Спецможливості
Досвід господарств

Озимий горох — технологія вирощування

21.08.2020
9872
Озимий горох — технологія вирощування фото, ілюстрація

Відвідуючи ФГ «Таврія-Скіф», редакція дізналася, що тут напрацьовано чималий досвід виро­щування озимого гороху. Нас це зацікавило. Адже горох, окрім сформованого врожаю, є добрим попередником під зернові культури та, завдяки бульбочковим бактеріям, накопичує в ґрунті велику кількість легкодоступного для рослин азоту. Проте врожайність цієї культури в південних областях суттєво залежить від кількості опадів. У такому разі найкращою альтер­нативою ярої форми гороху буде вирощування озимого.

 

Про перші досягнення у вирощу­ванні озимого гороху редакції розповів Володимир Копєйченко, агроном із вирощування польо­вих культур (зернова й олійна групи) ФГ «Таврія-Скіф».

 

Про господарство

Бульбочкові бактерії на корінні озимого гороху (16.04.2019 р.)Фермерське господарство «Таврія-Скіф» було створене 1995 року й розпо­чало свою діяльність із вирощування овочевих культур.

Із роками збільшували оброблюва­ні площі, й відповідно зростав асорти­мент вирощуваних культур. На сьогод­ні наше господарство обробляє близь­ко 7,5 тис. га землі в двох районах Запорізької області — Михайлівському та Василівському.

ФГ «Таврія-Скіф» розміщене в зоні Степу, і за ґрунтово-кліматичними умо­вами відноситься до Середнього Степу. Наші землі характеризуються різним вмістом гумусу в ґрунті: від 2 до 4%. Причому ті, що розміщені за 30 км на північ, забезпечують підвищену врожайність через більшу наявність опадів. Польові культури вирощуємо без поливу.

У сфері моєї відповідальності — 6 тис. га польових культур. Із них 3 тис. га припадає на озимий клин (2,7 тис. га пшениці і 300 га ячменю), 1,2 тис. га соняшнику, 300 га кукурудзи і по 750 га гороху й озимого ріпаку. Намагаємося витримувати чотирипільну сівозміну. Це позитивно позначається на врожай­ності наших культур. Одного разу, ще за часів колгоспу, я отримав 23 ц/га соняшнику — це був дуже великий уро­жай. А зараз за таку врожайність мене, м’яко кажучи, не похвалять.

 

Переваги озимого гороху

Озимим горохом ми займаємося другий рік поспіль. Торік закупили насіння двох сортів по 5 т кожного — НС Мороз (Сербія) і Ендуро (Чехія) — і засіяли ним по 20 га. Закуповували насіння з Чехії через фірму «Тирас».

У наших кліматичних умовах ози­мий горох показує себе набагато краще порівняно з ярим. А все тому, що ози­мий може засвоїти ранньовесняні запа­си вологи, завдяки чому «вискакує» з вищим урожаєм. Як, утім, і озима пше­ниця. Врожайність ярої пшениці у нас не перевищує 20 ц/га.

Попередній рік через брак продук­тивної вологи для нашого господарства був дуже складним. Опадів не було з середини лютого й до липня. Дощі пішли практично після збирання зернових культур і гороху. В таких умовах ми отримали найнижчу врожайність ярого гороху — 13 ц/га. У вологіші роки ми збирали близько 30 ц/га. У той самий час урожайність озимого гороху була на рівні 31,5 ц/га.

Що стосується ціни, то озимий горох — це поки дороге задоволення. Вартість його посівного матеріалу — близько 30 тис. грн/т насіння першої репродукції. До вартості насіння нам ще довелося сплатити роялті. А ярий цьогоріч можна було купити за 15– 16 тис. грн/т насіння еліти.

Але це тимчасово — ринок наси­титься пропозиціями — і ціна озимого зменшиться. До речі, вже досить багато господарств вирощують озимий горох, особливо в південних областях, де є проблеми з опадами.

Торік у нас під цією культурою було 40 га, але все, що зібрали 2018 року, висіяли під цьогорічний урожай. На сьогодні в нас 520 га озимого зернового гороху.

 

Підготовка ґрунту

Рослинні рештки на поверхні ґрунту виконують роль мульчіТехнологія вирощування озимого гороху практично така сама, як і ярово­го. Проте є низка відмінностей, які потрібно враховувати.

Один раз на чотири роки під про­сапні культури ми виконуємо осно­вний обробіток ґрунту чизелями. Для інших культур використовуємо тільки поверхневий обробіток ґрунту. Під горох культивуємо ґрунт на глибину 15 см. За такої підготовки ґрунту всі рослинні рештки залишаються на поверхні. Вони виконують роль мульчі, захищаючи влітку землю від палючого сонця та зберігаючи дорогоцінну вологу. Це істотно підвищує врожаї. Також із часом ми помітили, що струк­тура ґрунту після таких агрозаходів покращилася.

Уже багато наших колег-сусідів переходять на обробіток ґрунту без обер­тання пласта — у такому разі відбува­ється більше нагромадження вологи. Якщо робити основний обробіток плугом із оберненням пласта, то збільшується площа випаровування і, відповідно, втрачається більше воло­ги. А в нашій зоні волога — на вагу золота. Ще чизельний обробіток ґрунту дає можливість ідеально вирів­няти поверхню поля, що також важ­ливо для отримання дружних сходів. Після плуга такого результату дуже складно досягти.

 

Сівба

Після зими листочки на рослині частково відмираютьНасіння озимого гороху трохи дріб­ніше, ніж ярого. Середня маса 1000 зерен озимого — 180 г, а ярого — 220 г. На один гектар ми висівали 1,1–1,2 млн насінин (як і ярого), але за вагою їх потрібно менше — близько 250 кг/га, а ярого — 330–350 кг/га. Це також еко­номія на посівному матеріалі, що потрібно враховувати, аби не купувати зайве насіння.

Насіння ярого гороху ми обробляли бульбочковими бактеріями, а озимо­го — ні. Оскільки є така думка, що буль­бочкові бактерії за температури менше як 20°С не розвиваються. Озимий горох ми сіємо на початку жовтня, а в цей період уже досить низька температура. Цьогоріч восени спробуємо для експе­рименту обробити й частину насіння озимого гороху.

Озимий горох за своїм розвитком подібний до озимого ячменю, тому ми висівали його в першій декаді жовтня.

 

Догляд за рослинами

Поле захищене від бур’янівЗ осені працювали в посіві проти­злаковим гербіцидом для боротьби з падалицею озимої пшениці. Насіння висівали без обробки інсектицидними та фунгіцидними протруйниками.

У зиму горох увійшов у фазі п’яти справжніх листків. Озимий горох починає кущиться з осені, але після зими листочки частково відмирають. Оскільки ми підживлюємо горох по мерзлоталому ґрунту, то цим провокує­мо його додаткове весняне кущіння.

На відміну від ярого, озимий горох кущиться — має три-чотири стебла. Торік, напевно через посуху, в кожному бобі зав’язалося лише по одному-два зернятка, але при цьому бобів було дуже багато. Це забезпечило досить великий урожай — понад 30 ц/га.

Підживлення гороху, як і озимої пшениці, проводимо по мерзлоталому ґрунту (кінець лютого — початок березня) і даємо по 70 кг/га азоту, що відповідає 200 кг/га селітри.

Озимий горох навесні дуже швидко відростає, тож потрібно не проґавити обробки гербіцидами. Гербіцидну обробку потрібно провести до п’ятого листочка культури. Рано навесні утворе­ні з осені листочки частково відмира­ють, а з приходом тепла рослина почи­нає швидко відростати. Ось тут потрібно не пропустити цю, оптимальну для обробки, фазу!

Попереднього виробничого сезону, через досить пізній початок вегетації озимого гороху, гербіцидні обробки проводили 11 квітня. А цьогоріч обприскували 5–6 квітня.

На цьому полі (фото внизу)вже вне­сли протизлаковий гербіцид, щоб при­брати падалицю зернових, а згодом обро­били Базаграном — проти дводольних бур’янів. Трохи пізніше плануємо засто­сувати фунгіцидний захист, а також інсек­тицидний. Для підживлення вноситиме­мо мікроелементи — це, в основному, молібден і бор, які дуже добре вплива­ють на розвиток гороху.

У період вегетації робили профілак­тичні фунгіцидні обробки проти аскохі­тозу та іржі. Проти гнилей не робимо навіть профілактичних обприскувань, оскільки в нашій зоні ці хвороби прак­тично не розвиваються.

Найнебезпечніший шкідник на горосі — це гороховий зерноїд (Вruchus pisorum). Але у зв’язку з тим, що зерноїд звик до живлення ярим горохом, який більш пізній, на озимому його практич­но немає. Торік я особисто ходив полем із сачком — брухуса не було, а обробки інсектицидом робили профілактично.

Загалом технологічні процеси під час вирощування озимого та ярого типів гороху практично однакові, є різниця лише в термінах їхнього проведення. Але є й відмінності. Наприклад, на ярому горосі по сходах протягом останніх трьох-чотирьох років обов’язково про­водимо обробку проти бульбочкових довгоносиків, а на озимому — цього робити не треба. Проте, на відміну від ярого, озимий горох потрібно удобрюва­ти по мерзлоталому ґрунту. У підсумку виходить, що витрати на вирощування озимого і ярого гороху практично одна­кові.

Збирали озимий горох 9 липня. Під ним рано звільнився ґрунт, тому він є ідеальним попередником під озимі зернові.

Озимий горох для нашого господар­ства, як і для інших у цій зоні, — дуже перспективна культура. Порівняно з ярим, озимий горох має незначні відмін­ності в технології вирощування, проте є дуже посухостійкою культурою. Навіть за аномально посушливих умов він сформував досить непоганий урожай.

 

Г. Козак, E-mail: h.kozak@univest-media.com

Журнал «Пропозиція», №5, 2019 р.

Інтерв'ю
Жнивна кампанія в Україні на стадії завершення. За прогнозами Україна має зібрати врожаю всіх сільськогосподарських культур в межах 70 млн тонн. Жнива на сході та півдні завершуються, захід України внаслідок дощів дещо із затримками збирає... Подробнее
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее

1
0