. Водночас різні порушення в агротехніці вирощування та несприятливі ґрунтово-кліматичні умови призводять до зниження продуктивності й інших якостей садівного матеріалу, також посилюють ступінь різних форм виродження.
Основними об’єктами, з якими триває боротьба в насінництві картоплі, є вірусні та віроїдні хвороби. Вони супроводжуються зміною габітуса (форми) куща й іншими морфологічними змінами рослини. Вірусні хвороби передаються від хворої до здорової рослини контактним шляхом (через ушкодження покривних тканин рослини), а також комахами-перенощиками, головним чином персиковою попелицею. Кращі умови для розвитку попелиць у південних районах сприяють значно більшому поширенню їх, ніж у північних і гірських.
Чотири картоплярські зони
За агрокліматичною та ґрунтовою характеристиками, поширенням вірусної інфекції, кількістю перенощиків вірусних інфекцій, інтенсивності зниження врожайності в репродукціях насіннєвого матеріалу картоплі високих категорій Україну поділяють на чотири зони:
Зона найменшого виродження — це гірські райони Закарпатської і Чернівецької областей. Сортооновлення картоплі, тобто заміну виродженого матеріалу на еліту тут здійснюють через шість-сім років.
Зона незначного виродження, куди входять Чернігівська, Волинська, Рівненська, Житомирська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Чернівецька, північні райони Вінницької, Київської, Сумської та Хмельницької областей. Сортооновлення проводять через п’ять років.
До зони помірного виродження віднесені Полтавська, Черкаська, північні райони Кіровоградської, Харківської і південні райони Київської, Сумської, Хмельницької та Вінницької областей. Сортооновлення здійснюють через три роки.
Зона сильного виродження охоплює Луганську, Дніпропетровську, Донецьку, Запорізьку, південні райони Кіровоградської і Харківської, Одеську, Херсонську, Миколаївську області, де сортооновлення проводять через рік-два (рис. 1).
Необхідною умовою під час вирощування якісного насіннєвого матеріалу картоплі є суворе дотримання вимог насінництва, які мають забезпечити протягом тривалого часу не тільки збереження, а й поліпшення цінних якостей сорту.
Насіннєві технології
Для підтримання цінних біологічних властивостей сорту застосовують спеціальні насінницькі заходи:
— відбір кращих рослин за бульбами та паростками, клоновий добір;
— негативний відбір (вибракування хворих рослин);
— проведення сортових і фітопатологічних прочисток;
— лабораторна діагностика прихованої інфекції та ідентифікація хвороби й вибракування хворих рослин;
— ізоляція насаджень насіннєвої картоплі від джерел інфікування (продовольчої картоплі, індивідуальних городів, насаджень овочевих, парників, теплиць, бур’янів), а також від переносників вірусних та інших хвороб;
— вирощування рослин за оптимальних агротехнічних умов, які сприяють формуванню високоврожайних бульб (невисокі дози азотних добрив та посилене калійне живлення рослин, зрошення, вапнування кислих ґрунтів, науково-обґрунтована сівозміна, органічні та сидеральні добрива, позакореневе підживлення мікроелементами передсадівна яровизація насіннєвих бульб або повітряний обігрів, раннє садіння протруєними бульбами, загущення насаджень тощо;
— внесення гербіцидів з метою мінімалізації кількості проходів с/г знарядь у насадженнях, і тим самим зменшення травмування рослин і перенесення вірусів картоплі на здорові рослини контактним шляхом;
— запобігання пошкодженню насаджень і бульб хворобами та шкідниками, обприскування насаджень афіцидами проти попелиць, починаючи від сходів картоплі до десикації бадилля з інтервалом — кожні 8–10 днів;
— раннє видалення бадилля — на початку відмирання бадилля за наявності під кущем не менш як 70–75% бульб насіннєвої фракції (28–60 мм у найбільшому поперечному діаметрі бульби);
— збирання не раніше ніж за 14 днів після знищення бадилля картоплі.
Довговічність сорту залежить від умов вирощування. Картопля належить до рослин, клітини яких мають низький осмотичний тиск, тому вона нестійка проти змін вологості. Нестача вологи, високі температури повітря пришвидшують виродження картоплі.
Придбаний сорт можна зробити непридатним для подальшого вирощування за рік і, навпаки, забезпечити умови для його тривалого використання.
У виробничих умовах та індивідуальному секторі виробництва для підтримання якісних насінницьких характеристик сорту потрібно застосовувати відбирання кращих рослин та бульб картоплі.
Відбирання здорових рослин і бульб спрямоване на систематичне підтримання господарсько-цінних якостей сортів та їхнє подальше розмноження і є основою правильного насінництва картоплі. У багатьох сортів під упливом вірусного та віроїдного зараження відбуваються характерні зміни форми розміру, кольору, м’якуша, консистенції та енергії проростання бульб, розташування, кількості, товщини й кольору паростків та інших ознак. Наприклад, дрібні веретеноподібні бульби, як правило, утворюються внаслідок ураження віроїдом веретеноподібності. Такі бульби проростають переважно одним або декількома верхівковими паростками й часто настільки відстають у рості, що з них виростають карликові рослини. Зібрані від рослин уражених стовбуром бульби — м’які, зморшкуваті. Але без гнилі. Вони проростають тонкими ниткоподібними паростками. Ниткоподібність паростків найбільш поширена в південних районах України, тому вибракування бульб за енергією проростання, а також бульб із тонкими ниткоподібними паростками дає тут добрі результати.
Клоновий добір застосовують для підтримання в сорту високої врожайності, крохмалистості, інших господарсько-цінних ознак шляхом позбавлення рослин від різних хвороб й особливо вірусних. На ділянці для відбору кращих рослин висаджують насіннєвий матеріал, вирощений у насінницькому господарстві (еліта, перша або друга репродукція еліти). Цей матеріал висаджують окремо від насаджень продовольчої картоплі, яку вирощували в господарстві та насіннєвої низьких репродукцій, овочевих культур, садів, теплиць. Для зменшення ризиків перенесення вірусної інфекції попелицями від хворих рослин картоплі до здорових слід ізолювати ділянку з насіннєвою картоплею шляхом обсівання її по периметру озимим житом, конюшиною із шириною захисної смуги не менш як 50 м. Посіви призначені для добору клонів під час льоту попелиць (друга-третя декади червня та перша-друга декади липня та друга декада серпня) слід обробляти інсектицидами з афіцидною дією.
Клон — це потомство однієї вегетативно розмноженої рослини. Під час огляду окомірно вона є кращою від інших за виглядом надземної частини (розвиток куща, кількість стебел, відсутність уражень — мозаїк, кучерявості, зморшкуватості, скручування листків, відмирання тканин); за виглядом бульб (відсутність деформованих, потворних, з ознаками гнилей). Проводять відбір кращих рослин наприкінці масового цвітіння картоплі. Відбирають візуально здорові, типові для сорту з вирівняними за розмірами бульбами кущі. Під кожним кущем має бути не менш як 10–12 бульб. Відібрані бульби від кожної рослини збирають окремо в мішечки, зберігають кожен окремо на стелажах у сховищі. Перед садінням клони переглядають. За виявлення в мішечку хоча б однієї хворої бульби весь клон вибраковують. У насінницьких господарствах узимку кожен клон перевіряють на наявність вірусної інфекції лабораторними методами, і за результатами оцінки кущі з прихованою вірусною інфекцією вибраковують. Здорові на вигляд рослини картоплі можуть бути уражені вірусами, які тривалий час не проявляються на рослині, проте хворі рослини без візуальних проявів хвороби є джерелом інфекції для здорових рослин, тому їх відстежують і вибраковують. Навесні бульби кожного клону висаджують окремо від інших, однорядковою ділянкою. Під час вегетації за клонами проводять спостереження. За виявлення в клоні хоча б одного куща, ураженого вірусними захворюваннями, або відстаючого в рості чи нетипового, всі рослини цього клону (10–12 рослин) вибраковують і видаляють із поля. До збирання врожаю залишають лише здорові за зовнішніми ознаками клони. Збирають клони вручну або механізовано. Усі маловрожайні клони, а також ті, у яких виявили нетипові бульби, уражені хворобами чи шкідниками, вибраковують.
Корисний досвід
На Півдні України найкращим способом отримання насіннєвого матеріалу картоплі, що меншою мірою піддається виродженню внаслідок високих температур повітря, є літнє садіння свіжозібраних бульб у двоврожайній культурі. Численними дослідженнями і практикою доведена висока ефективність літнього садіння свіжозібраних бульб у спекотних умовах південної зони. Цей метод використовують у науково-дослідних установах для відтворення еліти в зоні Степу. Адже на час зав’язування бульб у другій культурі за вегетаційний період температурний режим навколишнього середовища знижується, що сприяє збереженню продуктивних якостей садівного матеріалу.
Висновки
Застосування комплексу насінницьких заходів надасть можливість підтримувати якісні характеристики садівного матеріалу на належному рівні, що сприятиме зростанню врожайності картоплі.
О. Вишневська, канд. с.-г. наук, ст. наук. співробітник, заввідділу відтворення та оцінки якості насіннєвої картоплі, Інститут картоплярства НААН України
Інформація для цитування
Картопля: сортозаміна і сортооновлення / О. Вишневська // Пропозиція. — 2017. — № 1. — С. 126-128