Спецможливості
Інтерв'ю

Тепличні томати по-баварськи

05.01.2022
7418
Тепличні томати по-баварськи фото, ілюстрація

Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав.

 

 

 

 

 

 

 

Чому, на вашу думку, чимала частина споживачів досі ставиться до тепличної агропродукції насторожено?

— Багато споживачів, які не звикли глибоко аналізувати факти, дійсно сприймають тепличні технології не завжди позитивно, оскільки вважають їх «штучними» та «неприродними». Але це зовсім не так. Висока врожайність культур у захищеному ґрунті досягається не шляхом інтенсивного застосування засобів агрохімії, як досі думає пересічна більшість таких людей, а шляхом створення найсприятливіших для рослини умов, запровадження новітніх технологій і гігієни високого рівня.

 

Як ви оцінюєте нинішній стан тепличної галузі в Україні?

— Нині наша теплична галузь переживає не найкращі часи через подорожчання енергоносіїв, які становлять 60% собівартості тепличної продукції, засилля безмитного турецького томату, частка якого на нашому ринку зростає завдяки державній підтримці турецького тепличного бізнесу. Помітно, що ця країна, дбаючи про свою харчову безпеку, перетворила власну тепличну галузь на успішне експортоорієнтоване виробництво. Хоча я особисто надаю перевагу томатам українських виробників — вони значно кращі за своїми смаковими якостями. І це не дивно, адже смак томату та його лежкість є протилежними сторонами селекції.

 

Ви нещодавно повернулися з відрядження до Німеччини. Прошу розповісти про німецький досвід розвитку тепличного бізнесу.

— Інтерес до досвіду передових компаній світу цього разу привів нашу невеличку делегацію до німецького селища Кірхвайдах у Баварії, в сучасне тепличне господарство сімейного типу BIOhof. Земельна площа цієї тепличної ферми за німецькими мірками величезна — 26 га.

Можу сміливо сказати, що це підприємство є втіленням мрії. Саме такий проєкт ми з колегами хочемо реалізувати в Україні! Найбільше це господарство нас зацікавило своєю унікальною енергетичною концепцією, а саме використанням геотермальної енергії для обігріву теплиць.

 

На теплицях у Кірхвайдаху застосовано енергоощадне зашторюванняА розкажіть-но про їхню технологію детальніше, це досить цікаво.

— Теплиці в Кірхвайдаху функціонують без жодного використання викопного палива. Обігрів відбувається завдяки перегрітій до температури 120°С воді та парі від муніципальної геотермальної свердловини, яка також використовується для централізованого опалення житлового фонду громади Кірхвайдах. Теплоносій може зберігатися в спеціальному теплообміннику та застосовуватись за потребою. Завдяки такій технології селище щороку заощаджує 7,5 млн м3 природного газу, а річний обсяг викидів вуглекислого газу в атмосферу зменшується на 14 млн кг порівняно з газовим опаленням.

Доповнює енергетичну систему ферми BIOhof власна геліостанція потужністю 630 кВт, панелі якої розміщено на дахах складських і адміністративних будівель. Власне виробництво електроенергії покриває три чверті її потреби для тепличного комплексу. Таким чином, незвичайна енергетична концепція господарства, завдяки її надійності та ефективності використання тепла, перетворилася на демонстраційний проєкт для цілої Європи.

 

Якими є конструктивні особливості теплиць цього комплексу?

— Теплиці збудовано та обладнано за сучасними європейськими стандартами. Наприклад, закрита система зрошення забезпечує цілком самодостатній водний баланс комплексу. Для поливу рослин використовують дощову воду, яку збирають через систему зливу із покрівлі дахів (для цього вони мають нахил 22°), і конденсат вологи з теплиць. Отже, цінна питна вода для поливу не використовується.

На теплицях застосовано енергоощадне зашторювання. Також там проводять перехід теплиць на досвічування рослин за допомогою енергоефективних LED-ламп. Вуглекислий газ подається до атмосфери теплиць від ємностей зрідженого газу. Серед конструктивних особливостей теплиць можна також відзначити захисне скло від ударів граду та особливу структуру скла для розсіювання сонячного світла, завдяки якій досягається оптимальне використання сонячного випромінювання.

 

Як забезпечується висока якість вирощуваної тепличної продукції?

— На тепличній фермі BIOhof організовано органічне агровиробництво. Як відомо, в країнах Євросоюзу діють дуже високі вимоги щодо органічних продуктів. Наприклад, частину овочів вирощують тільки в ґрунті, а не в кокосовому субстраті, а це надскладне завдання. Адже ґрунт, на відміну від субстрату, містить безліч патогенних мікроорганізмів, збудників хвороб, шкідників. За таких умов вирощування овочів у ґрунті є складнішим і ризикованішим процесом, який потребує додаткового контролю та застосування ретельніше продуманих технологій.

Ось такий маленький приклад: навіть мотузки для підв’язування стебел помідорів у теплицях BIOhof зроблені з органічного матеріалу — вони повністю розкладаються в ґрунті протягом короткого часу. Свідченням того, що персонал ферми успішно долає виробничі проблеми, є велика кількість сертифікатів якості протестованих продуктів, які виробляє комплекс. Наприклад, для постачання за регіональною програмою GQ-Bayern — знак сертифікації QS, а також за стандартом IFS — сертифікат LCA, сертифікат Regoinal, сертифікат FIAS.

 

А як вирішують у тепличному комплексі проблему захисту рослин від шкідників і хвороб?

— Захист рослин від шкідників у такій теплиці організовано виключно природним шляхом — завдяки використанню корисних комах. Попелиці, трипси та інші шкідники ефективно контролюються паразитичними осами, хижими кліщами та іншими ентомофагами. Найшкодочинніша комаха у посівах томатів — білокрилка. Для боротьби з нею на початку росту томатів використовують паразитичних ос (Encarsia formosa/EN-STRIP), пізніше — хижих клопів (Macrolophus pygmaeus/ MIRICAL).

Для запилення квіток томатів використовують джмелів. Пилок помідора міцно сидить у пилкових мішечках, і його потрібно струшувати вітром або вібрацією. Джмелі можуть генерувати цю вібрацію за допомогою своїх польотних м’язів і таким чином витрушувати з квіток більше пилку, ніж інші комахи — завдяки цьому й досягається кращий урожай томатів.

Оптимальний клімат-контроль, дотримання вимог гігієни рослин та, не в останню чергу, чистоти в теплицях — це все складові успіху в боротьбі зі шкідниками. Підприємство повністю відмовилося від застосування хімічних засобів захисту рослин під час вирощування помідорів, перцю та огірків. Завдяки цьому в теплиці вдається мінімізувати забруднення рослин, довкілля та уникнути шкідливого впливу хімікатів на здоров’я працівників.

Окремо хочу згадати дуже високі стандарти чистоти та гігієни в теплицях. На кожному вході там облаштовано автоматизовані пропускні пункти з обов’язковою дезінфекцією рук і взуття. Для персоналу забезпечено зручні роздягальні з рукомийниками та дезінфекторами, в переходах між секціями теплиць розміщено килимки з дезінфікувальними засобами. Працівники одягнені виключно в спецодяг тепличного господарства.

 

Які особливості в роботі з персоналом підприємства вам запам’яталися?

— Хочу відзначити, що для контролю продуктивності роботи працівників на фермі використовуються мобільні додатки, які дають змогу чітко відслідковувати обсяг виконаної працівником роботи за певний проміжок часу. Автоматичні розрахунки продуктивності використовують для нарахування заробітної плати, таким чином забезпечується справедлива мотивація старанних працівників.

 

Ви вже сказали, що в цьому тепличному комплексі вирощують томати. Яким сортам там віддають перевагу?

 — Агрономи знають, що найкращий смак продукції забезпечується ретельно дібраними сортами та правильними термінами збирання продукції. Серед сортів, які вирощують на підприємстві, — томат на гілці Світерно, томат Савантас, закусочні томати Салунсо, міні-томати на гілці Ароматіка, чері-томат Сао поло.

 

А як збирають та упаковують урожай? Як організовано реалізацію продукції?

— Збирають томати вручну й лише тоді, коли вони повністю дозріли, завдяки цьому продукція набирає максимального смаку. Овочі упаковують для реалізації відразу після збирання. Завдяки цьому вони швидко потрапляють до високоякісного органічного асортименту мереж супермаркетів REWE та PENNY в Баварії.

Мережа REWE відома високими стандартами якості та смаку своїх товарів і зарекомендувала себе як ідеальний торговий партнер. Biohof дуже пишається своїм званням регіонального виробника. Власний стандарт підприємства диктує доставку овочів від теплиці до покупця за 24 години. Короткі транспортні маршрути забезпечують найвищу свіжість овочів. Характерно, що німецькі споживачі віддають перевагу регіональним продуктам і готові платити за них навіть більшу ціну, ніж за імпортну продукцію. Таким чином громадяни підтримують свою регіональну економіку, а також голосують за смак, якість продукції та високі стандарти виробництва.

 

Отже, з яким настроєм ви повернулися на Батьківщину?

— Я захоплений цим прикладом сімейного бізнесу, екологічного в усіх своїх проявах і деталях. Також із великою повагою і вдячністю згадую нашого екскурсовода під час візиту на підприємство — пана Флоріана Штайнера, який, попри свій молодий вік, виявився дуже обізнаним у справі тепличного виробництва та дуже завзятим у продовженні справи свого батька. Тепличний комплекс BIOhof для нас — це приклад агробізнесу майбутнього, коли продукти вирощують у гармонії з природою завдяки сучасним технологіям, знанням і повазі до споживача.

 

С. Пономарьов, спеціально для журналу «Пропозиція»

Журнал «Пропозиція», №4, 2020 р.

Інтерв'ю
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее
Во­ло­ди­мир Яков­чук, ге­не­раль­ний ди­рек­тор Євраліс Се­менс Ук­раї­на
Ге­не­раль­ний ди­рек­тор ТОВ «Євраліс Се­менс Ук­раї­на» Во­ло­ди­мир Яков­чук розповідає про новинки французького насінницького бренда сезону-2017 та «закулісне» життя компанії.

1
0