Спецможливості
Технології

Вироблення оптимальної технології вирощування кукурудзи на Поліссі

18.03.2021
3665
Вироблення оптимальної технології вирощування кукурудзи на Поліссі фото, ілюстрація

ТОВ «Захід Агропром» на базі свого Рівненського кластеру, в Березнівському районі, в зоні Полісся, в 2020 році влаштувало масштабні випробування різноманітних варіантів технології вирощування кукурудзи. Було випробувано десятки гібридів цілої низки селекційних компаній, три варіанти обробітку ґрунту, по кілька варіантів густоти посівів, схем живлення та захисту. Результатами фахівці компанії поділилися під час вебінару, який провели в середині грудня.

 

 

Базова технологія

Яким складним видався той рік, особливо для кукурудзи, українські аграрії пам’ятають і досі. На території рівненського Полісся найбільшим випробуванням стало повернення холодів у травні. Фахівці господарства згадують: «У фазі трьох листків кукурудза стояла обморожена, а бур’яни розвивалися, наче їм хоч би що». Та попри це, в результаті врожайність досягала в заліку до 15 т/га. І це на збіднених, дерново-підзолистих супіщаних ґрунтах! Щоправда, вирощувалися відносно пізньостиглі гібриди, які молотили вже в мороз.

Загалом же базова технологія вирощування кукурудзи в господарстві виглядала наступним чином:

Сівба 1 травня сівалкою Challenger 9824.

Удобрення — 150 кг/га Поліфоски 6:20:30 при посіві і 140 кг/га безводного аміаку.

Досходова гербіцидна обробка — гербіцид на основі д. р. метолахлор 315 г/л+тербутилазин 190 г/л  нормою 3,5 кг/га з ад’ювантом.

У фазі трьох листків — страховий гербіцид на основі МЦПА 500 г/л нормою 0,4 л/га з прилипачем та цинковим мікродобривом. Внесення страхового гербіциду фахівці господарства пояснили холодами саме в фазу 3–6 листків у культури, які ослабили її конкурентоздатність з бур’янами, а вибір МЦПА — поширенням хвоща, яке з кожним роком посилювалося.

У фазі 7 листків — підживлення по листку цинком, комплексом добрив для зернових (NPK, молібден, марганець, залізо, бор, сірка, мідь) — обидва по 1 л/га, а також монокалійфосфатом (2 кг/га).

У фазі викидання волоті — обробка баковою сумішшю фунгіциду (епоксиконазол+піраклостробін по 62,5 г/л) нормою 0,8 л/га та інсектициду на базі хлорантраніліпролу нормою 0,1 л/га.

 

Гібриди

Випробовувалися цілих 85 гібридів 11 селекційних компаній — як міжнародних, так і українських. Найурожайнішими виявилися наступні:

Р9903 (Pioneer) — 150,3 ц/га

30273 (Limagrain) — 148 ц/га

Альбірео (Saatbau) — 146,8 ц/га

30308 (Limagrain) — 144,7 ц/га

Р8723 (Brevant) — 138,8 ц/га

3350 (Limagrain) — 137,3 ц/га

30267 (Limagrain) — 137,2 ц/га.

Разом з цим були гібриди, які дали 6 т/га. Втім, як прокоментували фахівці господарства, це ще не означає, що вони невдалі — це означає лише те, що вони не підходять для даної ґрунтово-кліматичної зони для умов конкретного року. Навіть налаштування обмолоту потрібні для кожного гібриду індивідуальні — принаймні, такий висновок фахівці господарства зробили після аналізу частки битого зерна після обмолоту.

 

Обробіток ґрунту

Заради досліду один і той самий гібрид вирощували за трьома схемами обробітку ґрунту: оранка на 20 см, лущення на 12 см і глибоке розпушування на 28 см з осені з подальшою весняною передпосівною культивацією. Фахівці господарства згадують, що спочатку здавалося, що найкращі результати будуть після оранки. Все-таки найкращі розвиток рослин і закладення качанів спостерігалося саме після оранки.  Та й фітосанітарний стан після неї був значно кращим, ніж після лущення або глибокого розпушування.

Однак бункер показав зовсім інше: після оранки — трохи більше 7 т/га, після лущення — 8 т/га, після глибокого розпушування — 9 т/га. Фахівці господарства пояснюють, що на виораній ділянці спостерігались, хоч і невеликі, але проблеми з вологою рано навесні і під час цвітіння, які вплинули на налив зерна. Тож у господарстві відзначають, що кліматичні зміни усе більше змушують відмовлятися від традиційних технологій. Тому на промислових площах тут перейшли на розпушування на глибину 40–45 см.

 

Густота посіву

Порівняння врожайності трьох гібридів селекції MAS Seeds (24С, 25Ф і 36А) за густоти посіву 67 і 76 тис. насінин/га показало типову для минулого року картину: хто вирішив діяти згідно прислів’я “Сій густо — не буде пусто» — прорахувався. Найбільшим був розрив між показниками врожайності у гібриду 25Ф. Та сама тенденція до зниження врожайності при загущенні спостерігалася на гібриді Матео компанії Saatbau, гібриди якої випробовували у трьох варіантах густоти посіву (70, 80 і 90 тис. насінин/га).

Решта чотири гібриди Saatbau — Норіко, Артеніо, Альбірео і Коронадо — показали зростання врожайності при загущенні з 70 до 80 тис. насінин/га і зниження при подальшому загущенні — до 90 тис. насінин/га, особливо сильне у гібриду Коронадо. І лише гібрид 30М компанії MAS Seeds продемонстрував збільшення врожайності при загущенні з 67 до 76 тис. насінин/га.

 

Удобрення

Базовий варіант удобрення в господарстві вирішили порівняти ще з чотирма: 16–16–16 по 100 і 150 кг/га, 150 кг/га 6–20–30 з 7% сірки і доданням бору, цинку та заліза і 250 кг/га 8–30–0 з 8% сірки, 2% магнію і доданням бору й цинку. Другий варіант (150 кг/га 16–16–16) показав найвищу прибавку врожайності порівняно з контролем без добрив — 10,5 т/га проти 7, а також найвищий вміст білка (9,8%). 100-кілограмова норма збалансованих добрив зайняла друге місце з 9,5 т/га, але це був єдиний варіант, який показав вищий, ніж на контролі, вміст крохмалю (63,7% проти 62,4). Найменше вродило на добриві без калію — всього 8,2 т/га.

 

Препарати

Спробувавши 7 варіантів передпосівної обробки насіння — і мікробними препаратами, і біостимуляторами, і мікроелементами, і навіть інокулянтами, в т. ч. мікоризними — у господарстві отримали дещо несподівані результати. Мікоризний інокулянт фірми Stoller забезпечив прибавку врожайності порівняно з контролем аж у 1,7 т/га. Інокулянт на основі фосформобілізуючих бактерій Райс Пі на двох різних гібридах дав прибавку в середньому 1,35 т/га. Від біопрепаратів отримали скромніший результат, навіть у випадку додаткових обробок у фазі 4-го і 7-го листка біостимуляторами, бактеріальними препаратами, гуматами й мікроелементами, а від обробки мікроелементами — зовсім мінімальний.

Основний висновок, який випливає з випробування чотирьох варіантів страхових гербіцидів — те, що їх треба вносити (принаймні, в умовах такої прохолодної й вологої погоди, яка складалася в той період) в суміші з мікроелементами. Так, самі по собі мезотрон і нікосульфурон дали ледь помітну прибавку врожайності, а гербіцид іншої фірми на базі тих самих д. р. в баковій суміші зі спеціалізованим комплексом мікроелементів для кукурудзи і окремо з цинком додав більш ніж 1,2 т/га.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: Кукурудза

Інтерв'ю
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее
ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець... Подробнее

1
0