Спецможливості
Аналітика

Вся правда про деструктори стерні

20.07.2017
20632
Вся правда про деструктори стерні  фото, ілюстрація

Останнього часу на ринку з’явилися препарати абсолютно нового призначення, які раніше в традиційній агрономії не було. Йдеться про так звані деструктори. Невже вони необхідні  практикам?

 

 

Що таке деструктори стерні?

Деструктори стерні – нова група препаратів, про які 5–10 років тому ніхто нічого не чув. Головне їх призначення – боротьба за родючість ґрунту, як найважливішого чинника отримання стабільних і високих врожаїв. Річ у тім, що в наш час тотальної індустріалізації природні способи збереження родючості ґрунту порушено: глибока оранка, відчуження продукції з поля, знищення всіх «непотрібних» рослин, застосування пестицидів, відсутність сівозмін приводять до порушення життєдіяльності біогеоценозів – самостійного природного створіння, яке  відповідає за родючість. Культурне поле, агроценоз, такої  здатності не має. Воно є тендітним, вразливим і потребує постійного піклування людини з її «ліками» – добривами, пестицидами обробітком. Але ці ліки – не що інше, як «бомба сповільненої дії». За підвищенням врожайності, наче тінь, слідує виснаження грунтів, погіршення їх потенційної родючості.

Відтак турботою землеробів є не тільки отримання високих врожаїв, але й охорона грунту, відновлення його як самостійної живої самоврегульованої  системи.  Повірте, земля віддячить сторицею.

Родючість і деструктори стерні

При чому тут деструктори? – Вони дозволяють зменшити швидкість деградації грунтів, збільшити кількість видів корисної ґрунтової мікрофлори та її біомасу до 5-7 т/га і тим самим підтримати біологічну активність грунту, зробити його живим і здоровим.

За рахунок чого деструктори стерні ефективні ?

За використання деструкторів стерні з’явилася можливісь повертати у грунт поживні речовини, зокрема цінну органіку.  Найпростіший спосіб – використовувати те, що лежить буквально під ногами – рослинні рештки після збору урожаю. Саме рослинні рештки – стерня, солома – є незамінним матеріалом для ґрунтоутворення з накопиченням гумусу. Наприклад, при загальному врожаї біомаси озимих зернових 120-160 ц/га в ґрунт повертається до 40-60 ц/га соломи; у посівах ярих при біомасі 80-120 ц/га – до 30–35 ц/га. Спалювання соломи через загрозу розповсюдження збудників хвороб і шкідників, які в ній накопичуються, призведе до знищення ґрунтових мікроорганізмів, які забезпечують життя рослин.

Завдяки дії деструкторів стерні розвиток патогенів і шкідників стримується. Рештки рослин ефективно розкладаються і переробляються у необхідні рослинам поживні речовини. Відомим є факт, що в результаті розкладання соломи в ґрунт повертається до 40 кг азоту і калію, 20 кг фосфору, 2,5-2,9 т вуглецю, не враховуючи цілої низки інших макро- і мікроелементів. Крім цього, солома дає можливість зробити ґрунт рихлим, поліпшити його вологоутримуючу здатність, захищає його від висушування та ерозії.

Отже, деструктори стерні покликані прискорювати процес розкладання решток,  покращувати фітосанітарний і фізико-хімічний стан грунтів.

На ринку є чимало деструкторів стерні. Як обрати кращий?

Перш за все, це мають бути комплексні висококонцентровані препарати, в складі яких повинні бути ферменти і мікроорганізми різних таксономічних груп у споровій або капсульованій формі. Доведено, що витіснити патогени, зайняти свою екологічну нішу можуть тільки препарати з високим вмістом корисних бактерій і мікроміцетів. Концентрація їх повинна бути не менша, ніж 1х109 КУО/мл препарату.

Будьте уважні й до вартості препаратів. Зазвичай при низькій ціні – великі норми внесення. Оптимальна норма внесення у комплексних деструкторів – (1-2) л на 1 га. Деструктори стерні повинні мати широкий  спектр дії та одночасно виконувати декілька функцій: переробляти органіку, захищати від хвороб, брати участь у покращенні росту та розвитку рослин.

Якісними можуть бути препарати, які виготовляють  спеціалісти, що обізнані з селекцією, створенням умов асептики, фізіології та біохімії мікроорганізмів. Тільки так можна отримати препарати з найактивнішими штамами та заданими властивостями, які не втрачаються під час тривалого зберігання та під час застосування.

Щоб пересвідчитися в ефективності деструкторів стерні, запитуйте про досвід їх застосування, який повинен бути не менше 3-х років, ознайомлюйтеся з актами ефективності, запитуйте контакти господарств, які використовували деструктори.

В останні роки серед агровиробників набув популярності комплексний біодеструктор стерні Екостерн

Практичний досвід дозволяє системно спостерігати:

  • підвищення урожаю після застосування препарату ЕКОСТЕРН®, поліпшення стану ґрунту (підвищується його рихлість та вологоємкість), збільшення вмісту рухомих форм К та Р;
  • активний розвиток корисної мікрофлори, яка сприяє підвищенню коефіцієнту засвоєння рослиною поживних речовин;
  • зменшення чисельності збудників хвороб: Ustilago zeae Beckm, Aspergillus, Fusarium, Rhizopus, Gliocladium тощо.

Пропонуємо розглянути приклади застосування деструктора стерні ЕКОСТЕРН® ТМ «Жива Земля» в різних господарствах України.

Разложение растительных остатков кукурузы. ЗАО Племенной завод «Агро-Регион», Черниговская обл. с. ЛихолеткиУгнетение развития патогенов. Исследование ННЦ «Институт земледелия НААН». Разрушение хламидоспор пузырчатой головни под воздействием препарата ЕКОСТЕРН. Метод раздавленной капли (фото на 20-й день)Удлинение вегетационного периода. «Укрлендфарминг», Романовский филиал, Сумская обл., 2015 год. Обработка остатков кукурузы Екостерном и применение его вместе с другими биопрепаратами обеспечило лучшее развитие последующей культуры (озимой пшеницы) и прибавку урожая

Нагорна Ольга, головний мікробіолог,

заступник директора з наукової роботи «БТУ-Центр» 

Інтерв'ю
брак ЗЗР
Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю. Про це зазначає керівник ФГ «Агрофірма Базис» (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий, пише УНІАН. «Ми... Подробнее
Серед аграріїв ходять чутки про можливе банкрутство деяких крупних дилерів ЗЗР. У зв’язку з цим як дистрибутори, так і покупці ЗЗР усе частіше замислюються над тим, що далі буде з ринком пестицидів, як він працюватиме, як зміниться правила... Подробнее

1
0