Ринок ожини. Європейські тенденції
Продажі ожини в Британії мають потенціал для росту за умови, що солодкі снек-сорти вирощуватимуться увесь «ожиновий» сезон, щоб гарантувати безперервність поставок протягом усього року, розповідають провідні британські виробники ягід - Angus Soft Fruits, Berry Gardens та BerryWorld UK. Про це повідомляє propozitsiya.com за результатами моніторингу зарубіжних ЗМІ.
Тільки невелика частина споживачів Британії регулярно купує ожину, проте з ринок зростає щороку приблизно уп’ятеро. За даними Kantar Worldpanel, за підсумками року до 18 червня 2017 року річний обсяг роздрібних продаж склав 18,7% (приблизно £37,4 млн (US$48,6).
«Ріст ринку стимулює покупців частіше купувати ожину. Є частина споживачів, задоволених продуктом, що однозначно є позитивом і доводить, що можливості для росту є», - зауважує комерційний директор Angus Fruits Джон Грей.
За даними Kantar Worldpanel, лише 5,7% покупців у США купують ягоди регулярно: 65% - полуницю, 33% - чорницю і 25% - малину. Лише 12,5% родин Британії купували у минулому році ожину - у порівнянні з показниками на 80% для полуниці та близько 50% для малини та чорниці.
«Якщо збільшити обсяги виробничих площ під ожиною, можна не сумніватися, що продажі зростуть наполовину – її купували б так само багато, як чорницю чи малину. Не думаю, що буде несподіванкою, якщо ми побачимо, що обсяги продаж ожини значно зростуть у ніступні п'ять років», - стверджує Дж. Грей.
Менеджер Berry Gardens Колін Морлі погоджується і дає короткостроковий прогноз: «Зі збільшенням виробництва ми сподіваємося, що продажі ожини до кінця 2020 року можуть подвоїтися».
«Крихкий» ринок ласощів
Щоб скористатися можливим потенціалом, основні постачальники ягід у Британії зосередилися на солодких видах, зокрема – на снекових різновидах ожини.
У сезон компанія Angus Soft Fruits постачає на ринок такі сорти як Karaka Black, компанія BerryWorld UK пропонує Black Magic, а компанія Berry Gardens має ексклюзивні права на поставку Driscoll's Victoria, а також Driscoll's Elvira, Dasha, Catherine та Vanessa – сорти, що відзначаються як смаковими якостями, так і розміром.
Наступний крок - забезпечити послідовну, цілорічну пропозицію, визначивши солодкі сорти, придатні для вирощування у південній півкулі чи Мексиці для сезону імпорту.
«Ринок ожини є все ще непевним, і, оскільки він зростає, то потребує стабільності та справді вишуканого продукту. Ключ до розширення - це доступність і стале виробництво. В основному, сезонна доступність і успіх протягом 52 тижнів року і є рушієм, щоб забезпечити постачання цих ягід впродовж усього року - споживачі розкуштували ці нові ласощі, і ми не хочемо їх вратити», - розповідає новий виконавчий директор Berry Gardens Жакі Грін.
Ж.Грін говорить: для досягнення цієї мети виробники Berry Gardens інвестують у спорудження парникових споруд, щоб продовжити сезон ожини у Великобританії й розширити традиційний сезон.
Водночас, більшість основних постачальників ягідних продуктів в Британії мають свої власні програми, за якими вони працюють для створення більш солодких та урожайних сортів, на противагу розширенню сезонного виробництва.
«Це одна з найважливіших проблем із ожиною на даний момент. У Британії популярна й вирощується солодка ожина, але коли ми зміщуємося в імпорт, то повертаємося до стандартних, більш кислих сортів із таких місць, як Мексика. Ми також повинні гарантувати, що ожина матиме хороший термін зберігання. Ми зробили величезний прорив із полуницею, малиною, чорницею - вони мають винятковий термін зберігання, тому треба стежити за цим і з ожиною», - пояснює генеральний менеджер BerryWorld Varieties із департаменту групи BerryWorld Семюел Роу.
Протягом найближчих п'яти років, якщо не раніше, у Великобританії солодка ожина буде доступною протягом 365 днів на рік, вважає С.Роу і додає, що компанія не лише вирощує у Британії для Британії, а й займається селекцією.
Тим часом, Berry Gardens вже співпрацює з Driscoll's, що вигідно у плані сильної роботи з генетикою. Фірма має обмежене виробництво Driscoll’s Victoria в Мексиці, яке з часом буде розширюватися.
«Ще одним новим варіантом для розвитку виробництва ожини за кордоном є сорт Driscoll’s Elvira, який ми бачили в Мексиці і який виглядає дуже перспективним», - розповідає Ж.Грін.
Angus Soft Fruits також розглядає потенціал для вирощування солодших сортів ожини за межами Британії у рамках своєї власної програми розведення. «У найближчі кілька років у нас буде щось ексклюзивне для Angus Soft Fruits», - каже Ж. Грей.
Виклики
Поки тривають дослідження щодо цілорічної пропозиції ожини, важливе завдання - зміна традиційного сприйняття споживачів Британії, що «ожина смакує особливо».
«Ожину сприймають як сезонну ягоду, яку можна зібрати з живоплоту. Але все ще популярно є думка, що ожина не дуже годиться для споживання, що вона гіркувата чи терпка», - пояснює Роу із компанії BerryWorld Varieties.
Ж. Грей додає, що ожина в сприйнятті споживачів не йде в ніяке порівняння з іншими ягодами чи фруктами.«Покупці не сприймають ожину як регулярну опцію у фруктовому кошику. Вони, мабуть, розглядають її як інгредієнт для випічки чи інших кулінарних спроб», - говорить він.
Нові солодкі сорти ожини мають більш універсальне використання і це означає, що споживання може зростати.
«Від сніданку до пізньої ночі – це снек, закуска, корисна для здоров’я у будь-який час», - відзначає Морлі з Berry Gardens.
Рішення
Побачивши успіх категорії ягід загалом, Ж.Грей заявляє, що роздрібна торгівля у Великобританії ще більше підштовхує продажі ожини, оскільки візуалізує їх.
«Кілька років тому роздрібні торговці почали сегментувати ожину у більш солодкі чи особливі сорти. Це поєднується з відповідною упаковкою», - пояснює він і додає, що на рівні роздрібної торгівлі Berry Gardens пропонують акції безкоштовної дегустації певних ліній ягідних упаковок. Також часто пропонують ожину Driscoll’s Victoria у позиції top tier («найвищий рівень») або ж зазначають її як «ласощі».
Крім того, BerryWorld UK пропонує для дегустації лоти ожини Black Magic в наборах інших ягід, що продаються в мережі Waitrose, у поєднанні з повідомленням на упаковці про характеристики продукту. «Це все - інформування. Це - про те, як разом із маркуванням надавати й комунікацію», - каже С.Роу.
Крім того, Berry Gardens використовує такі ініціативи, як більш ефективне використання білетування (ticketing) у супермаркетах та можливостей для дегустації в магазинах або на показах.
Фірма також запустила веб-сайт uksweetblackberries.co.uk, в якому представлено рецепти, розроблені шеф-кухаремі food-блогером Розі Біркетт. У лютому сорт ожини Driscoll’s Victoria виграв нагороду Grower Awards у категорії Best Variety of the Year.
Урожай
Сезон ожини у Британії починається з початку червня і триває до кінця вересня, а тепличні ягоди вирощуються до кінця жовтня.
Цього року збір урожаю почався рано з хорошою кількістю та якістю ягід. Проте температура у сезоні-2017 є нижчою за середню, і виробники не чекають на надзвичайні заробітки.
Переклад Оксана Козак