Щеплення тепличних томатів: польський досвід
Щеплення рослин в овочівництві відоме давно. Його метою є збільшення сили росту рослин, поліпшення їхніх кондицій і імунітету. Але широкого застосування цей прийом у виробництві тепличних томатів набув лише кілька років тому. Таку можливість надала сучасна техніка та наявність відповідних підщеп із великою силою росту. Пропонуємо ознайомитися з польським досвідом щеплення тепличних томатів.
Зважившись на щеплення томатів, треба, перш за все, брати до уваги характеристики сорту та умови виробництва. У Польщі під виробництво тепличних томатів відведено близько 1500 га скляних теплиць. Однак лише близько в 40% постійно використовують для висаджування щеплені рослини. У Нідерландах цей показник перевищує 90% усіх площ закритого ґрунту.
Щеплену розсаду вирощують у Польщі, в основному, спеціалізовані розсадні господарства. Тільки деякі тепличні комплекси самостійно виконують щеплення рослин. Однак уже найближчими роками слід очікувати збільшення площ під щепленими томатами. Водночас є дуже успішні господарства, які не використовують цю операцію і мають хороші результати у вирощуванні нещеплених томатів.
Користь від вирощування щеплених рослин
Головною перевагою щеплених рослин є збільшення їхньої стійкості проти хвороб. Крім того, рослини, привиті до сильних підщеп, мають велику силу росту, добре розвинену кореневу систему та високу стійкість проти захворювань. Вони також краще утворюють зав’язь і формують добре наповнені (соковиті) плоди високої якості, тим самим збільшуючи товарний урожай. Ріст рослин, як правило, стабільніший протягом усього продуктивного циклу, ніж у таких самих сортів, але не щеплених. Крім усього іншого, щеплені рослини зберігають влітку більше енергії. Підщепи до того ж володіють цілою гамою захисних механізмів проти хвороб.
Щеплення томатів особливо виправдане в разі дуже ранніх строків посадки розсади. Сильна коренева система полегшує рослинам споживання поживних речовин і води у складних умовах вирощування. Крім того, рослини з таким раннім висаджуванням будуть рости на два тижні (а то й до шести) довше, ніж рослини з традиційним висаджуванням у січні. Для цього рослинам також необхідна сильна коренева система та енергія, які дає сильна підщепа.
Найбільша користь за виробництва щеплених рослин (порівняно з нещепленими) полягає в отриманні сильної кореневої системи. Сильна підщепа — це велика сила росту рослини протягом усього вегетаційного сезону, що дає змогу виробникові бути спокійнішим під час літньої спеки. Навесні слід підгодовувати рослини стимуляторами росту, щоб перші китиці (перш ніж рослини увійдуть у генеративно-вегетативний баланс) були добре розвинені. Застосування сильної підщепи можна порівняти з додатковим страхуванням виробництва.
У Голландії більшість елітних сортів прищеплюють на щепи з великою силою зростання. Причиною таких змін у виробництві томатів став вірус мозаїки пепіно (Pepinomosaicvirus, PepMV). На посилення ознак захворювання впливає також темп і динаміка росту рослин. PepMV проявляється в тепличному виробництві повсюдно по всій Польщі. Сильна підщепа зміцнює рослину і забезпечує їй швидкий розвиток. Суттєвими факторами є, природно, відповідний клімат і кількість світла в теплиці. Крім того, підщепа забезпечує рослинам стійкість до ґрунтових інфекцій, а в разі виробництва на традиційному ґрунті можна використовувати підщепу, стійку до нематод.
Щеплення рослин особливо рекомендоване в разі їхнього висаджування на довгий вегетаційний період — тобто з весни до пізньої осені. Якщо планується коротший цикл вирощування (з кінця лютого або початку березня), то щеплення не зовсім виправдане. Рослини, висаджені в цей період, швидше розвиваються і взагалі сильніші, ніж висаджені в грудні або січні. Це зумовлено великою кількістю світла, що надходить до рослин.
У принципі, виробництво щеплених томатів рекомендоване переважно для сучасних скляних теплиць. Вони забезпечують досить точне управління кліматом, щоб повною мірою використовувати переваги щеплення та енергію рослин, а також отримати максимально можливий урожай.
У старих скляних теплицях вирощування щеплених рослин теж припустиме і може бути ефективним. Однак, якщо в старій теплиці складно підтримувати оптимальну температуру, а висаджені рослини сильні, то щеплення сортів із високою силою росту на щепу з великою енергією небажане. Це може спричинити затримку плодоношення і проблеми з отриманням збалансованого росту рослин. Виробник повинен сам відповісти собі на питання: чи варто в його теплиці, за його технології вирощування прищеплювати рослини, чи ні?
Методи щеплення
Найчастіше тепличники застосовують японський метод щеплення. Він полягає у відрізанні під відповідними кутами саджанців підщепи і щепленого сорту з подальшим з’єднанням їх силіконової кліпсою. Це дуже проста операція, хоча можна спіткнутися на дрібницях. Найголовніше полягає в дотриманні гігієни. Щеплені саджанці поміщають у тунелі (камери), де підтримуються необхідні умови для зрощування підщепи зі щеплюваною рослиною: вологість близько 100% і температура 25–27°C. Коли рослини зростуться, суттєвим моментом стає поступове провітрювання камери. Це дає змогу щепленим рослинам звикнути до умов, які є в теплиці.
Дуже важлива також хороша організація роботи бригади, яка виконує щеплення. Весь процес зрощення триває 5–7 днів.
Найпоширенішим методом є щеплення томатів у два стебла (з одного кореня виростає два стебла). Для цього слід використовувати підщепи з великою енергією росту. Поки це стандартне щеплення в скляних теплицях за виробництва томатів подовженого обороту.
Є сорти, які утворюють бічні пагони, але трапляються серед них і такі, що створюють цим проблеми — утворені бічні пагони виявляються невирівняними. В такому разі слід забезпечити рівномірний ріст стебел, але це пов’язано з додатковими затратами.
Можливе також розгалуження розсади шляхом прищіпування рослин відразу за сім’ядолями. Це дає можливість отримати вирівняні стебла, але подовжує терміни виробництва розсади. Стебла, випущені за сім’ядолями, більше схильні до відривання в момент орієнтування рослин на шнурах у бік зростання.
Щеплення в одне стебло, або метод 1:1, застосовують рідко. У скляних теплицях його можна використовувати на рослинах із добре вираженим генеративним типом росту. За такого методу щеплення слід пам’ятати про внесення стимуляторів росту в початковий період виробництва. Не рекомендується щеплення в одне стебло сортів із великою силою росту на підщепі, яка також характеризується великою силою росту.
Наразі прищеплюють практично всі сорти томатів. Цю операцію слід застосовувати на сортах із генеративним типом росту, що мають високий потенціал урожайності, а також сортах, які дуже чутливі до сухої гнилі верхівок плодів (наприклад, сорти малинові, жовті, помаранчеві, із плодами слівоподібної форми).
Для щеплених рослин із вегетативним типом росту слід обов’язково виконувати такі операції, як, наприклад, видалення одного листка в проміжку між китицями (один листок на одну китицю), а також суворе дотримання оптимальних показників температури і вологості. За вирощування щеплених томатів слід пам’ятати про відповідний мікроклімат і удобрення рослин.
О. Єрмоленко
Журнал «Пропозиція», №5, 2020 р.