Спецможливості
Архів

Острівець нерозпайованого соціалізму

15.07.2008
563
Острівець нерозпайованого соціалізму фото, ілюстрація
Селяни окремо взятого господарства, які свого часу відбилися від нав’язаного з високих кабінетів реформування, тепер навіть чути не хочуть про запровадження в себе “ринкового досвіду” багатьох підприємств.

Директора племрепродуктора “Степовий”, що на Миколаївщині, Володимира Погорєлова (керує він цим господарством майже 34 роки) його односельці жартома називають останнім героєм старого часу. Керівник і насправді Герой Соціалістичної Праці. Свою нагороду, на відміну від деяких нинішніх лауреатів, каже “отримав, нічого нікому не плативши. П’ять років поспіль було зростання виробництва, от і дали”. Тільки в переліку життєвих перемог Володимира Григоровича особиста героїка, якщо й наявна, то стоїть десь у низу списку. Одразу треба сказати, що Погорєлов на зло всім реформаторам, які наприкінці дев’яностих поголовно кожному сільгосппідприємству (попри економічні показники) “прописали” оздоровлення у вигляді розпаювання, від високопосадових “ліків” пручався як міг. Супротив той нагадував боротьбу матросів за виживання підводного човна під час пожежі — перемогли й випливли.
Головною нагородою для себе Погорєлов вважає те, що вдалося зберегти господарство в часи реформаторських лихоліть. Зберегти на фоні, коли, за словами керівника, на сесії облради “хоронили” по два — три села, вилучаючи їх зі списку населених пунктів. А за рік набирався десяток. І це не просто хутори...
Оте “зуміли зберегти” Погорєлов виголошує з особливо піднесеною інтонацією, мовляв, це не лише особиста його перемога, а загальнодержавна. У господарстві вціліло поголів’я великої рогатої худоби. Не стільки як було — в кращі часи на відгодівлі стояло 22 тисячі голів ВРХ. “Але ми, — вважає Погорєлов, — за цим показником — одне з найбільших господарств в області і в Україні. Не через те, що в нас багато, а тому, що в інших немає нічого”.
Мало того, що в “Степовому” зберегли трудовий колектив, за ці роки тут не втратили жодного робочого місця: “738 штиків, як працювало, так і працює. Зробили цехи для переробки м’яса, соняшнику, молока, пекарню, кондитерську... Всього сім цехів — понад 60 робочих місць. Мелемо зерно, печемо, хліб і розвозимо людям свіжий. Свого часу побудували 12 магазинів і передали в оренду споживкооперації. Але потім перебрали на свій баланс. Торгівля, звісно, не основний вид доходу, але в нас вистачило таланту освоїти цю професію: понад мільйон гривень щороку проходить через нашу торгівлю. 50–60 відсотків нашої продукції — ковбасні вироби, риба, молоко, м’ясо, хліб. Решту завозимо з оптових баз, продаємо з націнкою.
Нам вдалося зберегти соціальну сферу. Щороку вкладаємо в неї майже мільйон гривень, бо впевнилися за роки господарювання: не можна виробництво розвивати, а соціальну сферу — ні. Дві школи — в Степовому й Зеленому Гаї (село теж входить до нашого господарства), два дитсадки — це те, що живе й працює. Будинок побуту, будинок культури”.
Будівництво й пуск Степівської лікарні на 50 ліжкомісць — особлива тема. І досягнення, яке закріпило віру селян у правильність обраного господарством курсу, що так довго відстоював у керівних кабінетах Погорєлов. Зводили її десять років незалежності. Найважче було останні три — впродовж цих років увесь колектив радгоспу, аби довести довгобуд до логічного завершення, щомісяця відраховував на лікарню 10 відсотків своєї заробітної плати. Тепер за сільською лікарнею надійно закріпилася слава однієї з кращих в області.
— Існує закон про пріоритетний розвиток села, згідно з яким сільгоспвиробникам затрати на соціальну сферу має відшкодовувати держава. П’ять мільйонів гривень дали ми на лікарню, та ніхто й копійки не повернув. Спасибі, облдержадміністрація допомогла — виділила мільйон гривень, і район — 200 тисяч дав. Провели газ до нашого відділку — села Зелений Гай. Це 10,5 кілометра — знову ніхто нічого. А газифікувати треба, бо села старіють, непривабливі для молоді. Це тому, що перестали будувати житло: раніше здавали щороку 20, а то й 40 квартир чи будинків.
— Невже, — переводжу розмову в інше русло, — нема в господарстві невдоволених, які б хотіли мати свій земельний пай?
— Я не маю права розпайовувати державну землю. Хоча з цього приводу навіть референдум провели. Двоє виявили бажання. Решта готова відмовитися від кількох приватних гектарів заради перспективи, майбутнього села. А то було виступає один із Держкомзему, наче Папа Римський читає, чітко розказує, як оце треба паювать... Та ти поїдь, і не по дорозі, а візьми по діагоналі раз поїдь. І не в своє господарство, а трошки далі... Землі людям! Якої землі?! У нас в районі сьогодні з десяток тисяч гектарів заросло бур’янами. Так ні — розпаювали горби, які взагалі ніколи не обробляли, подавали людям на них державні акти.
Поясніть мені, кажу в господарстві, як поділити, щоб були всі задоволені. Жереб? Один 40 років проробив — попадає земля бо’зна де. Той три роки — отримує на зрошенні. А хто місяць робив — йому теж земля належить... Людям треба давати заробітну плату нормальну. І ніхто ні на що не претендуватиме.
Я б погодився щороку платити людям гроші за той пай. Але ж запити зростають. Ми ж такі: сидимо, не було нічого — нормально. Прийшов, зробив — дай більше.
Потім хтось ходить, підбурює: чого це так за землю платить, давайте у нього заберемо, дамо іншим — десь у когось родич приїхав, щось сказав... Землю ділити й робити пана — навіщо? Кажу пайовикам: “Сьогодні я — директор, а завтра, якщо оброблятиму ваші паї, буду паном, розмова буде інша. Очолюватиму приватне сільгосппідприємство — дбатиму за власний прибуток, а не за спільну справу...”
— У нас що зробили? — розмірковує далі Володимир Григорович. — Подавали людям землю й викинули їх. Кажуть, випливуть — це, мовляв, ринок. Який ринок? Це навіть на привоз не схоже. Дожилися. Буває, за гроші не можемо купити міндобрив. За гроші! Без здешевлення, кредитів, просто взять і купити. Тільки реклама по телебаченню: “то — на бурячки...”, та не на наші, на жаль.
Не можемо спрогнозувати ситуацію на місяць. Склали, як модно казати, бізнес-план: оце так робитимемо, оце — так. А “ринок” усе й “скоригував”. Свинина два-три місяці тому була 9,60–10 гривень за кіло — стала 7,60–8. На базарі, в магазинах нічого не змінилося — як була двадцять-тридцять, так і залишилась. Якось просив, дайте мені місце на базарі, возитиму по 14 грн за кілограм. Так немає місця таким, як наше господарство. Туди не поткнешся — побори. А яловичину за п’ять-шість гривень за кілограм живої маси нині проблемно прилаштувати. Дзвоню на м’ясокомбінат: “Візьміть...”, “Ні, — кажуть, — не треба, працюємо на бразильській сировині...”.
Печаль і образа. Нехай банани возимо, а свиней можемо ж і самі викохать... Але ж не видно перспективи — за дев’ять місяців чотири рази мінялися ціни на свинину.
Головне — собівартість сьогодні вже перевищує реалізаційну ціну. Тваринництво на збиток працює. А якщо на наступний рік не подовжать пільги зі сплати ПДВ для виробників молока та м’яса і ці 20 відсотків підуть на поповнення Держбюджету, а не повертатимуться у вигляді доплат на одиницю виробленої продукції, — то буде серйозний удар по нас.
Уже тепер на селі вирізають продуктивних тварин. Сухе літо, кормів менше заготували. Якщо зазвичай силосу беремо по 200–300 ц/га, то цьогоріч мали по 76 ц/га. Де кормів немає, худобу вирізають, діватися ніде.
Вважаю, механізм повернення ПДВ працює ефективно: здав на промислову переробку продукцію тваринництва, одерж належну доплату.
А з дотацією на великовагову худобу виходить: щось їси, треба приправу. А тобі кажуть: ти страву зараз з’їж, а солі потім наїсися. Навесні, коли нема ще зеленої маси, коли корми — 70 відсотків у собівартості м’яса, дайте ту дотацію, допоможіть — чекаємо! А починають давати — то ще ж одержати треба.
Один ділить, другий, третій, четвертий — доки тобі дійде, а ще ж треба комусь угодити, комусь щось сказати, то вже не знаєш, хто ті гроші заробляв: господарство, казначейство чи хтось третій. Понад 100 тисяч винні нам за дотацію…
У 2004 мали рентабельність по радгоспу в цілому 42 відсотки. Нормально. У тваринництві — 22 відсотки. А коли забрати дотацію, — то 12 лишиться. Торік мали 25–30 відсотків у рослинництві, 14 — у тваринництві. Аби не було дотацій, доплат за рахунок ПДВ — вийшли б так на так. Загнано тваринництво... А імпорт м’яса його остаточно знищить...
А запроваджений торік 50-відсотковий податок на прибуток державних сільгосппідприємств підірвав фінансову стабільність таких, як ми. На папері рентабельність є, вона засвідчує: працюємо без збитків. А грошей у касі немає. Ціни на запасні частини, на техніку, на пально-мастильні матеріали весь прибуток з’їдають. Якщо в 1991 році на 5 млн карбованців прибутку міг купити понад тисячу тракторів, то тепер (у кращому разі) п’ять комбайнів. А треба ж техніку оновлювати, без сучасних технологій сьогодні не напрацюєш.
Економимо, як тільки можна. Поставили багатотарифні електролічильники, перевели всю переробку на ніч: хліб печемо вночі, ковбасу робимо теж уночі, мелемо зерно вночі, аби знизити затрати. Економимо 12–13 тисяч гривень за місяць.
Державне підприємство, яке я разом з нашими людьми, як собака на цепку, бережу всі ці роки й рахую, що зберіг, і сьогодні обкладають оброком: 35 відсотків — податок на прибуток плюс 15 відсотків — на дивіденди. Копійок 40 з гривні я повинен віддати, крім того, що платимо зарплату, відрахування в Пенсійний фонд, у фонд зайнятості, фіксований податок. Це найбільша наруга над нами, грабіж з великої дороги. Продали 200 тонн соняшнику, прибуток — 100 тисяч гривень, 40 тисяч — віддай. Торік на півмільйона гривень збільшилися податки проти 2004-го — заплатили 1 млн 200 тисяч. Порахували, цього року вже 1 млн 400 тисяч гривень віддати в державну казну доведеться.
Якби за державні гроші лікарню в селі побудували, газ провели, — можна було б погодитись і п’ятдесят відсотків від прибутку платити. А так, думаю, якщо цей грабіж не скасують, — доживаємо останні дні.


Галина Квітка,
оглядач газети “Голос України”

Інтерв'ю
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  
Серед аграріїв ходять чутки про можливе банкрутство деяких крупних дилерів ЗЗР. У зв’язку з цим як дистрибутори, так і покупці ЗЗР усе частіше замислюються над тим, що далі буде з ринком пестицидів, як він працюватиме, як зміниться правила... Подробнее

1
0