Спецможливості
Новини

SUNEO® — но­ва сторінка у се­лек­ції со­няш­ни­ку

10.03.2015
1276
SUNEO® — но­ва сторінка у се­лек­ції со­няш­ни­ку фото, ілюстрація

Наразі соняшник в Україні залишається однією із найпопулярніших культур. Незважаючи на те, що площа посівів (близько 5 млн га) вже набагато перевищила науково обгрунтований рівень (1,6 млн га) і його вирощують із явним пору­шен­ням сівозмін, для більшо­сті аграріїв ця культу­­ра — надійне джерело коштів, дефіцит яких відчувається все сильніше.

Наразі соняшник в Україні залишається однією із найпопулярніших культур. Незважаючи на те, що площа посівів (близько 5 млн га) вже набагато перевищила науково обгрунтований рівень (1,6 млн га) і його вирощують із явним пору­шен­ням сівозмін, для більшо­сті аграріїв ця культу­­ра — надійне джерело коштів, дефіцит яких відчувається все сильніше.

Тож спо­с­тері­гає­ться тен­денція до по­даль­шо­го зро­с­тан­ня площ, відве­де­них під йо­го ви­ро­щу­ван­ня. На рин­ку пред­став­ле­но чи­ма­ло гібридів со­няш­ни­ку різних груп стиг­лос­ті та по­тенціалу вро­жай­ності, при­сто­со­ва­них до ви­ро­щу­ван­ня у різних умо­вах. За до­три­ман­ня го­ло­вних тех­но­логічних еле­ментів ук­раїнським аг­ра­ріям удається от­ри­му­ва­ти до­волі при­стойні вро­жаї. Втім, із кож­ним днем ро­би­ти це стає все складніше, ад­же умо­ви ви­ро­щу­ван­ня погіршу­ють­ся — зни­жує­ться при­род­на ро­дючість грунтів, ари­ди­зація кліма­ту три­ває, зро­с­тає інфіко­ваність аг­ро­фо­ну то­що. До цих не­га­раздів до­дається ще од­на біда — стрім­ки­ми тем­па­ми зро­с­тає за­се­леність со­няш­ни­ко­вих площ вовчком (за да­ни­ми ек­с­пертів, в Ук­раїні близь­ко 70% площ уражено цим паразитом). Уже сьо­годні ця за­гроз­ли­ва тен­денція по­тре­бує прискіпли­вої ува­ги, ад­же як­що во­вчок по­ши­рю­ва­ти­меть­ся та­ки­ми тем­па­ми — про­бле­ма на­бу­де за­галь­но­на­ціо­наль­но­го ха­рак­те­ру. Ро­зуміючи це, ком­панія «Ліма­грейн» (ра­зом із БАСФ) про­ве­ла у Дніпро­пе­т­ровсь­ку міжна­род­ну кон­фе­ренцію, при­свя­че­ну пи­тан­ням про­ти­сто­ян­ня вовчку, на якій пре­зен­ту­ва­ла ук­раїнським аг­раріям свій інно­ваційний се­лекційно-ви­роб­ни­чий про­ект  SUNEO®. По­при до­волі склад­ну соціаль­но-еко­номічну си­ту­ацію у країні, кон­фе­ренція зібра­ла ве­ли­чез­ну ау­ди­торію — по­над 350 учас­ників (у своєму віталь­но­му слові го­ло­ва аг­робізне­су ком­панії БАСФ Тіберіу Діма навіть відмітив, що за весь час ро­бо­ти в Ук­раїні він упер­ше ви­с­ту­пає пе­ред та­кою чис­лен­ною ау­ди­торією), що свідчить про ак­ту­альність про­бле­ми для гос­по­дар­ників.
До участі у кон­фе­ренції ор­ганіза­то­ри за­про­си­ли відо­мих ук­раїнських та міжна­род­них «со­няш­ни­ко­вих» та «вовчко­вих» ек­с­пертів.
   Зо­к­ре­ма, Ка­те­ри­на Мак­ляк із Інсти­ту­ту рос­лин­ництва ім. В. Я. Юр’єва зро­би­ла фун­да­мен­таль­ну до­повідь що­до по­ши­рен­ня вовчка в Ук­раїні та мож­ли­вих ме­тодів бо­роть­би з ним. Її до­повідь місти­ла ба­га­то ціка­вої та важ­ли­вої ін­фор­­мації що­до біологічних особ­ли­во­с­тей па­ра­зи­та. Так, у при­роді на­ра­хо­вує­ться до 120 видів вовчка, най­ш­ко­до­чин­ніши­ми із яких є во­вчок со­няш­ни­ко­вий, ко­ноп­ля­ний, або гілля­с­тий, а та­кож єги­петсь­кий, або ба­ш­тан­ний. Са­ме ці ви­ди на­бу­ли найбільшо­го по­ши­рен­ня у регіо­нах ви­ро­щу­ван­ня со­няш­ни­ку. Насіння вовчка ду­же дрібне, лег­ке та лип­ке, то­му швид­ко роз­но­сить­ся до­вко­ла. За­пас йо­го у грунті — чи­ма­лий, до то­го ж збе­ріга­ти­ся там во­но мо­же впро­довж 8–13 років (а по­де­ку­ди — і до 20!). За на­стан­ня спри­ят­ли­вих умов насіння про­ро­с­тає. Сти­му­лом для цьо­го є ко­ре­неві ви­ділен­ня рос­ли­ни — гос­по­да­ря вовчка. Що ціка­во, во­вчок аг­ре­сивніше по­во­дить се­бе за тих умов, за яких рос­ли­нам куль­ту­ри, м’яко ка­жу­чи, не­до­б­ре (за по­ни­же­них по­каз­ників во­ло­гості грун­ту та повітря, відповідно, ниж­че 50 та 30%). Во­вчок мо­же ура­жу­ва­ти не ли­ше со­няш­ник, а й інші рос­ли­ни з ро­ди­ни Ай­ст­рові (ви­ди по­ли­ну, не­тре­бу, ро­маш­ку то­що), які ча­с­то на­явні в аг­ро­це­но­зах. Са­ме то­му зни­щен­ня цих бур’я­нів є од­ним із обов’яз­ко­вих еле­ментів тех­но­ло­гії за­хи­с­ту куль­ту­ри від вовчка. 
Пані Ка­те­ри­на та­кож по­яс­ни­ла, чо­му постійно ви­ни­ка­ють нові ра­си вовчка (са­ме че­рез це із ним важ­ко бо­ро­ти­ся). Ви­яв­ляється, що во­вчок — пе­ре­хрес­но­за­пи­лю­ва­на рос­ли­на, то­му йо­го по­пу­ляції — ге­те­ро­генні, че­рез що до­­­волі швид­ко ут­во­рю­ють нові ра­си, які мо­жуть уш­ко­д­жу­ва­ти різні за ге­но­ти­пом гібри­ди со­няш­ни­ку. А ще з вовчком склад­но бо­ро­ти­ся че­рез те, що цикл йо­го роз­вит­ку прак­тич­но збігається із цик­лом роз­вит­ку со­няш­ни­ку. Тож для успішної пе­ре­мо­ги над вов­ч­ком вар­то вра­хо­ву­ва­ти особ­ли­вості йо­го біології та роз­вит­ку (на цьо­му на­го­ло­шу­ва­ла і Марія Па­ку­ре­а­ну з Націо­наль­но­го універ­си­те­ту се­лекції со­няш­ни­ку Ру­мунії, яка має не­аби­я­кий досвід бо­роть­би із вовчком не ли­ше у цій краї­ні).
Тож які є су­часні за­хо­ди бо­роть­би із цією на­па­с­тю? На­сам­пе­ред — су­то аг­ро­технічні, як-от:
   до­три­ман­ня сівозмін;
   ви­ро­щу­ван­ня рос­лин-«про­во­ка­торів» (лю­пин, соя, ку­ку­руд­за), які справді про­во­ку­ють насіння вовчка до про­ро­с­тан­ня, про­те во­но не при­смок­тується до коріння куль­ту­ри і ги­не;
    гли­бо­ка оран­ка з обер­тан­ням пла­с­та і зни­щен­ня бур’янів;
   ви­ко­нан­ня за­ходів, що сти­му­лю­ють зберіган­ня і на­ко­пи­чен­ня во­ло­ги у грунті, зо­к­ре­ма про­ве­ден­ня зро­шен­ня (до­ве­де­но, що це сприяє зни­жен­ню кон­цен­т­рації ко­ре­не­вих виділень куль­ту­ри, от­же, галь­мує роз­ви­ток па­ра­зи­та);
   ме­ханічне ви­да­лен­ня квітко­носів вовчка;
    ви­пуск у посіви со­няш­ни­ку му­хи-фітомізи, ли­чин­ки якої охо­че поїда­ють вовчко­ве насіння (на жаль, в Ук­раї­ні цьо­го фіто­фа­га дав­но вже не про­ду­ку­ють).
Утім, як свідчить прак­ти­ка, всі ці за­хо­ди, вра­хо­ву­ю­чи аг­ре­сивність вовчка, не­до­стат­ньо ефек­тивні. Найдієвіши­ми є се­лекція та хімічний за­хист: ви­ро­щу­ван­ня стійких проти вовчка гібридів та ви­ко­ри­с­тан­ня ви­роб­ни­чих си­с­тем Clearfield® і Clearfield® Plus (пе­ред­ба­ча­ють за­сто­су­ван­ня спеціаль­них гербіцидів та стійких до них гібридів). Але й тут є певні об­ме­жен­ня — ство­рен­ня стійких гібридів «не всти­гає» за по­явою но­вих, ще аг­ре­сивніших, вовчко­вих рас, а си­с­те­ма Clearfield® по­тре­бує від ко­ри­с­ту­вачів до­три­ман­ня про­стих, про­те до­волі су­во­рих тех­но­логічних пра­вил. Постійна ж інтен­сифікація ви­роб­ництва со­няш­ни­ку за до­волі склад­них аг­рокліма­тич­них умов ро­бить ак­ту­аль­ним по­шук но­вих рішень про­блем вовчка і бур’янів.
Тож се­лекціоне­ри «Ліма­грейн»  пішли далі — 2014 р. во­ни пре­зен­ту­ва­ли на євро­пейсь­ко­му рин­ку ек­с­клю­зив­ний про­ект, вивівши лінійку аб­со­лют­но но­вих гібридів під брен­дом  SUNEO®. Во­ни вирізня­ють­ся з-поміж інших тим, що поєдну­ють у собі ге­не­тич­ну стійкість про­ти се­ми рас вовчка та до гербіцидів тех­но­логій Clearfield®/Clearfield® Plus (ос­тан­ня — це вдо­с­ко­на­ле­на тех­но­логія Clearfield® із ви­ко­ри­с­тан­ням най­е­фек­тивніших ком­по­зицій гербіцидів, що дає змо­гу за­сто­со­ву­ва­ти їх у мен­ших до­зах за гнучкіших термінів вне­сен­ня). Ці ха­рак­те­ри­с­ти­ки да­ють мож­ливість повністю кон­тро­лю­ва­ти во­вчок про­тя­гом усь­о­го ве­ге­таційно­го періоду (від ранніх до найпізніших йо­го «атак») навіть без за­сто­су­ван­ня гербіцидів та до­дат­ко­вих аг­ро­за­ходів, а за умов вчас­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня гербіцидів Clearfield®/Clearfield® Plus — і ши­ро­кої низ­ки бур’янів. При­чо­му сільгоспви­роб­ник мо­же спокійно об­ра­ти для об­роб­ки най­у­раз­ливішу фа­зу роз­вит­ку бур’яну для яко­мо­га ефек­тивнішо­го йо­го зни­щен­ня (і що го­ло­вне — без жод­но­го ри­зи­ку за­вда­ти стрес рос­лині куль­ту­ри). За­вдя­ки та­ким вла­с­ти­во­с­тям, а та­кож то­му, що рос­ли­ни цих гібридів ма­ють ду­же по­туж­ну ко­ре­не­ву си­с­те­му, во­ни стійко про­ти­сто­ять по­сусі. У ре­зуль­таті та­кої об­роб­ки гіб­ри­ди SUNEO® роз­ви­ва­ють­ся кра­ще, а їхня вро­жай­ність пе­ре­ви­щує по­каз­ни­ки інших стійких проти вовчка гібридів на 10–11 ц/га (досліди про­во­ди­ли на со­няш­ни­ко­вих ділян­ках Східної Європи неподалік Ізмаїла про­тя­гом 2013–2014 рр.).
Тож гібри­ди  SUNEO® прак­тич­но універ­сальні, й фер­мер, який їх ви­ко­ри­с­то­вує, уни­кає до­дат­ко­вих тех­но­логіч­них опе­рацій, а от­же, еко­но­мить час і ко­ш­ти, а най­го­ловніше — ви­ро­щує га­ран­то­ва­но ви­сокі вро­жаї якісно­го насіння. З цьо­го ро­ку очікуємо на реєстрацію гібри­дів  SUNEO® (ЛГ 5555 КЛП, ЛГ 5631 КЛ, ЛГ 5661 КЛ, ЛГ 5671 КЛП та ЛГ 5452 ХО КЛ) і для ук­раїн­сь­ких фер­ме­рів.
Втім, по­ява цих но­вих гібридів не оз­на­чає, що ком­панія зо­се­ре­ди­ла свою ува­гу тільки на цьо­му на­прямі і при­пи­ни­ла ро­бо­ту що­до інших. На­впа­ки, про­по­зиція різно­манітних за ха­рак­те­ри­с­ти­ка­ми та вла­с­ти­во­с­тя­ми «со­няш­ників» ком­панії що­ро­ку тільки зро­с­тає. Так, по­чи­на­ю­чи із 1999 р. ком­панія «Ліма­грейн» ви­ве­ла на ри­нок чи­ма­ло стре­состійких гібридів із ви­со­ким по­тен­ціа­лом уро­жай­ності, які ма­ють ге­не­тич­ну стійкість про­ти вовчка (більшість гіб­ридів LG, 70%, наділені ге­ном стій­кості про­ти най­по­ши­реніших рас вовчка) та ма­ють підви­ще­ний вміст жирів. Ос­тан­німи ро­ка­ми се­лекційна ро­бо­та ком­па­нії (що­ро­ку на на­укові роз­роб­ки та ство­рен­ня но­вих гібридів «Ліма­грейн» ви­т­ра­чає 13% коштів від за­галь­но­го об­ся­гу про­дажів) спря­мо­ва­на на ство­рен­ня по­туж­них по­су­хостій­ких гібридів зі стабільно ви­со­кою уро­жайністю, стій­ких про­ти вовчка та ос­нов­них хво­роб. Важ­ли­ви­ми на­пря­ма­ми се­лекційних про­грам ком­панії є та­кож ство­рен­ня гібридів: ран­нь­о­с­тиг­лих; із підви­ще­ним вмістом олії та то­ле­рант­них до дії гербіцидів (тих, що мож­на ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти у ви­роб­ни­чих си­с­те­мах Clearfield® та Clearfield® Plus).
На сьогодні гібри­ди компанії «Ліма­грейн»  вже пред­став­ле­но на всіх важ­ли­вих «со­няш­ни­ко­вих» рин­ках пла­не­ти, зо­к­ре­ма і в Ук­раїні (Тун­ка, Голд­сан, ЛГ 5550, ЛГ 5580, ЛГ 5451 ХО КЛ (ви­со­ко­олеїно­вий) та ін.).
От­же, ви­би­ра­ти є з чо­го. Втім, який би гібрид со­няш­ни­ку «Ліма­грейн»  ви не об­ра­ли — не по­ми­ли­те­ся: уро­жай вам га­ран­то­ва­но!

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее

1
0