Проблеми галузі — проблеми загальнодержавні
Стан цукрової галузі України, яка донедавна була чи не найпотужнішим рушієм розвитку вітчизняного агропрому, на сьогодні, відверто кажучи, не дуже радує... Чому так сталося? Причин багато, вони різні... Втім, усі вони віддзеркалюють загальні проблеми та тенденції розвитку всього АПК країни.
Аби розібратися та відповісти на споконвічне питання «що робити?», ми звернулися до людини, яка своїм життям та діяльністю буквально зрослася з українським сільським господарством, і цукровою галуззю зокрема, — Юрія Іоніцой, науковця та практика, заступника директора ТОВ «Агроскоп Україна» з маркетингу та технологічного консалтингу, заслуженого працівника сільського господарства України, члена-кореспондента УАН. Юрій Серафимович має свої «незамилені», незаангажовані, погляди на розвиток сучасного сільського господарства України, і це — найважливіше, адже саме таких поглядів та думок не вистачає для прийняття правильних рішень.
Стан цукрової галузі України, яка донедавна була чи не найпотужнішим рушієм розвитку вітчизняного агропрому, на сьогодні, відверто кажучи, не дуже радує... Чому так сталося? Причин багато, вони різні... Втім, усі вони віддзеркалюють загальні проблеми та тенденції розвитку всього АПК країни.
Аби розібратися та відповісти на споконвічне питання «що робити?», ми звернулися до людини, яка своїм життям та діяльністю буквально зрослася з українським сільським господарством, і цукровою галуззю зокрема, — Юрія Іоніцой, науковця та практика, заступника директора ТОВ «Агроскоп Україна» з маркетингу та технологічного консалтингу, заслуженого працівника сільського господарства України, члена-кореспондента УАН. Юрій Серафимович має свої «незамилені», незаангажовані, погляди на розвиток сучасного сільського господарства України, і це — найважливіше, адже саме таких поглядів та думок не вистачає для прийняття правильних рішень.
Юрію Серафимовичу, дайте, будь ласка, характеристику сучасного стану сільського господарства України?
- В Європі залишилося кілька країн, спроможних відносно швидко наростити сільгоспвиробництво. До них належить і Україна, яка, посідаючи 45-е місце в світі за площею території, перебуває на 10-й позиції за обсягом орних земель і має третину запасів чорноземів світу. На одного жителя України припадає 65-70 соток орної землі, що втричі більше, ніж у середньому в світі. І в цьому, справді, природа не обділила Україну. Володіючи таким багатством і за правильного підходу до його використання, можна значно збільшити експортний потенціал сільськогосподарської галузі. За оцінками різних експертів, українське село може прогодувати близько одного мільярда населення Землі. Не потрібні були б тоді й кредити МВФ. Для цього треба допомогти селу, тобто створити сприятливу інвестиційну політику для залучення капіталу. Адже ні для кого не секрет, що кращий інвестиційний клімат - це стабільна політика, ціни, прогнозовані відносини. Тож майбутнє України як аграрної держави - в руках аграріїв і політиків: треба зробити все для того, щоб відродити країну як житницю, якою Україна була протягом багатьох років.
Загалом майбутнє українського сільського господарства залежить від далекоглядності керівництва країни. Легко забороняти, важче знайти вихід, допомогти селянину.
Окремо хочу звернути увагу на Міністерство агарної політики. На сьогодні його справедливо можна назвати «міністерством аграрної статистики», бо, на жаль, крім заборон, воно ніяк не впливає на майбутнє аграрного сектору. Давні ринки реалізації цукру втратили, а на нові не вийшли. Ми давно звикли, що правильні прогнози щодо врожаю та цін дає міністерство сільського господарства США. От би в них і повчитися нам! Через незрілу агарну політику ми не маємо ані дешевих кредитів, ані іпотеки під зібраний урожай, ані сучасної аграрної освіти. На сьогодні знайти агронома з якісною освітою, на превеликий жаль, дуже складно. Вищі навчальні заклади вже давно не тримають руку на пульсі сучасного агросектору, всі науковці тепер у бізнесі, кожен «виживає», як може, й нікому вчити майбутніх спеціалістів. Вирішити проблему кадрів можливо тільки на національному рівні. На це не варто жаліти грошей. За таких величезних капіталовкладень в аграрне виробництво, коли окремі сільгоспмашини коштують кілька мільйонів гривень, а витрати на гектар по деяких культурах сягають 1000 дол. США, потрібний високий рівень спеціалістів. Нонсенс - сучасне виробництво й агроном з «відсталою» освітою.
Ще двадцять років тому бурякоцукровий комплекс України вважали найпотужнішим сегментом українського АПК, у якому працювали найдосвідченіші кадри як сільського господарства, так і харчової промисловості. На сьогодні цукрова галузь перебуває в якомусь передсмертному стані...
- Україна багато років була одним зі світових лідерів із виробництва бурякового цукру. В 1990 р. зібрали 51 млн т цукрових буряків і виробили 5,6 млн т цукру, що становило приблизно 15% усього світового обсягу бурякового цукру. В 2012 р. зібрали всього 17,55 млн т буряків і виробили 2,22 млн т цукру. В Російській Федерації у 1990 р. зібрали 30,8 млн т цукрових буряків, а в 2012-у вже - 43,4 млн т солодких коренеплодів і виробили 4,8 млн т цукру. Це стало можливим тільки завдяки підтримці галузі федеральними коштами й субсидуванням короткострокових кредитів. В Україні цього, на жаль, немає.
В Україні «гарячі голови» закликають виробляти біоетанол із цукру. Хоча лише в Бразилії він є конкурентоспроможним з нафтопродуктами. Але Бразилія - це тропіки та субтропіки. В США біоетанол із кукурудзи дотують, а біоетанол із цукру дуже збитковий. ЄС нещодавно відмовився від своїх планів збільшити частку біопалив у структурі енергетики і вже зменшує її. А Україна ніби прагне потанцювати на граблях...
- Нині багато говорять про енергетичну кризу, що змусила шукати розв'язання цієї проблеми шляхом вирощування культур, які формують за короткий час велику біомасу - сировину для виробництва біопалива. Багато країн, особливо Бразилія, вже давно використовують цукор із тростини для виробництва біопалива. Загалом, саме джерело сировини - цукрова тростина - на сьогодні є найдешевшим для виробництва біопалива. Вихід цукру з гектара вищий, переробка значно простіша, та й висаджують її один раз на вісім-десять років. Тому обсяги виробництва тростинного цукру значно вищі. Приблизно 70% світового обсягу цукру виробляють із тростини і лише 30% - із цукрових буряків (за однакової якості продукції).
Усі перелічені вище плюси немов закликають: треба купувати дешевий тростинний цукор і припинити вирощувати цукрові буряки. Що, власне, планомірно й роблять на державному рівні в Україні. Справді, навіщо підтримувати вітчизняного виробника, забезпечувати робочі місця, наповнювати Держбюджет, коли набагато простіше пригнати баржі з дешевим тростинним цукром, а продавати його за ціною бурякового. Не можна не згадати ще й селища поблизу цукрових заводів, де сформувалися цілі робітничі династії і життя повністю залежало від роботи цього підприємства. А таких у нас було 192: зі своєю інфраструктурою, до якої входили понад 7000 бурякових господарств і насінницьких радгоспів. Про них ніхто не подумав!
У 2012 р. працювало трохи більше 60 цукрових заводів. Таке істотне зменшення працюючих заводів, а отже, і сировинної бази є наслідком незахищеності українського ринку й виробника. За такої безгосподарності та непрофесіоналізму країна перетворилася з одного із лідерів виробництва цукрових буряків на аутсайдера. Забулися колишні досягнення української селекції, коли світу вперше було запропоновано насіння одноросткових цукрових буряків. Те, чим пишалася країна, що вписано в історію здобутків агровиробництва України, виявилося безповоротно втраченим.
І Ви вважаєте, що державне втручання в галузь допоможе їй?
- Не можу не згадати податок на ввезення насіння цукрових буряків у сумі 22 євро/кг. Переважно ввозили дражоване насіння, у якому маса насіння становила 1,1-1,2 кг, а дражувальна маса (власне «глина») важила 1,7-1,9 кг. Тож і за цю «глину» теж доводилося платити податок. Це призвело до багаторічного припинення доступу на український ринок високопродуктивних, інтенсивних, стійких до захворювань гібридів цукрових буряків іноземної селекції. Це була своєрідна самоізоляція української селекції. Заборонами й високими лобістськими податками не можна досягти прогресу в галузі. Тим більше, що на той період уже було виведено й занесено в Державний реєстр сортів і гібридів цілу низку спільних гібридів. Такі спільні українсько-німецькі гібриди, як Уляна, КВ Ялтушків, КВ Збруч, КВ Рось та інші за врожайністю й технологічними властивостями коренеплодів не поступалися кращим іноземним гібридам.
Потрібно було створити сприятливі умови для вирощування насіння високопродуктивних іноземних та спільних гібридів в Україні, а не забороняти «все і вся». Це треба було зробити ще й тому, що на базі Вінницького насіннєвого заводу вже було введено в експлуатацію перший на території СНД сучасний завод із дражування насіння цукрових буряків з використанням передових європейських технологій. Податок на ввезення насіння цукрових буряків певний період захистив інтереси лише кількох українських насіннєвих компаній. Загалом українська селекція цукрових буряків і насінництво, виробники цукрових буряків та цукрові заводи тільки зазнали відчутних і непоправних втрат. Це аж ніяк не державний підхід до вирішення долі всього бурякоцукрового комплексу.
Незахищений виробник змушений був скорочувати площі або взагалі відмовитися від вирощування цукрових буряків, які виявилися збитковими. Скорочуються не тільки площі, втрачаються також кращі кадри, від кваліфікації яких залежить успіх вирощування буряків. Повернути це вже майже неможливо: стомившись від багаторічних обіцянок реальної допомоги, аграрні підприємства переходять на стабільне вирощування кукурудзи, сої, ріпаку, пшениці.
Крім того, на виробництво цукру тиснуть необгрунтовано низькі ціни реалізації. Якщо на бензин, газ, електроенергію та інші матеріальні ресурси ціни зросли вдесятеро й більше, то на цукор - ні. Відповідно, щоб вижити, цукрові заводи змушені були знизити до мінімуму ціни на закупівлю буряків від виробника. Але це мало допомогло, бо решта накладних витрат робила виробництво цукру нерентабельним. Створюється ситуація, коли є загроза опинитися в повній залежності від імпорту. Ось так сплановано й наполегливо «вбивають» вітчизняного виробника цукру. А країни-експортери просто встановлять свою ціну, яка може виявитися набагато вищою за нинішню. Не випадково ж у багатьох високорозвинених країнах ЄС приділяють велику увагу власному виробництву цукру, вкладаючи кошти й захищаючи себе від зовнішньої експансії стосовно дешевого тростинного продукту.
Отже, повертаємося до традиційних запитань: хто винний і що робити? Хто - начебто зрозуміло: держава, а точніше, когорта пожадливих корумпованих і некомпетентних чиновників. І що ж робити?
- Для виведення цукрової галузі з кризи вкрай потрібна державна програма, яка включала би фінансування модернізації енергозатратних процесів на цукрових заводах і підвищення якості цукру до вимог Євросоюзу, регулювання цін на цукор на рівні рентабельності, справжній захист від демпінгу тростинного цукру.
Не секрет, що на більшості цукрових заводів використовують устаткування й технологію ще 60-70-х років минулого століття. Втрати буряків під час зберігання в кагатах та внаслідок внутрішньозаводського транспортування, а також великі втрати цукру в мелясі збільшують собівартість виробленого продукту. Цукрові заводи починають працювати на початку вересня, не враховуючи інтересів виробників цукрових буряків. Так, за даними Мінагрополітики України, від 1 вересня до 1 жовтня 2012 р. середня маса коренеплодів збільшилася в середньому по Україні від 450 до 530 г, а цукристість - від 15,1 до 15,9%. Відповідно, збільшення збору цукру за вересень становило 1,4 т/га. На 1 жовтня 2012 р. було викопано солодких коренеплодів 110 тис./га, і, відповідно, недобір цукру становив 158,4 тис./т. Виявляється, що через недосконалість організаційних процесів на цукрових заводах виробники буряків недоотримали додатково великі фінансові ресурси. Треба розробити організаційні та технологічні заходи, які дадуть можливість збільшити період вегетації цукрових буряків з одночасним скороченням втрат цукру на заводі.
А чи є технологічні способи зменшення собівартості виробництва бурякового цукру?
- У структурі собівартості цукрових буряків велику частку займають засоби захисту рослин. Ця сама проблема в недалекому минулому стояла й перед буряківниками США, що робило культуру нерентабельною, якщо порівнювати з тростинним цукром. На сьогодні в США 500 тис./га цукрових буряків забезпечують 53% всього виробленого в країні цукру, решта - цукор тростинний. І треба зазначити, що на всій цій площі використовують ГМ-насіння. Це сприяло підвищенню конкурентоспроможності бурякового цукру, бо суттєво скоротилися витрати на ЗЗР.
Шкідливість ГМ-продуктів не доведено, але люди все одно бояться. І водночас використовують продукти харчування з уже звичними шкідливими для здоров'я харчовими добавками, консервантами, пальмовою олією тощо. Якби цукор, вироблений з ГМ-цукрових буряків, мав негативний вплив на здоров'я людей, то уряд США не взяв би на себе відповідальність за випуск на ринок такого продукту. Слід зазначити, що консервативна Європа починає змінювати свої погляди щодо цього і вже зареєструвала деякі ГМ-продукти. Українським ученим теж треба вести дослідження в цьому напрямі, щоб не відстати від передових технологій і розробок.