Ваточник сирійський — боротьба із зусиллями
Сьогоденні проблеми сільського господарства: спрощення технологій вирощування, порушення чергування культур у сівозмінах, згортання агротехнічних та відсутність профілактичних заходів, а також зменшення обсягів застосування гербіцидів призвели до істотного зростання потенційного засмічення орного шару грунту небажаною рослинністю та змін у складі бур’янової флори України.
Сьогоденні проблеми сільського господарства: спрощення технологій вирощування, порушення чергування культур у сівозмінах, згортання агротехнічних та відсутність профілактичних заходів, а також зменшення обсягів застосування гербіцидів призвели до істотного зростання потенційного засмічення орного шару грунту небажаною рослинністю та змін у складі бур’янової флори України.
І. Сторчоус, канд. с.-г. наук,
Інститут захисту рослин НААН
Останніми роками спостерігається підвищення рівня забур’яненості, у тому числі й багаторічними видами: осотом рожевим та жовтим, пирієм повзучим та іншими, розширився ареал карантинних видів бур’янів. Зменшення ареалу поширення та кількості чутливих до дії гербіцидів видів компенсується «приходом» на орні землі бур’янів, відносно стійких до токсичного впливу препаратів. Наприклад, проблемними стають ваточник сирійський, злинка канадська, березка польова та інші.
За повідомленнями агровиробників, ваточник сирійський становить небезпеку в посівах сільськогосподарських культур Київської, Черкаської, Кіровоградської, Запорізької, Донецької областей. У зв’язку із цим представляємо вашій увазі матеріали про екологічні особливості та методи контролю цього бур’яну.
Поширення
Природний ареал ваточника сирійського — Північна Америка, де він найбільше поширений у Канаді та США. Ваточник сирійський (Asclepias syriaca L.) належить до видів, давно інтродукованих до Європи із Північної Америки. На території колишнього СРСР зустрічається як здичавіла натуралізована рослина у лісостепових та степових районах України, на Північному Кавказі, у Білорусі, Казахстані.
Морфологічна будова
Багаторічна рослина. Стебла трав’янисті, прості, товсті, розсіяноопушені короткими кучерявими волосками: верхні міжвузля білуватого кольору через густе опушення, уздовж усього стебла проходить смуга ще густішого опушення. Листки розміщені на короткому черешку, довгасто-еліптичні, завдовжки 13–20 см, завширшки 7–9,5 см, біля основи округлі чи злегка серцеподібні, із загостреним кінцем та з товстою середньою жилкою, знизу білуваті від густого повстяного опушення, зверху — із розсіяними волосками. Зонтики багатоквіткові, на квітконосах завдовжки 4–8 см. Квітконоси опушені й розміщені між черешками у верхній частині рослини. Квітконіжки пухнасті, у 2,5 раза довші за квітки. Квітки великі, рожевувато-бузкові, частки чашечки відхилені, яйцеподібні, завдовжки 3–4 мм, загострені, пухнасті. Мають сильний нектарний запах. Віночок майже до основи надрізаний, лопаті його овальні, завдовжки 6–7 мм, трохи звужені до вершини, тупі, зовні опушені кучерявими білими волосками. Коронка тичинок складається з п’яти лопатей із двома зубцями з внутрішньої сторони по кутах із рогоподібним пласким придатком у внутрішній порожнині ковпачка. Пильники розширені біля основи. Плід — видовжена овальна коробочка із загостреним кінчиком та довгою плодоніжкою. Насіння розташоване на поверхні шовковистого квітколожа. На одній рослині може бути до 20 коробочок, у кожній із яких — 60–250 насінин. Насіння яйцеподібне, завдовжки 0,9–1 см, пласко-сплющене, брунатне, із широким зморшкуватим краєм і поздовжніми темними горбками по обидва боки. Цвіте в червні, плодоносить у вересні. Насіння може дозрівати після настання перших заморозків, зберігаючи при цьому схожість. Запилюється комахами.
Коренева система стрижнева, сильно заглиблена в грунт (100–120 см). Від вертикальної частини кореня відходить два–три яруси горизонтальних кореневих паростків (на глибині 10–15 см), від яких упродовж вегетації відростають нові пагони. Особливо активно цей процес відбувається у разі пошкодження кореневої системи.
На зрізі виділяється густий молочний сік неприємного запаху. В ньому міститься розчинна в ефірі, здатна кристалізуватися речовина — асклепіон, яку застосовують у медицині.
Розмножується насінням та вегетативно: за допомогою кореневої порослі, кореневищами та їхніми відростками. Надзвичайно конкурентоспроможний — у місцях масового поширення може витісняти інші види рослин.
Вважається добрим медоносом, приваблює велику кількість бджіл, ос, метеликів та інших комах. Останнім часом ваточник сирійський досить широко використовують для озеленення як декоративну рослину. Інші види ваточника є дуже отруйними для тварин, за деякими даними, Asclepias syriaca також може проявляти токсичність.
Екологічні вимоги
Зазвичай росте на відкритих, добре освітлених місцях або у легкій напівтіні. Його поширення лімітується середньою температурою липня від 18 до 32°С. Росте у помірно вологих місцях, не витримує сильної посухи, однак сильне зволоження також не сприяє його розвитку. Перевагу надає родючим, добре структурованим грунтам. Толерантний до рН грунту — навіть до сильно лужних та кислих (рН 4–5) земель. Зимує у місцях із середнім та сильним снігонакопиченням та з помірним промерзанням грунту.
Біологічні методи контролю
В умовах США рослини ваточника сирійського можуть уражуватись хворобами, викликаними такими патогенами: різного роду плямистостями, зокрема листковими — Alternaria sp., Ascochyta asclepiadis, Cercospora clavata та стебловими — C. elaeochroma, C. hanseni, C. illinoensis, C. venturioides, Diaporthe arctii, Didymella cornuta, Diplodia asclepiadea, Erysiphe cichoracearum. А також Clomerella fusarioides (антракноз — на листі та стеблах), Phoma asclepiadea (на стеблах), Phyllactinia corylea (плямистість листя), Phyllosticta cornuti (плямистість листя), Phymatotrichum omnivorum (коренева гниль), Puccinis bartholomaei (іржа), P. seymouriana, Rhizoctonia solani (коренева гниль), Scolecotrichum asclepiadis (на листі), Septoria asclepiadicola (плямистість листя), S. cryptotaeniae, S. incarnata, Sphaeropsis sphaerospora (на стеблах), Stagonospora zonata (плямистість листя), Uromyces asclepiadis (іржа). Ваточник також уражують вірусна мозаїка та вірусна жовтяниця. Окрім цього, відмічали колонізацію рослин попелицями Aphis nerii B. de F.
Як бур’ян ваточник сирійський може спричинювати істотні втрати врожаю сільськогосподарських культур. Так, за його кількості 1,1–4,5 шт./м2 втрати врожаю кукурудзи становлять 2–10, сорго — 4–29, сої — 12–19%.
Хімічний метод контролю
У цілому найефективнішим проти ваточника сирійського є застосування у фазі бутонізації гліфосату, який знищує надземну частину й обмежує її відростання наступного сезону. За даними російських дослідників, найдоцільніше застосовувати гліфосати на неорних землях у фазі бутонізації — цвітіння із нормою витрати 2,0–4,0 л/га, а на сильно засмічених посівах озимої пшениці — за два тижні до збирання (за вологості зерна не більше ніж 30%) із нормою витрати 3,0 л/га.
На кукурудзі й картоплі добрий захист дає застосування Тітусу (римсульфурон, 250 г/кг) у нормі 40 і 50 г/га + ПАР Тренд 90 у фазі одного-трьох листків.
В умовах лісостепової зони Республіки Північна Осетія — Аланія (Російська Федерація) одноразове застосування суміші гербіцидів Карібу, (трифлусульфурон-метил, 500 г/кг), 30 г/га + Бурефен (фенмедифам, 80 г/л + десмедифам, 80 г/л), 1,0 л/га + Тренд, 200 мл/га, на сорті цукрових буряків Екендорфський було неефективним проти осотів, лободи білої, амброзії полинолистої, ваточника сирійського.
Проведення другої обробки сумішшю препаратів Карібу (трифлусульфурон-метил, 500 г/кг), 30 г/га + Бурефен, 1,0 л/га + Лонтрел (клопіралід, 300 г/л), 200 мл/га + Зеллек (галоксифоп-R-метил, 104 г/л), 2,0 л/га + Тренд, 200 мл/га, сприяло загибелі бур’янів на 97,5%. Автори констатують, що в даних умовах доцільно застосовувати бакові суміші гербіцидів у два строки.
Іноземні дослідники відмічають, що застосування сумішей гербіцидів, включаючи 2,4-Д, дикамбу і МЦПА повністю або значною мірою знищує тільки надземну частину рослини, але спричинює активний ріст кореневих паростків. Тривале застосування гербіцидів проти однорічних дводольних бур’янів зумовлює поширення ваточника сирійського, оскільки за такого способу контролю кореневище перезимовує і наступного року дає кілька нових стебел.
Агротехнічні заходи
Культивація також може спричинювати створення великої колонії внаслідок того, що підземні корені діляться на менші фрагменти і кожна з частин дає життя новій рослині. За скошування бур’яну вже через п’ять-шість днів спостерігається вторинне відростання, кількість пагонів на одній рослині збільшується до шести. Разом із тим, проведення кількаразових поверхневих обробітків грунту у поєднанні із глибокою осінньою оранкою є ефективним заходом контролю цього виду.
Враховуючи масову небезпеку поширення ваточника сирійського, важливо своєчасно знищувати його, не допускаючи утворення насіння та створення нових вогнищ.