Спецможливості
Технології

Ва­точ­ник сирійський — бо­роть­ба із зусиллями

10.04.2014
3462
Ва­точ­ник сирійський — бо­роть­ба із зусиллями фото, ілюстрація

Сьогоденні проблеми сільського господарства: спрощення технологій вирощування, порушення чергування культур у сівозмінах, згортання агротехнічних та відсутність профілактичних заходів, а також зменшення обсягів застосування гербіцидів призвели до істотного зростання потенційного засмічення орного шару грунту небажаною рослинністю та змін у складі бур’янової флори України.

Сьогоденні проблеми сільського господарства: спрощення технологій вирощування, порушення чергування культур у сівозмінах, згортання агротехнічних та відсутність профілактичних заходів, а також зменшення обсягів застосування гербіцидів призвели до істотного зростання потенційного засмічення орного шару грунту небажаною рослинністю та змін у складі бур’янової флори України.

І. Стор­чо­ус, канд. с.-г. на­ук,
Інститут захисту рослин НААН   
   
Ос­танніми ро­ка­ми спо­с­тері­гаєть­ся підви­щен­ня рівня за­бур’я­не­ності, у то­му числі й ба­га­торічни­ми ви­да­ми: осо­том ро­же­вим та жов­тим, пирієм по­взу­чим та інши­ми, роз­ши­рив­ся аре­ал ка­ран­тин­них видів бур’янів. Змен­шен­ня аре­а­лу по­ши­рен­ня та кількості чут­ли­вих до дії гербіцидів видів ком­пен­сується «при­хо­дом» на орні землі бур’янів, віднос­но стійких до ток­сич­но­го впли­ву пре­па­ратів. На­при­клад, про­блем­ни­ми ста­ють ва­точ­ник сирій­ський, злин­ка ка­надсь­ка, бе­рез­ка по­льо­ва та інші.
За повідо­млен­ня­ми аг­ро­ви­роб­ників, ва­точ­ник сирійський ста­но­вить не­без­пе­ку в посівах сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур Київської, Чер­кась­кої, Кіро­во­градсь­кої, За­порізької, До­нець­кої об­ла­с­тей. У зв’яз­ку із цим пред­став­ляємо вашій увазі ма­теріали про еко­логічні особ­ли­вості та ме­то­ди кон­тро­лю цьо­го бур’яну.

По­ши­рен­ня
При­род­ний аре­ал ва­точ­ни­ка си­­рійсько­го — Північна Аме­ри­ка, де він найбільше по­ши­ре­ний у Ка­наді та США. Ва­точ­ник сирійський (Asclepias syriaca L.) на­ле­жить до видів, дав­но інтро­ду­ко­ва­них до Євро­пи із Північної Аме­ри­ки. На те­ри­торії ко­лиш­нь­о­го СРСР зуст­рі­чається як зди­чавіла на­ту­ралізо­ва­на рос­ли­на у лісо­сте­по­вих та сте­по­вих рай­о­нах Ук­раїни, на Північно­му Кав­казі, у Біло­русі, Ка­зах­стані.
 
Мор­фо­логічна бу­до­ва
Ба­га­торічна рос­ли­на. Стеб­ла трав’я­нисті, прості, товсті, розсіяно­опу­шені ко­рот­ки­ми ку­че­ря­ви­ми во­ло­с­ка­ми: верхні міжвуз­ля білу­ва­то­го ко­ль­о­ру че­рез гу­с­те опу­шен­ня, уз­довж усь­о­го стеб­ла про­хо­дить сму­га ще густішо­го опу­шен­ня. Ли­ст­ки розміщені на ко­рот­ко­му че­реш­ку, дов­га­с­то-еліптичні, за­вдовжки 13–20 см, за­вшир­ш­ки 7–9,5 см, біля ос­но­ви ок­руглі чи злег­ка сер­це­подібні, із за­го­ст­ре­ним кінцем та з то­в­стою се­ред­нь­ою жил­кою, зни­зу білу­ваті від гу­с­то­го по­встя­но­го опу­шен­ня, звер­ху — із розсіяни­ми во­ло­с­ка­ми. Зон­ти­ки ба­га­токвіткові, на квітко­но­сах за­вдовжки 4–8 см. Квітко­но­си опу­шені й розміщені між че­реш­ка­ми у верхній ча­с­тині рос­ли­ни. Квітконіжки пух­насті, у 2,5 ра­за довші за квітки. Квітки ве­ликі, ро­же­ву­ва­то-буз­кові, ча­ст­ки ча­­шеч­ки відхи­лені, яй­це­подібні, за­вдовжки 3–4 мм, за­го­ст­рені, пух­насті. Ма­ють силь­ний не­ктар­ний за­пах. Віно­чок май­же до ос­но­ви надріза­ний, ло­паті йо­го овальні, за­вдовжки 6–7 мм, тро­хи зву­жені до вер­ши­ни, тупі, зовні опу­шені ку­че­ря­ви­ми біли­ми во­ло­с­ка­ми. Ко­рон­ка ти­чи­нок скла­дається з п’яти ло­па­тей із дво­ма зуб­ця­ми з внутрішньої сто­ро­ни по ку­тах із ро­го­подібним пла­с­ким при­дат­ком у внутрішній по­рож­нині ков­пач­ка. Пиль­ни­ки роз­ши­рені біля ос­но­ви. Плід — ви­дов­же­на оваль­на ко­ро­боч­ка із за­го­ст­ре­ним кінчи­ком та дов­гою пло­доніжкою. Насіння роз­та­шо­ва­не на по­верхні шов­ко­ви­с­то­го квітко­ло­жа. На одній рос­лині мо­же бу­ти до 20 ко­ро­бо­чок, у кожній із яких — 60–250 насінин. Насіння яй­це­подібне, за­вдовжки 0,9–1 см, пла­с­ко-сплю­ще­не, бру­нат­не, із ши­ро­ким змор­ш­ку­ва­тим краєм і поз­довжніми тем­ни­ми горб­ка­ми по обид­ва бо­ки. Цвіте в червні, пло­до­но­сить у ве­ресні. Насіння мо­же дозріва­ти після на­стан­ня пер­ших за­мо­розків, зберіга­ю­чи при цьо­му схожість. За­пи­люється ко­ма­ха­ми.
Ко­ре­не­ва си­с­те­ма стриж­не­ва, силь­но за­глиб­ле­на в грунт (100–120 см). Від вер­ти­каль­ної ча­с­ти­ни ко­ре­ня відхо­дить два–три яру­си го­ри­зон­таль­них кореневих паростків (на гли­бині 10–15 см), від яких уп­ро­довж ве­ге­тації відро­с­та­ють нові па­го­ни. Особ­ли­во ак­тив­но цей про­цес відбу­вається у разі по­шко­д­жен­ня ко­ре­не­вої си­с­те­ми.
На зрізі виділяється гу­с­тий мо­лоч­ний сік не­приємно­го за­па­ху. В ньо­му містить­ся роз­чин­на в ефірі, здат­на кри­с­талізу­ва­ти­ся ре­чо­ви­на — ас­к­лепіон, яку за­сто­со­ву­ють у ме­ди­цині.
Розмно­жується насінням та ве­ге­та­тив­но: за до­по­мо­гою ко­ре­не­вої по­рослі, ко­ре­не­ви­ща­ми та їхніми відро­ст­ка­ми. Над­зви­чай­но кон­ку­рен­то­с­про­мож­­ний — у місцях ма­со­во­го по­ши­рен­ня мо­же витісня­ти інші ви­ди рос­лин. 
Вва­жається до­б­рим ме­до­но­сом, при­ваб­лює ве­ли­ку кількість бджіл, ос, ме­те­ликів та інших ко­мах. Ос­таннім ча­сом ва­точ­ник сирійський до­сить ши­ро­ко ви­ко­ри­с­то­ву­ють для озе­ле­нен­ня як де­ко­ра­тив­ну рос­ли­ну. Інші ви­ди ва­точ­ни­ка є ду­же от­руй­ни­ми для тва­рин, за де­я­ки­ми да­ни­ми, Asclepias syriaca та­кож мо­же про­яв­ля­ти ток­сичність.

Еко­логічні ви­мо­ги
За­зви­чай рос­те на відкри­тих, до­б­ре освітле­них місцях або у легкій напівтіні. Йо­го по­ши­рен­ня лімітується се­ред­нь­ою тем­пе­ра­ту­рою лип­ня від 18 до 32°С. Рос­те у помірно во­ло­гих місцях, не ви­т­ри­мує силь­ної по­су­хи, од­нак силь­не зво­ло­жен­ня та­кож не сприяє йо­го роз­вит­ку. Пе­ре­ва­гу на­дає ро­дю­чим, до­б­ре струк­ту­ро­ва­ним грун­там. То­ле­рант­ний до рН грун­ту — навіть до силь­но луж­них та кис­лих (рН 4–5) зе­мель. Зи­мує у місцях із се­реднім та силь­ним сніго­на­ко­пи­чен­ням та з помірним про­мер­зан­ням грун­ту.

Біологічні ме­то­ди кон­тро­лю
В умо­вах США рос­ли­ни ва­точ­ни­ка сирійсько­го мо­жуть ура­жу­ва­тись хво­ро­ба­ми, вик­ли­ка­ни­ми та­ки­ми па­то­ге­на­ми: різно­го ро­ду пля­ми­с­то­с­тя­ми, зо­к­ре­ма ли­ст­ко­ви­ми — Alternaria sp., Ascochyta asclepiadis, Cercospora clavata та стеб­ло­ви­ми — C. elaeochroma, C. hanseni, C. illinoensis, C. venturioides, Diaporthe arctii, Didymella cornuta, Diplodia asclepiadea, Erysiphe cichoracearum. А та­кож Clo­merella fusarioides (ан­т­рак­ноз — на листі та стеб­лах), Phoma asclepiadea (на стеб­лах), Phyllactinia corylea (пля­мистість ли­с­тя), Phyllosticta cornuti (пля­мистість ли­с­тя), Phymatotrichum omnivorum (ко­­ре­не­ва гниль), Puccinis bart­holomaei (іржа), P. seymouriana, Rhizoctonia solani (ко­ре­не­ва гниль), Scolecotrichum asclepiadis (на листі), Septoria asclepiadicola (пля­мистість ли­с­тя), S. cryptotaeniae, S. incarnata, Sphae­­ropsis sphaerospora (на стеб­лах), Stagonospora zonata (пля­мис­тість ли­с­тя), Uromyces asclepiadis (іржа). Ва­точ­ник та­кож ура­жу­ють вірус­на мо­­заїка та вірус­на жов­тя­ни­ця. Окрім цьо­го, від­міча­ли ко­­лонізацію рос­лин по­­пе­ли­ця­ми Aphis nerii B. de F.
Як бур’ян ва­точ­ник сирійський мо­же спри­чи­ню­ва­ти істотні втра­ти вро­жаю сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур. Так, за йо­го кількості 1,1–4,5 шт./м2 втра­ти вро­жаю ку­ку­руд­зи ста­нов­лять 2–10, сор­го — 4–29, сої — 12–19%.

Хімічний ме­тод кон­тро­лю
У ціло­му най­е­фек­тивнішим про­ти ва­­­­­точ­ни­ка сирійсько­го є за­сто­су­ван­ня у фазі бу­тонізації гліфо­са­ту, який зни­щує над­зем­ну ча­с­ти­ну й об­ме­жує її від­ро­с­тан­ня на­ступ­но­го се­зо­ну. За да­­ни­ми ро­­сійських дослідників, най­доціль­ніше за­­сто­со­ву­ва­ти гліфо­са­ти на не­ор­них зем­лях у фазі бу­тонізації — цвітіння із нор­мою ви­т­ра­ти 2,0–4,0 л/га, а на силь­но засміче­них посівах ози­мої пше­ниці — за два тижні до зби­ран­ня (за во­ло­гості зер­на не більше ніж 30%) із нор­мою ви­т­ра­ти 3,0 л/га.
На ку­ку­рудзі й кар­топлі до­б­рий за­хист дає за­сто­су­ван­ня Тіту­су (рим­суль­фу­рон, 250 г/кг) у нормі 40 і 50 г/га + ПАР Тренд 90 у фазі од­но­го-трьох листків.
В умо­вах лісо­сте­по­вої зо­ни Ре­с­пуб­ліки Північна Осетія — Аланія (Ро­­сійська Фе­де­рація) од­но­ра­зо­ве за­­сто­су­ван­ня суміші гербіцидів Карібу, (три­ф­лу­суль­фу­рон-ме­тил, 500 г/кг), 30 г/га + Бу­ре­фен (фен­ме­ди­фам, 80 г/л + де­с­ме­ди­фам, 80 г/л), 1,0 л/га + Тренд, 200 мл/га, на сорті цу­к­ро­вих бу­ряків Екен­дорфсь­кий бу­ло не­ефек­тив­ним про­ти осотів, ло­бо­ди білої, ам­б­розії по­ли­но­ли­с­тої, ва­точ­ни­ка сирійсько­го.
Про­ве­ден­ня дру­гої об­­роб­ки сумішшю пре­па­ратів Карібу (три­ф­лу­суль­фу­рон-ме­тил, 500 г/кг), 30 г/га + Бу­ре­фен, 1,0 л/га + Лон­т­рел (клопіралід, 300 г/л), 200 мл/га + Зел­лек (га­лок­си­фоп-R-ме­тил, 104 г/л), 2,0 л/га + Тренд, 200 мл/га, спри­я­ло за­ги­белі бур’янів на 97,5%. Ав­то­ри кон­ста­ту­ють, що в да­них умо­вах доцільно за­сто­со­ву­ва­ти ба­кові суміші гербіцидів у два стро­ки.
Іно­земні дослідни­ки відміча­ють, що за­сто­су­ван­ня сумішей гербіцидів, вклю­ча­ю­чи 2,4-Д, ди­кам­бу і МЦПА повністю або знач­ною мірою зни­щує тільки над­зем­ну ча­с­ти­ну рос­ли­ни, але спри­чи­нює ак­тив­ний ріст ко­ре­не­вих па­ростків. Три­ва­ле за­сто­су­ван­ня гербіцидів про­ти од­норічних дво­доль­них бур’янів зу­мов­лює по­ши­рен­ня ва­точ­ни­ка сирійсько­го, ос­кіль­ки за та­ко­го спо­со­бу кон­тро­лю ко­ре­не­ви­ще пе­ре­зи­мо­вує і на­ступ­но­го ро­ку дає кілька но­вих сте­бел.

Аг­ро­технічні за­хо­ди
Куль­ти­вація та­кож мо­же спри­чи­ню­ва­ти ство­рен­ня ве­ли­кої ко­лонії внаслідок то­го, що підземні ко­рені ді­лять­ся на менші фраг­мен­ти і кож­на з ча­с­тин дає жит­тя новій рос­лині. За ско­шу­ван­ня бур’яну вже че­рез п’ять-шість днів спо­с­терігається вто­рин­не відро­с­тан­ня, кількість па­гонів на одній рос­лині збільшується до ше­с­ти. Ра­зом із тим, про­ве­ден­ня кілька­ра­зо­вих по­верх­не­вих об­ро­бітків грун­ту у поєднанні із гли­бо­кою осінньою оран­кою є ефек­тив­ним за­хо­дом кон­тро­лю цьо­го ви­ду.
Вра­хо­ву­ю­чи ма­со­ву не­без­пе­ку по­­ши­рен­ня ва­точ­ни­ка сирійсько­го, важ­ли­во своєчас­но зни­щу­ва­ти йо­го, не до­пу­с­ка­ю­чи ут­во­рен­ня насіння та ство­рен­ня но­вих во­гнищ.

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0