Спецможливості
Новини

Цьогоріч фермери України мають шанс зібрати рекордний урожай ягід

03.07.2018
1204
Цьогоріч фермери України мають шанс зібрати рекордний урожай ягід фото, ілюстрація

Загальне виробництво ягідних культур в Україні останні п’ять років тримається на рівні близько 130 тис. т, пише propozitsiya.com з посиланням на LANDLORD. За даними Асоціації «Укрсадпром», у 2017‑му в країні зібрали 120 тис. т ягід, що становить понад  4 млрд грн.

Лідерами ягідного ринку України є суниця та полуниця, на які припадає половина всього урожаю, 25%   – малина й ожина, трохи менше 20% – смородина, решту формують аґрус і лохина.

Проте левова частка ягід в Україні вирощується в господарствах населення. Сільгосппідприємства займають понад 10% в структурі виробництва. Щодо промислового вирощування, то воно  щорічно збільшується на 5-8%.

Як ми вже писали, в  Україні розвивається також вирощування органічних ягід. У цій ніші працює понад 35 виробників, загальна площа під органічними ягідниками становить 630 га.

Утім, ягідна продукція реалізується головним чином у свіжому вигляді. Реалізація ягід через торговельні мережі поки що на етапі розвитку, і основним каналом збуту лишаються с.-г. роздрібні та гуртові ринки.

Через дефіцит потужностей зі зберігання ягід виробники несуть великі ризики втрат, і знижується маржа ягідного бізнесу.

У 2016-2017 роках експорт ягідної продукції помітно перевищував імпорт. Так,  Україна експортувала 6000 т та 5900 т свіжих ягід, а  завезено до країни було лише 208 т та 269 т товару відповідно. Більше половини імпорту ягід займала полуниця, яку завозили в основному з Греції, Нідерландів і Туреччини. Постачальники малини до України – Мексика і Нідерланди, смородини – Нідерланди, чорниці та лохини – Перу та Іспанія.

Основним споживачем свіжої української полуниці є Білорусь (понад 80% поставок), а також Молдова та Польща.

Понад 95% експорту малини та ожини у 2017 році припало на Польщу та Білорусь. Майже всю чорницю закуповувала Польща, а лохину і журавлину вивозили до Білорусі, Нідерландів та Великої Британії.

В останні роки країни Європи розглядають Україну як потенційного великого гравця на плодоовочевому ринку ЄС.

На думку аналітиків асоціації, в Україні є всі підстави сподіватися на зростання обсягів виробництва усіх ягідних культур в Україні, збільшення площ для органічного вирощування, а також зростання експортних поставок.

Цього року у програмі з підтримки фермерів держава передбачила компенсацію витрат на створення і зрошення плодово‑ягідних насаджень, проектні роботи, будівництво холодильників, придбання камер для заморожування.

Пріоритетним напрямом державної підтримки в галузі визначено відшкодування вартості посадкового матеріалу вітчизняного походження.

 Якщо промисловим підприємствам вдасться реалізувати свій потенціал, вони можуть виробляти у найближчій перспективі до 50 000 т ягід на рік, відтак загальна ємність українського ягідного ринку разом із пропозицією присадибних господарств становитиме близько 200 тис. т, вважають в асоціації. За таких обсягів виробництва експорт ягід Україною здатен подвоїтися відносно існуючих показників.

Інтерв'ю
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее
Теплица
Сучасне життя диктує необхідність ІТ- модернізації вітчизняних агропідприємств, проте новітніми технологіями поки що володіє лише десята частина підприємств. 

1
0