Спецможливості
Техніка та обладнання

Працювати з рідкими добривами — просто!

14.07.2020
9523
Працювати з рідкими добривами — просто! фото, ілюстрація

Засоби захисту рослин і мінеральні добрива є одними з основних статей витрат у вирощуванні с/г культур, і бажання аграріїв зекономити і водночас не втратити на якості продукції та кількості врожаю, цілком зрозумілі. Як цього досягти й чи можливо це на практиці? Якщо підходити до цього зважено й покладатися на кваліфікованих спеціалістів, то так — можливо! Зокрема, аграрії намагаються досягти бажаного шляхом покращення ефективності застосовуваних пестицидів і мінеральних добрив.

Наводимо приклад одного з господарств, де його господар знайшов ефективний спосіб «розумної» економії. 

В Україні останніми роками спостерігається стійка тенденція до використання рідких мінеральних добрив. Ринок техніки для їхнього внесення досить насичений, але віднайти гідний варіант, який би характеризувався високою якістю та точністю роботи, та ще й мав би прийнятну ціну, доволі складно. Але й відмовлятися від бажання працювати по-сучасному ефективно і, відповідно, прибутково передбачливим господарям не хочеться. Це спонукає шукати шляхи перетину бажань і можливостей… 

Ліовруч — Микола Борівський, праворуч — Микола Михайленко

ТОВ «АПК “Магнат”», що на Чернігівщині (Ніжинський та Ічнянський райони), наразі обробляє понад 9 тис. га. Основні культури в господарстві — кукурудза (60%) та соняшник (30%), а також озима пшениця, на які припадає відповідно решта площ. 
Висівання просапних культур у господарстві виконують двома високопродуктивними сівалками Horsch Maestro 24.7, які дають змогу «закрити» всі посівні площі в оптимальні терміни. А цього року наявні агрегати було дооснащено системою для внесення комплексних рідких мінеральних добрив у зону рядка.

«Поруч із полями нашого господарства розташовані поля таких агрохолдингів, як «ІМК» та «Кернел», які активно використовують рідкі мінеральні добрива під час висівання кукурудзи й отримують хороші результати. В цьому ми мали змогу переконатися на власні очі. Також про ефективність застосування саме рідких стартових мінеральних добрив на кукурудзі неодноразово доводилося чути під час відвідання різних тематичних агросемінарів. Тому торік було прийнято рішення щодо придбання і встановлення відповідного обладнання на наші сівалки», — говорить Микола Борівський, заступник директора із технічних питань ТОВ «АПК “Магнат”». 

Звісно, нині виробники сучасної висівної техніки пропонують відповідні заводські рішення для внесення рідких мінеральних добрив одночасно з висіванням. Але така опція чи стандартно укомплектована нею машина коштують відсотків на 20-30% більше, ніж аналогічна, проте із системами для внесення сухих мінеральних добрив. За переобладнання завод-виробник узагалі не береться, а якщо й згоджується на таку модернізацію, то, за словами пана Миколи, це коштуватиме не менше ніж… запустити космічну ракету. 

Тому в разі виникнення подібних ідей доводиться шукати місцевих, тобто вітчизняних, партнерів, які добре знаються на своїй справі і можуть, так би мовити, по «кресленню від руки» та з невеличким поясненням замовника в телефонному режимі спілкування зробити унікальну і, як показує практика, не гіршу від заводської систему для внесення РКД (рідких комплексних добрив).

«Із компанією SPRAYFORСE ми знайомі вже досить тривалий час і переконалися, що на сьогодні це єдиний надійний постачальник, який забезпечує нас витратними матеріалами для ремонту та обслуговування обприскувачів та сівалок і успішно реалізує придумані нами проєкти для покращення процесу внесення пестицидів і рідких мінеральних добрив. Тому питання, хто виконуватиме дооснащення сівалок, у нас узагалі не виникало. Адже SPRAYFORCE має відповідне обладнання і готові рішення для робити з рідкими добривами, які потрібно лише обговорити, деталізувати і — реалізувати», — говорить Микола Борівський. 

Розрахунок, виготовлення і встановлення відповідного механізму кріплення системи на наші сівалки було виконано спільно зі спеціалістами компанії SPRAYFORCE швидко та кваліфіковано. Звісно, перший рік експлуатації нового технічного рішення показав певні конструктивні «промахи», особливо щодо розміщення баків. За словами пана Миколи, їх потрібно було б підняти трішки вище над рівнем ґрунту, адже в процесі експлуатації, зокрема під час переїздів або роботи висівного агрегату на полях зі складним рельєфом трапляються випадки, коли трубопроводи баків чіпляються за ґрунт. Але що стосується роботи самої системи внесення рідких добрив, то вона цілком функціональна. Більше того, в господарстві вважають її дуже вдалою, оскільки вона враховує їхні виробничі потреби та запити із запасом продуктивності. 

Система розрахована на внесення РКД у нормі 50-60 л/га . Проте для добрив, які вносили цього року, — це зависока норма, і її потрібно зменшити мінімум удвічі. Сказати — просто, а от чи є змога зробити це технічно?.. Для двох насосів, які встановлені на сівалці, — це гранично мала норма — відповідно, за таких налаштувань система працювала нестабільно. Тому для того, аби виправити ситуацію, було прийнято рішення про відключення одного насоса. 

«Основна норма стартових добрив — 25-27 л/га. Але наш первісний (стартовий) задум і наступна реалізація проєкту були настільки грандіозні, що з продуктивністю системи ми трішки… перестаралися. І як показала практика, цієї системи вистачить навіть на потреби внесення основних рідких добрив із нормою 200 л/га. Власне, це добре! Адже ми маємо технічні можливості відповідного регулювання норми виливу і завжди готові до чергових запитів агрономічної служби господарства», — говорить пан Микола.

Також у господарстві відзначають, що встановлена на сівалки система внесення РКД повністю синхронізована із системами висівання сухих добрив і насіння, що не впливає на продуктивність сівалки. Заправка відповідним матеріалом відбувається за допомогою мотопомпи, яка дає змогу швидко, безпечно та без зайвої метушні за лічені хвилини заправити два єврокуби, які на їхніх сівалках використовуються в якості баків для добрив.

«Продуктивність сівалки від такого вдосконалення зовсім не знизилася і наразі становить не менше як 180-200 га/зміну. Проте слід зауважити, що агрономи обмежили операторів висівного агрегату в швидкості. Адже саме за роботи зі швидкістю 10 км/год система висівання сівалки забезпечує найкращу точність розкладання насіння в рядку», — говорить Микола Борівський. 

Форсунка, за допомогою якої відбувається внесення рідких мінеральних добрив, захищена спеціальним металевим кожухом, що унеможливлює її пошкодження під час роботи та гарантує довготривалий час експлуатації. Крім того, металевий кожух дає змогу точно направити факел розпилювання в потрібну частину насіннєвого ложа

А норму внесення рідких добрив встановлюють та контролюють за допомогою комп’ютера IRIS, який забезпечує точне її дотримання незалежно від робочої швидкості сівалки. На краях полів під час розвороту система внесення РКД відключається автоматично, що дає змогу зменшити витрати препарату та навантаження на оператора. 

Адже процес висівання відбувається у звичному режимі, й операторові не потрібно робити зайвих фізичних рухів. Також слід зазначити, що сучасні широкозахватні сівалки, які працюють у господарстві, мають функцію посекційного відключення сошників для висівання насіння.

«Технічні можливості для посекційного відключенні системи внесення мінеральних добрив також є, але доцільності в цьому я не бачу. Та й вартість самого обладнання в такому разі буде іншою. Єдиним моментом, який би я хотів доопрацювати в системі, — це встановити витратомір рідини для контролю заправлення баків добривами. Адже скільки вилилося безпосередньо на поле, ми можемо проконтролювати за допомогою комп’ютера, а от саму заправку — тільки “на око”. І коли цей процес відбувається вдень, то ще пів біди, а от із нічними заправками дещо складніше…», — ділиться своїми думками Микола. 

«Наразі ми маємо технічні можливості щодо реалізації різних запитів від клієнтів. Найголовніше — це визначитися клієнтові з тим, що саме йому потрібно. А далі — це вже справа техніки та фахівців нашої компанії», — говорить Микола Михайленко, менеджер із роботи з ключовими клієнтами компанії SPRAYFORCE

Система в ТОВ «АПК “Магнат”» працює перший рік, тож об’єктивно оцінити ефект від внесення стартових рідких мінеральних добрив важко. Крім того, цьогорічна дощова весна забезпечила відмінний старт культур, тож і рослини, висіяні зі стартовими добривами, і посіви без їхнього застосування — наразі практично однакові. Та вегетація продовжується. Тож ефективність від стартових добрив у господарстві оцінюватимуть уже за результатами збирання врожаю.

 

 

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

 

 

 

 

 

 

Інтерв'ю
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее
Ігор Чечітко, директор компанії  HZPC Ukraine
Після того, як запрацювала Угода про вільну торгівлю з ЄС, низка українських сільгоспвиробників спробували вийти на європейський ринок. Стало зрозуміло, що продукцію, яка продається у свіжому вигляді,

1
0