Спецможливості
Новини

В НАНУ запропонували модель обігу сільгоспземель

13.01.2017
1248
В НАНУ запропонували модель обігу сільгоспземель фото, ілюстрація
Україні потрібна власна модель обігу земель сільськогосподарського призначення, максимально наближеною до тієї, яка існує в цивілізованому світі

Україні потрібна власна модель обігу земель сільськогосподарського призначення, максимально наближеною до тієї, яка існує в цивілізованому світі. Детальніше про це розповіла доктор економічних наук, професор, керівник відділу економіки і політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України Олена Бородіна в ВРУ, повідомляє propozitsiya.com.

За її словами, модель в економічно розвинених країнах - це перш за все визначення кінцевої мети: для чого ми запроваджуємо обіг земель сільськогосподарського призначення. І ця кінцева мета лежить не в площині підвищення економічної ефективності використання землі, а в площині досягнення цілей сільського розвитку.

По-перше, земля повинна слугувати тим, гарантувати певний дохід тим, хто працює на цій землі - фермерам, для яких земля є засобом для існування.

По-друге, вона гарантує залучення молоді, щоб було кому передавати, фермерувати на сільгоспугіддях, для того щоб був подальший розвиток країни.

По-третє, гектари мають використовуватися так, щоб забезпечувати економічну основу розвитку територіальної громади, і це для неї є основним джерелом доходів і розвитку.

По-четверте, земля використовується так, що зберігається біорізноманіття, родючість і гарантуються певні інші екологічні детермінанти.

"Отже, для того щоб сповідувати ці цінності, то треба чітко визначити не те, хто продаватиме землю, а те, хто її купуватиме. Це питання номер один у всіх країнах, і в тому числі для нас", - зазначила О.Бородіна.

За її словами, таким покупцем або набувачем прав власності є тільки фізична особа - селянин-фермер, котрий працює на цій землі. Тобто землю може купувати лише людина, яка відповідає трьом основним вимогам одночасно. Перша - вона живе на території сільської ради, друга - вона працює на землі, третя - має відповідний рівень кваліфікації, який підтверджений освітою або стажем роботи. "У нас економічна ситуація склалася так, що саме ця людина не має можливості на даному етапі бути повноправним учасником ринку землі. Це вирішується теж просто, була б тільки політична воля. Створюється спеціальна інституція, яка видає дешеві довгострокові кошти не тільки на придбання землі, а й на модернізацію господарства. Якщо на якомусь етапі пропозиція землі буде більшою, ніж можливість покупців її придбати, гектари викуповує територіальна громада", - додала експерт.

Для України, на думку О.Бородіної, було б найбільш ефективно консервувати цю землю, для того щоб потім віддавати її молодому поколінню, і у такий спосіб залучати на село молодь, заліснювати або використовувати якимось іншим чином. І в цьому буде досягнута мета розумного, сталого і довгострокового господарювання на землі шляхом поєднання аграрного зростання і сільського розвитку, впевнена вона.

Інтерв'ю
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее
В лютому, саме під час роботи виставки «АгроВесна 2020», в Україну на запрошення проекту Києво-Могилянської бізнес-школи Ukrainian Food Valley приїздив колишній фермер сенатор парламенту Нідерландів, де він очолює Комітет з питань... Подробнее

1
0