Спецвозможности
Технологии

Соя після сої – як мінімізувати ризики

23.01.2023
2251
Соя після сої – як мінімізувати ризики фото, иллюстрация

Порівняйте вартість добрив із ризиками вирощування сої другого року, радять американські експерти.

Фахівці не рекомендують висівати сою на тому ж полі, де її вирощували тогоріч. Врожайність культури постраждає навіть без урахування умов довкілля, погоди, шкідників і хвороб. Чотири різні дослідження в Міннесоті та Вісконсині показали зниження врожайності як мінімум на 5 % і до 9 % для сої другого року порівняно з першим роком.

Варто враховувати і високу вартість добрив із можливим дефіцитом навесні. Тим не менш, якщо ви хочете вирощувати сою після сої, слід врахувати такі моменті.

Важливо вибирати добре дреновані, високопродуктивні поля. Намагайтеся уникати полів із сильними бур’янами, ураженістю соєвою нематодою (SCN) та синдромом раптової смертності сої (SDS, або біла цвіль). Ці патогени, а також інші, наприклад біла пліснява (склеротиніоз), можуть призвести до втрати врожаю до 20 %. Високопродуктивні поля за своєчасного управління краще підтримуватимуть потенціал урожайності.

Хвороби та бур’яни

Деякі патогени створюють проблеми за вирощування сої по сої. До них відносяться SCN, Pythium та Phytophthora. Візьміть зразки ґрунту, щоб отримати уявлення про тиск патогенів, та використовуйте агрономічні дані попередніх років для визначення найпроблемніших ділянок.

Вибір сорту важливий під час сівби на заражених полях. Слід шукати сорти з максимально можливим рівнем стійкості проти виявленого захворювання.

Розгляньте можливість використання листкових фунгіцидів, призначених для боротьби з білою цвіллю, або обробки насіння, призначених для контролю SDS, Pythium та Phytophthora. Інша тактика – дочекатися, доки температура ґрунту не досягне 15 °С для зменшення шкоди від грибних патогенів.

Разом із стійкими проти хвороб сортами використовуйте широкий діапазон термінів дозрівання на випадок несприятливої погоди для того чи іншого сорту.

Якщо на полі вже фіксували білу цвіль, заплануйте ширину міжряддя до 50 см або більше, щоб забезпечити потік повітря по всьому рядку.

Розробіть надійну програму застосування досходових і післясходових гербіцидів, яка включатиме кілька способів дії з залишковою активністю в поєднанні з внесенням в потрібний час.

Досходові гербіциди слід застосовувати протягом двох або трьох днів після висіву сої. Ваша програма гербіцидів має бути націлена на конкретні бур’яни для кращого контролю та зниження витрат.

Хорошою новиною є те, що комахи, як правило, не більш проблематичні для сої другого року, ніж за посадки першого, але зверніть увагу на листоїдів.

Фахівці не рекомендують висівати сою на тому ж полі, де її вирощували тогоріч

Удобрення

Серйозних проблем із родючістю посівів сої другого року не виникає, оскільки рослини сої фіксують свій власний азот, і немає потреби в інокулянтах під час сівби: популяції Bradyrhizobium буде достатньо для ефективного утворення бульбочок і фіксації азоту.

Важливо перевірити польові ґрунти на фосфор, калій та рН, приділивши основну увагу калію. Це пов’язано з тим, що попередній урожай сої забирає багато калію, тому потрібне розуміння: які рівні K у тесті ґрунту і чи немає дефіциту.

Як правило, виробництво соєвих бобів пов’язане з нижчими витратами, ніж виробництво кукурудзи, тому окресліть всі економічні аспекти. Якщо ціни на соєві боби залишаться високими, загальну рентабельність буде досягнуто навіть за можливих втрат урожаю.

Марк Ліхт, Дарен Мюллер, Антоніо Малларіно, Грег Тілка, Університет штату Айова

Ключевые слова: Соя, хвороби, добрива, Гербіцид
Интервью
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее
Ольга Вергелес, менеджер проекту CUTIS
Верховная Рада Украины 14 марта ратифицировала Соглашение о свободной торговле с Канадой. Теперь, чтобы соглашение вступило в силу, его должен подписать президент Украины, а также окончательно

1
0