SWIFTERDISC від BEDNAR — на всі диски майстер!
Дискові знаряддя SWIFTERDISC від компанії BEDNAR із року в рік набувають все більшої популярності серед вітчизняних аграріїв. Першочергово, що робить ці машини такими затребуваними на території України, — це їхня універсальність. Адже технічне виконання машини дає змогу активно їх використовувати впродовж всього сезону: передпосівний обробіток ґрунту навесні, лущення стерні після збирання сільськогосподарських культур, осіння підготовка ґрунту під висівання — все це не проблема для SWIFTERDISC.
Наразі компанія АМАКО пропонує машини BEDNAR SwifterDisc як у навісному, так і напівпричіпному виконанні з шириною захвату від 3 до 12 м (понад 13 моделей із різною шириною захвату та набором опцій). Серед особливостей машини слід зазначити можливість якісного обробітку ґрунту на глибину від 2 до 12 см. Насамперед це стало можливим завдяки продуманій конструкції та використанню унікальних агресивних дисків, діаметр яких становить 520/560 мм. Завдяки своїй формі та невеликій висоті зуба, ці диски забезпечують якісний мілкий обробіток, без так званої шиферності.
Стабільність роботи агрегату досягається за рахунок інтегрованої в середину агрегату транспортної осі, яка дає змогу збалансувати центр ваги дискатора та стабільно працювати навіть на високих швидкостях. Кріплення двох дисків на одній стійці дає змогу покращити проходження пожнивних решток. Кріплення стійок до рами агрегату відбувається за допомогою якісних гумових еластомерів. Ця система відмінно поглинає динамічні навантаження під час роботи, що сприяє якісному захисту рамної конструкції агрегату.
Відстань між стійками становить 500 мм, а між дисками — відповідно 250 мм. Саме така відстань є найкращою для роботи на великій швидкості навіть на полях із великою кількістю рослинної маси на поверхні.
Відстань між рядами дисків становить 80 см, а між другим рядом дисків і котком — 128 мм, кліренс машини — 55 см, що робить SWIFTERDISC однією з найкращих машин на ринку.
Як і вся техніка компанії BEDNAR, SWIFTERDISC може бути оснащений низкою додаткових опцій і пристосувань. Зокрема, для виконання передпосівного ґрунтообробітку незамінним буде планка CRUSHBAR, яка дає змогу попередньо вирівняти поле після зяблевого обробітку. Цікавою опцією, яка з кожним роком користується все більшою популярністю в аграріїв, є передній коток із функцією подрібнення рослинних решток TRASH CUTTER, який відмінно себе зарекомендував під час роботи на полях із післязбиральними залишками грубостеблових культур.
За потреби лущильник може бути оснащений штригельними борінками, які встановлюють у задній частині агрегату.
Для того, аби мати змогу дібрати правильний варіант для роботи на різних типах ґрунтів, виробник пропонує широку лінійку котків (всього дев’ять різних модифікацій).
Ігор Тимків, фермер (Херсонська область):
— Наразі я обробляю 140 га. Працюю сам на своїй землі. Основними культурами є озимі пшениця та ячмінь, ріпак, соняшник. Також щороку частину площ відвожу під пари.
За роки своєї роботи я використовував дискові знаряддя різних виробників. Як правило, це були агрегати вітчизняних виробників. У свій час вітчизняна техніка, зокрема, дискові знаряддя допомогли мені, як-то кажуть, стати на ноги. Але час змінюється, змінюються вимоги до роботи, незмінними, нажаль, залишилася лише якість цих знарядь. Тому останніми роками я все більше уваги звертаю увагу на закордонну техніку, яка хоч і дорожча, але продуктивніша та, найголовніше, надійніша. Її непотрібно, як у тому анекдоті, доопрацьовувати напилком. Тому і придбав минулого року дискатор SWIFTERDISC SN 3000 від компанії BEDNAR у їхнього офіційного дилера в України — компанії АМАКО. І хоча досвід його використання у мене ще не дуже великий, можу сказати — ця борона зроблена дуже якісно, у ній немає нічого зайвого.
Щодо роботи, то йому немає рівних. Одразу після збирання сільськогосподарських культур ним я виконую лущення стерні, потім осінній передпосівний обробіток. Навесні цей агрегат також відмінно працює. Ця машина дає змогу без проблем зробити «грядочку» незалежно від стану ґрунту. Не кожен компактор може «похвалитися» такою якістю роботи, яку дає цей лущильник. Працює машина у парі із трактором ZETOR, потужність двигуна якого становить 135 к. с. Залежно від виду робіт витрата палива становить від 3 до 5 л/га.
Підготовка агрегату до роботи займає лічені хвилини. Адже у конструкції маточин, до яких кріпляться диски, використано необслуговувані підшипники. Налаштування глибини обробітку також відбувається швидко. Але найцінніше, як на мене, те, що під час роботи не потрібно крутитися в операторському кріслі як на гарячій сковороді і постійно контролювати його роботу — на краю поля опустив і все, назад не дивишся.
Єдиним недоліком агрегату є його вартість. Для мого господарства — це доволі суттєві інвестиції. Але, дякувати Богу, кошти на той час були, і за час експлуатації я жодного разу не пошкодував щодо його придбання.
Микола Карнаух, агроном ТОВ «Авангард» (Запорізька область):
— В обробітку ТОВ «Авангард» 500 га. Основними культурами є ярий та озимий ячмінь, озима пшениця, озимий ріпак, просо та соняшник.
В якості основного обробітку ґрунту застосовуємо глибоке рихлення. Хоча взагалі можна сказати, що ґрунт обробляємо залежно від культури, наприклад, озиму пшеницю висіваємо напряму, без попереднього обробітку ґрунту.
Для збільшення ефективності, швидкості та точності виконання сільськогосподарських робіт перевагу у роботі віддаємо імпортній широкозахватній техніці, яка дає можливість оперативно і як по нотах провести відповідні роботи у полі.
Одним із останніх наших придбань є дискатор SWIFTERDISC XO 6000 F від чеської компанії BEDNAR, із продукцію якої ми працюємо вже не один рік. До основних переваг усіх машини BEDNAR слід віднести високу якість, багату комплектацію та відповідну, помірну ціну агрегату.
SWIFTERDISC нам поставила компанія АМАКО, офіційний дилер BEDNAR в Україні, у серпні 2020 року і сьогодні наробіток агрегату становить 600 га. Найперше випробування «новачка» ми провели на полі після збирання озимої пшениці, яке простояло без обробітку близько місяця. Відповідно, верхній шар ґрунту був дуже пересушений. Дискатор SWIFTERDISC «на ура» впорався із завданням: своїми агресивними дисками він якісно підрізав і перемішав рослинні рештки з ґрунтом на глибину 8–9 см.
Особливо слід відмітити роботу котка. Його оснащено спеціальними чистиками, які відмінно себе зарекомендували під час роботи на перезволожених ґрунтах. Зокрема, того року під час осінньої посівної пройшов сильний дощ і сівалка не мала змоги працювати. Було прийнято рішення трішки «підсушити» поверхню поля дискатором для того, аби не втрачати час і провести сівбу в оптимальні терміни. Навіть у таких умовах SWIFTERDISC переконливо довів свою «профпридатність» та універсальність, і сівбу озимої пшеницю ми завершили вчасно.
Агрегатується він із трактором із потужністю двигуна 260 к. с. Залежно від глибини обробітку та конфігурації поля, витрата палива становить від 2 до 3,5 л/га.
Важливим моментом є й можливість якісної роботи машини на глибину від 2 до 12 см. Як правило, ми здійснюємо лущення стерні завглибшки 8–10 см і передпосівний обробіток — на 4–5 см. Так, технічні можливості агрегату дають змогу працювати і на глибині двох сантиметрів, але на практиці це не завжди вдається. Чому? Практично кожне поле — це різні умови роботи і, наприклад, колія від трактора на всіх полях буде різною, тому «ловити сантиметри» для досягнення високої якості роботи не є можливим. Особливо за механічної системи налаштування глибини. Адже, відверто кажучи, мало хто з операторів зайвий раз буде крутити тяги її налаштування. Інша справа — це зміна глибини обробітку завдяки гідравліці безпосередньо з кабіни трактора. Тут уже можна швидко налаштувати агрегат відповідно до умов. І BEDNAR пропонує таку можливість. На мою думку, це дуже корисна і потрібна опція, хоча й робить агрегат дещо дорожчим. Але, нажаль, мені не вдалося переконати керівництво у доцільності таких інвестицій і наш SWIFTERDISC 6000 працює з механічним регулюванням глибини. Втім, якість роботи від цього аж ніяк не страждає!
А. Сухина