Позакореневе живлення злакових фосфорними добривами з фосфітами в початкові фази розвитку
Важливими факторами підвищення майбутнього врожаю є розвинена коренева система та високий коефіцієнт кущення озимих злакових культур в осінній період. Потужна коренева система сприяє кращому поглинанню наявних поживних елементів із грунту, накопиченню цукрів, аскорбінової кислоти та загалом кращій перезимівлі і як наслідок — отриманню більшого та якіснішого врожаю.
Умови для проведення дослідження щодо впливу позакореневого підживлення фосфорними добривами з фосфітами
Ми проводили дослідження щодо впливу позакореневого внесення добрив із вмістом сполук фосфору у вигляді фосфітів на зростання і розвиток злакових культур залежно від фази внесення. Дослідження проводили у вегетаційних посудинах із піском у природних погодних умовах. Грунтове живлення на всіх варіантах дослідів було однаковим — поживні речовини вносили разом із поливною водою.
Висів проводили у три різні строки з інтервалом 10 днів. Обробку фосфітумісним добривом проводили на всіх варіантах досліду через 10 днів після сходів останнього посіву, а отже, для кожного висівного строку ця обробка припала на різну фазу вегетації: трубкування, кущення та два-три листки відповідно. Контроль результатів дослідів проведено через 10 днів після обробки. Результати дослідів наочно видно з ілюстрацій та таблиць. Варіанти «а» усіх посівів є необробленими (контроль).
Результати дослідження впливу фосфорних позакореневих підживлень з фосфітами
Проведені дослідження показали, що позакореневе застосування добрив, що містять сполуки фосфору у вигляді фосфітів, на початкових етапах онтогенезу рослин є потужним стимулятором розвитку кореневої системи, що сприяє збільшенню коефіцієнта кущення злакових культур та їхньому захисту від низки грибних хвороб. Прибавка вегетативної маси (за сухою речовиною) у разі обприскування вегетуючих рослин залежно від фази їхнього розвитку у момент обприскування становив від 5 до 146% для листостеблової маси та від 18 до 266% маси — для кореневої системи. Співвідношення маси кореневої системи до листостеблової маси для оброблених рослин також підвищувалось. За всіма варіантами дослідів також спостерігали підвищення коефіцієнта кущення рослин (таблиця).
Насіння рослин перед висіванням навмисно не було оброблене протруйниками. Як видно із представлених фото, ураженість оброблених рослин була значно нижчою порівняно із контролем. За внесення добрива у фазі двох-трьох листків ураження на оброблених варіантах взагалі не спостерігали (на контролі — 15–20%), за внесення у фазі кущення воно було на рівні 5% (на контролі — 30–40%), за удобрення у фазі трубкування — близько 10% (на контролі — 65–70%). Зауважимо, що у початкові фази розвитку рослини мають особливу чутливість до нестачі фосфору, калію та мікроелементів. Компенсувати цю нестачу додатковим внесенням у наступні фази вегетації рослин неможливо, але за своєчасного проведення комплексу заходів (обробка насіння, листкове підживлення) можна запобігти ризику втрат, зберегти і підвищити потенціал урожайності посівів озимих культур.
О. Коваленко, канд. с.-г. наук,
Миколаївський НАУ,
С. Полянчиков, НВК «Квадрат»,
А. Ковбель, голова ФГ «Деметра +»