Спецможливості
Інтерв'ю

Війна змінила життя, але не змінила покликання: історія релокованого сільськогосподарського підприємства

25.05.2023
2656
Війна змінила життя, але не змінила покликання: історія релокованого сільськогосподарського підприємства фото, ілюстрація

ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець). Однак із повномасштабним вторгненням росії в Україну, у лютому 2022 року, все змінилося…

«Ми втратили врожай і в полі, і у сховищі», — Олег Ігнатов, співвласник, агроном, ТОВ «Дніпро-99» (Херсонська обл.), ТОВ «Тиса-22» (Закарпатська обл.).

Ми опинилися в окупації майже з першого дня повномасштабної війни, втратили врожай і в полі, і у сховищі. Однак сидіти, склавши руки, не змогли, почали шукати можливість перемістити наше господарство в більш безпечне місце і там продовжувати свою діяльність на благо України. Я і мої колеги змогли виїхати з окупації, знайшли ділянку в Закарпатській області, сьогодні ми тут і вже почали працювати.

Олег Ігнатов, співвласник ТОВ «Тиса-22» (ліворуч)  і Володимир Дервальд, менеджер  ТОВ «Бейо Україна» 

Наше підприємство на новому місці обробляє всього 50 га, але ми не засмучуємося, вдячні Богові, що хоч таким чином можемо працювати. Звичайно будемо рухатися вперед і за можливості збільшувати площі. Сьогодні на нашому полі висіваються всі ті ж культури, що й раніше, однак їхні площі зменшені, а ще на Закарпатті ми вирішили спробувати вирощувати капусту, чого до цього часу не робили.

Нам довелося змінити не лише звичне для нас життя, а й підходи до роботи, адже Закарпаття і Херсонщина відрізняються ґрунтово-кліматичними умовами. За необхідності ми замінюємо звичні нам сорти та гібриди на ті, які придатні для вирощування саме на заході  України. Загалом, для того, щоб відчути зміни клімату та нові умови господарювання повною мірою і порівняти їх, потрібно пропрацювати хоча б один сезон, а ми лише на початку 2023 року почали активну роботу на Закарпатті. Єдине, що можу сказати напевно, що Херсонщина і Закарпаття достатньо теплі регіони і придатні для вирощування овочевих культур.

Насіння «Бейо» — вдалий вибір для різних регіонів

З насінням компанії «Бейо» працюємо з 2005 року. І сьогодні нас пов’язують партнерські та навіть дружні відносини. Використовуючи асортимент сортів і гібридів, ми відокремили для себе потужне насіння різних овочевих культур, наділене високим потенціалом. Перед тим, як закупити насіння на значні площі, ми випробовуємо його на демонстаційних ділянках. За роки роботи ми помічаємо, що компанія «Бейо», як і інші компанії, не стоїть на місці, з’являються новинки в сегменті насіння, які ми із задоволенням тестуємо з подальшим висіванням на значних площах.

Цього сезону ми вирощуємо звичні нам овочі, враховуючи, що весна цьогоріч прохолодна, дощова, довелося змістити строки посівної кампанії. На Херсонщині, зазвичай, у третю декаду квітня ми мали вже засіяні поля, а зараз нам потрібно ще тиждень-два (інтерв’ю відбулося 19 квітня. — прим. ред.), щоб закінчити сіяти овочеві, бо дощова погода перешкоджає. У нас на полі немає жодної культури, де не були б присутні сорти та гібриди селекції «Бейо Заден». Зокрема, на нашій ділянці (3 га) вже росте озима цибуля (висіяна наприкінці серпня 2022-го). Культура перезимувала добре, має гарний вигляд, врожай плануємо зібрати вже у травні.

Особливість вирощування озимої цибулі в тому, що вона вирощується майже в ті ж самі строки, як і озима пшениця. Херсонщина — це чи не основний регіон, де вирощувалася саме цибуля і всі інновації щодо культивування даної культури, новинки агротехніки починали впроваджуватися на Херсонщині. Загалом, цибуля — це не новина для фермерів, багато херсонських підприємств вирощують цю культуру вже більше 15 років, саме тоді вона набула поширення. А після окупації Херсонської області географія вирощування цибулі розширилася і сьогодні цю культуру можна побачити на полях чи не всіх регіонів України. Озима цибуля залежна від погодних умов, для її вдалого вирощування потрібна оптимальна температура взимку. Іншим регіонам України не дуже вдавалося вирощувати озиму цибулю, бо зима в центрі, на півночі, заході України більш сувора, ніж на півдні, тому основний розвиток ця культура отримала саме тут. Але сьогодні ситуація змінилася,  як через окупацію Херсонщини, так і через кліматичні зміни. Зими стали більш м’якими, немає тих морозів, тому озиму цибулю можна вирощувати будь-де в Україні. Але варто ретельно підходити до вибору сортів і гібридів, бо від цього залежить наскільки добре вона перезимує.

Озима цибуля залежна від погодних умов, для її вдалого вирощування потрібна оптимальна температура взимку 

За роки співпраці ми випробували такі сорти та гібриди підзимньої цибулі селекції «Бейо Заден»: Сібір, Радар, Свіфт, Бріджер F1. І зробили вибір на користь двох сортів — дуже раннього Сібіру та високозимостійкого Свіфт.

Сорт Свіфт не такий ранній як Сібір, але він один із найвитриваліших щодо морозів, на мою думку. А ще цей сорт має хорошу лежкість, як для підзимніх цибуль. Його можна зберігати протягом декількох місяців після збирання врожаю і він матиме чудовий товарний вигляд.

Для нас саме ці два сорти є оптимальними, вони обидва стійкі до стрілкування, добре переносять зиму. Для раннього старту вирощуємо гібрид Сібір. Так виходить досить вдалий конвеєр.

Якщо говорити за всю територію України, то я б рекомендував на півдні, наприклад, там, де зима м’якша або поля, які мають обабіч себе лісосмуги, що здатні затримувати сніг, стримувати вітер, вирощувати сорт Сібір. Він добре перезимує і дасть можливість господарству отримати стабільний та ранній урожай.

Основною перевагою сорту Сібір є його ранньостиглість 

Якщо ж поля розташовані не в досить сприятливих місцях (наприклад, північ України), де гірші умови для зимівлі цибулі, то я би радив використовувати стійкіші до морозів сорти, навіть, якщо вони більш пізнього строку дозрівання, як, наприклад, Свіфт. Це дасть можливість отримати гарантований урожай.

З точки зору розвитку хвороб, озима цибуля — набагато стійкіша за яру. Остання має більше проблем із хворобами, адже її вегетація проходить за сприятливіших умов для розвитку патогенів, і це також варто враховувати під час вибору сортів і гібридів.

Врожайність у цих сортів озимої цибулі доволі стабільна (30–60 т/га). Звичайно, рік на рік не схожий, тому показник може коливатися, однак достатньо рідко буває, що врожай падає нижче 30 т/га або ж перевищує 60 т/га. Останніми роками ми збирали озиму цибулю на рівні 50–60 т/га.

Основною перевагою сорту Сібір є його ранньостиглість. Збір урожаю озимої цибулі в нашому господарстві починається саме з цього сорту. Якщо говорити про морозостійкість та витривалість сорту Сібір, то я можу сказати, що він помірно витривалий взимку. 

Сорт Сібір зазвичай збирають наприкінці травня—на початку червня, сорт Свіфт — приблизно до 10-го червня, тобто одразу після Сібіру.

Озима цибуля — це рання овочева продукція, тому ми, як правило, її не зберігаємо. Реалізовуємо культуру майже одразу після збирання, швидко, прямо з поля. У нас підписані контракти з торговельними мережами, тому ми продаємо продукцію туди. Навіть з урахуванням того, що ми релокували наше господарство, проблем зі збутом продукції не виникне, постачатимемо товар із Закарпаття.

Тож, Україна без цибулі не залишиться, більше того, без якісної цибулі і варто розуміти, чим більше її вирощуватимуть українські аграрії, тим меншою буде ціна для наших споживачів. Агровиробники, які спробували насіння селекції «Бейо Заден» повністю задоволені його якістю та з року в рік отримують стабільний врожай.

Вирощуйте овочі разом із Бейо!

В. Полевик,  v.polevik@univest-media.com

Інтерв'ю
Бакуменко
Голова Верховної Ради Андрій Парубій підтримав продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні. За продовження мораторію виступають фракції "Народного фронту", "Батьківщини" і
Наразі багато країн світу шукають спосіб, як поліпшити екологічні умови та знайти нові джерела енергії. Одним із рішень цієї глобальної проблеми є вирощування унікального дерева, яке вже відоме у всьому світі під назвою «павловнія». Це... Подробнее

1
0