Спецможливості
Статті

Роль покривних культур під час вирощування багаторічних трав

07.04.2010
2306
Роль покривних культур  під час вирощування багаторічних трав фото, ілюстрація

Продуктивність осушених земель нерозривно пов'язана з розробкою і впровадженням науково обгрунтованих систем землеробства. Важливою ланкою системи землеробства на осушених землях є сівозміна.

Продуктивність осушених земель нерозривно пов'язана з розробкою і впровадженням науково обгрунтованих систем землеробства. Важливою ланкою системи землеробства на осушених землях є сівозміна.
Розробка схем спеціалізованих сівозмін інтенсивного напряму потребує знання оптимального складу попередників і місця багаторічних трав у сівозміні, періоду їхнього використання, продуктивності основних ланок сівозмін.
Багаторічні дослідження, проведені на Коломийській дослідній станції, засвідчили, що на осушених землях польовому травосіянню належить провідне місце.
У комплексі агротехнічних заходів, що забезпечують високі й стабільні врожаї багаторічних трав, важливим є вибір покривної культури.
Дослідна ділянка осушена закритим гончарним дренажем. Грунти - дерново-опідзолені поверхнево оглеєні. Перед закладанням дослідів в орному шарі (0-20 см) містилося Р2О5 - 98, К2О - 104 на 100 г грунту, рН-сольове - 5, вміст гумусу - 2,84 відсотка.
Агротехніка вирощування - для зони Прикарпаття.
Під покривні культури багаторічних трав вносили N60Р90К90. після збирання покривної культури проводили підживлення першого укосу багаторічних трав фосфорно-калійними добривами Р40К60, на травах другого року використання вносили N30Р60К60.
Результати досліджень показали, що врожайність покривних культур у середньому становила: озимої пшениці - 36,5 ц/га, ячменю - 25,1, вико-вівсяної суміші - 278 ц з гектара.
Покривні культури по-різному впливали на розвиток конюшини, що, в основному, відбилося на створенні неоднакового режиму освітлення. Найбільш сприятливі умови для росту й розвитку конюшини були під покривом вико-вівсяної суміші.
Сповільнений ріст бобових культур у ранні фази сприяв меншому затіненню й пригніченню рослин конюшини. Найсильніше затінення конюшини в ранні фази її росту й розвитку виявили озимі культури, а серед ярих - ячмінь. Освітленість конюшини у фазі сходів і двох-трьох справжніх листків під покривом озимих культур була в 3,5 раза нижчою, ніж під ячменем, а під вико-вівсяною сумішкою - на 8,9% більшою.
Озимі покривні культури посилювали процес зрідження конюшини в перший рік життя порівняно з іншими покривними культурами. Так, на час збирання покривних культур збереженість рослин конюшини становила за підсівання під вико-вівсяну суміш - 75,4%, озиму пшеницю - 47,1%, ячмінь - 64,9 відсотка.
Тому покривні культури в польових сівозмінах є важливим чинником, що визначає величину врожаю багаторічних трав.
Найвищий урожай зеленої маси багаторічних трав першого року використання одержано за підсівання під вико-вівсяну сумішку - 470,7 ц/га, під ярий ячмінь - 458,6 і озиму пшеницю - 385,3 ц/га. Відповідно, на цих варіантах мали найвищий вихід сухої маси та кормових одиниць.
У разі підсівання трав під озимі культури спостерігалося зниження їхньої врожайності порівняно з підсіванням під ярі культури.
Урожайність багаторічних трав другого року використання мало залежала від покривних культур. За підсівання трав під вико-вівсяну суміш підвищувався кількісний склад конюшини в травостої першого року використання з 75,5 до 82,1% щодо ячменю і на 10,5-17,6% порівняно з озимими. При цьому, відповідно, зменшувалася й кількість бур'янів.
Аналогічні результати мали й на травах другого року використання. Але тут зафіксували вищий процент тимофіївки - 53,3-68,2% загальної маси.
Найвищий вміст протеїну був у масі, де трави підсівали під вико-вівсяні суміші. На другий рік використання в зеленій масі трав вміст протеїну зменшився в 1,4-1,7 раза, жиру й кальцію - в 1,6-2,1 раза, але збільшився вміст клітковини в 1,2-1,5 раза.
Вихід кормових одиниць з одного гектара сівозмінної площі становив за підсівання під вико-вівсяну суміш - 65,3 ц/га, яру пшеницю - 63,5, озиму пшеницю - 59,2 ц/га; перетравного протеїну, відповідно, мали: 7,1; 6,3; 5,7 ц (табл. 1).
Тож проведені дослідження засвідчили, що покривні культури - вико-вівсяна суміш та яра пшениця - забезпечили найвищу врожайність багаторічних трав, а отже, - й найбільшу продуктивність сівозміни.

Б. Федорин,
завлаб насінництва трав
Коломийської ДС
Івано-Франківського інституту АПВ

Інтерв'ю
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 червня на Сквирській сільськогосподарській дослідній станції проводився щорічний День поля. Він був присвячений органічному землеробству, адже це єдина в Україні дослідна станція, спеціалізацією якої є органічне землеробство. Сайт «... Подробнее

1
0