Спецможливості
Агробізнес

Ринок зернових: оцінки та прогнози

13.07.2011
822
Ринок зернових: оцінки та прогнози  фото, ілюстрація

Світові ціни на пшеницю можуть зберегтися високими внаслідок посухи в Європі, але українським сільгоспвиробникам це істотних доходів не дасть через мито, яке вводять.

Світові ціни на пшеницю можуть зберегтися високими внаслідок посухи в Європі, але українським сільгоспвиробникам це істотних доходів не дасть через мито, яке вводять.

Наш найближчий сусід, Росія, скасовує заборону на експорт зерна з 1 липня. В цих умовах Україна, де вводять експортне мито на основні зернові, зокрема пшеницю (9% митної вартості, але не менш 17 євро за тонну), опиняється у вкрай невигідному становищі як експортер. Правда, у Мінекономрозвитку Росії теж заговорили про можливості введення тимчасових мит, але це поки тільки розмови.
Усі вершки — російським аграріям
Посуха охопила Францію, Великобританію й інші країни. Несприятливі умови для розвитку посівів зафіксовано в США, а також у Канаді й Китаї. У Північній Америці через сухість грунту ярові культури сіяли зі значним запізненням. Збирати тверді сорти пшениці почали на два тижні раніше, ніж звичайно, та й врожайність у неї мала.
Мінсільгосп США станом на червень дає попередній прогноз світового виробництва пшениці в новому сезоні на рівні 664,3 млн т. Це на 16 млн т більше, ніж було вироблено в 2010–2011 маркетинговому році (МР), але на 5 млн т менше, ніж очікували в травні. Світове споживання пшениці в 2011–2012 МР, як очікують, збільшиться завдяки стабільному зростанню населення й зростаючим потребам у продуктах харчування на 5,5 млн т — до 663,9 млн т (через перегляд прогнозу виробництва прогноз світового споживання теж було трохи зменшено). Зокрема, очікують зростання попиту на фуражну пшеницю в країнах Азії, де нею частково замінятимуть дорогу кукурудзу. “Ціна на кукурудзу, яку активно використовують не лише на корми й продовольчі цілі, а й у біоетанольній промисловості, зростає незалежно від того, що відбувається на ринку пшениці”, — пояснила Марія Колесник, керівник аналітичного відділу консалтингового агентства “ААА”.
Експортний потенціал ячменю знизиться в світових експортерів на 3 млн т (див. діаграму). Світове виробництво ячменю збільшиться, але, переважно, не в країнах-експортерах, тоді як у ЄС, Канаді й Австралії урожай очікують менший, ніж у 2010–2011 МР. Тож експортний попит на зерно в Причорноморському регіоні обіцяє бути високим. 
Формула ціни для українського сільгоспвиробника
От тільки вітчизняним сільгоспвиробникам після відрахування з кінцевої ціни витрат на доставку, мито й податки мало що залишиться. “Вивізні мита й неповернення ПДВ призведуть до зниження закупівельних цін експортерами зерна на суму, еквівалентну митам і недоотриманому відшкодуванню ПДВ”, — вважає директор інформаційної компанії “ПроАгро” Микола Верницький.
В Українській аграрній конфедерації (УАК) вважають, що через норму Податкового кодексу, за якою не передбачається повернення ПДВ при експорті зерна, внутрішні ціни знизяться на 20%, а через експортне мито — ще приблизно на 10%. Якщо додати збільшення вартості портових зборів, то в умовах збільшення врожаю та перехідних залишків зерна, які, за оцінкою УАК, перевищують 8 млн тонн, втрати у ціні можуть досягти понад 35%. «Ціна може бути нижчою собівартості самого зерна», — підсумовує Леонід Козаченко.
Микола Верницький зазначає, що цінові очікування сільгоспвиробників і зернотрейдерів, які більше орієнтуються на ф’ючерсні котирування, розходяться (докладніше в коментарі). Аналітики теж схильні орієнтуватися на котирування провідних бірж світу.
Консалтингове агентство “ААА” прогнозує внутрішні ціни на пшеницю 3 класу на початку сезону на рівні 210 дол./т EXW з подальшим зростанням до листопада-грудня до 232 дол./т. Фуражна пшениця стартує із 194 дол./т EXW, і з вересня до грудня ціна щомісяця підніматиметься на 6–7 дол./т. Ціновий прогноз фахівців “ААА” на фуражний ячмінь на серпень-вересень — 204–207 дол./т EXW.

Марина Моісеєва
m.moiseieva@univest-media.com

Інтерв'ю
Російська агресія вдарила по всій вітчизняній аграрній сфері – від фермерів до агрохолдингів. Про те, як великі агрокомпанії справляються з проблемами, які навалилися на сільгоспвиробників нинішньої весни, і ще й примудряються допомагати... Подробнее
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 

1
0