Спецвозможности
Технологии

Стемфіліоз цибулі

22.07.2022
810
Стемфіліоз цибулі фото, иллюстрация

Останніми роками все частіше на посівах цибулі ріпчастої в Україні можна спостерігати ураження рослин стемфіліозом. Ще донедавна хвороба була майже невідома, або проявлялась досить рідко, і відчутної шкоди не завдавала. Без спеціальної діагностики цю хворобу можна було прийняти за ураження іншими хворобами (наприклад, альтернаріозом), адже симптоми у них на перший погляд дуже схожі. Багато дослідників стверджують, що стемфіліоз зазвичай є вторинною хворобою, оскільки розвивається на вже ураженій пероноспорозом чи іншими хворобами тканині.

 

Ураження сільськогосподарських культур (капусти, картоплі, ріпаку, сої, томатів) сухою (чорно-бурою) плямистістю, або альтернаріозом, нині є досить поширеним. Це пов’язано головним чином з погодними умовами та сприйнятливістю сортів до збудників цієї хвороби.

До того ж альтернаріоз зазвичай розвивається на ослаблених рослинах. У випадку з цибулею часто доводиться спостерігати ураження альтернаріозом та стемфіліозом на рослинах, які були підпалені гербіцидом, а також на рослинах, що потерпають від посухи, коли вони втрачають тургор.

Розвитку стемфіліозу сприяє суха тепла погода. Збудником хвороби є недосконалий гриб Stemphylium allii Oud. Здебільшого гриби цього роду є сапрофітами або факультативними паразитами. Патоген уражує цибулю-ріпку, цибулю-порей і деякі інші рослини, особливо небезпечний для насінників. Хворобу ще називають сірою плямистістю.

Стемфіліоз цибуліРанні симптоми на листках дуже схо­жі на симптоми альтернаріозу. Зараження починається з дрібних світло-жовтих або коричневих плям, які потім розвиваються в подовжені випуклості. Ці випуклості світло-коричневі в середині, поступово стають темнішими по краях. Вони можуть зливатися і уражувати листок по­вністю. На ураженій поверхні листків, а також на стеблах насінників у вологу погоду з’являється рясний темний, або темно-сірий наліт, що являє собою спороношення гриба. За сильного ураження на місцях плям можна помітити дуже дрібні чорні плодові тіла. Стебла жовтіють, надломлюються, насіння не встигає утворитися, або виходить плюсклим.

Міцелій патогена багатоклітинний, повзучий, розпростертий, здебільшого темний, з перегородками. Конідієносці зазвичай у вигляді бічних, нерідко дуже коротких переплетених гіф, прості або розгалужені, з перегородками, безбарвні. Конідії майже кулясті або яйцевидної форми, з 5 поперечними, з однією або декількома поздовжніми перегородками, перешнуровані в середній частині, темнофарбовані, згодом димчасті, 20–50х12–25 μ. Для проростання конідій потрібно зволоження поверхні листка протягом не менше 8 годин. Оптимальна температура для зараження становить 18–25°С.

Зараження рослин відбувається, як правило, у другій половині вегетації цибулі на старих листках через відмерлу або пошкоджену тканину. Часто буває, що через тривалу повітряну посуху відбувається всихання кінчиків листків, на яких заселяються гриби — збудники альтернаріозу і стемфіліозу (див. фото). У результаті високої швидкості споруляції зони локальної концентричної плямистості швидко ростуть у розмірах, що становить загрозу для вегетуючої рослини. Перезараження стемфіліозом в період вегетації цибулі здійснюється ко­нідіями, які поширюються повітряно-дощовими масами.

Основним джерелом захворювання є уражені рослинні рештки, а також цибулини заражених рослин, на яких гриб може зберігатися тривалий час. Для запобігання розвитку стемфіліозу рослини необхідно поливати теплою водою, а парники і садовий інвентар — ретельно дезінфікувати. Перед висадкою посадковий матеріал варто знезаразити, прогріваючи в гарячій воді за температури 50°С.

Шкідливість хвороби досить висока. Через ураження рослин відбувається раннє відмирання листків, скорочується період набору маси й дозрівання, що відображається на якості, розмірі цибулин, а також в їхній лежкості під час зберігання.

В період вегетації цибулі для захисту посівів від хвороб необхідно проводити обробки фунгіцидами. Проти хвороб цибулі зареєстровано ряд фунгіцидів, які добре контролюють пероноспороз та деякі інші хвороби Це фунгіциди Акробат МЦ, Альєтт, Квадріс, Консенто, Інфініто, Ридомід Голд МЦ. Не так давно на ринку агрохімікатів з’явився відносно новий препарат системної дії Фанданґо 200 ЕС, КЕ (флуоксастробін, 100 г/л + протіоконазол, 100 г/л), який чудово працює проти несправжньої борошнистої роси, стемфі­ліозу, альтернаріозу та інших хвороб. Наявність у складі препарату двох діючих речовин дає йому змогу контролювати грибні патогени з різних класів — ооміце­тів, аскоміцетів, базидіоміцетів та дейтероміцетів.

Симптоми ураження листків цибулі чорно-сірою плямистістюДосить актуальним, як зазначають спеціалісти, є те, що ним можна проводити пізню обробку наприкінці вегетації, коли відмирає близько 10% зеленої маси, що дає цибулині можливість сформувати хорошу й рівну покривну луску. Річ у тім, що пізня інфекція не проявляється зовні, але має властивість уражати покривні луски, які стають тонкими і легко відокремлюються.

Під час перебирання, пакування, транспортування цибулини втрачають покривні луски, умовно кажучи, «роздягаються». Відсутність лусок загрожує втратою товарного вигляду, поганою лежкістю, скороченням терміну зберігання тощо. Тобто обробка фунгіцидом Фанданґо у фазі відмирання 10% листя допомагає запобігти пізній інфекції, сформувати хорошу покривну луску. Через це цибуля менше травмується під час збирально-транспортувальних робіт, має привабливий вигляд і тривалий час збері­гає відмінну якість.

Таким чином, ураження рослині у пе­ріод вегетації збудниками стемфіліозу самостійно чи у супроводі збудників альтернаріозу є досить поширеним явищем на посівах цибулі. Захворювання викликає передчасне засихання листків і зниження врожайності культури. Обприскування посівів цибулі фунгіцидами і, зокрема фунгіцидом Фанданго 200 ЕС, КЕ, з нормами витрати 1,1–1,4 л/га значно знижує ураження рослин хворобами і сприяє отриманню вищого врожаю здорової продукції.

 

В. Сергієнко, канд. с.-г. наук

Журнал «Пропозиція», №3, 2021 р.

Интервью
Производители удобрений и аграрии не могут прийти к согласию в вопросе справедливого ценообразования на удобрения отечественного производства. Эта ситуация вызывает беспокойство.  
Олександр Дуда
Сегодня аграрии все чаще сталкиваются на своих полях с засухой, а это означает необходимость ротации привычных полевых культур на более засухоустойчивые. Одной из таких может стать амарант. При средней урожайности в Украине 2 т / га (а на... Подробнее

1
0