Спецможливості
Аналітика

Тренди сезону-2017: зниження врожайності і подорожчання МТР

22.02.2017
3337
Тренди сезону-2017: зниження врожайності і подорожчання МТР фото, ілюстрація

Через зниження рівня інвестицій у галузь АПК валова врожайність пшениці в найближчі роки буде падати, переконаний генеральний директор «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.

 

— Після різкого зростання рентабельності низки сільгоспкультур, що спостерігали всі учасники ринку в 2016 році, аграрії повинні готуватися до менших доходів і зниження прибутковості. Зверніть увагу, різке зростання рентабельності в рослинництві спостерігалося завжди в періоди девальвації національної валюти. Згідно з аналізом, який ми провели, найближчим часом можна очікувати зниження інвестиційних надходжень у галузь і відповідно прибутковості бізнесу, що позначиться на валовому врожаї зерна, — розповів С. Феофілов під час круглого столу «Інструменти підвищення прибутковості агросектора», який відбувся в рамках виставки «Зернові технології».

Керівник УкрАгроКонсалту зазначив, що в останні роки ціни на добрива, СРЗ та інші матеріально-технічні ресурси були стабільними. «У 2014-2015 роках більшість постачальників ресурсів прагнули утримати свої позиції на ринку, тому стримували ріст цін на продукцію, щоб залишитися конкурентними саме на гривневому ринку. Ціни в доларах також були відносно стабільними. На жаль, ця позитивна тенденція закінчилася, і найближчим часом ми очікуємо зростання цін у доларовому вираженні і на насіння, і ЗЗР, і на добрива. Відносно останніх тренд багато в чому пов'язаний із подорожчанням російської продукції. Відповідно, відбудеться певна монополізація ринку добрив вітчизняними виробниками. «Також необхідно відзначити негативну тенденцію до скорочення виробничих площ, на яких застосовуються повноцінні програми добрива сільськогосподарських культур», — додав С. Феофілов.

Чітко знати: що купувати та як використовувати

Основною проблемою АПК провідний експерт агроринку вважає дефіцит інвестицій у знання і людський капітал. Саме ці фактори дозволять досягти стабільних прибутків у тривалому періоді. «Мало купити технології та матеріальні ресурси. Необхідно знати, як їх використовувати, що саме потрібно купувати, і що саме потрібно робити», — підкреслив експерт.

Сергей Феофилов, генеральный директор «УкрАгроКонсалт»

Для збільшення прибутковості в агросекторі потрібно навчитися вибудовувати стратегії розвитку підприємств та оперативно коригувати завдання з урахуванням зміни ринкової кон'юнкрути, приділяти особливу увагу аналітичному забезпеченню бізнесу та прогнозуванню ринків.

Як наочний приклад С. Феофілов навів ситуацію з агрохолдингом «Мрія»: «Це було величезне, потужне підприємство, яке користувалося майже абсолютною довірою інвесторів. «Мрія» отримувала шокуюче великі інвестиції — сотні мільйонів доларів, кредити під адекватні відсотки. Але проблеми з кадровим забезпеченням по топових позиціях, із аналітичним забезпеченням, брак знань, прогнозів привели до того, що найбільший агрохолдинг країни не зміг «переварити», освоїти ті ресурси, які придбав. Подібний бізнес, по суті, є короткостроковим і приречений на крах».

Низкий урожай – не завжди високі ціни

Лінійні методи прогнозування цін залежно від врожаю більше не працюють. «Звичайний підхід, мовляв, неврожай неодмінно веде до підвищення цін, працював 10-15 років тому. Сьогодні важливо враховувати нові чинники — загальносвітове виробництво і запаси», — звертає увагу аграріїв С. Феофілов. Наприклад, у Франції в останні роки отримували валовий урожай пшениці по 35-40 млн т. Високий урожай відповідно призвів до зниження цін. У минулому році врожайність пшениці у Франції знизилася на 30% і склала 28 млн т. Але очікування фермерів — негайний ріст цін на пшеницю — не збулися, оскільки було недооцінено фактор загальносвітового врожаю і росту загальносвітових запасів пшениці.

Аналітик порадив аграріям звернути увагу на той факт, що фрахт у даний момент практично дорівнює нулю і виробники можуть конкурувати де завгодно. «Сьогодні російська пшениця успішно конкурує з американською на мексиканському ринку. Аналогічна ситуація спостерігалася 2-3 роки тому в Бразилії, яка імпортувала пшеницю з країн Чорноморського регіону», — додав директор УкрАгроКонсалту.

На завершення С. Феофілов зазначив, що з трьох основних регіонів (США, Південна Америка, Причорномор'я) вирощування пшениці в країнах Чорноморського регіону більш рентабельно, ніж, наприклад, в Північній і Південній Америках, що сприяє зміцненню конкурентоспроможності регіону. "Така ж ситуація з соєю, яка серед трьох основних світових культур (кукурудза, пшениця, соя) демонструє найвищу привабливість. Але пам'ятаймо, що за рівнем рентабельності сої Бразилія займає друге місце після країн Чорноморського регіону. За маржинальністю кукурудзи лідируючу позицію займає Бразилія, посівні площі і врожайність там ростуть за рахунок інвестицій.»

 

Світлана Цибульськаs.tsybulska@univest-media.com

Фото Даніель Камінський

У підготовці статті використано матеріали круглого столу «Інструменти підвищення прибутковості агросектора», Київ, 16.02. 2017

Інтерв'ю
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее

1
0