Спецможливості
Технології

Сівба сої: поради північноамериканських фахівців

24.04.2020
5037
Сівба сої: поради північноамериканських фахівців фото, ілюстрація

США стали першою країною, яка масово впровадила сою за межами її природного ареалу. Відповідно, тамтешні фермери накопичили найбагатший досвід з вирощування сої, зокрема, в місцевостях з кліматом, схожим на український. Цей досвід згодом перейняли і в прилеглих місцевостях Канади. Тож сайт «Пропозиція» переклав деякі рекомендації американських і канадських фахівців, що стосуються сівби сої.

 

 

 

 

 

 

Вибір насіння

На полях, де в попередні роки спостерігалось поширення хвороб уже в фазі сходів, а також там, де спостерігалися такі захворювання, як фітофтороз, синдром раптової смерті сої, та інші специфічні хвороби даної культури, американське інтернет-видання Successful Farming радить проводити фунгіцидне протруювання насіння. А на полях, де раніше спостерігалися проблеми зі шкідниками, - інсектицидне протруювання. Фунгіцидне протруювання особливо необхідне, якщо сівба відбувається в ранні строки, коли перезволожений і прохолодний грунт сприяє поширенню грибкових хвороб на ростках. «Соя, посіяна в ранні строки, має підвищений ризик ураження хворобами та шкідниками, тому якщо нема бажання або можливості протруїти всю сою, то протруюйте хоча б те, що сієте в ранні строки», - говорить професор Університету шт. Кентуккі Чед Лі. За словами Діна Гросснікле, представника з агрономічного сервісу компанії «Сингента» по центральній Айові, фунгіцидне протруювання, особливо насіння, яке має знижену схожість, є способом домогтися нормальної густоти стояння.

Інші консультанти додають, що на полях, що обробляються за технологією «ноу-тілл», потрібно якомога рівномірніше розподілити поверхнею пожнивні рештки культури-попередника.

Що стосується сортів, то ті, які дозрівають пізніше, мають вищу врожайність, але найурожайніші сорти не завжди найбільш ефективні економічно, тож Successful Farming радить знаходити золоту середину між урожайністю та стійкістю до хвороб, розстріскування бобів і т. д.

Та в будь-якому випадку Successful Farming радить не шкодувати коштів на якісний посівний матеріал. Так само, як і на протруйники: дослідження Університету шт. Вісконсін показує, що рентабельність інвестицій у протруювання сої становить не менше 70%.

 

Строки сівби

Науковець Університету шт. Айова Марк Ліхт зауважує, що соя не настільки вимоглива до дотримання строків сівби, як кукурудза. Видання Agriculture пише; «Чим раніше ви сієте, тим краще», але ту же уточнює, що це – за умови оптимальних температури й вологості грунту і за умов, коли температура повітря наростає. Вони уточнюють, що за ранніх строків сівби існують ризики, але якщо все обійдеться, то це забезпечить прибавку врожаю, натомість якщо соя посіяна з запізненням, урожайність знижується. Successful Farming пише, що кожен день зволікання з сівбою після закінчення оптимальних строків знижує врожайність з гектара на 13,6-34 кг. Деякі агрономи говорять, що сівба сої «трохи раніше» рекомендованої дати забезпечує прибавку врожайності в 5,5-6,8 ц/га.

Водночас про таке поняття як оптимальні дати сівби, як натякають американські фахівці, слід забути. Так, за даними Університету Пердью, одного з провідних аграрних вузів США, за останні 10 років дві третини виробників сої в шт. Індіана стали сіяти цю культуру раніше – на строк від 1 до 3 тижнів. Як пояснив Марк Ліхт, це стало наслідком не тільки глобального потепління, а й появи протруйників.

У США вважається, що для сівби сої достатньо й температури повітря 10°С з прогнозом потепління, щоб грунт міг достатньо прогрітися. Але при цьому слід бути впевненим, що під час появи сходів – протягом 7-10 днів після сівби – не станеться заморозків.

Денніс Ланге, консультант з вирощування сільгоспкультур міністерства сільського господарства, продовольства і сільського розвитку канадської провінції Манітоба, говорить, що оптимальним періодом для сівби сої в регіоні є час, коли температура грунту перебуває на рівні близько 10°С. В цьому випадку соя сходить 2-3 тижні. За температури грунту 13-15°С культура сходить за 5-7 днів. Консультант додав, що за сівби сої в грунт, температура якого нижче 10°С, насіння «сидітиме» в грунті, а коли зійде, то сходи будуть ослабленими.

 

Глибина сівби

Оптимальною в шт. Айова вважається глибина сівби 2,5-3,8 см, максимальною – 5 см. Successful Farming називає ідеальною глибиною сівби 3,2-3,8 см, а максимальну (5 см) глибину радить для піщаних або пересохлих грунтів. Видання додає, що якщо сою сіють на максимальну глибину через низьку вологість грунту, то насіння повинно мати максимальну схожість.

Взагалі ж обирати глибину сівби сої Successful Farming радить з урахуванням вологості, температури та механічного складу грунту і прогнозу погоди. «Будьте готові на кожному полі щоразу по-новому налаштовувати глибину сівби», - завершує свої рекомендації видання.

 

Густота сівби

Якщо насіння не протруєне, Successful Farming рекомендує висівати 425 тис. шт./га насінин за ширини міжряддя 19 см, 400 тис. – за ширини міжряддя 38 см і 375 тис. – за ширини міжряддя 76 см. Якщо насіння протруєне, можна зменшити норму висіву на 25-50 тис. шт./га.

Оптимальною вважається ширина міжряддя 38 см. Втім, як зауважує Successful Farming, змикання рослин створює вологий мікроклімат, тому в місцевостях, де поширені патогени, наприклад, біла гниль, рекомендують широкі (76 см) міжряддя.

«Не загущуйте посіви. За високої густоти стояння багато рослин випадуть або сформують усього 2 чи 3 стручки», - говорить Шон Конлі, фахівець з сої та пшениці Університету шт. Вісконсін.

Насамкінець учені радять не економити на калійних добривах і не сипати в бункер для добрив різноманітних «добавок про всяк випадок». «Урожай в 54,5 ц/га виносить 113 кг/га К2О. До того ж калійні добрива відносно дешеві», - пояснює Шон Конлі. Водночас він зауважує, що на ринку пропонується маса різноманітних добавок, вартість яких становить від $12,5 до $25 в перерахунку на гектар, а віддачу від них побачити і порахувати складно.

 

Переклав Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Валерій Давиденко, народний депутат України
Чутки про відставку Кутового, підтримка кооперативного руху і малих виробників ці та інші актуальні питання propozitsiya.com погодився висвітлити народний депутат України Валерій Давиденко. 
Загальновизнані стандарти безпеки якості харчових продуктів - це мова, якою розмовляють імпортери, міжнародні торговельні мережі і закупівельники. Україна поки що тільки на шляху формування культури

1
0