Система захисту гороху від бур'янів
В Європі горох є основною зернобобовою культурою. В Україні його вирощують в усіх зонах, найбільше — у Лісостепу, 55% загальної площі, у Степу — 25%, решту — на Поліссі. Горох посівний є культурою чутливою до надмірної засміченості посівів, його продуктивність через шкідливість бур’янів може знижуватися до 30–50% і більше. Гербокритичний період у гороху становить близько 28–35 днів і триває від фази розвитку культури три листки до початку цвітіння. Рівень втрати врожаю залежить від кількості, видового складу бур’янів і тривалості їхніх конкурентних відносин.
Порівняно з ранніми зерновими культурами, посіви гороху більше засмічені і мають певні відмінності видового складу бур’янів. Це насамперед переважання в агрофітоценозі частки злакових однорічних та ярих дводольних видів бур’янів із родини Капустяних. Останніми роками, у зв’язку з появою сучасних інтенсивних сортів гороху, стійких до вилягання і придатних для прямого комбайнування, проблема захисту цієї культури від бур’янів значно загострилася.
Горох менш вибагливий до тепла, ніж сочевиця, квасоля, чина, нут та інші зернобобові. Насіння його проростає за температури 2°С. Слід відмітити, що за таких умов у посівах культур можуть дружньо проростати ранні ярі й зимуючі бур’яни. Ці умови є сприятливими для вегетації талабану, капусти, гірчиці польової, редьки дикої, триреберника непахучого, підмаренника чіпкого, зірочника середнього, жабрію звичайного та ін.
На початку вегетації горох інтенсивно розвивається та утворює вегетативну масу, яка затінює бур’яни, але пізніше ріст рослин уповільнюється, а під час дозрівання культури вони часто вилягають, що сприяє повторному забур’яненню посівів. Пізньостиглі сорти на перших етапах росту і розвитку культури характеризуються сповільненим утворенням біомаси, що призводить до надмірної забур’яненості посівів на цих етапах.
- Через недостатньо ретельний догляд за посівами гороху бур’яни пригнічують рослини культури, виснажують і висушують грунт, ускладнюють його обробіток і збирання врожаю, що, своєю чергою, негативно впливає на отримання запланованого врожаю. Також наявність бур’янів у посівах знижує ефективність внесених добрив та сприяє розмноженню як шкідників, так і хвороб. За даними дослідників, зі збільшенням забур’яненості посівів гороху від 10 до 160 шт./м2 урожайність його знижується від 0,42 до 0,15 т/га, а винесення бур’янами азоту, фосфору, калію зростає у 2,8–3,0 раза. Слід відмітити, що кореневі виділення гороху, збагачені на азот та інші сполуки, створюють сприятливі умови для вегетування бур’янів, поширених у посівах цієї культури.
Залежно від грунтово-кліматичної зони вирощування у посівах гороху найпоширенішими бур’янами є: із малорічних — лобода біла (Chenopodium album L.), щириця звичайна (Amaranthus retrofleocxus L.), редька дика (Raphanus raphanistrum L.), вівсюг звичайний (Avena fatua L.), мишій зелений (Setaria viridis (L.) Pal. Beauv.), мишій сизий (Setaria glauca (L.) Pal. Beauv.), просо куряче (Echinochloa crus-galli (L.)Pal. Beauv.); із багаторічних коренепаросткових — осот жовтий (шорсткий) (Sonchus asper (L.) Hill), осот жовтий польовий (Sonchus arvensis L.), осот рожевий (Cirsium arvense (L.) Scop.), пирій повзучий (Elytrigia repens (L.) Nevski), березка польова (Convolvulus arvensis L.), свинорий пальчастий (Cynodon dactylon (L.) Pers.).
Окрім цих видів, у посівах гороху проблемними бур’янами можуть бути: гірчиця польова (Sinapis arvensis L.), паслін чорний (Solanum nigrum L.), підмаренник чіпкий (Galium aparine L.), гірчак березкоподібний (Polygonum convolvulus L.), жабрій звичайний (Galeopsis tetrahit L.), рутка лікарська (Fumaria officinalis L.), курячі очка польові (Anagallis arvensis L.), гірчак розлогий (Polygonum lapathifolium L.).
В умовах Центрального Лісостепу поширеними видами сегетальної рослинності у посівах гороху є: гірчиця польова (Sinapis arvensis L.), щириця звичайна (Amaranthus retroflexus L.), фіалка польова (Viola arvensis Murr.), паслін чорний (Solanum nigrum L.), підмаренник чіпкий (Galium aparine L.), рутка лікарська (Fumaria officinalis L.), лобода біла (Chenopodium album L.), грицики звичайні (Capsella bursa-pastoris Medik.), кропива глуха стеблoобгортаюча (Lamium amplexicaule L.), гірчак почечуйний (Polygonum persicaria L.), гірчак березкоподібний (Polygonum convolvulus L.), куколиця біла (Silene alba (Mill.) E. H. L. Krause), зірочник середній (Stellaria media (L.) Vill.), ромашка лікарська (Matricaria chamomilla L. pp), осот рожевий (Cirsium arvense (L.) Scop.), осот городній жовтий (Sonchus oleraceus L.), галінсога дрібноквіткова (Galinsoga parviflora Cav.), просо куряче (Echinochloa crus-galli (L.) Pal. Beauv.), пирій повзучий (Elytrigia repens (L.) Nevski), талабан польовий (Thlaspi arvense L.).
- Сучасні технології вирощування гороху повинні включати ефективні заходи захисту культури від шкідливості бур’янів, такі як агротехнічні та хімічні.
Система контролю сегетальної рослинності у посівах культури повинна здійснюватися послідовно, з проведенням цілеспрямованих заходів. Застосування агротехнічних заходів створює відповідний рівень обмеження чисельності бур’янів. Кращими попередниками гороху є культури, після яких на полях практично відсутні бур’яни та які залишають у грунті достатню кількість поживних речовин і вологи (наприклад озимі, картопля, коренеплоди, кукурудза та ін.).
Суцільна передпосівна культивація забезпечує не лише підготовку грунту до сівби, а й знищує сходи і проростки рослин бур’янів, що розпочали вегетацію. Для обмеження чисельності березки польової, осоту рожевого, пирію повзучого, які найчастіше засмічують посіви, ефективні такі агротехнічні заходи: дворазове лущення стерні після попередньої культури лемішними лущильниками або важкою дисковою бороною на глибину 10–12 см або обробіток грунту плоскорізами на глибину 10–16 см, зяблева оранка плугом із передплужником на глибину 25–27 см. За умов надмірної інвазії багаторічних бур’янів, зокрема пирію повзучого, свинорию пальчастого, доцільно провести глибоку оранку не менш як на 30–35 см. З такої глибини кореневища цих бур’янів майже не проростають на поверхню грунту. Глибина оранки, а також її ефективність залежать від ідентифікації видового складу бур’янів і, відповідно, впровадженого заходу.
Біологічними особливостями пирію повзучого є те, що основна маса кореневищ з бруньками, які дають початок новій рослині, знаходиться не глибше 20 см, а на ущільнених грунтах — 10–12 см. Частки кореневищ завдовжки 5–15 см можуть утворювати нові пагони з глибини 25 см. Основна частина кореневищ свинорию пальчастого розміщується на глибині 10–20 см, а інколи — до 30 см. Тому глибина оранки у разі поширення у посівах цих бур’янів повинна становити 25–35 см, що не завжди можливо, враховуючи глибину орного шару грунту.
Для контролю однорічних бур’янів — лободи білої, щириці звичайної, редьки дикої, вівсюга звичайного, мишію зеленого та сизого, проса курячого, гірчака березкоподібного та інших, після збирання попередньої культури доцільно провести лущення стерні й оранку на зяб на глибину 22–25 см. Навесні перед висівом поле боронують середніми або важкими боронами або один-два рази культивують із одночасним боронуванням. У разі появи пагонів кореневищних бур’янів необхідно провести дискування поля.
Першим заходом із догляду за горохом в умовах посушливої весни і на пізніх посівах є післяпосівне коткування грунту гладкими котками. Це сприяє кращому контакту насіння з грунтом, підтягує воду до посівного шару, підвищує схожість як гороху, так і бур’янів. Бажано одночасно з коткуванням провести боронування посівними боронами, завдяки чому утворюється неглибокий мульчувальний шар грунту, який запобігатиме випаровуванню води й утворенню кірки.
Найпростішим та ефективним методом контролю бур’янів є боронування посівів гороху. Для знищення бур’янів у посівах доцільно проводити декілька боронувань у фазі трьох-п’яти листків культури, а у разі надмірної забур’яненості його слід поєднувати з внесенням гербіцидів.
Під час одного досходового та одного-двох післясходових боронувань знищується майже 60–80% однорічних бур’янів. Досходове боронування проводять через чотири-сім днів після сівби, але не пізніше як за три дні до появи сходів гороху. За сприятливих умов може знищуватися майже 80% бур’янів у фазі білої ниточки. Не рекомендується проводити боронування під час появи сходів.
Післясходове боронування проводять у фазі трьох-п’яти листків. Якщо післясходових боронувань два, то перше проводять у фазі двох-трьох листків, коли рослини мають висоту 4–5 см. Вдруге посіви боронують у фазі трьох-п’яти листків за висоти 7–10 см. Щоб запобігти обламуванню, боронують вдень, не раніше 11–12-ї год, у суху погоду, коли рослини втрачають тургор і менше пошкоджуються зубами борін, а знищені бур’яни швидше підсихають. Використовують середні борони, які мають порівняно високі зуби і менше пошкоджують рослини. Кількість пошкоджених рослин не повинна перевищувати 10–12%. Для цього боронування проводять упоперек до напрямку сівби зі швидкістю не більше
4–5 км/год. Горох добре переносить незначне присипання землею. Через два-три дні рослини самі звільняються від грунту і потім добре ростуть.
Радикальним заходом контролю бур’янів у агроценозі вважають створення конкурентоспроможних посівів гороху на основі оптимізації технології його вирощування, провідними ланками якої є паровий стерньовий попередник, безполицево-чизельний основний обробіток грунту, допосівна підготовка поля, дотримання глибини висівання насіння, щільності його розміщення та контакту з грунтом. У разі недотримання цих умов вирощування культури та на ценотично ослаблених, зріджених посівах як страховий агроприйом застосовують гербіциди. Але найвища ефективність контролю бур’янів досягається під час поєднання агротехнічного і хімічного способів.
Посіви гороху потребують надійного захисту на першому етапі вегетації (упродовж 27–37 днів після появи сходів) — від першої (посів — три листки культури) та другої (три-п’ять — шість-сім листків культури) найпотужніших хвиль сходів бур’янів, оскільки в цей період рослини культури ще неспроможні конкурувати з сегетальною рослинністю.
Для обмеження кількості різних біологічних груп бур’янів та їхньої шкідливості посіви гороху обприскують гербіцидами, рекомендованими «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Норми їхнього внесення і способи застосування різняться і залежать від грунтово-кліматичних особливостей регіону, структури забур’яненості посівів гороху.
Осіннє застосування препаратів на основі гліфосату (4,0–6,0 л/га) після збирання попередника є найефективнішим за надмірної засміченості багаторічними бур’янами. У разі якщо попередником гороху були зернові культури, слідом за збиранням невідкладно проводять лущення стерні. Наступним заходом після відростання розеток чи пагонів бур’янів на висоту 12–15 см є застосування гербіцидів.
- Після обприскування необхідно вичекати певний час для того, щоб системні гербіциди на основі гліфосату проникли у глибоко залеглі кореневища бур’янів, тобто наступний обробіток грунту провести не раніше ніж через 10–15 днів. У роки з посушливим літньо-осіннім періодом знищення багаторічних видів бур’янів ускладнюється через те, що вони не проростають за відсутності вологи.
Ефективним є застосування гербіцидів на посівах гороху із забур’яненістю багаторічними видами чисельністю від 2–3 екз./м2 і більше. Також до ефективних заходів захисту культури від бур’янів належать досходове і післясходове внесення грунтових і страхових гербіцидів.
До або після сівби гороху для контролю однорічних злакових і деяких двосім’ядольних бур’янів вносять грунтові гербіциди на основі діючих речовин: пендиметалін, прометрин, імазетапір, диметенамід-П, S-метолахлор.
Для обмеження чисельності однорічних бур’янів у фазі від двох листків і багаторічних злаків заввишки 10–15 см застосовують препарати на основі діючих речовин пропахізофоп і клетодим.
Для контролю однорічних двосім’ядольних бур’янів застосовують препарати на основі таких діючих речовин, як бентазон, бентазон у поєднанні з МЦПА, 2-метил-4-хлорфеноксиоцтову кислоту у формі солей диметиламіну натрію та калію.
До уваги!
Слід звертати увагу на той факт, що рослини гороху найбільш стійкі до гербіцидів у фазі трьох-шести листків. У цей період восковий наліт на стеблах і листках надійно захищає культуру. Обприскування посівів у більш ранні чи пізніші строки можуть затримати розвиток, викликати деформацію листків, викривлення стебел, втрату тургору, а також повну загибель культурних рослин.
Застосовувати гербіциди після появи сходів гороху бажано у поєднанні з позакореневим підживленням. Також позитивний вплив на ріст і розвиток культури має підживлення її невеликими дозами молібдену, який додають у робочий розчин.
І. Сторчоус, канд. с.-г. наук