Спецможливості
Досвід господарств

Смородина була, є і буде ягодою №1. Кейс ПП «Агроспецгосп»

25.04.2017
21100
Смородина була, є і буде ягодою №1. Кейс ПП «Агроспецгосп» фото, ілюстрація
Юрій Качунь, керівник ягідного напрямку ПП «Агроспецгосп» і директор ТОВ «Агропромсад»

Ягоди – гаряча тема для агровиробників, адже ринок ягід дефіцитний як в Україні, так і за кордоном. Якщо виробник готовий постачати фасовану або заморожену продукцію, то попит і маржинальність підвищуються в рази.

На підприємстві «Агроспецгосп», розташованому на Тернопіллі, чорну смородину вирощують понад 10 років. Починали з 17 га, зараз насадження займають 100 га. Є власний розсадник. Збір урожаю повністю механізовано. «Агроспецгосп» - одне з взірцевих ягідних господарств країни, подивись на яке приїжджають спеціалісти як з України, так і з-за кордону.

Напрямок ягідництва в «Агроспецгоспі» очолює Юрій Качунь. Водночас він є директором ТОВ «Агропромсад», що займається дистрибуцією польської техніки для збирання ягід Weremczuk. Він розповів propozitsiya.com про сьогодення і майбутнє українського ягідництва.

 

- З чого починали вирощування ягід?

До вирощування я займався заготівлею фруктово-ягідної продукції. Знаходити її було все важче. Були запити на об’ємні партії. Разом із дружиною пройшов навчальний курс при станції садівництва на Львівщині. Перші спроби вирощування ягід були невдалими, бо посадковий матеріал із вітчизняного розсадника виявився второсортним. Втратили 2 роки. Змушені були знищити насадження. Звернулися до іншого державного господарства у Вінницькій області. Але саджанці з нього були уражені шкідниками.

Тоді ми почали цікавитися польськими виробниками. Ця країна - один із найбільших гравців на світовому ринку смородини. Познайомилися з одним із найпотужніших господарств, чий ягідник розташовано на 500 га, його господарем паном Блоцьким, в якого придбали посадковий матеріал. Зараз багато хто запитує, чому не працюємо з українською селекцією? Невже вона гірша? - Ні, не гірша. Просто не змогли знайти гідний вітчизняний матеріал.

Перший і другий  урожай збирали вручну. У 2007 році придбали техніку. Провели експеримент: хотіли роздати людям посадковий матеріал безкоштовно, щоб вони в подальшому розрахувалися продукцією. Проте експеримент не вдався. Вирішили розширяти площі і познайомилися з директором «Агроспецгосп» Мирославом Горбатюком.

- У чому особливості промислового вирощування смородини?

- Не всі регіони України придатні для вирощування смородини. Це культура не теплого клімату. Її недоцільно вирощувати на Півдні. Багато хто впевнений, що потрібно лише забезпечити полив, але проблема і в температурі – смородина любить холодну, сніжну зиму і помірне літо. Її коренева система боїться перегрівання ґрунту.

- Які основні помилки початківців?

Для початківців важливо визначитися з сортами  різного терміну дозрівання. Це облегшує як і збір, так і подальшу реалізацію продукції.

Друга помилка - не відповідно підготовлена ділянка. Часто беруть землю і, не підготувавши її, садять смородину. Землю треба окультурити, надважливо позбутися бур'янів, якщо вона тривалий час не оброблялася. Проаналізувати склад, бо смородина добре відгукується на ограніку.

Тим, хто звертається до нас  за досвідом, пропонуємо  спочатку спробувати вирощування на малій ділянці, надаємо можливість подивитися на посадковий матеріал, ознайомитися з технологією утримання плантації. Адже ягідництвом часто хочуть займатися люди далекі від сільського господарства. Їм потрібно набути досвіду.

Проект закладається на 8-10 років. Якщо на перших етапах зроблено помилки - усе пропало. Для смородинової плантації потрібні родючі грунти. Підходять і піщано-глинисті - пісок дає вентиляцію, а глина затримує вологу. На своєму прикладі побачили, що можна вирощувати смородину як на рівнинних, так і на горбистих ділянках.

Ми радимо робити тільки осінню закладку, не орати поле в рік посадки, а дати йому можливість відновити структуру, заради збереження вологи.

- Тобто готуватися потрібно за рік?

Бажано за два. Як сидерат раджу висіяти білу гірчицю. Вона робить грунт більш вологоємким, покращує його структуру, збагачує органікою. Крім того, гірчиця забирає ряд шкідників і хвороб. Разом із заробленням сидерату в грунт варто внести препарати - гаупсин і триходермін.

- Як боретеся з посухою?

- Штучного поливу не маємо, але ми долаємо проблеми малої кількості опадів, зберігаючи кожну краплину вологи. В перший рік робимо міжрядну культивацію на глибину до 5 см, знищуємо бур’яни у фазі «білої нитки», одразу проводимо ущільнення легкими зубчастими катками. Таку операцію проводимо 5-7 разів у перший рік, щоб не дати можливості розвиватися бур’янові.

Потім створюємо задерніння, сіємо суміш трав газонного типу. Це рятує насадження від перегріву кореневої системи, зберігає вологу, створює захисний килим. Радимо сіяти траву восени, в кінці серпня - на початку вересня. Вона встигає укоренитися до настання зими. Траву постійно скошуємо спеціальними косарками-подрібнювачами. З 10 червня або за 2 тижні до збирання смородини припиняємо скошування, щоб захисний трав’яний шар не дав перегріватися кореневій системі у момент визрівання ягід.

- Закладка плантації відбувається вручну?

- Так, усі роботи першого року проводимо вручну - від нарізки живців для вирощування посадкового матеріалу до посадки самих саджанців. Ручна посадка дозволяє сформувати посадкову яму під розмір кореневої системи саджанця. В перший рік закладки будь-якого ягідника важливо створити умови для належного розвитку кореневої системи. Саджанець обрізується після посадки, що є важливим як для розвитку кореневої системи так і для формування куща. Для правильного розвитку насаджень проводимо ручне рихлення в ряду в перший рік посадки від 5 до 7 разів не залежно від наявності бур’янів. Глибина обробки – не більше 5 см. В наступні роки всі операції механізуються, включаючи обрізку кущів і збір ягід.

- Яким має бути якісний саджанець?

- З добре розвиненою кореневою системою, але не дуже великою за розмірами. Так, для себе ми викопуємо саджанці з компактною системою, бо завелика створює певні труднощі при посадці і потребує великі ями. Занадто об’ємне коріння важко оптимально розмістити в посадковій ямі, швидше за все воно розташується у невластивому для рослини положенні. Тож краще його вкоротити. Проте клієнти найчастіше прагнуть придбати саджанці з якомога більшими коренями.

- Які ще найпоширеніші запити від покупців саджанців?

- Запитують, чи ягода «крупная»? Пояснюю, що для промислових об’ємів це не найперша умова. Насамперед повинні бути сорти, придатні для механічного збирання:  з еластичними пагонами, одночасним дозріванням усіх ягід, піднятою формою куща, щоб полегшити збір і догляд за ділянкою. Є сорти, які розлягаються під вагою ягід, і потім не повертаються до попереднього стану. Переконаний, що в будь-якого сорту, що отримує оптимальну кількість вологи і поживи та належного догляду, за сприятливих погодних умов ягода не може бути дрібною.

- Які ще передумови гарного урожаю?

- Основний фактор для великої ягоди – вода, пожива, погодні умови, захист від шкідників і хвороб. Є багато сортів, досить високорослих, які сягають 2 м висоти. Ми радимо бути помірними у використанні добрив. Коли ми «розганяємо» кущ до висоти 2 м, то з кожним роком він потребуватиме все більше і більше поживи і води. Є сорти, які потребують менш родючих ґрунтів, наприклад польський сорт Гоферт боїться занадто родючих ґрунтів, він виростає потужно і дає високий урожай, що одразу призводить до розвалення куща, після чого більше не відновлює свою форму. Тож його краще садити на збіднених ґрунтах, підживлювати помірно.

- Яка середня урожайність смородини?

- У перший рік врожаю максимально збирали 7 т/га, мінімально - 2 т/га. Максимальний урожай смородина дає на 4-5 збір. В наших умовах, не самих кращих, на не найкращих ґрунтах і на горбистій місцевості маємо по 7,5 т/га – це середній урожай за 8 років. Після збирання 8 урожаїв робимо рекультивацію.

- Скільки сортів вирощуєте?

- У нас три основні сорти, які дають змогу розтягнути термін збирання до 3 тижнів. Навіть один і той самий сорт в різному віці по-різному достигає, різниця може складати від 2 до 4 днів.

Нашими першими сортами були раннього терміну дозрівання Тісель, середнього Тібен і пізнього Бен Тірран.

Нині половину виробничої площі відведено під  Тібен – сорт з дуже хорошою транспортабельністю ягід, з періодом дозрівання 10-15 липня – це піковий період продажів. Раніше вирощуваний сорт Тісель, що має смачні ягоди, але продемонстрував погану транспортабельність, замінюємо на раннього терміну дозрівання Гоферт. Третій основний сорт – Бен Тірран - пізнішого за нього немає. Вирізняється компактною будовою куща, родить постійно. Також хочу відмітити гідні сорти Орес і Рубен. Усього вирощуємо 9 сортів.

- Серед споживачів які сорти найпопулярніші?

- Найбільшим попитом у виробників ягід користується Тібен. Зараз випробовуємо сорти шотландської селекції – Бен Трон, Бен Хоп. Вирощуємо також червону порічку: Червона Віксне,  Джонкер Ван Тетс,  Ровада,  Роднеус.

Часто прагнуть купити дуже ранні сорти. Це не завжди доречно для промислового вирощування. Садівники  розраховують, що коли посадять ранню смородину, будуть отримувати за неї вищу ціну. Але вони помиляються, адже це не десертна ягода, а технічна призначена винятково для переробки. В період з 10 по 15 липня на ринку є суниця, не перша, а дешева, є малина, вишня, черешня - весь набір ягід. Саме час займатися переробкою, як промисловою, як і домашньою. Ягід не вистачає і попит підвищується.

- Що потрібно знати для збирання ягід комбайном? Коли доречно купувати техніку?

- Це набагато легше фізично і психологічно, але це не основний плюс. Комбайном збирається швидше, дешевше і якісніше. Люди більше розчавлюють ягоду. Якщо поставити їм вимоги, щоб кожна ягідка має бути ціла, її собівартість зросте. Перший рік ми збираємо тільки вручну і тільки китицею.

При правильному підборі сортів із різними термінами достигання комбайн  Joanna-4  може зібрати в сезон ягід із 30 га, тобто з розрахунку, що він збирає 1,8-2 га/доба. Тобто, маючи плантацію в 10 га варто купувати комбайн.

- ТОВ «Агропромсад» одна з небагатьох компаній в Україні, що постачає комбайни для збирання ягід. Чи здаєте техніку в оренду?

- Ны, бо не завжди впевнені, що плантація належно утримується. Можуть траплятися і каміння, і рови - не хочемо ламати техніку. Перед тим як продавати техніку, цікавлюся, які сорти висаджено, схема посадки, адже відстань між рядами повинна бути не меншою 3,5-4 м. Комбайни Wermczuk (Joanna-4) можуть збирати крім смородини, аґрус, порічки, шипшину, чорноплідну горобину і подібні ягоди.

- Взагалі, яка техніка потрібна для смородини?

- У нашому господарстві 3 комбайни. Також для смородини потрібні обприскувач садовий і косарка-подрібнювач зі спеціальними пристроями, які заходять під основу куща і там скошують траву, а також механізований обрізувач.

- Скільки людей задіяно на підприємстві?

- На 100 га для догляду, косіння, обробітку міжрядь - одному механізатору важко, а для двох це замало. Для збору потрібно 3 механізатори і 3 помічники, а також вантажники.

- Чи складно реалізувати продукцію, які вимоги до тари?

- До 2013 року 70% смородини продавалося в Крим на свіжий ринок. Після втрати півострова ми переорієнтувалися на співпрацю з переробними підприємствами. Із супермаркетами працювати не хочемо, вони вимагають більш дрібного фасування, а це вже ручна робота. Плануючи реалізацію, обговорюємо всі умови: тару, кількість, період, об’єми.

Тарування продукції – важливий момент. Наші клієнти поділяються на різні категорії. Покупцям, які беруть ягоди для переробки (соки, концентрати)  продаємо менш транспортабельні сорти. За ягодами для заморожування найчастіше приїздять зі своєю тарою.

Свої ящики розробляли протягом 5 років. Експериментували з розмірами, матеріалом, адже потрібно враховувати якість наших доріг і багато інших факторів, час транспортування. В результаті вибрали потрібну тару. Замовляємо їх ще взимку, коли формуємо замовників.

- Чи високі ціни на смородину?

- По минулим рокам. Найдешевша ягода коштувала від 9-10 грн/кг на заморозку, на свіжий ринок 15-16 грн/кг. Свіжу ягоду на експорт не відправляємо, проте наші покупці, що займаються заморозкою, гадаю, експортують її.

- Чи не задумаєтеся над органічною продукцією?

- Наша мета  - вирощувати якісну продукцію. Бо в Україні особливе ставлення до смородини, як до цілющої ягоди. Були пропозиції перейти  на органічне виробництво. Глибоко вивчаючи цей момент, зрозумів, що на органічну продукцію має бути відповідна ціна, але головне, що продукцію можна робити якісну і традиційним способом. Можна застосовувати і добрива, і ЗЗР, але це повинно робитися оптимально за кількістю і часом. Перед збором урожаю відбираємо ягоду на обстеження, перевіряємо на нітрати, важкі метали, залишки пестицидів, - і завжди отримуємо гарні показники.

- Які труднощі чекають початківців-ягідників?

- Варто набратися терпіння не на один рік. Закладати зараз сад із нуля (не маючи техніки, власного посадкового матеріалу, досвіду) - великий ризик. Ціна смородини зараз не найвища, проте поляки прогнозують, що вже через 1-2 роки смородина здобуде свою ціну. Рівних цій ягоді немає, немає підстав бути їй дешевою.

Якщо посадити 10 га смородини і купити комбайн, то через 3 роки техніка себе окупить. Тільки на  різниці між оплатою праці за збір врожаю. Затрати на мінеральне живлення і ЗЗР від шкідників складають приблизно 15 тис грн/га. Це стосується 2-річних і більш старших насаджень. Найдорожче коштує ручне збирання - від 5 до 8 грн/кг. Комбайн здешевлює процес в рази.

Саджанці коштують 6 грн. Норма висадки - 5 тис./га саджанців. Можна і густіше, а от  рідше не потрібно. Уся техніка розрахована на міжряддя в 3,5-4 м.

- Чи зростає попит на саджанці та ягоду?

- Ягоди на ринку не вистачає. Ми вчасно переорієнтувалися на переробників, яким важливі якість і об’єм, виконання зобов’язань. По мірі можливості контролюємо, куди ми продаємо ягоду, щоб не було перенасичення по певним регіонам. Найбільше закуповують на півдні, бо смородина - не південна культура.

Останні 2 роки спостерігається дефіцит порічки червоної. Колись в Україні були великі насадження, ягода збиралася комбайном, але після цього вона була придатна лише на переробку. А переробники знижували ціну на стільки, що виробники позбулися насаджень, бо їх було економічно недоцільно вирощувати. Зараз переробники готові платити за продукцію таку ціну, яку дає «свіжий ринок». Тому на 2017 рік у «Агроспецгоспі» вже розкуплено всі саджанці порічок.

Розширяти площі поки що не будемо, потрібно перечекати цей рік. Відчуваємо, що він буде найважчим - це буде «дно». А от площі під посадковим матеріалом будемо розширювати. По саджанцям зараз велика зацікавленість із Сумщини. Цей регіон активізувався з другої половини 2016-г. Узагалі ринок саджанців в Україні потроху відновлюється.

- Чи не плануєте освоїти переробку смородини?

- При «Агроспецгоспі» працює консервний завод, але об’єм переробленої смородини мізерний, у минулому році він склав 10 т.

В Україні культура споживання смородини сформувалася так, що люди традиційно роблять домашню консервацію і великого попиту на джеми зі смородини не домашнього виробництва не буде.

- Зараз популярні досить екзотичні для України ягоди – жимолость, лохина…

- Конкурентні можливості смородини кращі. До того ж смородина - це рідне, це наша історія і культура. Але, на жаль, культури споживання  смородинового соку у нас немає. Смородина чорна йде лише як доповнювач до інших соків - в такій позиції нею цікавляться консервні заводи. Для прикладу, в Польщі набагато вища культура споживання смородинового соку. Цьому посприяла сама держава, впроваджуючи програму споживання власного і корисного.

Зараз у нас намагаються впровадити лохину.  Це маркетинговий хід, але рано чи пізно люди переконаються, що воно того не варте. Для чого споживати дорогу лохину, якщо поруч є корисна і доступна за ціною чорна смородина? За прогнозами аналітиків, смородина була, є і буде в Україні на першому місці, просто бізнес її зараз намагається потіснити.

 

Світлана Цибульськаs.tsybulska@univest-media.com

 

Інтерв'ю
Саме з цукрових буряків розпочався довгий та успішний шлях KWS, як провідної компанії в галузі селекції рослин. KWS щорічно інвестує приблизно 19 % власного обороту в дослідження та селекцію і єдина, яка таким чином вкладає гроші саме в R... Подробнее
В лютому, саме під час роботи виставки «АгроВесна 2020», в Україну на запрошення проекту Києво-Могилянської бізнес-школи Ukrainian Food Valley приїздив колишній фермер сенатор парламенту Нідерландів, де він очолює Комітет з питань... Подробнее

1
0