Спецможливості
Інтерв'ю

З осені дрони літатимуть у правовому полі

10.07.2018
5383
З осені дрони літатимуть у правовому полі  фото, ілюстрація

 

 

Нові «Правила використання повітряного простору України» викликали чимало запитань та нарікань з боку користувачів безпілотників. Ми поспілкувалися із керівником компанії Drone.ua Валерієм Яковенком, щоб дізнатися, які ж наслідки матиме документ на ринок, що лише зароджується.

 

 

 

 

 

 

Валерію, нові правила використання повітряного простору викликали чималу дискусію в суспільстві. З чим це пов’язано?

 

БезпілотникиНасправді правила, які наробили стільки галасу, не є обов’язковими, а лише рекомендованими. Вони ще не зареєстровані в Мінюсті, а тільки знаходяться на погодженні. Ці правила були опубліковані згідно з Концепцією регуляції повітряного простору з використанням дронів, яка з’явилася півроку тому. Після публікації Концепція була винесена на обговорення робочої групи при Державіаслужбі, одним з учасників якої я є, і ми давали свої рекомендації щодо зміни цього документа.

На даний момент підготовлений абсолютно новий документ, де прописані правила використання повітряного простору з використанням дронів, які влаштовують абсолютно всіх учасників спільноти - і користувачів дронів, і державіаслужбу, і класичну авіацію, але, на жаль, вони не були опубліковані. Тобто, документ опублікували в поточній редакції без змін.

Ці правила не є на даний момент обов’язковими. Це рекомендації, як потрібно використовувати повітряний простір, і за їх недотримання передбачено два типи відповідальності. Перша - адміністративна відповідальність: штрафи від 1 до 8 тис грн  в разі порушення використання повітряного простору з використанням дронів. Але ці адміністративні санкції зараз не діють.  Друга - кримінальна відповідальність, якщо використання дронів призводить до серйозного інциденту з потерпілими і до пошкодження майна. В такому разі можна отримати дуже великі проблеми.

 

Які головні недоліки нових правил?

 

Документ має плюси та мінуси. Мінуси - це жорсткі вимоги, вони надто жорсткі, вони не влаштовують нікого з тих, хто експлуатує повітряний  простір або використовує дрони: ні наших клієнтів, ні нас самих, ні ті компанії, яким ми продаємо дрони і які експлуатують їх. Є кілька складнощів.

ДронПо-перше, необдумано розділено повітряний простір по висотності та по дальності. В редакції, яка була озвучена, без резервування повітряного простору можливі польоти дронів масою до 2 кг на висоту до 50 м з дальністю польотів до 500 м. Також є певні обмеження по локаціях проведення польотів, але ці локації насправді існували завжди: ніхто ніколи не дозволяв літати над СІЗО, військовими та авіабазами. Є одне специфічне формулювання, яке стосується польотів над ЛЕП, дорогами і над населеними пунктами, там йде мова про те, що не можна літати уздовж доріг, ЛЕП і т. і., але при цьому допускається формулювання, що перетинати дороги можна. Грубо кажучи, літати можна, але не вздовж доріг, а впоперек.

Найскладнішим у цих нормах та правилах є формат резервування повітряного простору. Використання дронів за тими правилами, які були опубліковані, прирівнюється до використання повітряного простору класичною авіацією. Тобто для того, щоб підняти легкомоторний літак, або для того, щоб підняти дрон, ви повинні забронювати за собою повітряний простір.

Це найскладніший момент, тому що по-перше, це потрібно робити за 10 днів, по-друге, це неодноразова процедура. Коли ви бронюєте повітряний простір, це не означає, що ви відправили заявку за 10 днів і забули про неї. Ні, це означає, що ви відправили її за 10 днів, потім відправили за день, потім за півгодини до вильоту, потім за 5 хвилин до вильоту. Потім після того, як ви приземлились, ви повинні відправити заявку про те, що ви використали і завершили свою роботу.

СхемиІ це насправді така специфічна та складна комунікація, яка нікому не потрібна: ні Украероруху, який отримує ці заявки, ні операторам дронів. Це занадто складна процедура, вона не дає змогу завчасно забронювати простір там, де польоти дійсно будуть необхідні. У сільському господарстві просто фізично неможливо спрогнозувати виліт за 10 днів. Для агромоніторингу ви не завжди знаєте точки, де ви збираєтеся злітати. У разі внесення засобів захисту рослин вам іноді стає відомо, що їх потрібно вносити, не за 10 днів, а за кілька годин до внесення.

Норма, яка зараз існує з резервування повітряного простору, - архаїчна, вона нікому не підходить, і насправді я не вірю, що вона буде існувати з однієї простої причини:  моє підприємство за минулий рік виконало 30 тис комерційних вильотів дронів. Для порівняння: уся пілотована авіація України, включаючи транзитні рейси, становить також близько 30 тис польотів. Іншими словами, одне моє  підприємство завантажило повітряний простір точно так же, як це зробила класична авіація. А на ринку існують ще й інші гравці. Це означає, що існуюча форма резервування повітряного простору і управління повітряним простором просто не підходить під ринок, який у рази більший за кількістю гравців, ніж ринок класичної авіації..

 

Які ж плюси вбачаєте у нововведеннях?

 

Якщо говорити про плюси, то в першу чергу слід звернути увагу на те, що до 1 червня дрони існували в якомусь незрозумілому правовому вакуумі. Не було чітко прописаних норм, що таке дрони, який повітряний простір вони можуть використовувати, яка відповідальність за використання дронів, де вони літати можуть, а де не можуть, на яких висотах, яка процедура резервування повітряного простору.

Для деяких польотів це дійсно потрібно. Всі ці моменти не були прописані законодавчо. Не було жодної інструкції. І навіть якщо ви хотіли зарезервувати повітряний простір для того, щоб провести тестовий виліт важкого дрона вагою в 20 кг, ви просто фізично не могли це робити, тому що процедури для цього просто не було.

Якщо ж говорити про зміни, які відбулися, то ми нарешті бачимо, що з’явилися хоч якісь правила, яких раніше не було взагалі. Звичайно, погано, що вони існують у такій складній формі, але тим не менше, позитивним є те, що дрони вже як мінімум визнають на рівні існуючих елементів інфраструктури, як елемент, який потребує регуляції. Чому це важливо? Коли ви піднімаєте дрон раз чи три рази на місяць для того щоб зняти красиве відео або просто для особистих цілей, ви не відчуваєте проблем.

Це стає важливо тоді, якщо ви злітаєте по 50 разів на день для того, щоб відсканувати десятки полів, і ці злети супроводжується тим, що, приміром, жителі, поліція чи адміністрація намагаються вам завадити, заборонити зйомку, необгрунтовано сказати, що ви порушуєте право приватної власності. Коли ви працюєте не в правовому полі, особливо коли це стосується сільгосппідприємств, вам складно здійснювати свою діяльність.

Тому всі компанії, які нині використовують дрони, зацікавлені у законодавчому врегулюванні цієї технології, щоб були зрозумілі правила, що можна робити, а що - ні. Щоб у разі претензій можна було надати обгрунтовану відповідь, що все за правилами, і будь-ласка, не заважайте нам.

Інший позитив я вбачаю в тому, що Державіаслужба активно продовжує дискусію з приводу спрощення правил. І той варіант правил використання повітряного простору, який був розроблений спільнотою, маю надію, буде прийнятий до 24 серпня. Принаймні про це говорять спеціалісти Державіаслужби. У нас продовжуються щотижневі зустрічі, робочі групи з представниками Державіаслужби для того, щоб виробити максимально підходящі правила, які будуть влаштовувати всіх.

Зараз ведеться конструктивний діалог, який знаходиться на фінальній стадії узгодження, і єдине, що потрібно, це юридичне врегулювання цього питання і публікація оновленого документа.  

 

Чи буде законодавче врегулювання ринку дронів сприяти його зростанню?

 

Ринок дронів розвивається у двох напрямках. Є некомерційне використання дронів, і є промислове використання дронів: видобувна промисловість, топографія та геодезія, сільське господарство. У першому випадку буде невеликий спад: з’являється рівень відповідальності, і люди, які розуміють, що їхні дрони становлять певний ризик, і вони несуть відповідальність за експлуатацію цих дронів, можливо, стануть більш акуратно та обдумано ними користуватися, і на перших порах ми побачимо невелике  зниження активності цього ринку.

Якщо говорити про комерційне використання, то обмеження, які на даний момент озвучуються, і взагалі поява правового поля навколо дронів ніяк не вплине на подальше поширення безпілотних технологій. Навпаки, ринок буде і далі рости. І компанії, коли вони будуть розуміти, що технологія є законною, правовою і використовувати її можна абсолютно без проблем, будуть легше йти на контакт і швидше впроваджувати дрони на своїх підприємствах.                  

Завдяки створенню правового поля на ринку дронів стане більше етики по відношенню до технології. Більше не буде необдуманих злетів. Буде більш безпечне, системне використання безпілотної авіації, зокрема, в сільському господарстві.

 

 

 

 

 

Надія Лядецька, n.liadetska@univest-media.com

Інтерв'ю
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки

1
0