Пшеничний кліщ — небезпечний переносник вірусу смугастої мозаїки пшениці
У Харківській області у вересні-жовтні на падалиці озимої пшениці та на окремих посівах озимої пшениці ранніх строків сівби виявлено осередки масового розмноження пшеничного чотириногого кліща (Aceria tritici Shevtch.).
У Харківській області у вересні-жовтні на падалиці озимої пшениці та на окремих посівах озимої пшениці ранніх строків сівби виявлено осередки масового розмноження пшеничного чотириногого кліща (Aceria tritici Shevtch.).
Т. Маркова, І. Черняєва, В. Петренкова,
Інститут рослинництва
ім. В. Я. Юр'єва НААН
Пшеничний кліщ поширений на Півдні Європи та Азії, в Україні зустрічається повсюдно. Пошкоджує переважно озиму пшеницю, розвивається також на житі, ярих колосових, кукурудзі. Спричинює плямистість та скручування листків. Істотну небезпеку становить як переносник вірусу смугастої мозаїки пшениці, що досить поширена в Україні.
Тіло самок кліща водянисто-біле, видовжене, червоподібне, завдовжки 220-290 мкм, черевце - з 74 дорсальними поперечними півкільцями, щиток трикутний, ніг - дві пари. Кліщі живуть вільно в борозенках на поверхні листків (фото 1).
Як правило, осередки розмноження пшеничного кліща восени виникають на посівах озимої пшениці надранніх і ранніх строків сівби. Кліщі проколюють епідерміс листків і висмоктують клітинний сік. Внаслідок живлення край листкової пластинки загинається вгору і згортається вздовж центральної жилки в трубку, всередині якої перебувають кліщі. Листок набуває неоднорідного світло-зеленого, а за сильного пошкодження і тривалого розмноження кліщів - жовтувато-зеленого забарвлення, вигинається у вигляді петлі, жовтіє і відмирає (фото 2). Розселюються кліщі на посівах самостійно, а також переносяться вітром і комахами (попелицями, цикадками, злаковими мухами тощо).
Зимують переважно самки на посівах озимої пшениці, сходах падалиці, злакових травах. Після пробудження одна самка відкладає в середньому по 25 яєць, із яких розвивається весняне покоління. За підвищення температури повітря до 9...10°С кліщі починають пошкоджувати молоді листки з верхнього боку. Симптоми живлення кліщів на листках такі самі, як і восени. У другій половині фази виходу пшениці у трубку, коли тканини листка стають грубішими, кліщі переміщуються на генеративні органи - колоскові луски, зернівки. У період дозрівання зерна кліщі виповзають на поверхню колоса та розносяться вітром або за допомогою комах розселюються на ярі колосові, кукурудзу, багаторічні злакові трави, злакові бур'яни, пізніше - падалицю злаків, де розмножуються. У напрямі переважаючих вітрів виявляли кліщів на відстані до 200 м від заселених посівів. За вегетаційний сезон розвивається 8-9 генерацій шкідника. У вересні кліщі переселяються з падалиці або з осередків злакових бур'янів, що залишилися з попередньої культури, на сходи озимини.
Шкідливість
Живлення пшеничного кліща на сходах озимої пшениці, як і інших сисних шкідників (попелиць та цикадок), виснажує рослини (особливо на фоні осінньої посухи), значно знижує їхню зимостійкість, а за масового розмноження може призвести до загибелі сходів. Але найбільша шкідливість кліщів полягає у перенесенні і зараженні ними посівів озимої пшениці вірусом смугастої мозаїки пшениці.
Упродовж осені з осередків падалиці, ураженої вірусом смугастої мозаїки пшениці, кліщі продовжують заселяти посіви озимої пшениці більш пізніх строків сівби і заражують їх. Цей процес буде продовжуватися і навесні.
Заходи захисту
Вирішальне значення в боротьбі з пшеничним кліщем мають раціональні сівозміни, обмеження площ колосових попередників озимої пшениці, своєчасне знищення сходів падалиці колосових культур в усіх полях сівозміни за допомогою системи обробітку грунту, сівба озимини в межах оптимальних строків. Осередки масового розмноження кліщів на озимій пшениці доцільно обробляти препаратами з вираженою акарицидною дією (на жаль в Україні на сьогодні не зареєстровано препаратів проти кліщів на пшениці, втім можна використати препарати на основі диметоату, хлорпірифосу, спіродиклофену) для локалізації поширення шкідника і запобігання ураженню рослин вірусом смугастої мозаїки пшениці.
Вірус смугастої мозаїки пшениці
ВСМП (Wheat streak mosaic virus), - широко поширений в Україні і уражує пшеницю, а також ячмінь, овес, жито, кукурудзу, сорго, просо і понад 30 видів дикорослих злаків. Вірус проникає у листки всіх ярусів, стебла і корені. Основною рослиною-господарем ВСМП і кормовою рослиною пшеничного кліща є озима пшениця.
Перші симптоми захворювання спостерігаються через 4-8 діб після зараження, спочатку на молодих листках у вигляді коротких хлоротичних смужок або плям вздовж жилок. Штрихи поступово збільшуються, зливаються у смуги і плями, утворюючи яскравий мозаїчний малюнок (фото 3). Плями збільшуються, листки жовтіють і відмирають. Найбільш чітко симптоми проявляються на молодих листках у фазах виходу рослин в трубку - колосіння: хворі рослини відстають у рості, виколошуються пізніше, продуктивних стебел менше, колосся невиповнене, зерно щупле. Симптоми візуально важко виявити влітку за температури понад 26...30°С і восени за температури нижче 5...8°С.
Зараження патогеном відбувається за допомогою соку хворих рослин. Основними переносниками вірусу є кліщі роду Aceria (A. tritici та A. tulipae). У природних умовах під час контакту листків і коренів хворих рослин вірус не передається, через грунт та рослинні рештки також не передається, через насіння практично не передається (відсоток перенесення мізерно малий).
Кліщі інфікуються у стадії німф після 15 хв живлення на хворій рослині. Для зараження здорової рослини досить двохвилинного живлення на ній вірофорних кліщів. Тривалість інкубаційного періоду вірусу становить 6-14 діб.
Смугаста мозаїка пшениці є типовим природно-осередковим захворюванням, обов'язковою ланкою в циркуляції вірусу є наявність проміжних господарів серед дикорослої рослинності. В зимовий період вірусна інфекція зберігається в хворих рослинах і кліщах. Сезонні міграції переносника з дикорослих злаків на культурні створюють постійну загрозу епіфітотій. Інтенсивне ураження посівів смугастою мозаїкою збігається з масовим розмноженням кліщів.
На ураженість рослин озимої пшениці помітно впливають попередники та строки сівби: кращими у фітосанітарному відношенні попередниками є чорний пар, горох і багаторічні бобові трави порівняно зі стерньовими чи кукурудзою. За ранніх, і особливо надранніх строків сівби, ураженість пшениці буває значно вищою, ніж за оптимальних чи пізніх. В окремі роки з тривалою теплою осінню, коли створюються сприятливі умови для розмноження і поширення кліщів, сильне ураження хворобою можливе і за сівби в оптимальні строки.
Шкідливість смугастої мозаїки пшениці в роки епіфітотії буває дуже відчутною. Ураження рослин спричинює зменшення кількості продуктивних стебел, зерна в колосках, маси 1000 зернин і зниження схожості насіння. Втрати врожаю можуть сягати 60-70%, ураженість рослин - 50-100%. Ступінь шкідливості вірусу залежить від строків зараження: озима пшениця найбільш сприйнятлива до вірусу у ранні фази розвитку.