Промислові перспективи яблук з червоною м'якоттю
Поява сортів яблук із червоною м'якоттю кілька років тому викликала справжній фурор на ринку фруктів і саджанців. У Великобританії м'якоть яблук насамперед порівняли з помідорами, а перші саджанці в 2010 році пропонувалися за ціною 25 фунтів стерлінгів за штуку (майже 875 грн за нинішнім курсом). У цьому році їх можна придбати по 17 фунтів (595 грн/шт).
Україна поки залишається в стороні від цієї яблучної моди. Першу замітку про яблука з червоною м'якоттю на українських ресурсах прочитав тільки рік тому, і це не справило на мене ніякого враження. Ці сорти спочатку здалися не більше ніж черговою примхою селекціонерів і був дещо не зрозумілий заклик до українських фермерів зайнятися їх вирощуванням. Однак візит у розплідник Володимира Плашенко в Волочиську (Хмельницька область) кардинально змінює погляд на питання.
Володимир зриває перші яблука, розрізає і дає на пробу:
- Ось традиційний для нас сорт Слава Переможцям і чотири сорти яблук із червоною м'якоттю - Одіссей, Байя Маріса, Ера Редлав і Сирена. Зверніть увагу на красивий геометричний малюнок Одіссея і Сирени, рівномірну червону м'якоть Ери.
У порівнянні з повністю стиглим Слава Переможцям червона м'якоть здається трохи більш кислою, але дуже смачною і мабуть пікантною. Цим яблукам для повного розкриття смаку однозначно ще потрібно деякий час полежати.
До речі, це практично перші яблука, які виросли в розпліднику Плашенко, і господар вперше в 2017-му готовий запропонувати саджанці красномякотних сортів до реалізації.
Пошук інформації про яблука з «червоним м'ясом» «перекидає» в основному на російські інтернет-ресурси, де саджанці пропонуються для дачників в якості столових.
Однак В. Плашенко наполягає, що ці сорти мають цінність саме для промислового розведення:
- По-перше, від незвичної червоної м'якоті першими в захват приходять діти. По-друге, переробники відразу звернули увагу, що на відміну від яблук із традиційною білою м'якоттю, червоний на розрізі плід не окислюється і не змінює колір на бурий. Це відкриває райдужні перспективи для переробки таких яблук. У першу чергу, їх можна різати на чіпси, заморожувати або сушити. Заморожені чіпси дуже цікаві кондитерам для прикраси пирогів і тортів. Судіть самі, традиційні плоди після нарізки негайно окислюються і набувають неприємного бурого кольору. Щоб зберегти колір, яблука краще швидше залити сиропом, що шкідливо для фігури. А червона м'якоть не змінює колір ні в свіжому, ні в замороженому вигляді.
Крім того, сік прямого віджиму з «червоного м'яса» теж не змінює колір, залишається насичено червоним, чи не буріє, і його не потрібно освітлювати, як зі звичайних яблук. А який яскравий і приємний колір у червоного сидру! Та й яскраво-червоні джеми, повидло без додавання сторонніх барвників на полиці супермаркету теж швидше привернуть увагу покупця, ніж із традиційних плодів.
Україна нарощує виробництво яблук настільки стрімкими темпами, що ринок столових яблук впору назвати насиченим. Польські фрукти, які не тільки повністю домінували у нас ще кілька років тому, але і за сірими схемами реекспортувалися до Росії, зараз «виринають» уторгівельних мережах тільки в квітні і до початку нового сезону місцевих фруктів. Це пов'язано з бездоганними умовами зберігання яблук у польських фруктосховищах, додатковій хімічній обробці і відпрацьованій, філігранній їх логістиці.
Яблука з червоною м'якоттю мають більш короткий термін зберігання. Тому підприємцям, які вирішать «обійти на повороті» монстрів виробництва і звичайних фермерів, що стали міцно на ноги, є сенс спочатку передбачити у себе переробку яблук на соки прямого віджиму або заморозку чіпсів. Немає ніякого комерційного сенсу «постачати» такий ексклюзивний продукт традиційним переробникам. Так само не варто особливо розраховувати на базарні перспективи збуту, з огляду на слабку купівельну спроможність населення, особливо в період опалювального сезону, коли платіжки будуть головними пожирачами зарплат і пенсій.
Яблука, які пощастило спробувати в розпліднику Володимира Плашенко, належать до першого покоління сортів із червоною м'якоттю.
На минулорічній конференції Fruit Attraction в Іспанії європейський консорціум Ifored представив наступне покоління сортів із червоною м'якоттю в міксі з рожевою і навіть жовтою шкірочкою. Ці сорти ще навіть не отримали власних назв і поки відомі як R201 (червона шкірка), Y101 (помаранчева) і Y102 (жовта). З 2016-му консорціум заклав тестові плантації, в 2017-му планує підвести підсумки та оцінити результати. У наступному році можна очікувати на появу перших промислових плантацій. Загальні плани передбачають закладання промислових плантацій в 13 країнах Європи на загальній площі 55 тис. га, і вихід виробництва на рівень в 3 млн т диво-яблук.
Волочиськ-Тернопіль
Вадим Нанинець спеціально для propozitsiya.com